Rallye Sulinger Land
Germany (DRM) #2 • Nederland #1 • Germany (DRM) 2WD #2 • Germany (DRM) Historic #2 • Germany (DRM) Masters #2 • Germany (DRM) Nationals #2 • Germany (DRM) Trophy #2 • BMW 130i Challenge (NL) #1
3. 5. – 4. 5. 2024, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - ?/? • asphalt 150,89 km
Denmark #1 • Germany (DRM) #2 • Nederland #1 • DASU RC4 Super Rally Cup #1 • Denmark Historic #1 • Germany (DRM) 2WD #2 • Germany (DRM) Historic #2 • Germany (DRM) Nationals #2 • Germany (DRM) Trophy #2 • BMW 130i Challenge (NL) #1 • Clio Rally Trophy (NL) #1
5. 5. – 6. 5. 2023, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 118/96 • asphalt 113,91 km
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:04.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:19.4 |
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:04.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:19.4 |
1. | Satorius Björn - Ostlender Hanna | Ford Fiesta Rally2 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:15:11.9 | ||
2. | Rostek Dennis - Zenz Dennis | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:16:27.7 | |||
3. | de Jong Bob - de Wild Erik | Hyundai i20 R5 | 1:16:28.0 |
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Madsen Kenneth - Felthaus Mette | Peugeot 208 T16 | 1:15:36.7 | |||
3. | Vallentin Hansen Simon - Egholm Peter | Hyundai i20 N Rally2 | Vallentin Motorsport | 1:17:40.4 |
1. | Boisen Kim - Johannsen Dan | BMW M3 E30 | 1:25:30.5 | |||
2. | Pedersen Johnny - Pagh Arne | BMW M3 E30 | 1:27:50.3 |
1. | Leutenberger Madsen Jacob - Nedergaard Line | Peugeot 208 Rally4 | 1:19:43.2 | |||
2. | Saust Oliver - Holm Rasmussen Peter | Opel Corsa Rally4 | 1:21:38.2 | |||
3. | Fuhlendorf Morten - Thomsen Finn | Peugeot 208 Rally4 | 1:25:16.5 |
1. | Christ Martin - Meter Lina | Opel Corsa Rally4 | 1:21:10.8 | |||
2. | Ertz Jonas - Lade Maresa | Opel Corsa Rally4 | ADAC Team Weser-Ems | 1:22:27.3 | ||
3. | Kattenbach Alexander - Luther Andreas | Opel Corsa Rally4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:24:33.0 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:23:04.1 | |||
2. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:23:15.3 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:23:04.1 | |||
2. | Petersen Jan - Epple Ina | BMW M3 E46 | 1:23:05.9 | |||
3. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:23:15.3 |
1. | Rostek Dennis - Zenz Dennis | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:16:27.7 | |||
2. | Mangertseder Ralf - Lerch Jennifer | Škoda Fabia R5 | 1:21:49.2 | |||
3. | Berlandy Georg - Annemüller Tina | Škoda Fabia R5 | 1:21:56.6 |
1. | Gerritsen Mulkes Frank - Nijland Ellen | BMW 130i E87 | 1:25:49.0 | |||
2. | Kamper Michael - van de Brug Henk | BMW 130i E87 | 1:26:11.8 | |||
3. | Kuijstermans Maurice - Rothman Kirsten | BMW 130i E87 | 1:26:35.3 |
1. | Overbeek Willem Wouter - van der Rijsen Christiaan | Renault Clio Rally5 | 1:27:50.7 | |||
2. | Coumans John - Lier Renaldo | Renault Clio Rally5 | 1:28:53.3 | |||
3. | Deij Elbert - Muilwijk Nadia | Renault Clio Rally5 | 1:29:32.4 |
Differences in stage times and overall results
Germany (DRM) #2 • Germany (DRM) 2WD #2 • Germany (DRM) Gentlemen Trophy #2 • Germany (DRM) Historic #2 • Germany (DRM) Nationals #2
6. 5. – 7. 5. 2022, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 57/41 • asphalt 158,80 km
1. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:38:06.1 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:38:45.5 | ||
3. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:38:47.6 |
1. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:38:06.1 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:38:45.5 | ||
3. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:38:47.6 |
1. | Knacker Nico - Flores-Trigo Enrico | Renault Clio Rally4 | ADAC Team Weser-Ems | 1:46:36.1 | ||
2. | Christ Martin - Möhrpahl Heinke | Opel Corsa Rally4 | 1:47:26.8 | |||
3. | Noller René - Stein Anne Katharina | Opel Corsa Rally4 | ADAC Württemberg | 1:48:36.2 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:51:07.3 | |||
2. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | Chemnitzer AMC | 2:36:09.9 |
1. | Wolf Sebastian - Luther Andreas | Mitsubishi Lancer Evo X | AMSC Pohlheim | 1:50:43.0 | ||
2. | Vrielink Yannick - Crooijmans Glenn | Toyota GR Yaris | 1:50:48.3 | |||
3. | Gerhard Christopher - Frorath Christian | Mitsubishi Lancer Evo X | TAM Racing | 1:51:03.9 |
1. | Rostek Dennis - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | 1:42:57.2 | |||
2. | Berlandy Georg - Schaaf Peter | Peugeot 208 T16 | AC 1927 Mayen e.V. | 1:45:04.3 | ||
3. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Citroën DS3 R5 | 1:46:38.5 |
Germany (DRM) • ADAC Rallye Masters • ADAC Opel e-Rally Cup • Germany (DRM) 2WD • Germany (DRM) Historic
6. 5. – 8. 5. 2021, Sulingen • MSG Sulinger Land • asphalt 156.40 km
Event has been postponed due to the spread of COVID-19
Germany (DRM) #4 • ADAC Rallye Masters #3 • Germany (DRM) 2WD #4 • Volvo Euro Cup #8
20. 11. – 21. 11. 2020, Sulingen • MSG Sulinger Land • asphalt 110,60 km
Event has been canceled due to the spread of COVID-19
Germany (DRM) #5 • Nederland #4 • ADAC Rallye Masters #5 • ADAC Opel Rallye Cup #5 • Germany (DRM) 2WD #5 • BMW 130i Challenge (NL) #4 • Niedersachsen (NFM) #8 (coef 2)
8. 8. – 10. 8. 2019, Sulingen • entries/finish - 57/40 • asphalt 149,00 km
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:34:53.5 | ||
2. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:35:21.9 | ||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:36:33.0 |
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:34:53.5 | ||
2. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:35:21.9 | ||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:36:33.0 |
1. | de Jong Bob - Degandt Bjorn | Hyundai i20 R5 | 1:38:46.4 | |||
2. | van Deijne Kevin - Verschuuren Hein | Škoda Fabia R5 | 1:39:09.8 | |||
3. | Kleinlugtenbeld Robert - Reefhuis Arjan | Mitsubishi Lancer Evo IV | 1:56:03.0 |
1. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:42:20.8 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Kramer Jasmin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:42:58.5 | |||
3. | Bieg Michael - Moch Dietmar | Mitsubishi Lancer Evo IX | RG Oberberg e.V. | 1:43:06.8 |
1. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:49:59.1 | |||
2. | Loof Nick - Eichenauer Nico | Opel Adam Cup | 1:51:59.7 | |||
3. | Field Ashley - Davison Josh | Opel Adam Cup | 1:53:10.8 |
1. | Knacker Nico - Kremer Ella | Citroën C2 R2 Max | ADAC Team Weser-Ems | 1:46:08.4 | ||
2. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:46:54.4 | ||
3. | Havlat David - Stein Paul | Opel Adam R2 | 1:49:17.5 |
1. | de Groot Marc - de Groot Jordy | BMW 130i E87 | 1:57:58.6 | |||
2. | van Beugen Jeroen - Woolderink Bart | BMW 130i E87 | 2:08:04.2 |
Benelux Rally Trophy #2 • Germany (DRM) #2 • Nederland #2 • ADAC Rallye Masters #2 • Germany (DRM) 2WD #2 • Niedersachsen (NFM) #5 (coef 2)
4. 5. – 5. 5. 2018, Sulingen • entries/finish - 70/49 • asphalt - gravel 148,90 km
1. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:32:35.6 | ||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:43.9 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:33:40.2 |
1. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:32:35.6 | ||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:43.9 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:33:40.2 |
1. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:32:35.6 | ||
2. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:43.9 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:33:40.2 |
1. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Škoda Fabia R5 | 1:33:40.3 | |||
2. | van Deijne Kevin - Botson Kris | Ford Fiesta R5 | 1:36:40.0 | |||
3. | Brouwer Gerben - Bakker Lisette | Audi Coupé S2 | 1:42:34.3 |
1. | Satorius Björn - Meter Lina | Subaru Impreza STi N16 | MSC Rodenstein | 1:39:29.4 | ||
2. | Rostek Dennis - Braun Tobias | Mitsubishi Lancer Evo X | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:41:51.9 | ||
3. | Kreuter Norman - Kreuter Michaela | Citroën DS3 R3T Max | race:pro motorsport | 1:44:06.9 |
1. | de Winkel Jan - van Hoek Radboud | Renault Clio R3 Maxi | 1:43:41.7 | |||
2. | Kreuter Norman - Kreuter Michaela | Citroën DS3 R3T Max | race:pro motorsport | 1:44:06.9 | ||
3. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:44:25.4 |
1. | Rostek Dennis - Braun Tobias | Mitsubishi Lancer Evo X | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:41:51.9 | ||
2. | Dahms Andreas - Lerch Inka | Porsche 911 Carrera 3.2 | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:44:34.2 | ||
3. | Rathkamp Matthias - Knacker Larissa | Ford Fiesta Mk5 ST | ADAC Team Weser-Ems | 1:47:07.0 |
West Euro Rally Cup #2 • Benelux Rally Trophy #2 • Germany (DRM) #3 • Nederland #2 • ADAC Rallye Masters #3 • ADAC Opel Rallye Cup #2 • Germany (DRM) 2WD #3 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • Niedersachsen (NFM) #3 (coef 2)
5. 5. – 6. 5. 2017, Sulingen • entries/finish - 87/57 • asphalt 158,10 km
1. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:43:27.2 | ||
2. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Škoda Fabia R5 | Kobus Tuning | 1:44:52.8 | ||
3. | Corazza Peter - Limbach Jörn | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:47:04.1 |
1. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:43:27.2 | ||
2. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Škoda Fabia R5 | Kobus Tuning | 1:44:52.8 | ||
3. | Brugger Christoph - Becker Katrin | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:48:56.6 |
1. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:43:27.2 | ||
2. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Škoda Fabia R5 | Kobus Tuning | 1:44:52.8 | ||
3. | Brugger Christoph - Becker Katrin | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:48:56.6 |
1. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:43:27.2 | ||
2. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Škoda Fabia R5 | Kobus Tuning | 1:44:52.8 | ||
3. | Brugger Christoph - Becker Katrin | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:48:56.6 |
1. | Corazza Peter - Limbach Jörn | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:47:04.1 | ||
2. | Gaßner Hermann sen. - Kramer Jasmin | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:48:04.6 | |||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | ADAC Sachsen e.V. | 1:50:55.1 |
1. | Kristensson Tom - Appelskog Henrik | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:55:12.8 | ||
2. | Beattie Calvin - Morton Jack | Opel Adam Cup | 1:56:07.3 | |||
3. | Hauswald Frédéric - Hauswald Erik | Opel Adam Cup | 1:56:23.1 |
1. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | ADAC Sachsen e.V. | 1:50:55.1 | ||
2. | von Gartzen Sebastian - Loth Hans-Peter | Citroën DS3 R3T Max | race:pro motorsport | 1:52:27.8 | ||
3. | Andersson Mats - Jönsson Jörgen | Opel Adam R2 | AM Elteknik | 1:54:41.0 |
1. | Smets Peter - Vesters Nick | BMW 325i E30 | 2:07:23.4 | |||
2. | Slob Bas - Slob Marieke | BMW 325i E30 | 2:07:49.8 |
1. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:55:06.0 | ||
2. | Dahms Andreas - Lerch Inka | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:56:16.0 | |||
3. | Rathkamp Matthias - Knacker Larissa | Ford Fiesta Mk5 ST | ADAC Team Weser-Ems | 1:58:46.8 |
West Euro Rally Cup #2 • Germany (DRM) #3 • ADAC Rallye Masters #3 • ADAC Opel Rallye Cup #3 • Germany (DRM) 2WD #3 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • Citroën Racing Trophy (D) #2 • Citroën Racing Trophy R1 (D) #2 • Niedersachsen (NFM) #3
6. 5. – 7. 5. 2016, Sulingen • entries/finish - 103/69 • asphalt 146,30 km
1. | Riedemann Christian - Vanneste Lara | Peugeot 208 T16 | Peugeot Deutschland | 1:33:08.4 | ||
2. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:33:13.9 | ||
3. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia S2000 | Brose Motorsport | 1:34:22.0 |
1. | Riedemann Christian - Vanneste Lara | Peugeot 208 T16 | Peugeot Deutschland | 1:33:08.4 | ||
2. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:33:13.9 | ||
3. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia S2000 | Brose Motorsport | 1:34:22.0 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Kramer Jasmin | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:37:10.5 | |||
2. | Schumann Ron - Weigel Stefan | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:38:44.0 | ||
3. | Jetzt Werner - Geyer Katja | Fiat 131 Abarth | 1:39:40.0 |
1. | Huttunen Jari - Linnaketo Antti | Opel Adam Cup | 1:44:33.5 | |||
2. | Kristensson Tom - Berntsson Timmy | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:45:32.5 | ||
3. | Åhman Pontus - Johansson Johan | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:45:38.5 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Toyota GT86 CS-R3 | 1:41:02.5 | |||
2. | Meter Lukas - Solbach-Schmidt Natalie | Citroën DS3 R3T | 1:42:47.0 | |||
3. | Nebel Torben - Kruhs Gino | Citroën DS3 R1 | Ravenol Motorsport | 1:52:30.4 |
1. | Mollink Rick - Reefhuis Arjan | BMW 325i E30 | 1:57:53.2 |
1. | Meter Lukas - Solbach-Schmidt Natalie | Citroën DS3 R3T | 1:42:47.0 | |||
2. | Rary Emeric - Hottelet Jean-Louis | Citroën DS3 R3T | 1:43:35.7 | |||
3. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:44:43.1 |
1. | Knacker Nico - Hanak Thomas | Citroën DS3 R1 | ADAC Team Weser-Ems | 1:51:52.3 | ||
2. | Nebel Torben - Kruhs Gino | Citroën DS3 R1 | Ravenol Motorsport | 1:52:30.4 | ||
3. | Just Tobias - Buhmann Marc | Citroën DS3 R1 | ADAC Nordbayern e.V. | 1:54:22.6 |
West Euro Rally Cup #3 (coef 1) • Germany (DRM) #4 • ADAC Rallye Masters #4 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • Citroën Racing Trophy (D) #2 • Citroën Racing Trophy R1 (D) #2
1. 5. – 2. 5. 2015, Sulingen • entries/finish - 97/67 • asphalt 130,36 km
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:27:47.2 | ||
2. | Gaßner Hermann sen. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Gassner Rallisports | 1:29:22.4 | ||
3. | Färber Frank - Schaaf Peter | Peugeot 207 S2000 | AC 1927 Mayen e.V. | 1:30:11.3 |
1. | Ploeg Wouter - van Koppen Harm | BMW 1M Coupé | OVD Groep Rallyteam | 1:32:29.5 | ||
2. | Brouwer Gerben - Kroeze Niels | Audi Coupé S2 | Brouwer Rallysport | 1:37:32.4 | ||
3. | Mejer Kurt - Hansen Vagn Åge | Volvo 242 Turbo | 1:39:50.2 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:27:47.2 | ||
2. | Färber Frank - Schaaf Peter | Peugeot 207 S2000 | AC 1927 Mayen e.V. | 1:30:11.3 | ||
3. | Leschhorn Nico - Beinke Josefine Corinn | Peugeot 207 S2000 | MSC Horlofftal e.V. | 1:32:19.8 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Gassner Rallisports | 1:29:22.4 | ||
2. | Imhoff Guido - Walker Sebastian | Volkswagen Golf III Kit Car | ADAC Team Hansa | 1:32:12.2 | ||
3. | Müller Olaf - Breuer Jürgen | BMW 320 iS E30 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:14.3 |
1. | Mollink Rick - Reefhuis Arjan | BMW 325i E30 | Rallyteam Mollink | 1:42:06.4 | ||
2. | Bakkenes Henk - Aaltink Aaldert | BMW 325i E30 | 1:42:08.8 | |||
3. | Scherff Bjorn - Krieger Marlon | BMW 325i E30 | Rallyteam Scherff | 1:42:23.6 |
1. | Pusch Patrick - Luther Andreas | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:32:35.6 | ||
2. | Abendroth Michael - Oschmann Frank | Citroën DS3 R3T | 1:34:11.0 | |||
3. | Foxius Ronny - Rath Alexander | Citroën DS3 R3T | 1:35:15.0 |
1. | Wolters Michael - Habekost Heiner | Citroën DS3 R1 | ADAC Team Weser-Ems | 1:41:43.4 | ||
2. | Meter Lukas - Solbach-Schmidt Natalie | Citroën DS3 R1 | 1:43:01.1 | |||
3. | Knacker Nico - Hammerich Daniel | Citroën DS3 R1 | ADAC Team Weser-Ems | 1:45:40.0 |
West Euro Rally Cup #3 • Germany (DRM) #5 • Nederland #3 • Nederland National #3 • ADAC Rallye Masters #5 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • Fiesta Sport Trophy (NL) #2 • Twingo R1 Trophy (D) #3 • Hansa #2
2. 5. – 3. 5. 2014, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 80/58 • asphalt 147,45 km
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:31:33.0 | |||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:32:38.2 | |||
3. | de Koning Arjen - van Barschot Sander | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | Paradigit Rallyteam | 1:34:01.4 |
1. | Brouwer Gerben - Kroeze Niels | Audi Coupé S2 | 1:38:37.3 | |||
2. | Madsen Tom Odder - Thomsen Jan | Subaru Impreza STi N11 | 1:40:39.6 | |||
3. | Mejer Kurt - Ågesen Bent | Volvo 242 Turbo | 1:44:55.3 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:31:33.0 | |||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:32:38.2 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:35:00.1 |
1. | van Hoof Piet - Jacobs Max | Mitsubishi Lancer Evo X | Paradigit Rallyteam | 1:34:41.4 | ||
2. | Brouwer Gerben - Kroeze Niels | Audi Coupé S2 | 1:38:37.3 | |||
3. | Koenderink Wouter - Vloedgraven Bert | BMW 3.0 CSL | 1:46:58.8 |
1. | de Koning Arjen - van Barschot Sander | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | Paradigit Rallyteam | 1:34:01.4 | ||
2. | Muilwijk Wim - van Nuyssenborgh Marc | BMW M3 E46 | 1:41:25.3 | |||
3. | Averesch Wesner - Krieger Marlon | BMW 325i E30 | 1:45:55.3 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:31:33.0 | |||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:32:38.2 | |||
3. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:35:00.1 |
1. | Kirschbaum Volker - Fritzensmeier Stefanie | Renault Twingo RS R1 | Waiblinger MSC | 1:48:09.8 | ||
2. | Mosel Toni - Meier René | Renault Twingo RS R1 | ADAC Sachsen e.V. | 1:48:23.9 | ||
3. | Bendfeldt Bryan - Christ Björn | Renault Twingo RS R1 | 1:51:32.6 |
1. | Reeder Marius - Stein Ivar | BMW 325i E30 | 1:44:42.2 | |||
2. | Sanders Niek - Slob Marieke | BMW 325i E30 | 1:45:25.3 | |||
3. | Bakkenes Henk - Aaltink Aaldert | BMW 325i E30 | 1:45:41.0 |
Nederland National #2 • ADAC Rallye Masters #3 • ADAC Opel Rallye Cup #2 • ADAC Opel Rallye Junior Cup #2 • BMW 325i Challenge (NL) • Volvo Original Cup (D)
3. 5. – 4. 5. 2013, Sulingen • entries/finish - 135/91 • asphalt 140,40 km
1. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:30:06.7 | ||
2. | van den Heuvel Jasper - Botson Kris | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:31:00.6 | |||
3. | van Hoof Piet - Jacobs Max | Mitsubishi Lancer Evo IV | 1:31:24.8 |
1. | van den Heuvel Jasper - Botson Kris | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:31:00.6 | |||
2. | van Hoof Piet - Jacobs Max | Mitsubishi Lancer Evo IV | 1:31:24.8 | |||
3. | de Koning Arjen - Verschuuren Hein | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:31:58.9 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:30:06.7 | ||
2. | Zupanc Asja - Kacin Blanka | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:32:29.6 | |||
3. | Holz Armin - Nowotny Frank | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:34:57.7 |
1. | Fahrner Markus - Wenzel Michael | Opel Adam Cup | 1:38:52.4 | |||
2. | Niegel Florian - Fuchs Thomas | Opel Adam Cup | 1:39:09.1 | |||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Opel Adam Cup | 1:39:15.7 |
1. | Reeder Marius - Stein Ivar | BMW 325i E30 | 1:44:35.4 | |||
2. | Meersschaert Sjef - Everse Debbie | BMW 325i E30 | 1:45:03.3 | |||
3. | Hesselink Rutger-Jan - Molenkamp Marvin | BMW 325i E36 | 1:45:15.3 |
1. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Opel Adam Cup | 1:39:15.7 | |||
2. | Broda Timo - Möhrpahl Heinke | Opel Adam Cup | 1:39:37.9 | |||
3. | Pusch Patrick - Patzig Robert | Opel Adam Cup | 1:39:38.6 |
1. | Elg Peter - Johansson Peter | Volvo 940 | 1:46:40.1 | |||
2. | Karlsson Kristoffer - Timell Albin | Volvo 940 | 1:48:18.0 | |||
3. | Stachl Markus - Hadinger Andreas | Volvo 740 GLE | 1:49:13.7 |
1. | Elg Peter - Johansson Peter | Volvo 940 | 1:46:40.1 | |||
2. | Karlsson Kristoffer - Timell Albin | Volvo 940 | 1:48:18.0 | |||
3. | Stachl Markus - Hadinger Andreas | Volvo 740 GLE | 1:49:13.7 |
Nederland #3 • ADAC Rallye Masters #2 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • ADAC Rallye Junior Cup #2
4. 5. – 5. 5. 2012, Sulingen • entries/finish - 119/71 • asphalt
1. | Riedemann Christian - Vanneste Lara | Citroën DS3 R3T | ADAC Team Weser-Ems | 1:35:18.6 | ||
2. | Swaanen Jeroen - Buysmans Robin | Peugeot 207 S2000 | 1:35:47.2 | |||
3. | van Deijne Tonnie - Botson Kris | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:36:55.3 |
1. | Swaanen Jeroen - Buysmans Robin | Peugeot 207 S2000 | 1:35:47.2 | |||
2. | van Deijne Tonnie - Botson Kris | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:36:55.3 | |||
3. | Kobus Hermen - de Wild Erik | Ford Fiesta S2000 | 1:36:58.2 |
1. | Riedemann Christian - Vanneste Lara | Citroën DS3 R3T | ADAC Team Weser-Ems | 1:35:18.6 | ||
2. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:37:37.7 | ||
3. | Zupanc Asja - Kacin Blanka | Mitsubishi Lancer Evo IX | DD Acapulco | 1:39:16.7 |
1. | Bakkenes Henk - Verbaeten Cindy | BMW 325i E30 | 1:50:42.2 | |||
2. | Reeder Marius - Stein Ivar | BMW 325i E30 | 1:51:36.3 | |||
3. | Bouwhuis Albert - Reefhuis Arjan | BMW 325i E30 | 1:51:48.8 |
ADAC Rallye Masters #2 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • ADAC Rallye Junior Cup #2 • Volvo Original Cup (D)
29. 4. – 30. 4. 2011, Sulingen • entries/finish - 93/70 • asphalt 144,80 km
1. | van den Heuvel Jasper - van den Heuvel-Kolman Martine | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:25:21.2 | |||
2. | Kragh Ib - Aagaard Johansen Mie | Peugeot 207 S2000 | 1:27:14.1 | |||
3. | Knöbel Holger - Limbach Jörn | Subaru Impreza WRX STi | 1:28:46.5 |
1. | van den Heuvel Jasper - van den Heuvel-Kolman Martine | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:25:21.2 | |||
2. | Kragh Ib - Aagaard Johansen Mie | Peugeot 207 S2000 | 1:27:14.1 | |||
3. | Knöbel Holger - Limbach Jörn | Subaru Impreza WRX STi | 1:28:46.5 |
1. | Gerritsen Mulkes Frank - Nijkamp Gert-Jan | BMW 325i E30 | 1:39:07.3 | |||
2. | Meersschaert Sjef - Everse Debbie | BMW 325i E30 | 1:39:19.3 | |||
3. | Reeder Marius - Stein Ivar | BMW 325i E30 | 1:39:35.8 |
1. | Knof Philipp - Musholt Philipp | Volvo 940 | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:40:09.5 | ||
2. | Thelander Ingemar - Sperl Jürgen | Volvo 940 | 1:40:21.8 | |||
3. | Walther Jochen - Birko Sascha | Volvo 940 GL | 1:42:26.8 |
1. | Knof Philipp - Musholt Philipp | Volvo 940 | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:40:09.5 | ||
2. | Thelander Ingemar - Sperl Jürgen | Volvo 940 | 1:40:21.8 | |||
3. | Walther Jochen - Birko Sascha | Volvo 940 GL | 1:42:26.8 |
ADAC Rallye Masters #3 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • HJS Diesel Rallye Masters #2
30. 4. – 1. 5. 2010, Sulingen • entries/finish - 119/74 • asphalt 141,00 km
1. | Osterhaus Klaus - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:16.3 | |||
2. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:34:05.5 | ||
3. | Kuipers René - Berkhof Erwin | Subaru Impreza STi N15 | Ipatec Racing | 1:34:21.8 |
1. | Osterhaus Klaus - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:16.3 | |||
2. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:34:05.5 | ||
3. | Kuipers René - Berkhof Erwin | Subaru Impreza STi N15 | Ipatec Racing | 1:34:21.8 |
1. | Gerritsen Mulkes Frank - Borkent Marcel | BMW 325i | 1:46:30.3 | |||
2. | Meersschaert Sjef - Everse Debbie | BMW 325i E30 | 1:47:28.6 | |||
3. | Kamper Michael - Sprong Jorgen | BMW 325i E30 | 1:48:18.1 |
1. | Mohr Björn - Becker Oliver | Opel Astra GTC CDTi | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:43:18.1 | ||
2. | Robel Thomas - Wichura Henry | Volkswagen Golf V TDi | 1:43:33.3 | |||
3. | Schmidt Daniel - Breuer Jürgen | Škoda Fabia TDi | MC Zwickau | 1:43:45.5 |
ADAC Rallye Masters #3 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • HJS Diesel Rallye Masters #2
1. 5. – 2. 5. 2009, Sulingen • entries/finish - 99/63 • asphalt 139,70 km
1. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:47.5 | ||
2. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:55.2 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:06.2 |
1. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:47.5 | ||
2. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:55.2 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:06.2 |
1. | Böing Ulrich - Molenkamp Marvin | BMW 325i E30 | 1:41:16.4 | |||
2. | Gerritsen Mulkes Frank - Gerritsen Mulkes Jorien | BMW 325i E30 | 1:43:51.7 | |||
3. | van Ruiten Jurian - Koeten Wim | BMW 325i | 1:43:52.7 |
1. | Knöbel Holger - Fritzensmeier Stefanie | Opel Astra GTC CDTi | Team Mentomedia | 1:39:36.8 | ||
2. | Keil Konstantin - Hosse Bernd | Volkswagen Golf V TDi | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:40:13.5 | ||
3. | Schmidt Daniel - Brock Harald | Škoda Fabia TDi | MC Hartenstein | 1:40:36.1 |
ADAC Rallye Masters #4 • BMW 325i Challenge (NL) #2 • HJS Diesel Rallye Masters #2 • Suzuki Rallye Cup (D) #3
2. 5. – 3. 5. 2008, Sulingen • entries/finish - 114/74 • asphalt 131,40 km
1. | Richert Frank - Prillwitz Matthias | Ford Escort WRC | ADAC Berlin-Brandenburg | 1:28:01.0 | ||
2. | Nijhof Jan - Hissink Bart | Toyota Celica GT-Four (ST205) | Reconsales Autosport | 1:28:19.9 | ||
3. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:36.0 |
1. | Richert Frank - Prillwitz Matthias | Ford Escort WRC | ADAC Berlin-Brandenburg | 1:28:01.0 | ||
2. | Nijhof Jan - Hissink Bart | Toyota Celica GT-Four (ST205) | Reconsales Autosport | 1:28:19.9 | ||
3. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:36.0 |
1. | Böing Ulrich - Klemme Manfred | BMW 325i E30 | 1:39:57.3 | |||
2. | Kroeze Niels - Spoelstra Marieke | BMW 325i E30 | 1:42:02.9 | |||
3. | Luijten Wolter - Bierbooms Frank | BMW 325i | 1:46:50.6 |
1. | Leipold Thomas - Kaufmann Lena-Linda | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:38:22.1 | ||
2. | Kößler Manuel - Haner Heidrun | Suzuki Swift Sport MK4 | MSC Bayerischer Rigi e.V. | 1:38:41.2 | ||
3. | Plöchinger Florian - Bretzner Michael | Suzuki Swift Sport MK4 | ASC Tiefenbach e.V. | 1:39:37.4 |
1. | Steinacker Siegfried - Schmidt Dag | Volkswagen Golf IV TDi | 1:38:31.4 | |||
2. | Mohr Björn - Becker Oliver | Opel Astra GTC CDTi | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:39:06.1 | ||
3. | Bracht Roland - Brock Harald | Škoda Fabia TDi | 1:39:12.7 |
ADAC Rallye Masters #4
4. 5. – 5. 5. 2007, Sulingen • entries/finish - 100/60 • asphalt 110,80 km
1. | Richert Frank - Prillwitz Matthias | Ford Escort WRC | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:14:03.0 | ||
2. | Kastberg Jensen Christian - Tøndborg Søren | Subaru Impreza STi N12B | 1:14:45.6 | |||
3. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:17:08.0 |
1. | Richert Frank - Prillwitz Matthias | Ford Escort WRC | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:14:03.0 | ||
2. | Kastberg Jensen Christian - Tøndborg Søren | Subaru Impreza STi N12B | 1:14:45.6 | |||
3. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:17:08.0 |
ADAC Rallye Masters #4 • Suzuki Rallye Cup (D) #3
5. 5. – 6. 5. 2006, Sulingen • entries/finish - 83/57 • asphalt 123,80 km
1. | Gaßner Hermann sen. - Schrankl Siegfried | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:16:26.0 | ||
2. | Depping Dieter - Holz Armin | Volkswagen Golf III Kit Car | MSG Sulinger Land e.V. | 1:17:43.6 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:18:46.5 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Schrankl Siegfried | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:16:26.0 | ||
2. | Depping Dieter - Holz Armin | Volkswagen Golf III Kit Car | MSG Sulinger Land e.V. | 1:17:43.6 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:18:46.5 |
1. | Schütt Udo - Juchmes Thomas | Suzuki Ignis Sport | ADAC Nordrhein | 1:26:51.3 | ||
2. | Wiesner Jeffrey - Harloff Claudia | Suzuki Ignis Sport | Chemnitzer AMC | 1:26:57.4 | ||
3. | Di Noto Gianni - Christian Frank | Suzuki Ignis Sport | 1:27:10.1 |
DMSB Challenge Nord • Suzuki Rallye Cup (D) #2 • ADAC Rallye Junior Cup #3
20. 5. – 21. 5. 2005, Sulingen • entries/finish - 91/57 • asphalt 121,80 km
1. | Kübler Ulrich - Seeger Armin | Mitsubishi Lancer Evo VI | 1:32:02.9 | |||
2. | Weijs Hans snr. - Raven John | Volkswagen Golf IV Kit Car | 1:33:42.0 | |||
3. | Moufang Norbert - Alexy Michaela | Opel Kadett C-Coupé | MSC Horlofftal e.V. | 1:33:52.7 |
1. | Kübler Ulrich - Seeger Armin | Mitsubishi Lancer Evo VI | 1:32:02.9 | |||
2. | Weijs Hans snr. - Raven John | Volkswagen Golf IV Kit Car | 1:33:42.0 | |||
3. | Moufang Norbert - Alexy Michaela | Opel Kadett C-Coupé | MSC Horlofftal e.V. | 1:33:52.7 |
1. | Wohlfahrt Christian - Schäfer Thomas | Suzuki Ignis Sport | 1:41:14.6 | |||
2. | Schneppenheim Stefan - Grimberg Hans-Joachim | Suzuki Ignis Sport | ADAC Nordrhein | 1:41:37.5 | ||
3. | Di Noto Gianni - Glatzel Sebastian | Suzuki Ignis Sport | 1:41:46.7 |
1. | Keil Konstantin - Hosse Bernd | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:39:42.2 | ||
2. | Hachenberg Rudi - Wüstenhagen Katharina | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | ADAC Berlin-Brandenburg | 1:39:49.3 | ||
3. | Schrinner Andreas - Gottwald Stephanie | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:40:41.6 |
DMSB Challenge Nord • ADAC Rallye Junior Cup #3
14. 5. – 15. 5. 2004, Sulingen • entries/finish - 90/58 • asphalt 118,50 km
1. | Wallenwein Thomas - Hesseler Burkhard | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:22:59 | |||
2. | Kastberg Jensen Christian - Tøndborg Søren | Subaru Impreza STi | 1:23:26 | |||
3. | Kragh Ib - Pedersen Freddy | Renault Mégane Maxi | 1:23:28 |
1. | Wallenwein Thomas - Hesseler Burkhard | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:22:59 | |||
2. | Kastberg Jensen Christian - Tøndborg Søren | Subaru Impreza STi | 1:23:26 | |||
3. | Kragh Ib - Pedersen Freddy | Renault Mégane Maxi | 1:23:28 |
1. | Kuhnert Mathias - Söbke Jens | Citroën Saxo VTS | Braunschweiger ATC | 1:29:04 | ||
2. | Auer Florian - Peter Markus | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | ADAC Südbayern Junior Team | 1:29:21 | ||
3. | Hölzlhammer Thomas - Kramer Jasmin | Citroën Saxo VTS | 1:29:49 |
Deutsche Rallye Challenge • ADAC Rallye Junior Cup #4
16. 5. – 17. 5. 2003, Sulingen • entries/finish - 63/41 • asphalt 111,40 km
1. | Jensen Karl-Åge - Marx Hans | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:08:08 | |||
2. | Weijs Hans snr. - Raven John | Volkswagen Golf III Kit Car | 1:08:57 | |||
3. | Moufang Norbert - Alexy Michaela | Opel Kadett C-Coupé | 1:09:07 |
1. | Jensen Karl-Åge - Marx Hans | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:08:08 | |||
2. | Weijs Hans snr. - Raven John | Volkswagen Golf III Kit Car | 1:08:57 | |||
3. | Moufang Norbert - Alexy Michaela | Opel Kadett C-Coupé | 1:09:07 |
1. | Steudten Maik - Becker Katrin | Citroën Saxo VTS | MSC Bayerischer Rigi e.V. | 1:13:06 | ||
2. | Auer Florian - Peter Markus | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | Deutsches Junior Rallye Team | 1:13:54 | ||
3. | Kuhnert Mathias - Söbke Jens | Citroën Saxo VTS | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:14:01 |
Germany others
5. 10. 2002 • entries/finish - 30/22 • asphalt
1. | Broda Uwe - Suhrcke Rolf | Volkswagen Golf II GTi 16V | 23:52 | |||
2. | Path Michael - Heer Stefan | Volkswagen Golf II GTi 16V | 23:57 | |||
3. | Schütte Martin - David Kerstin | Renault Clio | 24:07 |
Germany others
5. 10. 2002 • entries/finish - 50/45 • asphalt
1. | Groppel Uwe - Kohring Bodo | Volkswagen Golf GTi | 26:23 | |||
2. | Broda Uwe - Suhrcke Rolf | Volkswagen Golf II GTi 16V | 26:24 | |||
3. | Schütte Martin - David Kerstin | Volkswagen Golf II GTi 16V | 26:30 |
DMSB Challenge Nord #2 • ADAC Rallye Junior Cup #3
3. 5. – 4. 5. 2002, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - ?/? • asphalt
1. | Holz Armin - Schwalie Andreas | Volkswagen Golf III Kit Car | 1:16:25.0 | |||
2. | Weijs Hans snr. - Raven John | Volkswagen Golf III Kit Car | 1:16:44.0 | |||
3. | Göttig Stefan - Barchfeld Lars | Mitsubishi Carisma GT Evo VI | 1:17:33.0 |
1. | Jostes Rainer - Söbke Jens | Citroën Saxo VTS | 1:20:03.0 | |||
2. | Amm Ronny - Tonn René | Citroën Saxo VTS | 1:21:18.0 | |||
3. | "V-Man" - Geipel Sebastian | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | 1:21:20.0 |
Germany others
5. 5. 2001, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 38/31 • asphalt
1. | Preußker Ralf - Steffens Uwe | Opel Corsa A GSi | 29:25.9 | |||
2. | Path Michael - Groth Thomas | Volkswagen Golf II GTi 16V | 29:40.9 | |||
3. | Maiwald Hartmut - Hagen Christine | Opel Kadett GSI 16V | 30:02.7 |
Germany others
5. 5. 2001, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 49/37 • asphalt
1. | Preußker Ralf - Steffens Uwe | Opel Corsa A GSi | 29:15.5 | |||
2. | Path Michael - Groth Thomas | Volkswagen Golf II GTi 16V | 29:40.5 | |||
3. | Brandes Michael - Sebralla Peter | Opel Calibra Turbo 4x4 | 30:01.9 |
Rallye Cup Nord
30. 3. 1996 • MSG Sulinger Land • entries/finish - 41/30 • asphalt
1. | Böing Ulrich - Krieger Guido | Ford Escort RS Cosworth | 21:57 | |||
2. | Goldbaum Franz-Josef - Fiegenbaum Bert | Lancia Delta Integrale | 23:17 | |||
3. | Groppel Uwe - Kordel Peter | Volkswagen Golf 16V | 23:39 |
Germany others
14. 5. 1987 • entries/finish - 56/34 • asphalt
1. | Nies Wolfgang - Siems Harald | Volkswagen Golf II GTi 16V | 1:23:24 | |||
2. | Lange Bernd - Thies Reinhard | Volkswagen Golf II GTi 16V | 1:26:30 | |||
3. | Buck Ingo - Busse Rudolf "Jo" | Audi Quattro A2 | 1:27:10 |
Germany others
14. 5. 1987 • entries/finish - 69/? • asphalt 30,00 km
1. | Holzbrecher Wolfgang - Brotzki Andreas | Volkswagen Golf GTi | 18:17 | |||
2. | Schleef Uwe - Grönemeyer Susanne | Audi 80 | 19:07 | |||
3. | Trzaska Günther - Möller Knut | Opel Ascona B | 19:22 |
Germany others
12. 4. 1986, Sulingen • entries/finish - 68/48 • asphalt
1. | Brauer Norbert - Haase Manfred | Volkswagen Golf GTi | 2:08:29 | |||
2. | Symann Rolf - Voß Klaus | Opel Manta i240 | 2:10:16 | |||
3. | Rumpfkeil Sven Otto - Fischer Thomas | Volkswagen Golf GTi | 2:10:50 |
Germany others
13. 4. 1985, Sulingen • entries/finish - 83/56 • asphalt
1. | Nies Wolfgang - Siems Harald | Audi Quattro | 1:50:01 | |||
2. | Nielsen Gert Pagh - Madsen Hardy | Ford Escort RS 2000 | 1:53:26 | |||
3. | Bertelsen Stanis - Jørgensen Lene | Opel Manta 200 | 1:53:51 |
Germany others
28. 4. 1984, Sulingen • entries/finish - ?/? • asphalt
1. | Nies Wolfgang - Engel Karl-Heinz | Audi Quattro | 2:14:07 | |||
2. | Schnoor Johannes - Ebel Manfred | BMW 528i | 2:14:16 | |||
3. | Rumpfkeil Peter - Grashorn Wolfgang | Opel Ascona 400 | 2:17:18 |
Germany others
9. 4. 1983, Sulingen • entries/finish - 37/20 • asphalt
1. | Nies Wolfgang - Siems Harald | Audi Quattro | 2:26:55 | |||
2. | Oswald Wolfgang - Kaufmann Gerd | BMW 320 E21 | 2:31:15 | |||
3. | Schnoor Johannes - Ebel Wolfgang | BMW 528i | 2:31:15 |
Germany others
10. 4. 1982, Sulingen • entries/finish - 57/37 • asphalt
1. | Stier Werner - Huter Ingo | Ford Escort RS 2000 | 2:46:04 | |||
2. | Wachs Ludwig - Dobberphul Hartmut | Opel Kadett GT/E | 2:53:39 | |||
3. | In der Wische Otto - Moormann Ralf | Volkswagen Golf GTi | 2:55:21 |
Germany others
0. 0. 0000, Sulingen • entries/finish - ?/? • asphalt
1. | In der Wische Otto - Bultmann Werner | Volkswagen Golf GTi | ||||
2. | Beckmann Hans - Bollmann Günter | Opel Kadett GT/E | ||||
3. | Schulz Peter - Rudweleit Günter | Ford Escort RS 2000 |