Season 2023
Germany
ADMV Gruppe G Cup 2023
4. 3. 2023, Lutherstadt Wittenberg • MSC Lutherstadt Wittenberg • entries/finish - 59/43 • gravel 62.60 km • Other years
1. | Andervang Stig - Andersson Lars | Škoda Fabia Rally2 evo | 37:02.0 | |||
2. | Reinikainen Petri - Hallia Timo | Mitsubishi Lancer Evo IX | 37:54.2 | |||
3. | Pusch Patrick - Hoese Fabian | Citroën DS3 R5 | Waldherr Motorsport Team | 38:25.9 |
1. | Leonhardt Thomas - Wagner Moritz | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 43:58.6 | ||
2. | Bayer Axel - Schönheider Anne | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 44:38.6 | ||
3. | Buys Patrick - Hayn Ronny | Seat Ibiza Cupra Mk2 | 45:39.8 |
31. 3. – 1. 4. 2023, Stollberg • Chemnitzer AMC • entries/finish - 59/44 • asphalt 135.00 km • Other years
1. | Tannert Julius - Christian Frank | Škoda Fabia RS Rally2 | ADAC Sachsen e.V. | 1:15:36.1 | ||
2. | Griebel Marijan - Braun Tobias | Škoda Fabia RS Rally2 | Pole Promotion | 1:16:02.8 | ||
3. | Geipel Philip - Becker Katrin | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:16:36.6 |
15. 4. 2023, Sundhausen • Nordhäuser MSC • entries/finish - 66/46 • gravel 61.58 km • Other years
1. | Andervang Stig - Hulzebos Annemieke | Škoda Fabia Rally2 evo | 35:21.0 | |||
2. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Ford Fiesta R5 | Chemnitzer AMC | 38:46.8 | ||
3. | Reinikainen Petri - Hallia Timo | Mitsubishi Lancer Evo IX | 39:32.0 |
1. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 42:53.4 | ||
2. | Buys Patrick - Hayn Ronny | Seat Ibiza Cupra Mk2 | MSC Bad Schmiedeberg | 44:34.7 | ||
3. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 44:51.0 |
29. 4. 2023, Neuruppin • Ruppiner Rennsportgemeinschaft • entries/finish - 51/37 • asphalt 34.90 km • Other years
1. | Czok Mario - Tänczyk Andy | Mitsubishi Lancer Evo IX | 21:18.5 | |||
2. | Reindl Rudolf - Ehrle Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | 21:43.5 | |||
3. | Senglaub Sven - Eschenhorn Lydia | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 22:12.2 |
1. | Nicolaus Sören - Schröder Katharina | Volvo 944 GL | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 26:04.2 |
17. 6. 2023, Steinsdorf • MC Weida • entries/finish - 78/65 • asphalt 33.30 km • Other years
1. | Reindl Rudolf - Ehrle Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | 16:48.2 | |||
2. | Mühl Werner - Kees Ramona | BMW M3 E46 | MSC Gefrees | 17:12.6 | ||
3. | Czok Mario - Tänczyk Andy | Mitsubishi Lancer Evo IX | 17:23.7 |
5. 8. 2023, Wedemark OT Mellendorf • Motorsport Fahr- und Reit-Club Wedemark e.V. • entries/finish - 15/12 • gravel - asphalt 34.56 km • Other years
1. | Sobek Thomas - Geist Hartmut | Mitsubishi Lancer Evo X | 27:20.8 | |||
2. | Schulze Fabian - Ihlefeldt Jean | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 27:34.8 | ||
3. | Straße Dirk - Straße Bettina | Mitsubishi Galant VR-4 | MC Seelow e.V. im ADAC | 27:56.9 |
1. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | BMW 325xi E46 | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 31:32.1 |
2. 9. 2023, Meuro • MSC Bad Schmiedeberg • entries/finish - 85/51 • gravel - asphalt 71.00 km • Other years
1. | Andervang Stig - Hulzebos Annemieke | Škoda Fabia Rally2 evo | 41:22.2 | |||
2. | Pusch Patrick - Hoese Fabian | Citroën DS3 R5 | MSC Bad Schmiedeberg | 42:12.2 | ||
3. | Ramonat Raphael - Derda Karina | Ford Fiesta Rally2 | Chemnitzer AMC | 43:03.5 |
1. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 51:07.8 | ||
2. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 52:08.1 | ||
3. | Nicolaus Sören - Schröder Katharina | Volvo 944 GL | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 53:06.7 |
16. 9. 2023, Crottendorf • MC Grünhain • entries/finish - 71/62 • asphalt 34.20 km • Other years
1. | Reindl Rudolf - Ehrle Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | 19:24.6 | |||
2. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio Rally3 | 19:25.0 | |||
3. | Mühl Werner - Kees Ramona | BMW M3 E46 | MSC Gefrees | 19:47.1 |
1. | Bayer Axel - Stimpel Karsten | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 23:53.3 |
14. 10. 2023, Beelitz • Private Renngemeinschaft Spandau • entries/finish - 69/40 • gravel - asphalt 74.84 km • Other years
1. | Andervang Stig - Hulzebos Annemieke | Škoda Fabia Rally2 evo | 47:59.4 | |||
2. | Ramonat Raphael - Eichenauer Marcel | Ford Fiesta Rally2 | MSC Bad Schmiedeberg | 49:32.3 | ||
3. | Fechner Robby - Pitzk Florian | Mitsubishi Lancer Evo X | pv backoffice GmbH | 51:08.4 |
1. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 57:20.4 | ||
2. | Leonhardt Thomas - Leonhardt Tanja | Audi A4 Quattro | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 59:17.9 | ||
3. | Nicolaus Sören - Schröder Katharina | Volvo 944 GL | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:00:50.5 |
10. 11. – 11. 11. 2023, Boxberg • Rallye-Renn- & Wassersport-Club Lausitz • entries/finish - 62/51 • gravel 138.92 km • Other years
1. | Grøndal Anders - Gulbæk Engan Veronica | Škoda Fabia Rally2 evo | 1:25:20.0 | |||
2. | Jeets Raul - Toom Andrus | Škoda Fabia RS Rally2 | Tehase Auto | 1:26:21.1 | ||
3. | Černý Jan - Krajča Ondřej | Ford Fiesta Rally3 | 1:28:25.4 |
1. | Bayer Axel - Wächtler Rico | Subaru Impreza Diesel | Chemnitzer AMC | 1:50:56.2 | ||
2. | Nicolaus Sören - Schröder Katharina | Volvo 944 GL | Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. | 1:57:50.8 |
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||||||
1. | Bayer Axel |
779 [2.] | - |
906 [1.] | - | - | - |
893 [1.] |
640 [1.] |
870 [1.] |
1175 [1.] |
5263 |
||
2. | Leonhardt Thomas |
893 [1.] | - |
728 [3.] | - | - |
200 [1.] |
779 [2.] | - |
710 [2.] |
300 R |
3610 |
||
3. | Nicolaus Sören |
550 [4.] | - |
150 R |
400 [1.] | - | - |
550 [3.] | - |
817 [3.] |
675 [2.] |
3142 |
||
4. | Buys Patrick |
664 [3.] | - |
817 [2.] | - | - | - | - | - | - | - |
1481 |
||
5. | Tiede Klaus |
150 R | - |
372 [4.] |
100 R |
100 R | - |
321 [4.] | - |
150 R | - |
1193 |