Season 2021
Germany
Thüringen (TRM) 2021
24. 7. 2021, Nordhausen • Nordhäuser MSC • gravel - asphalt 58.00 km • Other years
cancelled due to route problems
14. 8. 2021, Pößneck • MSC Pößneck • entries/finish - 72/49 • asphalt 64.36 km • Other years
1. | Noller René - Stein Anne Katharina | Opel Corsa Rally4 | ADAC Württemberg | 34:58.7 | ||
2. | Mühl Werner - Bendig Karsten | BMW M3 E46 | 35:15.6 | |||
3. | Bieg Michael - Nemenich Conny | Mitsubishi Lancer Evo IX | RG Oberberg e.V. | 35:27.0 |
1. | Wagner Martin - Rödiger Alexander | Mitsubishi Lancer Evo IX | 37:06.5 | |||
2. | Weidlich Kai - Geist Hartmut | BMW M3 E36 Compact | 37:38.4 | |||
3. | Wesotowski Sven - Wesotowski Jessica | Opel Corsa D OPC | 39:03.6 |
21. 8. 2021, Elfershausen • AMSC Hammelburg • entries/finish - 71/58 • asphalt 36.84 km • Other years
1. | Otterbach Kai - Otterbach Tim | BMW M3 E36 | 18:02.2 | |||
2. | Mühl Werner - Bendig Karsten | BMW M3 E46 | 18:20.9 | |||
3. | Spangenberg Gerrit - Wenning André | BMW M3 E36 | MSC Emstal | 18:43.7 |
1. | Weidlich Kai - Geist Hartmut | BMW M3 E36 Compact | 19:38.7 | |||
2. | Hodel Helmut - Jünger Tim | Volkswagen Golf III GTi 16V | 20:41.1 | |||
3. | Berwing Enrico - Zander Jenny | Suzuki Swift Sport MK4 | 23:36.8 |
Postponed from 15.05. on 21.08.
18. 9. 2021, Grünhain • MC Grünhain • entries/finish - 65/53 • asphalt 34.00 km • Other years
1. | Wiegand Sepp - Gerlich Christoph | Ford Fiesta Rally4 | MC Grünhain | 21:51.0 | ||
2. | Geipel Philip - Andreis Steve | Citroën C2 S1600 | ADAC Sachsen e.V. | 22:44.8 | ||
3. | Czok Mario - Tänczyk Andy | Mitsubishi Lancer Evo IX | 22:48.2 |
1. | Czekalla Mike - Jünger Tim | Honda Civic Type-R EP3 | 24:27.7 | |||
2. | Meyer Lars - Romainczyk Dominik | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | MC Grünhain | 24:37.8 | ||
3. | Wolf Felix - Decker Max | Volkswagen Golf II GTi 16V | 25:23.2 |
2. 10. 2021, Eisenach • MC Eisenach • entries/finish - 61/50 • asphalt 59.60 km • Other years
1. | Satorius Björn - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 33:04.4 | ||
2. | Lorenz Thomas - Rauber Tim | Škoda Fabia S2000 | 34:02.0 | |||
3. | Reindl Rudolf - Ehrle Michael | Mitsubishi Lancer Evo X | 34:13.5 |
1. | Anders Lars - Schrön Steffen | Škoda Fabia S2000 | DSK 'Ja zum Motorsport' | 36:06.7 | ||
2. | Kallensee Patrick - Stützer Christian | Opel Corsa B | 37:08.2 | |||
3. | Schramm Andreas - Eichenauer Marcel | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | MC Grünhain | 38:56.6 |
23. 10. 2021, Beelitz • Private Renngemeinschaft Spandau • entries/finish - 67/43 • gravel - asphalt 62.84 km • Other years
DMSB Schotter Rallye Cup #3 • ADMV Rallye Meisterschaft #5 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #5 • Schotter Cup #3 (coef 1.2) • ADMV Gruppe G Cup #5 • ADMV Trabant Rallye Cup #5 • ADMV Berlin-Brandenburg #3 • ADMV Sachsen #4 • ADMV Sachsen-Anhalt #3 • ADMV Sachsen-Anhalt / Berlin-Br. #3 • Thüringen (TRM) #5
1. | Bach Marc - Seelisch André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 39:35.0 | |||
2. | Milde Ken - Jungnickel Aaron | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 40:23.3 | |||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo VI | MC Seelow e.V. im ADAC | 41:38.6 |
1. | Schramm Andreas - Eichenauer Marcel | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | MC Grünhain | 45:00.4 | ||
2. | Brunke Torsten - Standke Normen | Volkswagen Golf III GTi 16V | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 46:11.9 |
Standings - drivers
TOTAL | |||||||||
1. | Czekalla Mike |
855 [4.] | - |
595 [1.] |
662 [4.] |
150 R |
2262 |
||
2. | Brunke Torsten |
180 R | - |
325 [5.] |
534 [8.] |
784 [2.] |
1823 |
||
3. | Schulze Fabian |
630 [7.] | - |
375 [8.] |
630 [5.] |
150 R |
1785 |
||
4. | Meyer Lars |
990 [5.] |
100 R |
675 [2.] | - | - |
1765 |
||
5. | Weidlich Kai |
949 [2.] |
314 [1.] |
100 R |
373 [7.] | - |
1736 |
||
6. | Pfaff Ralph |
492 [8.] | - |
314 [7.] |
501 [6.] | - |
1307 |
||
7. | Wagner Martin |
743 [1.] | - | - |
180 R |
150 R |
1073 |
||
8. | Berwing Enrico | - |
400 [3.] |
275 [9.] |
390 [10.] | - |
1065 |
||
9. | Rostalski Nico |
518 [6.] | - |
400 [4.] | - | - |
918 |
||
10. | Wolf Felix |
180 R |
100 R |
445 [3.] |
180 R | - |
905 |
||
11. | Wesotowski Sven |
838 [3.] | - | - | - | - |
838 |
||
12. | Sonntag Rigo | - | - |
295 [6.] |
180 R |
150 R |
625 |
||
13. | Gebhardt Jamy | - | - |
325 [10.] |
293 [11.] | - |
618 |
||
14. | Creutzburg Markus | - | - | - |
469 [9.] | - |
469 |
Standings progress
Standings - codrivers
TOTAL | |||||||||
1. | Jünger Tim |
855 [4.] |
467 [2.] |
595 [1.] |
662 [4.] |
150 R |
2729 |
||
2. | Zander Jenny | - |
400 [3.] |
275 [9.] |
390 [10.] |
909 |
1974 |
||
3. | Eichenauer Marcel | - | - | - |
870 [3.] |
1021 [1.] |
1891 |
||
4. | Ihlefeldt Jean |
630 [7.] | - |
375 [8.] |
630 [5.] |
150 R |
1785 |
||
5. | Geist Hartmut |
949 [2.] |
314 [1.] |
100 R |
373 [7.] | - |
1736 |
||
6. | Rödiger Alexander |
743 [1.] | - | - |
180 R |
150 R |
1073 |
||
7. | Stützer Christian | - | - | - |
855 [2.] | - |
855 |
||
8. | Schrön Steffen | - | - | - |
330 [1.] | - |
330 |