Rallye Sulinger Land
Germany (DRM) #2 • Nederland #1 • Germany (DRM) 2WD #2 • Germany (DRM) Historic #2 • Germany (DRM) Masters #2 • Germany (DRM) Nationals #2 • Germany (DRM) Trophy #2 • BMW 130i Challenge (NL) #1
3. 5. – 4. 5. 2024, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 77/60 • asphalt 145,57 km
1. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:28:30.3 | ||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:28:50.4 | ||
3. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:29:53.9 |
1. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:28:30.3 | ||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:28:50.4 | ||
3. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:29:53.9 |
1. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:29:53.9 | ||
2. | Vrielink Yannick - Christiaens Jorie | Ford Fiesta R5 | 1:31:15.1 | |||
3. | van Deijne Kevin - Verschuuren Hein | Hyundai i20 N Rally2 | 1:31:46.9 |
1. | Kässer Tom - Schneeweiß Stephan | Peugeot 208 Rally4 | ADAC OC Winnenden | 1:35:08.7 | ||
2. | Karlshøj Lasse - Kvick Jørgensen Isabell | Peugeot 208 Rally4 | 1:35:27.5 | |||
3. | Andersson Simon - Jönsson Jörgen | Renault Clio Rally4 | AM Elteknik | 1:35:44.9 |
1. | Höppner Ingo - Rieck Sabrina | Mercedes-Benz 500 SL | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:41:35.4 | ||
2. | Gromöller Walter - Kramer Jasmin | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:47:35.7 | ||
3. | Danielsmeier Markus - Knöbel Nils | Ford Escort RS 1800 MKII | 1:51:51.2 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 996 GT3 | ADAC Team Hansa | 1:38:16.7 | ||
2. | Macht John - Teufel Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | MSC Gefrees | 1:38:25.5 | ||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 1:38:35.6 |
1. | Bliss Oliver - Simon Julius | Škoda Fabia R5 | ADAC Südbaden e.V. | 1:32:47.5 | ||
2. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Škoda Fabia R5 | pv backoffice GmbH | 1:33:37.2 | ||
3. | Petersen Jan - Dalsager Mads | Škoda Fabia R5 | JP Racing | 1:34:39.4 |
1. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:29:53.9 | ||
2. | Christ Martin - Meter Lina | Hyundai i20 N Rally2 | 1:31:08.4 | |||
3. | Bliss Oliver - Simon Julius | Škoda Fabia R5 | ADAC Südbaden e.V. | 1:32:47.5 |
Denmark #1 • Germany (DRM) #2 • Nederland #1 • DASU RC4 Super Rally Cup #1 • Denmark Historic #1 • Germany (DRM) 2WD #2 • Germany (DRM) Historic #2 • Germany (DRM) Nationals #2 • Germany (DRM) Trophy #2 • BMW 130i Challenge (NL) #1 • Clio Rally Trophy (NL) #1
5. 5. – 6. 5. 2023, Sulingen • MSG Sulinger Land • entries/finish - 118/96 • asphalt 113,91 km
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:04.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:19.4 |
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:04.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:14:19.4 |
1. | Satorius Björn - Ostlender Hanna | Ford Fiesta Rally2 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:15:11.9 | ||
2. | Rostek Dennis - Zenz Dennis | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:16:27.7 | |||
3. | de Jong Bob - de Wild Erik | Hyundai i20 R5 | 1:16:28.0 |
1. | Riedemann Christian - Otterbach Nico | Hyundai i20 N Rally2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:13:11.3 | ||
2. | Madsen Kenneth - Felthaus Mette | Peugeot 208 T16 | 1:15:36.7 | |||
3. | Vallentin Hansen Simon - Egholm Peter | Hyundai i20 N Rally2 | Vallentin Motorsport | 1:17:40.4 |
1. | Boisen Kim - Johannsen Dan | BMW M3 E30 | 1:25:30.5 | |||
2. | Pedersen Johnny - Pagh Arne | BMW M3 E30 | 1:27:50.3 |
1. | Leutenberger Madsen Jacob - Nedergaard Line | Peugeot 208 Rally4 | 1:19:43.2 | |||
2. | Saust Oliver - Holm Rasmussen Peter | Opel Corsa Rally4 | 1:21:38.2 | |||
3. | Fuhlendorf Morten - Thomsen Finn | Peugeot 208 Rally4 | 1:25:16.5 |
1. | Christ Martin - Meter Lina | Opel Corsa Rally4 | 1:21:10.8 | |||
2. | Ertz Jonas - Lade Maresa | Opel Corsa Rally4 | ADAC Team Weser-Ems | 1:22:27.3 | ||
3. | Kattenbach Alexander - Luther Andreas | Opel Corsa Rally4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:24:33.0 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:23:04.1 | |||
2. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:23:15.3 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:23:04.1 | |||
2. | Petersen Jan - Epple Ina | BMW M3 E46 | 1:23:05.9 | |||
3. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:23:15.3 |
1. | Rostek Dennis - Zenz Dennis | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:16:27.7 | |||
2. | Mangertseder Ralf - Lerch Jennifer | Škoda Fabia R5 | 1:21:49.2 | |||
3. | Berlandy Georg - Annemüller Tina | Škoda Fabia R5 | 1:21:56.6 |
1. | Gerritsen Mulkes Frank - Nijland Ellen | BMW 130i E87 | 1:25:49.0 | |||
2. | Kamper Michael - van de Brug Henk | BMW 130i E87 | 1:26:11.8 | |||
3. | Kuijstermans Maurice - Rothman Kirsten | BMW 130i E87 | 1:26:35.3 |
1. | Overbeek Willem Wouter - van der Rijsen Christiaan | Renault Clio Rally5 | 1:27:50.7 | |||
2. | Coumans John - Lier Renaldo | Renault Clio Rally5 | 1:28:53.3 | |||
3. | Deij Elbert - Muilwijk Nadia | Renault Clio Rally5 | 1:29:32.4 |
Differences in stage times and overall results
Germany (DRM) #5 • Nederland #4 • ADAC Rallye Masters #5 • ADAC Opel Rallye Cup #5 • Germany (DRM) 2WD #5 • BMW 130i Challenge (NL) #4 • Niedersachsen (NFM) #8 (coef 2)
8. 8. – 10. 8. 2019, Sulingen • entries/finish - 57/40 • asphalt 149,00 km
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:34:53.5 | ||
2. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:35:21.9 | ||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:36:33.0 |
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:34:53.5 | ||
2. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:35:21.9 | ||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:36:33.0 |
1. | de Jong Bob - Degandt Bjorn | Hyundai i20 R5 | 1:38:46.4 | |||
2. | van Deijne Kevin - Verschuuren Hein | Škoda Fabia R5 | 1:39:09.8 | |||
3. | Kleinlugtenbeld Robert - Reefhuis Arjan | Mitsubishi Lancer Evo IV | 1:56:03.0 |
1. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:42:20.8 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Kramer Jasmin | Mitsubishi Lancer Evo X R4 | 1:42:58.5 | |||
3. | Bieg Michael - Moch Dietmar | Mitsubishi Lancer Evo IX | RG Oberberg e.V. | 1:43:06.8 |
1. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:49:59.1 | |||
2. | Loof Nick - Eichenauer Nico | Opel Adam Cup | 1:51:59.7 | |||
3. | Field Ashley - Davison Josh | Opel Adam Cup | 1:53:10.8 |
1. | Knacker Nico - Kremer Ella | Citroën C2 R2 Max | ADAC Team Weser-Ems | 1:46:08.4 | ||
2. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:46:54.4 | ||
3. | Havlat David - Stein Paul | Opel Adam R2 | 1:49:17.5 |
1. | de Groot Marc - de Groot Jordy | BMW 130i E87 | 1:57:58.6 | |||
2. | van Beugen Jeroen - Woolderink Bart | BMW 130i E87 | 2:08:04.2 |