Find driver
Season
Events
Top stats
Photos
History of cars
Car plates
Rally calendar
Pickems
Contact
User
Menu
1. Rallye Škoda 1974
Czechoslovakia #3
13. 6. – 15. 6. 1974, Mladá Boleslav • asphalt - gravel 359.90 km •
Other years
Stage results
Itinerary
Entry list
Retirement
Penalty
Info
Stats
Stage times
Photos
Models
Final results
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
2. leg
16
17
18
19
20
21
22
23
24
3. leg
All
Czechoslovakia
All
A1/1000
A1/1150
A1/1300
A1/1600
A1/1600+
A2/1000
A2/1150
A2/1300
A2/1600
A2/1600+
A2/600
A3+4/1600+
B5/2500
Switch on - autorefresh (60 s)
SS15 Bojetice - Jemníky - 5.00 km
No result
Retirement
#15
Srnský Josef
-
Syrovátko Jiří
Škoda 200 RS
Accident
#24
Ješić Miroslav
-
Kuč Branko
Škoda 110 L
Retired
#35
Pavlík Leo
-
Hlávka František
Škoda 120 S
Retired
#38
Selan Jörg
-
Zitta Helmut
Toyota Celica 1600
Retired
#41
Kuncic Franz
-
Riedl Alfred
Austin Mini Cooper
Retired
#42
Turcsányi D.
-
Goldberger J.
Lada VAZ 2101
Retired
#61
Følid Sverre
-
Eikåsen Arne
Škoda 110 LS
Retired
#63
Leeb Gerhard
-
Hafner Barbara
Simca 1100 TI
Retired
#70
Horváth Arpád
-
Hybáček Ján
Škoda 120 S
Retired
#71
Haagen Carl
-
Sommer
Datsun 100A
Retired
#85
Platte Michael
-
Schmolz
Mazda RX-2
Retired
#86
Brotánek Miroslav
-
Mirovský M.
Fiat 128 C
Retired
#91
Kunc Miloslav
-
Koubský S.
Škoda 120 S
Retired
#119
Schwartz Hartmund
-
Künstler H.
Trabant P601
Retired
#128
Schulze Günter
-
Zander Joachim
Trabant P601
Retired
#131
Kordač Martin
-
Hausmanová Hana
Trabant P601
Retired
#137
Jäger Hans-Peter
-
Jahme Bernd
Trabant P601
Retired
#140
Plička Karel
-
Losman Jan
Škoda 100 L
Retired
#151
Siniarski
-
Szczeniak
Škoda 100
Retired
#158
Grychtoł Ryszard
-
Ondraczek W.
Polski Fiat 125p
Retired
Penalty
#1
Udlínek F.
-
Pavlovský J.
Škoda 110 R
1:00
#8
Haugland John
-
Antonsen Arild
Škoda 120 S
1:00
#22
Jelínek Jaroslav
-
Kvaizar S.
Škoda 120 S
1:00
#32
Öttl Walter
-
Kolář Eduard
Volkswagen 1302 S
1:00
#62
Blahna Václav
-
Čermák M.
Škoda 120 S
1:00
#12
Hubáček V.
-
Minářík S.
Alpine-Renault A110 1600
2:00
#31
Konečný Josef
-
Roudnický Jan
Škoda 100 L
3:00
#50
Zapadlo Miloslav
-
Soukup Jan
Škoda 120 S
3:00
#60
Sivík Josef
-
Hrbek Miroslav
Škoda 120 S
4:00
#55
Kopejsko Josef
-
Černohorský J.
Škoda 110 LS
6:00
#57
Rumpfkeil Peter
-
Wellmann K.
Porsche 911 Carrera 2.7
6:00
#68
Ponec Zdeněk
-
Turek Zdeněk
Renault 12 Gordini
6:00
#87
Motl Vilém
-
Motl Bořivoj
Škoda 100 L
7:00
#81
Černohorský P.
-
Týce M.
Škoda 110 L Rallye
8:00
#122
Mařík Ladislav
-
Kyjánková H.
Škoda 110 L Rallye
8:00
#52
Popílka Milan
-
Harsa Václav
Škoda 120 S
9:00
#67
Andersen Hans Edvin
-
Fløene A.
Datsun Cherry
9:00
#100
Mach Jan
-
Dvořák Petr
Fiat 128 Coupé
9:00
#104
Potůček Rudolf
-
Čemus Jan
Škoda 110 L
12:00
#111
Diblík Jan
-
Křístek Miroslav
Škoda 100 L
12:00
#121
Krause Manfred
-
Weigl
Škoda 120 S
13:00
#127
Schneider Wolfgang
-
Hobusch W.
Trabant P601
13:00
#2
Veselý Ladislav
-
Veselá D.
Škoda 120 S
14:00
#56
Strubreither Werner
-
Sorna A.
Volkswagen 1302 S
16:00
#117
Válek Z.
-
Válková-Chroboková A.
Škoda 110 L Rallye
16:00
#66
Trajbold J.
-
Trajboldová-Váchová E.
Škoda 120 S
17:00
#99
Markvart František
-
Čipera K.
Škoda 120 S
17:00
#116
Svoboda Vojtěch
-
Tuč Jan
Škoda 100
18:00
#123
Paul Reinhardt
-
Hauffe Norfried
Škoda 110 L
18:00
#152
Bielowski K.
-
Masłowiec A.
Polski Fiat 125p
18:00
#82
Bold Petr
-
Bojas Karel
Škoda 110 L Rallye
19:00
#98
Bedrich Gerhard
-
Pötzsch G.
Lada VAZ 2101
21:00
#102
Janoušek Jiří
-
Burda Josef
Lada VAZ 2101
21:00
#113
Schonka Hermann
-
Meglitsch Frank
Wartburg 353
21:00
#16
Braathen Terje
-
Braathen Thone
Simca 1100 S
23:00
#76
Jurek Jaroslav
-
Bezecný Vojtech
Škoda 110 L
23:00
#133
Seyfarth Rainer
-
Lichtenberg A.
Trabant P601
23:00
#83
Stadlmaier Werner
-
Sasma Erich
Simca 1000 Rallye
24:00
#93
Zubal Josef
-
Ježek Pavol
Škoda 120 S
25:00
#101
Hamouz Jiří
-
Kittler Jan
Škoda 110 L Rallye
26:00
#112
Fešárek Adolf
-
Kořínek Z.
Škoda 100 L
26:00
#40
Krautberger Erwin
-
Klade
Volkswagen 1302 S
27:00
#92
Rohrstorfer Johann
-
Plannger
Mazda 1000 S
27:00
#39
Fahrbach Heinz-Peter
-
Chmelik R.
Ford Escort RS
29:00
#138
Giedrat Bernhard
-
Seifert Dieter
Trabant P601
29:00
#36
Buchleitner Kurt
-
Aman
Opel Ascona 1.9 SR
30:00
#59
Simonsen Poul
-
Kristensen Otto
Simca 1000 Rallye
32:00
#141
Kloc Josef
-
Grymová Ludmila
Fiat 128 Sport
32:00
#11
Šulc Wolfgang
-
Blieberger W.
BMW 2002
33:00
#21
Horn Wolfgang
-
Kreuzer Ferry
Simca 1000 Rallye
33:00
#95
Kolejka Dušan
-
Blaha O.
Škoda 120 S
34:00
#134
Hertel Günter
-
Brausse Rudolf
Trabant P601
38:00
#108
Lepka Miloš
-
Jokeš Ladislav
Škoda 100 L
40:00
#14
Garvik Arne
-
Sveinsvoll Geir
Opel Ascona 1.9
41:00
#72
Zink Reinhold
-
Hubáček V.
Škoda 110 L Rallye
43:00
#153
Jaromin Kazimierz
-
Nytko Andrzej
Škoda 100
43:00
#47
Bele
-
Binder Harald
Morris Mini Cooper
45:00
#46
Hinteregger Dietmar
-
Werginz H.
Volkswagen 1302 S
53:00
#115
Hillbrandt Jürgen
-
Laton Berndt
Wartburg 353
1:00:00
#69
Zechner Franz
-
Liendl Heinz
Autobianchi A112 Abarth
1:32:00
Page is not visible with AdBlock (or any other ad blocker) enabled.
Please consider supporting us by disabling AdBlock.
Username
Password
Login
drivers
323 195
codrivers
469 220
events
86 450
entries
3 754 643
video
39 535
photos
795 169
car plates
1 425 126