Rallye Erzgebirge
Germany (DRM) #1 • Germany (DRM) 2WD #1 • Germany (DRM) Historic #1 • Germany (DRM) Masters #1 • Germany (DRM) Nationals #1 • Germany (DRM) Trophy #1 • ADMV Rallye Meisterschaft #1 • ADMV Sachsen #1
15. 3. – 16. 3. 2024, Stollberg • Chemnitzer AMC • entries/finish - 67/50 • asphalt 137,62 km
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:21:42.4 | ||
2. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:22:11.6 | ||
3. | Madsen Kenneth - Felthaus Mette | Citroën C3 Rally2 | 1:23:11.8 |
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:21:42.4 | ||
2. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:22:11.6 | ||
3. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:23:16.1 |
1. | Kässer Tom - Schneeweiß Stephan | Peugeot 208 Rally4 | ADAC OC Winnenden | 1:28:53.1 | ||
2. | Andersson Simon - Jönsson Jörgen | Renault Clio Rally4 | 1:29:16.9 | |||
3. | Schumann Max - Lennartz Kevin | Renault Clio Rally4 | 1:29:32.7 |
1. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:33:42.8 | ||
2. | Höppner Ingo - Rieck Sabrina | Mercedes-Benz 500 SL | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:42:40.2 | ||
3. | Danielsmeier Markus - Knöbel Nils | Ford Escort RS 1800 MKII | 1:51:52.7 |
1. | Macht John - Teufel Michael | Mitsubishi Lancer Evo VI | MSC Gefrees | 1:32:31.0 | ||
2. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | MSC Gütersloh | 1:33:42.8 | ||
3. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 996 GT3 | ADAC Team Hansa | 1:34:47.8 |
1. | Bliss Oliver - Simon Julius | Škoda Fabia R5 | ADAC Südbaden e.V. | 1:26:44.1 | ||
2. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Škoda Fabia R5 | Chemnitzer AMC | 1:27:22.4 | ||
3. | Petersen Jan - Dalsager Mads | Škoda Fabia R5 | JP Racing | 1:29:38.3 |
1. | Rostek Dennis - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:23:16.1 | ||
2. | Bliss Oliver - Simon Julius | Škoda Fabia R5 | ADAC Südbaden e.V. | 1:26:44.1 | ||
3. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Škoda Fabia R5 | Chemnitzer AMC | 1:27:22.4 |
1. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Škoda Fabia R5 | Chemnitzer AMC | 1:27:22.4 | ||
2. | Christ Martin - Meter Lina | Hyundai i20 N Rally2 | 1:27:48.7 | |||
3. | Schulze Fabian - Ihlefeldt Jean | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:37:05.7 |
1. | Schulze Fabian - Ihlefeldt Jean | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:37:05.7 | ||
2. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Opel Adam Cup | Chemnitzer AMC | 1:38:17.4 | ||
3. | Bauer Christian - Gräbner Dominic | Renault Clio RS Ragnotti | MC Grünhain | 1:39:49.1 |
Germany (DRM) #1 • Germany (DRM) 2WD #1 • Germany (DRM) Historic #1 • Germany (DRM) Nationals #1 • Germany (DRM) Trophy #1 • ADMV Rallye Meisterschaft #2 • ADMV Gruppe G Cup #2 • ADMV Trabant Rallye Cup #2 • ADMV Sachsen #1
31. 3. – 1. 4. 2023, Stollberg • Chemnitzer AMC • entries/finish - 59/44 • asphalt 135,00 km
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:15:36.1 | ||
2. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:16:02.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:16:36.6 |
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:15:36.1 | ||
2. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:16:02.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:16:36.6 |
1. | Wiegand Sepp - Gerlich Christoph | Opel Corsa Rally4 | MC Grünhain | 1:21:24.5 | ||
2. | Christ Martin - Meter Lina | Opel Corsa Rally4 | 1:22:06.3 | |||
3. | Sulzinger Raffael - Kiefer Lisa | Ford Fiesta Rally4 | ADAC Südbayern | 1:22:11.4 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | ADAC Team Hansa | 1:26:58.8 | ||
2. | Schütt Axel - Finke Klaus | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:35:38.7 |
1. | Zimmermann Sebastian - Meier René | Volkswagen Golf III Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:25:16.3 | ||
2. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | ADAC Team Hansa | 1:26:58.8 | ||
3. | Petersen Jan - Epple Ina | BMW M3 E46 | 1:26:59.9 |
1. | Berlandy Georg - Annemüller Tina | Škoda Fabia R5 | 1:19:23.2 | |||
2. | Rostek Dennis - Zenz Dennis | Škoda Fabia Rally2 evo | Pole Promotion | 1:19:32.2 | ||
3. | Bliss Oliver - Simon Julius | Škoda Fabia R5 | Team Bliss Autosport by XR Racing | 1:19:38.8 |
1. | Zimmermann Sebastian - Meier René | Volkswagen Golf III Kit Car | Chemnitzer AMC | 1:25:16.3 | ||
2. | Reimann Torsten - Sonntag Rigo | Opel Adam Cup | 1:38:09.7 | |||
3. | Kunze René - Haase Niklas | BMW 323i E36 Touring | 1:38:23.4 |
1. | Schröder Michael - Kupsch Stefan | Trabant P601 ITRM | MC Grünhain | 1:47:40.5 |
1. | Reimann Torsten - Sonntag Rigo | Opel Adam Cup | 1:38:09.7 | |||
2. | Kunze René - Haase Niklas | BMW 323i E36 Touring | 1:38:23.4 | |||
3. | Brunke Torsten - Standke Normen | Volkswagen Golf III GTi 16V | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:39:26.3 |
Germany (DRM) #1 • Germany (DRM) 2WD #1 • Germany (DRM) Gentlemen Trophy #1 • Germany (DRM) Historic #1 • Germany (DRM) Nationals #1 • ADMV Rallye Meisterschaft #2 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #3 • ADMV Sachsen #1
22. 4. – 23. 4. 2022, Oberlungwitz • Chemnitzer AMC • entries/finish - 56/46 • asphalt 106,74 km
1. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:02:08.4 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:02:09.3 | ||
3. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Citroën C3 Rally2 | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:02:27.4 |
1. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:02:08.4 | ||
2. | Tannert Julius - Christian Frank | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:02:09.3 | ||
3. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Citroën C3 Rally2 | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:02:27.4 |
1. | Noller René - Kopczyk Stefan | Opel Corsa Rally4 | 1:07:20.6 | |||
2. | Schumann Ron - Harloff Claudia | Opel Corsa Rally4 | 1:07:45.3 | |||
3. | Ertz Jonas - Lade Maresa | Opel Corsa Rally4 | 1:07:50.7 |
1. | Feustel Florian - Gehbauer Paul | Porsche 911 Carrera RSR 3.0 | MSC Rodenstein | 1:11:05.3 | ||
2. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:11:39.5 | |||
3. | Zacher Hans-Ulrich - Zacher Katrin | Ford Escort RS 2000 MKII | Chemnitzer AMC | 1:24:44.5 |
1. | Wolf Sebastian - Luther Andreas | Mitsubishi Lancer Evo X | AMSC Pohlheim | 1:10:54.0 | ||
2. | Feustel Florian - Gehbauer Paul | Porsche 911 Carrera RSR 3.0 | MSC Rodenstein | 1:11:05.3 | ||
3. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:11:39.5 |
1. | Rostek Dennis - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | 1:04:55.2 | |||
2. | Bliss Oliver - Schneeweiß Stephan | Peugeot 208 T16 | Team Bliss Autosport by XR Racing | 1:06:52.6 | ||
3. | Ramonat Raphael - Schmidt Steffen | Citroën DS3 R5 | 1:08:04.2 |
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Volkswagen Polo GTI R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:02:09.3 | ||
2. | Christ Martin - Lutz Tamara | Opel Corsa Rally4 | 1:07:56.6 | |||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo VI | 1:14:55.3 |
1. | Gräbner Dominic - Keller Yannik | Ford Fiesta Mk5 ST | MC Grünhain | 1:18:14.8 | ||
2. | Jungnickel Arwed - Jungnickel Aaron | BMW 318 iS E36 | Chemnitzer AMC | 1:20:43.8 |
1. | Gräbner Dominic - Keller Yannik | Ford Fiesta Mk5 ST | MC Grünhain | 1:18:14.8 | ||
2. | Reimann Torsten - Baumann Marcel | Suzuki Swift Sport MK4 | MC Grünhain | 1:18:51.0 | ||
3. | Dietzsch Frank - Dietzsch Martin | Ford Focus ST 170 | 1:19:47.1 |
Germany (DRM) • ADAC Rallye Masters • Germany (DRM) 2WD • Germany (DRM) Historic
16. 4. – 17. 5. 2021 • asphalt
Event has been canceled due to the spread of COVID-19
Germany (DRM) • ADAC Rallye Masters • Germany (DRM) 2WD
17. 4. – 18. 4. 2020, Stollberg • asphalt 121,99 km
Event has been canceled due to the spread of COVID-19
Germany (DRM) #6 • ADAC Rallye Masters #6 • ADAC Opel Rallye Cup #6 • Germany (DRM) 2WD #6 • ADMV Rallye Meisterschaft #5 • ADMV Rallye Meisterschaft U23 #10 • ADMV Gruppe G Cup #10 • ADMV Trabant Rallye Cup #10 • Opel Adam Cup (CZ) #6 • ADMV Sachsen #6 • ITRM #8 • Thüringen (TRM) #9
4. 10. – 5. 10. 2019, Chemnitz • entries/finish - 68/45 • asphalt 133,49 km
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:16:19.6 | ||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:16:26.4 | |||
3. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:26.1 |
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:16:19.6 | ||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:16:26.4 | |||
3. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:26.1 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 996 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:22:42.2 | ||
2. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:23:54.4 | |||
3. | Wiegand Sepp - Gerlich Christoph | Ford Fiesta R2T19 | MC Grünhain | 1:24:46.7 |
1. | Pietarinen Eerik - Raitanen Juhana | Opel Adam Cup | MSC Gütersloh | 1:29:22.9 | ||
2. | Johansson Sebastian - Elfver Jesper | Opel Adam Cup | 1:31:24.3 | |||
3. | Munster Charles - Herman Renaud | Opel Adam Cup | 1:35:52.6 |
1. | Wiegand Sepp - Gerlich Christoph | Ford Fiesta R2T19 | MC Grünhain | 1:24:46.7 | ||
2. | König Veit - Wichura Henry | Suzuki Swift S1600 | 1:27:06.5 | |||
3. | Havlat David - Stein Paul | Opel Adam R2 | 1:29:37.7 |
1. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:23:54.4 | |||
2. | Wiegand Sepp - Gerlich Christoph | Ford Fiesta R2T19 | MC Grünhain | 1:24:46.7 | ||
3. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:33:27.2 |
1. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:23:54.4 | |||
2. | Loof Nick - Eichenauer Nico | Opel Adam Cup | 1:36:09.1 | |||
3. | Schulze Fabian - Pfützenreuter Anna-Lena | Suzuki Swift Sport MK4 | 1:38:53.8 |
1. | Stříteský Dominik - Krajča Ondřej | Opel Adam Cup | Spirit Racing | 1:29:35.7 | ||
2. | Żarłok Szymon - Pietruszka Krzysztof | Opel Adam Cup | 1:30:04.6 | |||
3. | Kolář Michal - Uhříček David | Opel Adam Cup | 1:39:47.6 |
1. | Brunke Torsten - Stimpel Karsten | Volkswagen Golf III GTi 16V | 1:41:52.1 | |||
2. | Schröder Michael - Kupsch Stefan | Trabant P601 ITRM | MC Grünhain | 1:44:01.3 |
1. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:33:27.2 | |||
2. | Sonntag Rigo - Messerschmidt Peter | Honda Civic Type-R EP3 | MC Zwickau | 1:37:02.1 | ||
3. | Schulze Fabian - Pfützenreuter Anna-Lena | Suzuki Swift Sport MK4 | 1:38:53.8 |
1. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:33:27.2 | |||
2. | Schramm Andreas - Bruder Maik | Volkswagen Polo MK3 GTI (6N2) | MC Grünhain | 1:36:18.8 | ||
3. | Sonntag Rigo - Messerschmidt Peter | Honda Civic Type-R EP3 | MC Zwickau | 1:37:02.1 |
1. | Knorn Mike - Seidel Mandy | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 1:41:07.3 | ||
2. | Schröder Michael - Kupsch Stefan | Trabant P601 ITRM | MC Grünhain | 1:44:01.3 |
SS 1/3 shortened due to road damage
Germany (DRM) #7 • ADAC Rallye Masters #7 • ADAC Opel Rallye Cup #7 • Germany (DRM) 2WD #7 • ADMV Rallye Meisterschaft #5 • ADMV Gruppe G Cup #11 • ADMV Trabant Rallye Cup #11 • ADMV Sachsen #6 • ITRM #7 • Thüringen (TRM) #11
28. 9. – 29. 9. 2018, Chemnitz • entries/finish - 71/51 • asphalt 114,23 km
1. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:01:37.6 | ||
2. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:02:42.3 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:04:17.4 |
1. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:01:37.6 | ||
2. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:02:42.3 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:04:17.4 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 996 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:05:50.6 | ||
2. | Wiegand Sepp - Stein Anne Katharina | Opel Adam R2 | 1:07:02.2 | |||
3. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Opel Adam R2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:07:12.0 |
1. | Volver Karl Martin - Madissoo Marten | Opel Adam Cup | 1:10:24.1 | |||
2. | Johnston Sean - Kihurani Alexander | Opel Adam Cup | 1:11:18.0 | |||
3. | Delhez Romain - Bollette Gérome | Opel Adam Cup | East Belgian Racing Team | 1:11:48.8 |
1. | Wiegand Sepp - Stein Anne Katharina | Opel Adam R2 | 1:07:02.2 | |||
2. | Tannert Julius - Hinneberg Helmar | Opel Adam R2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:07:12.0 | ||
3. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Toyota GT86 CS-R3 | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:07:48.4 |
1. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo IX | RSG Mosbach e.V. | 1:08:18.9 | ||
2. | Stich Stefan - Uttenreuther Nina | Mitsubishi Lancer Evo X | 1:09:55.5 | |||
3. | Linnbach Ulf - Linnbach Nicole | Porsche 996 GT3 | 1:11:09.1 |
1. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 1:30:58.3 |
1. | Ramonat Raphael - Phieler Sara | Mitsubishi Lancer Evo IX | RSG Mosbach e.V. | 1:08:18.9 | ||
2. | Heilborn Nick - Melde Benjamin | BMW M3 E36 | Rallyesport Westsachsen e.V. | 1:12:47.8 | ||
3. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:13:18.1 |
1. | Linnbach Ulf - Linnbach Nicole | Porsche 996 GT3 | 1:11:09.1 | |||
2. | Heilborn Nick - Melde Benjamin | BMW M3 E36 | Rallyesport Westsachsen e.V. | 1:12:47.8 | ||
3. | Arndt Hannes - Wagner Christof | Ford Fiesta Mk5 ST | 1:13:18.1 |
1. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 1:30:58.3 |
SS 1/3 shortened due to storm damage
Regional Rally Cup #1 • Germany (DRM) #2 • ADAC Rallye Masters #2 • ADMV Rallye Meisterschaft #1 • ADMV Trabant Rallye Cup #2 • ADMV Sachsen #1 • ITRM #2
27. 3. – 28. 3. 2015, Stollberg • entries/finish - 55/35 • asphalt 133,23 km
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:08.6 | ||
2. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia S2000 | 1:17:13.5 | |||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | 1:20:18.3 |
1. | Szeja Jarosław - Szeja Marcin | Subaru Impreza STi N14 | Roto Plzeň | 1:20:21.8 | ||
2. | Zapała Mariusz - Gwiazda Łukasz | Subaru Impreza STi N15 | 1:25:35.8 | |||
3. | Pertlíček Jiří sen. - Picka Petr | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:26:35.7 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:17:08.6 | ||
2. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia S2000 | 1:17:13.5 | |||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | 1:20:18.3 |
1. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | 1:20:18.3 | |||
2. | Ramonat Raphael - Centner Nanett | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:20:44.8 | ||
3. | Geist Jürgen - Glatzel Sebastian | BMW M3 E36 | 1:22:19.8 |
1. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | 1:20:18.3 | |||
2. | Ramonat Raphael - Centner Nanett | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:20:44.8 | ||
3. | Grätsch Timo - Gawlick Alexandra | BMW M3 E30 | ADAC Schleswig-Holstein e.V. | 1:28:46.0 |
1. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:38:45.9 | ||
2. | Schramm Andreas - Bruder Maik | Trabant P601 | MC Grünhain | 1:39:28.5 | ||
3. | Derda Benjamin - Knorr Michael | Trabant P601 | Chemnitzer AMC | 1:42:23.0 |
1. | Schmidt Daniel - Luther Andreas | Volkswagen Scirocco TDI | 1:29:57.4 | |||
2. | Voigt Daniel - Beck Andreas | Honda Civic Type-R EP3 | 1:31:47.1 | |||
3. | Grunert Enrico - Melde Benjamin | Suzuki Swift Sport MK4 | 1:35:44.2 |
1. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:38:45.9 | ||
2. | Eichhorst Eckhard - Vach Jörg | Trabant P601 ITRM | MSG Eberswalde | 1:47:18.2 | ||
3. | Hantke Denny - Geisler Sebastian | Trabant P601 ITRM | 1:51:48.5 |
Germany (DRM) #3 • ADAC Rallye Masters #3 • ADMV Rallye Meisterschaft #1 • ADMV Trabant Rallye Cup #2 • Twingo R1 Trophy (D) #2 • ADMV Sachsen #1
11. 4. – 12. 4. 2014, Stollberg • entries/finish - 69/50 • asphalt 112,12 km
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:07:02.3 | |||
2. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:08:40.8 | |||
3. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:08:55.4 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:07:02.3 | |||
2. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:08:40.8 | |||
3. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:08:55.4 |
1. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 997 GT3 | 1:07:02.3 | |||
2. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:08:40.8 | |||
3. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:08:55.4 |
1. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:08:40.8 | |||
2. | Ramonat Raphael - Centner Nanett | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:11:52.9 | |||
3. | Koch Matthias - Koch Marcel | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:12:20.0 |
1. | Mosel Toni - Meier René | Renault Twingo RS R1 | ADAC Sachsen e.V. | 1:20:37.1 | ||
2. | Bendfeldt Bryan - Christ Björn | Renault Twingo RS R1 | MSC Holzhausen | 1:25:31.3 |
1. | Knorn Mike - Krajewski Jens | Trabant P601 ITRM | Chemnitzer AMC | 1:24:39.7 | ||
2. | Schmidt Tino - Scharf Patrick | Trabant P601 ITRM | 1:31:36.7 | |||
3. | Eichhorst Eckhard - Stanislawski Norbert | Trabant P601 ITRM | 1:33:58.1 |
1. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:08:40.8 | |||
2. | Ramonat Raphael - Centner Nanett | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:11:52.9 | |||
3. | Koch Matthias - Koch Marcel | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:12:20.0 |