lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

14. Rally Italia Sardegna 2017

8. 6. – 11. 6. 2017, Alghero - Olbia • gravel 312,66 km • Other years
WRC #7WRC 2 #7WRC Trophy #7JWRC #2WRC 3 #7

Info

SS19
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Tough going. Incredibly soft and sandy. It's a bucket and shovel you need in here, not a rally car. It's been a difficult weekend. We struggled for pace in some places and were good in others. We need to work on consistency." / "Těžké, neuvěřitelně měkké a písčité. Spíš by se na to hodil kbelík a lopatička než rally auto. Byl to obtížný víkend. Místy jsme těžko drželi tempo, ale jinde to bylo dobré. Musíme na tom zapracovat."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"There are still more fast drivers to come, we will see, but I gave everything - absolutely. I learned a lot in Portugal and I learned more here. It's getting better step-by-step." / "Ještě pojedou další rychlejší jezdci, ale dal jsme do toho vše - absolutně. Hodně jsme se naučili v Portugalsku a tady jsme v učení pokračovali. Zlepšujeme se krok za krokem."
#38
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"I'm so happy we finished this tough rally. I want to say thank you so much to the team and my co-driver Marko. With this experience next time I will be much faster."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"I'm happy with this, it was a really strong drive. We managed the whole rally with no problems and that was always our plan. I feel I have made progress, improving all weekend."
#81
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I pushed hard and it's a very good result for us. It's the first time that we finish in front of the Skodas so I'm happy. I don't care that I didn't score [WRC 2] points here. The most important thing is to perform."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"What can I say - it feels good! A difficult weekend but the first half of this season has been great. The new car and a strong team-mate is making me push hard. I hope it's the first of many wins. It's coming together. It looks like we have a strong team all around and in the car too." / "Co můžu říct - je to skvělé! Obtížný víkend, ale první půlka sezony byla skvělá. Nové auto a silný týmový kolega mě přiměli přidat. Doufám, že je to první vítězství z mnoha. Vypadá to, že jsme silný tým a máme dobré auto."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I lost it in the hairpin! It's always wrong in the hairpin because the car doesn't turn there. I'm really disappointed." / "Ztratil jsem to ve vracáku! Jsem opravdu zklamaný."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We gave it everything here but the road was not perfect for our car, I couldn't raise the ride height. Overall it's a positive rally. It was unlucky we got a small [brake] issue with the car and perhaps lost the win this weekend. An amazing performance in the car and from the team." / " Dali jsme do toho všecho,ale cesta nebyla pro naše auto dokonalá, nemohl jsem ho zvýšit. Smůla, že jsme měli potíže s brzdami, jinak bychom pravděpodobně vyhráli. Úžasný výkon od auta i týmu."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"It's a shame to lose the place but we have to be happy to be here. That's a positive."/ " Škoda, že jsme neudrželi svou pozici, ale musíme být rádi, že jsme tu. To je pozitivní."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not the best weekend for the championship but what can we do? I tried here but there are lots of big rocks - it's a bit of a lottery. If Ott wins he deserves it - it would be great for the team." / "Nebyl to pro nás nejlepší víkend z pohledu mistrovství,ale co můžeme dělat? Teď jsem to zkusil, ale je tu hodně velkých kamenů - je to tak trochu loterie. Jestli Ott vyhraje, zaslouží si to a bylo by to skvělé pro tým."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"An earlier repair broke a few metres into the stage. I have some ideas of what to do. If I can't fix it I'll drive sideways to service." / "Dřívější oprava nevydržela po pár metrech RZ. Ale máme nějaké nápady, jak to vyřešit. Jestli to neopravíme, pojedu do servisu trochu bokem."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
rear right wheel suspension is broken / poškozené zavěšení PZ kola
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We tried to go at good speed all morning so our tyres were probably worn. Okay, we managed to do what we came here to do. We got a lot of mileage and gathered a lot of data to work with. For now it's just one event for me [in the Citroen]. Let's see what the future brings."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Not so bad. A lot of ruts. It was fun." / "Není to špatné, hodně vyjetých kolejí."
#20
flagAl-Rajhi Yazeed - Orr Michael
We enjoyed and we win the category - that's most important." / "Užili jsme si to a vyhráli jsme ve své kategorii a to je nejdůležitější."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"I fixed the throttle problem so there were no concerns there. We tried a bit for sure. It's difficult to know how the stage will evolve for the cars behind. Overall a tough weekend. We have to go home and reset."
SS18
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"I was in a good place at the beginning of the rally, even shakedown, but after the problems this rally has been more difficult. Opening the roads has cost me and I can do nothing. We will try and take points on the Power Stage and look forward to Poland. My tyres feel okay." / "Na začátku rally to bylo dobré, ale kvůli problémům se stal závod obtížnější. Čištění mě stálo čas a nemohl jsem s tím nic dělat. Zkusíme získat nějaké body na PowerStage a těšíme se do Polska. Pneumatiky jsou OK."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Now I drive with a good rhythm and try to save my tyres for the Power Stage." / "Teď mám dobrý rytmus, snažím se šetřit pneu na Power Stage."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
Can you keep the position to the end? "Yeah for sure. No problem." And how is the car? "The dust is okay now, I can manage." / Dokážete udržet svou pzici ž do cíle? "Ano, samozřejmě, žádný problém." A jak je na tom auto? "Prach je ok, zvládnuto."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
WRC TV crew reports that Paddon went off on a right hander. The car went onto two wheels and crashed heavily. / Podle WRC TV vyletěl v pravé zatáčce. Auto šlo na dvě kola a pak havarovalo.
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
stopped at 1.5km. He's gone off. Crew ok. / mimo trať na 1,5 km, posádka ok
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
A maximum push? "We will see." / Maximální útok? "Uvidíme."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Yes, a clean run. Saving my tyres on the braking. Yep, it's good." / "Jeli jsme čistě a na brzdách šetřili pneumatiky . Je to dobré."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
Can he keep Seb behind on the Power Stage? "We will see. We need to go." / Udrží Seba za sebou i po Power Stage? "Uvidíme. Musíme jet."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We push a bit more because we know Juho may have a problem." / "Snažili jsme se trochu víc, neboť víme, že Juho má potíže."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I'm trying to save the car. I have had a gearbox problem all day, but it's okay. I will use the gearbox properly on the final stage." Mads says second gear sounds noisy, so he has avoided using it so far today. / "Snažím se jet s ohledem na auto. Od rána máme problémy s převodovkou. Ale na Powerstage ji plně využiji." Dvojka je prý hlučnější, takže jí dnes zatím nepoužíval.
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I'm trying to explore more and find more speed as the feeling improves. I feel more comfortable here, the character of this stage makes it nice to explore on. The Power Stage is very different."
SS17
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"We lost the rear diff on the previous stage, so front-wheel drive only. This is not our rally. Now we will try to go to the finish." / "Na předchozí RZ jsme přišli o zadní diferenciál, takže jedeme jen na přední pohon. Toto není naše rally, pokusíme se dojet."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I stalled. Then I pushed the stop button instead of the start button. It cost me about five seconds. Okay, that's the way it is. I gave it my best. I can relax now." / "Chcíplo mi to. A pak jsem místo startovacího tlačítka zmáčkl stop tlačítko. Stálo mě to asi 5s. Tak to je, dal jsem do toho všechno. Teď už mohu jet v klidu."
#61
flagSolans Nil - Ibáñez Sotos Miquel
"It's crazy in here with a front-wheel drive - it's impossible. So many rocks. I'm driving very slowly. The worst stage of the season so far." / "Šílené jet tu jen s předokolkou - je to nemožné. Tolik kamenů, jedu velmi pomalu. Zatím nejhorší rychlostka v sezoně."
#35
flagRossel Yohan - Fulcrand Benoît
"I have a big problem with the transmission." / Mám velký problém s transmisemi."
#38
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"This stage very rough. Deep ruts in almost every corner. The end is almost destroyed. I have never driven a stage like it." / "Opravdu drsné, téměř ve všech zatáčkách jsou hluboké koleje. Ke konci je to téměř zničené. Nikdy jsem nejel takovou RZ."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"The road is really beaten up already. Today is all about cruising through." / "Cesty jsou už opravdu zničené. Dnes je to jen o dojetí."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It would be nice to beat him but he is pushing to the limit I think and I need the points." / "Bylo by hezké ho porazit, ale myslím, že jede na maximum a my potřebujeme body."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The throttle is sticking on at the start. It's like the pedal is getting jammed somewhere. I need to go and have a look." / "Škrtící klapka se na startu zasekla. Jako kdyby uvízl pedál. Musíme na to kouknout."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"A nice Sunday drive. We're enjoying today and looking forward to Poland." / "Pěkná nedělní jízda. Užíváme si to a těšíme do Polska."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
Tanak's car is full of dust. There is a hole somewhere. "You can see the problem - I have no visibility. I will try and fix it now." / "Má plné auto prachu, asi je někde díra. "Vidíte to sami - skoro nevidím. Musíme to zkusit opravit."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The road is getting some very deep ruts. We'll have to raise the ride height. I have two fresh tyres for the Power Stage." / "Vyjíždí se hluboké koleje, musíme zvednout auto. Mám dvě rezervní kola na PowerStage."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We have found the right set up now and the car is really easy to handle. I struggled here last year [in an R5 car] especially on the second pass." Should we bet €5 on a Lappi Power Stage win? "No, €20." / "Našli jsme správný setup, auto se velmi lehce řídí. Loni jsem tu trochu bojoval v druhých průjezdech (jel s R5). "Můžeme vsadit 5 EUR na Lappiho výhru v PowerStage?" "Ne, 2 0EUR."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"I'm beginning to feel the same steering problem we had yesterday. Some big ruts are coming here." / "Začínám cítít stejný problém posilovačem jako včera. Místy se vyjíždí velké koleje."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"For sure there is not to much else to hope for us. I think Dani is pushing. This stage was very loose."
SS16
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Yeah okay. When the car is nice, we can do good things. Quite happy with the time." / "OK. Jsem celkem spokojen se svým časem."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"What happened, happened. Today is about gaining experience and learning." A big push on the Power Stage? "Looking at our championship, Power Stage points aren't going to make a lot of difference,"
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A good stage, clean, I kept it on the line."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It was okay, very slow." / "V pořádku, velmi pomalé."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It was okay. For us today is just about driving through, waiting for a final push on the Power Stage." / "OK. Dnes je to o projetí zbývajících RZ a čekání na závěrečný útok na Power Stage."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It's been getting better and better in the car since yesterday afternoon. I'd say this was a good stage. Happy with that." / "V autě je to lepší a lepší. Tahle RZ byla dobrá, jsem spokojen."
SS15
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"The last two stages we have finished with punctures - they have given me a lot of trouble today. I think I could get a puncture just driving on sand. Okay, not lucky in this point, but otherwise the driving has been nice today." / "Poslední dvě RZ jsme dojeli na defektu - ty mi dnes dělají hodně potíží. Myslím, že bych mohl udělat kolo i jízdou po písku. OK, v tomhle nemáme štěstí, ale jinak to bylo dnes dobré.""
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We are in a good position but the tyres are finished and my brakes are too hot so it was difficult at the end here. It's still a fight [with Tanak] so let's see what happens later with our stage time [when he felt he was held up in Ostberg's dust on SS12 dust]." / Jsme v dobré pozici, ale pneumatiky jsou hotové a přehřáli jsme brzdy, takže ke konci to bylo obtížné. Je to stále boj (s Tanakem), uvidíme co se stane s naším časem (jízda v prachu za Ostbergem na RZ12)."
#87
flagArengi Bentivoglio Fabrizio - Salis Fabio
penalty 60 min = illegal help; penalizace 60 min = přijetí cizí pomoci mimo servisní zonu
#36
flagLoubet Pierre-Louis - Landais Vincent
"I have done the whole loop with no brakes at the rear."
#35
flagRossel Yohan - Fulcrand Benoît
"In the stages the car feels good, but the times are not. I'm here to build experience."
#38
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"Some engine trouble this morning then a puncture near the end of stage 12. Otherwise quite a good day."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Very happy. I have driven according to the plan."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"A great day for us. We have changed the set-up a bit. I have pushed more, but still on the safe side." / "Pro nás skvělý den. Trochu jsme změnili nastavení.Víc jsem tlačil, ale dostatečně bezpečně."
#81
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
The Frenchman angry at being caught in Raoux's dust. / Byl naštvaný, že dojížděl v prachu za Raouxem.
#22
flagRaoux Jean-Michel - Magat Laurent
"I spun in a straight road. It cost me a lot of time. It was difficult to turn the car around." / "Dělal jsem hodiny na rovině.Stálo mě to spoustu času, bylo složité se otočit."
#20
flagAl-Rajhi Yazeed - Orr Michael
"We did the day well and we enjoyed - that's the most important thing!"
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"This was an important rally for DMACK to gather tyre info on these rough stages." / "Důležitá rally pro DMACK, aby získal informace o pneumatikách v těchto těžkých podmínkách"
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"I spun and stalled, had to reverse. A lot of hard work." / "Dělal jsem hodiny, chcíplo mi to, musel jsem couvat. Hodně tvrdá práce."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The tyres are completely gone. Very slippery. I got a huge surprise on the first corner!" Tomorrow we will try for the Power Stage points. It's a shame because without our [brake] problems we would be leading the rally." / "Pneumatiky jsou úplně pryč. Hodně to klouže, hodně mě to překvapilo v první zatáčce. Zítra to zkusíme na body v PowerStage. Je to škoda, kdybychom neměli potíže s brzdami, mohli jsme být ve vedení."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"This afternoon was surprisingly good. It has been good to drive up to now with a safe margin. Now we can push more. Tomorrow I don't see any reason my Latvala should be any quicker." / "Odpoledne bylo překvapivě dobré, doposud dobrá jízda. Teď můžeme přidat. Nevidím žádný důvod, proč by měl být Latvala zítra rychlejší."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We have a problem with the front suspension arm or something. The car is pulling to one direction all the time under braking. I had to slow the car during the stage because it was dangerous." / "Máme problémy s předním ramenem nebo něčím podobným. Při brzdění auto táhne. Museli jsme kvůli tomu spomalit, protože to bylo nebezpečné."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
His car is missing its rear bumper. What happened? "I spun near the start, then I lost the power steering towards the end. We need to go and have a look." / Nemá zadní nárazník. "Kousek od startu jsme dělali hodiny a později jsem ještě přišel o posilovač řízení. Musíme jet, abychom se na to koukli."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We came across the rear bumper of Lappi's car in the middle of the road. I had to slow. It's been a hard weekend so far." / "Přejeli jsme Lappiho zadní nárazník - byl uprostřed cesty - museli jsme ubrat. Zatím je to těžký víkend."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I gave it a push - as much as I could - until I lost my brakes. It's more about clean driving. I feel we are making progress all the time more or less. It's all good experience." / "Jel jsem co to dalo - až jsem přišel o brzdy. Cítím, že stále děláme menší či větší pokroky, je to dobrá zkušenost."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"The front differential is broken. It's like a rear-wheel drive car - it feels very nervous. That aside, we've made some positive steps today." / "Přední diferenciál je rozbitý, z auta je zadokolka. Ale dnes jsme udělali několik pozitivních kroků."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"The feeling is quite slippery - even on the second pass. The car feels nice to drive though. I will try to do my job and collect some points. A difficult weekend, the speed was there but we have had some problems." / "Poměrně to klouže - dokonce i v druhém průjezdu. Auto se dobře řídí, budu se snažit získat nějaké body. Složitý závod, máme rychlost, ale i problémy."
SS14
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A bit strange compared to the last stage. Not so nice. We made some minor changes but they have taken us a step backwards again. Maybe fitting new tyres at the rear has upset the balance." / "V porovnání s předchozí RZ je to trochu divné. Udělali jsme nějaké drobné změny, ale opět to byl krok zpět. Možná nasazení nových pneu dozadu narušilo vyváženost."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
puncture / defekt
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"It's the same. When we have the correct roads the car is awesome but the window is so fine..."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A good stage for me. I enjoy. I used my shakedown tyres on this loop to save some new ones for the Power Stage tomorrow." / "Dobrá RZ, líbí se mi. Na tuhle sekci jsem obul pneumatiky ze shakedownu, abych pošetřil nové na zítřejší Powerstage.
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I tried to have a clean run. It's so tough to save your tyres when it's rough like this. We try to do the same in Monte Lerno." / "Snažil jsme se jet čistě. Je těžké na takto hrubém povrchu šetřit pneumatiky. Na Monte Lerno se budeme snažit jet stejně."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It was good but I have to be careful with my tyres. It's hard on them. I hope they are okay for Monte Lerno." Tanak is quicker on the split times. "Yes, Ott is running very, very fast. He wants the victory, but let's see - you have to finish the rally first." / "Dobré, ale musím být opatrný na pneumatiky. Doufám, že budou v pořádku na Monte Lerno. Ott opravdu pospíchá, chce vyhrát, ale uvidíme."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Okay. A big surprise that it's still so slippery. Otherwise no problem." / "OK. Překvapivě to stále klouže. Jinak bez problémů"
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"This stage was okay for us, I tried to push. The feeling was not too bad." / "Tahle RZ byla ok,zkusil jsem přidat. Pocitově to taky nebylo špatné."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Not good, the brakes are too hot. I tried to be gentle for the tyres but it's still too much for the brakes. We'll just try and survive to the finish." / "Není to dobré, přehřáli jsme brzdy. Snažil jsem se být opatrný k pneumatiká, ale na brzdy toho bylo moc."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"A nice one but a bit slippery. I punctured in the stage before and we don't have another spare tyre, so no risks. It will be hard to do this loop on four tyres but I will try." / "Pěkné, ale trochu kluzké. V minulé RZ jsme udělali gumu, už nemáme rezervu, takže neriskuji. Bude to težké odjet celou sekci na 4 pneumatikách, ale zkusíme to."
SS13
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
retired - damage on the car not possible to repair / odstupuje, auto není možné na místě opravit
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Amateur mistake - an absolutely stupid mistake. Dick head! I turned in too early and clipped a bank. It's broken a drive shaft I think. I've let everybody down. It's ridiculous." / "Amatérská chyba - absulutně hloupá chyba. Zatočil jsem příliš brzy a trefil břeh. Myslím, že jsem zlomil poloosu. Je to směšné."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was going well. The mechanics have done a good job. We would have been in the lead otherwise." / "Šlo to dobře, mechanici odvedli dobrou práci. Nebýt problémů, mohli jsme být v čele."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
broken right rear wheel suspension / poškozené zavěšení pravého zadního kola
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It feels much better. I have only one spare, which is a bit of a gamble but the feeling is much better. I tried to take care of my tyres."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We have improved the car a lot," he says. "But I'm a little bit here and there. I have to keep up the concentration - it's very easy to make a mistake."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Much better. We made some changes to the car in service - suspension, springs, ride height - and it is giving me much more confidence."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"These will be two difficult stages for the tyres so we must manage them." / "Ještě nás čekají dva testy náročné na pneumatiky, musíme jet podle toho."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"There's something wrong in the car - massive understeer." / "Něco je špatně - auto je strašně nedotáčivé."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We did some good steps in service. Small steps in different areas. It's getting better and better but still I found it difficult in the Mickey Mouse section here." / "Udělali jsme pár změn v servisu. Malé změny k lepšímu v různých oblastech. Zlepšuje se to, ale v Mickey Mouse pasážích to stále není lehké."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We've had a couple of good stages. Maybe this was a wrong call with my tyres. Let's see."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"I punctured after 1km - I don't know how." / "Defekt hned 1 km po startu - nevím proč."
SS12
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
He arrives right behind Mads and is absolutely furious about catching his dust. "If I don't get the time back here, when I am in his dust and fighting so hard, I will stop this sport." / Dojel do stopky těsně za Ostbergem a byl naštvaný: "Jestli mi neodečtou čas za jízdu v tom prachu, tak skončím s rally."
#63
flagFolb Terry - Guieu Christopher
"A lot of mistakes and I don't have the feeling with the car. I don't know why. Maybe the set-up. Maybe my driving?"
#61
flagSolans Nil - Ibáñez Sotos Miquel
"This stage was not good for us - I went left in a right junction. We lost 10 seconds. The car is fine. We are trying to take care in the rocky places." / "Byli jsme mimo trať v odbočení, nechali jsme tam tak 10s. Auto je v pohodě. Snažíme se jet opatrně v místech, kde jsou kameny."
#65
flagRådström Dennis - Johansson Johan
stopped, moving again / zastavil, pokračuje
#37
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
stopped / zastavil
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
He completes immediately after Raoux's Citroen. "For sure I caught a lot of dust near the end. I lost some time there. Otherwise it's been a good day, improving all the time." / Dojel do stopky přímo za Raouxem "Samozřejmě, že jsme jeli ke konci v jeho prachu. Něco jsme tím ztratili. Jinak dobrá sekce, pořád se zlepšujeme."
#22
flagRaoux Jean-Michel - Magat Laurent
"I had a puncture - the rear left. It was difficult to change the wheel." / "Udělali jsme defekt - levé zadní. Vyměna kola byla složitá."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Twelve kilometres before the finish I was sure I had a puncture at the rear. I slowed right down and then realised I didn't!" / "12km před cílem jsem byl přesvědčen, že máme vzadu defekt. Zpomalil jsem, ale zjistil jsem, že defekt nemáme."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"The car wasn't going straight, the car was turning to the left." / "Auto nám táhne doleva. V předchozí RZ jsme měnili kolo, a teď máme znovu defekt."
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"What we felt on the previous stage was just the start of the problem. The car was doing all sorts of things in there. Something transmission related I think. I drove this one at more or less road speed."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"The first half felt really good. Later on our tyre choice was maybe too aggressive. The car nearly put us in the trees a couple of times. We had to take it back a notch."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We have no brakes since the start, I lost them on the last 200m of the previous stage." / "Nebrzdí nám to, přišli jsme o brzdy už na posledních 200m předchozí RZ."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Generally no dramas but we are losing the brakes and I don't know why. I'm sorry to hear about Neuville. Okay, this is Sardinia, there is always stuff happening all around." / "Žádné drama, ale přicházíme o brzdy a nevím proč. Je mi líto Thierryho, ok, to je Sardinie, pořád se něco děje."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We had a puncture. We had to stop and change it." / "Udělali jsme gumu a museli ji vyměnit."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
Finished stage with front left puncture: "We tried to carry on but unfortunately we picked up the puncture right at the beginning of the stage. Maybe it was damage from the previous stage." / Dokončil s defektem LP kola. "Stalo se to na začátku RZ. Možná to byl následek poškození z předchozí RZ."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"We had some dust, otherwise no issues."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Lost a little bit of time in Mikkelsen's dust. These things happen." / "Ztratili jsme ve zvířeném prachu za Mikkelsenem. To se stává."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
Stopped in stage - moving again. / zastavil, pokračuje
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We had a puncture on the rear right after 5 km." / "Měnili jsme PZ kolo."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
Big time loss showing at the 16km split. He's 1m44s slower than Sordo. / Na mezičase na 16. km ztrácí na Sorda 1:44.
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
Stopped, moving again / zastavil, pokračuje
SS11
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We made some changes before the stage but they have gone in a negative direction, so I need to try something else. It will get better and better. When I start to feel comfortable for sure the pace will be there, no problem." / "Před startem RZ jsme udělali nějaké změny v nastavení, ale bylo to spíš k horšímu, takže to musíme zkoušet dál. Bude to lepší. Když začnu mít dobrý pocit, pojedu ve větším tempu."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Okay, happy with my drive, but I really struggle with traction. Maybe we have to try some different settings this afternoon." / "Ok, jsem spokojen se svým výkonem, ale bojujeme s trakcí. Možná budeme muset na odpoledne zkusit změnit nastavení."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I pushed as hard as I could. Tänak is driving amazingly fast." / "Jel jsem co to dalo. Tanak jede neuvěřitelně rychle."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
puncture / defekt
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
Stopped in stage. / zastavil v RZ, pokračuje
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We try to learn as much as we can. It's a difficult stage, grip was low and I struggled with the rhythm."
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Diabolical. Absolutely diabolical. We stalled in one hairpin. Sometimes we have a very good car, sometimes not so much." / "Chcíplo nám to v jednom vracáku. Někdy je auto velmi dobré, někdy už tak dobré není."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Struggled a bit with the balance of the car. We'll make some changes to try and improve for the next one. Thierry set a good time in there."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Really slippery, very low grip in some places." / "Místy to klouže."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Good stage for me but my car felt pretty soft and was moving quite a lot."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Not so bad, difficult to find the right rhythm but I tried my best." / Není to špatné, snažíme se jet co nejlépe."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Really nice stage but not easy to keep a rhythm. Okay, no issues."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Not too good to be honest. It's so slippery and I'm not feeling confident. I don't want to do anything silly. Better to be on the safe side that try to be fast." / "Abych byl upřímný, není to úplně dobré. Hodně to klouže a necítím se jistě. Nechci udělat nějakou hloupost. Lepší je jet bezpečně, než se snažit být rychlý."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"A bad stage because the paddleshift is not working. The upshifts are okay but the downshift doesn't work. I told my engineers about this yesterday. Now it's not working again. Very distracting." / "Špatné, zlobí řazení pádly, nefunguje mi podřazování pod volantem. Řešil jsme to s inženýry včera, ale opět to nefunguje."
SS10
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"It's very dusty but it's same ever for everybody. It's an opportunity to push on. A lot of times you don't see where you're going. It's what rallying is about sometimes, part of the game." / "Hodně se práší, ale všem stejně. Je to možnost zatáhnout. Často nevidíte, kam jedete. O tom občas raly je, je to součást hry."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"At the start we could see maybe 80 metres. It's dangerous. That's the only thing you can say." / "Po startu je vidět možná na 80 metrů. Není to bezpečné."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The car was oversteering a bit." "It's not clear why the organisers gave three-minute intervals yesterday and two-minute intervals today." / "Auto je trochu přetáčivé." "Není mi jasné, proč včera byly 3 min intervaly a dnes máme jen dvouminutové."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The dust was making things difficult. Sometimes it's a bit scary." / "Kvůli prachu je to náročné, místy je to trochu děsivé."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Very tricky fast stage. We had to slow down for some big rocks and lost a lot of time." / "Obtížná rychlostka. Kvůli pár velkým kamenům jsme museli ubrat, ztratili jsme dost času."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"We need a minute more gap for the dust." / "Kvůli prachu potřebujeme ještě další minutu na rozestupu při startu."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Difficult start, it's hard to see something with all the dust." / "Náročný start, skrz prach není moc vidět."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We are still learning all the time. Huge amount of dust, especially in the beginning, but it's the same for everyone." / "Neustále se učíme. Všude se hodně práší, obzvlášť na začátku, ale je to stejné pro všechny."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"The car feels more comfortable. Very dusty in there, sometimes I had to stop completely because I couldn't see anything." / "Cítím se v autě pohodlněji. Hodně se práší, musel jsem zastavit, protože jsem nic neviděl."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Just enjoying the stage."
SS9
#38
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"Today was a tough day, the stages were very rough but we had no punctures and no problems, so we've had a good run. I need to be careful in the next couple of days - then maybe a good result."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The day was really great for us. Okay, I would like to battle with Camilli [ who is not registered for points here], but I must think about my championship." / Pro nás skvělá etapa.Rád bych bojoval s Camillim (neboduje do WRC2), ale musím myslet na mistrovské body ve WRC2."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
Juho and co-driver Kaj Lindstrom have parked their Yaris close to the stage end and are making repairs. They have tried to repair a cracked cooling system pipe and have topped up the system using their drinking water. Lindstrom gives a quick explanation of what happened in stage: "Hit a bank." / Posádka stojí kousek za cílem RZ a snaží se opravit poškozené trubky od chlazení a doplnit systém vodou. Kaj Linstrom krátce vysvětlil co se stalo: "Trefili jsme břeh."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"The afternoon was good. The times are really good considering we have a stuck damper. Stage wins I didn't expect. Okay, it seems we can learn pretty quickly. But at this level it's not easy to fine tune and find more improvements."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"A tricky afternoon. I tried to push back but it didn't work out. Of course it was a gamble but sometimes you need to do that. The soft tyres did work but they didn't give me the support. I just wore the tyres out basically."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A tough day in the new car but it has been great to get the mileage. I know which way to go forward. A lot of mistakes in the hairpins. Okay, we're learning." / "Náročný den s novým autem, ale bylo skvělé najet další kilometry. Vím jak se zlepšovat. Udělali jsme hodně chyb ve vracácích, učíme se."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
big front end damage, broken pipes from radiator... He leaves the finish control without explaining what happened. / hodně poškozený předek, poškozené trubky od chladiče, uniká z nich chladící kapalina. Odjel ze stopky bez vysvětlení toho, co se stalo.
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"I enjoyed that, and I enjoyed the rally, unfortunately the problem in the morning cost me a lot of time." / "Užíval jsem si to a užívám si celou rally, bohužel technické potíže nás stáli moc času.
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"This was the only place where we were going to gain from two spares, so I tried to do my best. This afternoon has been really difficult, not a good feeling. Let's see what tomorrow brings." / "Teď byla jediná možnost, jak získat díky dvěma rezervním kolům, takže jsem jel jak nejlépe umím. Odpoledne bylo náročné, neměl jsem dobrý pocit. Uvidíme co přinese zítřek."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"It's been a very difficult afternoon. With the [damper] problem the car hasn't right. The priority today was getting a good road position for tomorrow. And that's mission accomplished. I love tomorrow's stages - they suit me and they suit the car. It would be rude if we didn't give it a try."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A reasonably good time. After an up and down morning I'm happy with the afternoon. We are well in the fight for Saturday." / "Dobrý čas. Potom, co to dopoledne bylo nahoru dolů jsem s odpolední sekcí spokojen. Jsme připraveni v sobotu bojovat."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I have no tyres left - from the beginning. We have a slow puncture on the front-left too. This time won't be the fastest..." / "Už mi nezbývají pneumatiky. Na LP kole máme pomalý defekt. Tentokrát nebudu nejrychlejší."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Tomorrow won't be much better because there won't be many cars in front of me. That's the WRC." / "Zítra to nebude o moc lepší, protože před námi nepojede moc aut. Takové je MS."
SS8
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I was troubled by the Rally Italy number plate on the bonnet flapping loose and the sun low in the sky," he explains. / "Potrápilo nás startovní číslo na kapotě, které se uvlonilo a třepalo, a nízké slunce."
#36
flagLoubet Pierre-Louis - Landais Vincent
Car is off the road 2km before the finish. Crew okay. / Mimo trať, posádka je OK.
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The gap is fine. We are happy to be leading. Okay, some of the top WRC 2 drivers are not here but that is how it is. I'm happy. Still a long rally to go." / "Náskok je fajn. Jsme rádi, že vedeme. Dobře, někteří TOP jezdci WRC2 tu nestartují, ale tak to je. Do cíle je ještě daleko."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"I thought I had a front-left puncture. Perhaps it is just worn [it is]. I slowed a little towards the end. Otherwise everything is good. It's all going to plan." / "Myslel jsem, že máme defekt LP kola. Ale asi je jen ojeté.Trochu jsem ke konci ubral. Jinak vše ok, podle plánu."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"My front-left damper broke on the last stage, the tube inside is stuck, so I have to be careful now." / "Levý přední tlumič je poškozený, takže musíme být opatrní."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I'm trying but I struggle with the balance of the car. I cannot keep the rears in the line. My tyre strategy hasn't worked out. I'm paying the price now."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"After last year, we knew this one would be rough. In the narrow I'm struggling to get the feeling with the car. I stalled again in here - I'm not very good at using the clutch."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Nothing special. I backed off in the really rough sections - I was a bit nervous there."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"When the car is working everything is perfect. Changing the turbo in service was difficult - there's a lot to do."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"The damper problem didn't affect me much here, I'm just trying to look after the tyres. The rally won't be won or lost today. I'm going to manage the situation and get the car back to service."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
His Fiesta's front-right tyre is pushed slightly off the rim. "A half-spin near the end. We're struggling with the car a bit."end. We're struggling with the car a bit."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
Neuville relates to Ogier's 'terrible' comment. "That's just what I said to [my co-driver] Nicholas! Really.really slippery. I tried to be be smooth but it was really hard."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Terrible. A nightmare. I have no grip. Quite boring." / "Hrůza, noční můra, nemáme žádný grip.Celkem nudné."
SS7
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"In the last stage I stalled three times and here I stalled twice. I'm really struggling in the hairpins. Perhaps I need to use the clutch more, I don't know." / "V předchozí RZ mi to 3x chcíplo, teď 2x. Bojuji s vracáky, zřejmě musím víc používat spojku, nevím."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
Mads is regretting his gamble on a mixture of soft and hard compound tyres. "I'm not enjoying this, it's not going so well. Our mixed tyre choice was wrong. The softs were not working. I struggled." / Mads lituje, že zvolil mix měkkých a tvrdých pneu. "Nelíbí se mi to, není to dobré. Naše volba pneu nebyla dobrá, měkké nefungujou."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
His rear-left tyre is missing a huge chunk of rubber from the sidewall and the rear-right is punctured. "I don't know where it happened but I pushed very hard." / Na levé zadní pneu chybí kus gumy z boku a na pravé zadní má defekt. "Nevím, kde jsme k tomu přišli, ale tlačil jsem tvrdě."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
Struggling with the balance of his Fiesta. "We are carrying two extra spares. Not so easy to drive with the extra weight." / Bojuje s vyvážením auta. "Vezeme dvě rezervy, není to tak snadné řídit auto s extra zátěží."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"The set-up now is perfect," he acknowledges. "This morning we were trying some development dampers. We changed the set up in service and it's good." / "Nastavení teď. máme perfektní. Dopoledne jsme zkoušeli jiné tlumiče. Změnili jsme setup a je to dobré."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Something on the turbo wasn't fixed very well in the service park. The intercooler is not working, so no power. I tried to fix it before the stage. I will try again to fix it now." / "Něco na turbu nebylo v servisu uděláno správně. Mezichladič nefunguje, nemáme výkon. Zkoušel jsem to mezi RZ opravit. Zkusím to i teď."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Okay. A bit rougher than the first one and I'm not confident in the ruts. I'm happy with this time."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
stopped, moving again / zastavil, pokračuje
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"This one was really difficult on the hard tyres. The balance didn't feel good, I think we've broken the front-left damper." / "Na tvrdých pneumatikách je to náročná RZ. Vyvážení není dobré, myslím, že máme poškozený levý přední tlumič."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
The dashboard is lit up with warning lights - and a message reads 'rear diff high'. "Nothing to worry about," Latvala says unconvincingly. "The stage was tricky. There is grip in the line but of it it's very slippery." / Na palubce mu svítí kontrolka a hláška o zadním diferenciálu."Není čeho se obávat. Obtížný test, ve stopě je dobrý grip, mimo stopu to hodně klouže."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
He completes and jumps out of his car to have a look at his hard compound tyres. "Yeah, they're okay. For sure some more wear this afternoon - it's more hot and abrasive. Still some cleaning, but it is improved since this morning." / " V cíli šel zkontrolovat pneumatiky. "Jsou ok, odpoledne budou víc opotřebované - je tepleji a horší trať. Trochu čistíme, ale je to lepší proti ránu."
SS6
#40
flagAndolfi Fabio - Fenoli Manuel
retired / odstoupil
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
engine problems again / opět potíže s výkonem motoru
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
penalty = 4 min late at TC5A (Regrouping In) and 5 min late at TC5C (Service OUT) / penalizace = 4 min pozdní příjezd do ČK5A (seskupení před SZ) a 5 min do ČK5C (výjezdu ze SZ)
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
retired in service, the roll cage is damaged / odstoupil v SZ po RZ5 - poškozený ochranný rám
SS5
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I pushed as hard as I could but with the grip I had I didn't wear the tyres. It has been a hard loop. I was hoping to lose less time, but there's not much I can do. Maybe on the first stage I was not on the limit but I was on the others." / "Tlačil jsem co to šlo s ohledem na pneumatiky. Byla to těžká sekce. Doufal jsem, že ztratíme méně, ale nemohu s tím nic dělat. Možná na 1. RZ jsem nejel na limitu, ale pak už jo."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
That's his first stage win at WRC level and more remarkable considering he is still missing second gear! "Tell Tommi that five gears is enough!" / Jeho první vyhraná RZ ve WRC a přitom stále nemůže řadit dvojku: "Řekněte Tommimu, že 5 rychlostí stačí."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I thought there would be good grip but it's so loose and slippery. A good loop but very difficult." / "Myslel jsem, že bude lepší grip, ale klouže to. Dobré, ale obtížné dopoledne."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
In service: "It happened just two or three kilometres into the stage. I was in fourth gear. The road was rough, I touched the right-rear on a bank and it just spat us over onto the roof. Simple as that. Up to that point everything felt good. I was settled, it felt okay, I wasn't trying to do anything silly." / ohlas ze servisu: "Stalo se to na 2. nebo 3. km testu. Jeli jsme na čtyřku, když jsem ťuknul pravým zadkem o břeh a ten nás poslal na střechu. Do té doby bylo vše OK. Jel jsem v klidu, cítil jsem se dobře a snažil se neudělat nějakou hloupost."
#39
flagPieniążek Łukasz - Mazur Przemysław
He lost power steering at the start of the loop. "I'm completely exhausted." / Na začátku sekce přestal fungovatposilovač řízení: "Jsem úplně vyřízenej."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"We are trying to improve step-by-step. It's working well so far." / "Snažíme se zlepšovat krok za krokem. Zatím to funguje."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"It's not easy for me to push on these stages yet but I'm happy with my morning loop." / "Není pro mne lehké jet naplno na těchto zkouškách, ale jsem s dopolední sekcí spokojen."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
He completes but his Citroen looks in a terrible state. The right-hand side, roof, rear and bonnet are badly damaged. It looks like he's rolled - at least once. Kris does not give any comments at the finish control before leaving for service. / Dokončil RZ, ale jeho Citroen nevypadá dobře. Pravá strana, střecha, zadek a kapota jsou hodně poničené. Vypadá to, že minimálně jednou šel přes střechu. V cíli nic neřekl a pokračoval do servisu.
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It's getting better and better. I adjust my driving to the car and how to drive it. I have to change my driving style quite a lot." / "Zlepšuje se to. Přizpůsobuji se autu a zjišťuji jak ho řídit.. Musím hodně změnit svůj styl."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
rolled / šel přes střechu
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"I don't know how he saw us behind but he pulled straight over - so thanks to him. The car has been really, really good this morning. Let's see what we can do now for the afternoon."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
stopped at the 4.6km, off road, moving again, but at reduced speed / stál na 4,6 km, byl mimo trať, pokračuje, ale pomalu
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"We are driving to a plan. Today is all about driving cleanly. It's very noisy in the car and difficult to concentrate on the pace notes." / "Jedem podle plánu, dnes je to o čisté jízdě. V autě je rámus, je obtížné se soustředit na rozpis."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"I don't know - we have a problem with the engine. From the middle of the stage we have no power. Incredible, but that's life. I don't know what the problem is." / "Nevím co se děje, máme něco s motorem. Od půlky RZ nemáme výkon. Neuvěřitelné, ale to je život."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
engine problems / potíže s motorem
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I didn't think about my tyres at all in there - I attacked as hard as I could. I wasn't confident in some of the corners near the beginning." / "Nepřemýšlel jsem nad pneumatikami a útočil jsem jak jsem mohl. V některých zatáčkách po startu jsem si nevěřil."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Apart from one mistake it has been a good loop. I pushed like hell on this one and the stage before. I tried to increase the gap to Seb. I think he made a mistake choosing all-soft tyres." / "Kromě jedné chybky dobrá sekce. Na této a přechozí RZ jsme tlačili co to šlo, snažil jsem se na Seba něco najet. Myslím, že udělal chybu, když zvolil měkkou směs."
SS4
#84
flagBurger Kees - Lukka Mikko
retired after SS4 / odstoupil po RZ4
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Při brzdění upadlo kolo. Ustřihl se šroub na zavěšení. Nevíme proč, možná to byl následek defektu nebo jen zradil materiál."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The car is working really well. The speed is not correct yet, but there is more to come." / "Auto funguje dobře. Rychlost zatím není úplně správná."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"A quite okay stage. A good feeling." / "Celkem dobrá RZ, cítím se dobře."
#20
flagAl-Rajhi Yazeed - Orr Michael
"I saw Prokop - he's off the road. I saw the 'okay' board. Very slippery in the last section here." / "Viděl jsem Prokopa, je mimo trať. Ukazoval ceduli OK. V poslední pasáži to hodně klouže."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
broken wheel / vylomil kolo
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Very slippery and sandy, and I couldn't feel any grip. I felt I had a good rhythm but I'm not sure. Not a good time." / "Hodně to klouže, povrch je písčitý, není moc gripu. Nemáme dobrý čas."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I drove carefully. Very rough and technical in here. The time is okay. I'm happy with my rhythm." / "Jel jsem opatrně, je to hodně rozbitá a technická RZ. Čas je ok, jsem spokojený s rytmem."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
"Okay, slippery near the finish but otherwise nothing special." / "OK, před cílem to klouzalo, ale jinak nic zvláštního."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Just trying to drive nice and clean. The exhaust has burned a hole in the car so there are fumes and dust getting inside. That's a bit of a distraction. We will get that fixed with cable ties and duct tape."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
DMACK say Evans is "off the road and stuck, trying to get back on and assess any damage" / DMACK: "je mimo trať a snaží se dostat zpět."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"Very slippery everywhere." / "Hodně to klouže. Všude."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
off the road, crew OK / mimo trať, posádka OK
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not a good time. I don't know what I'm doing wrong but the time is not good. Maybe too careful with the tyres and that was confusing my mind." / Čas není dobrý. Nevím co dělám špatně, ale ten čas není dobrý. Možná sem moc opatrný na pneumatiky."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Generally a good stage. It's getting hotter now and the tyre were getting soft."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A good stage for us. I tried to push very hard - to the maximum. Hopefully it's enough. We try our best against Seb." / "Pro nás dobrá zkouška. Tlačili jsme maximálně. Doufáme, že je to proti Sebovi dostačující."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"The sweeping is as tough and Mexico and Australia."
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
He has retired before SS4. And this time it's official. Citroen confirm his car has a gearbox oil leak caused by a heavy landing. / Oficiálně odstupuje před RZ4. Citroen potvrdil poškození převodovky po tvrdém dopadu.
SS3
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Okay, a little gamble maybe, but the surface is so loose it's okay. No moments, I tried to push a bit more here." / "Možná trochu risk (veze jen jednu rezervu), ale povrch není hrubý. Žádné problémy, snažím se tlačit.".
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I lost second gear on the first stage - so that's it," he says. "I think we can get through but I cannot drive normally. Braking without second gear is not good, I spun once already. I need to keep calm until we can get to service." / "Nejde zařadit dvojku. Myslím, že se s tím dá jet, ale brzdit bez dvojky není ono. Jednou jsme se přetočili. Musíme zůstat v klidu a dojet do servisu."
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
He's still going. The oil leak was traced to the gearbox (gearbox housing damaged after a heavy landing ) - not the engine. / Pokračuje. Olej uniká z převodovky (poškozená po tvrdém doskoku), nikoliv z motoru.
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"There is a lot of dust in the forest section. A two-minute gap for us is not enough." / "V lesních pasážích je spousta prachu. Dvouminutový odstup pro nás není dostatečný."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
Reports a missed junction in SS2. "The stages are quite rough already" / Minul odbočku. "Rychlostky jsou celkem drsné."
#22
flagRaoux Jean-Michel - Magat Laurent
"Difficult conditions. I made a mistake on the first one, it's difficult to read the road."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Not good. I got a puncture 500 metres into the first stage. Now I'm struggling with the way the car feels on one hard and three soft compound tyres." / "Defekt 500m po startu RZ2. Teď trochu bojuji s autem na 3 měkkých a 1 tvrdé pneumatice."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Encouraging, yes but very difficult to find the rhythm - especially in the dust. In places it feels like we're catching the car ahead."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I'm not concerned. Just getting used to the car and learning it."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"The stages are rougher than I anticipated. Hanging dust is a big problem. For sure we have a good road position, but it's not easy to drive when you can't see."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Very, very tricky with the dust. Okay, the road position is helping us a bit but the car feels comfortable and the time is good. It's like the old me is back again."
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
Second quickest but there's a strong smell of burning oil coming from Craig's Citroen and he looks concerned. What's wrong? "I'll find out in a minute." Is it a problem? "Could be..." Craig drives away from the control to investigate./ Z jeho auta je cítit spálený olej. Co se děje? "Za chvíli to zjistím." Je to problém? "Může být...." Za ČK zjišťuje co se děje.
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
oil leakage / úniká mu olej
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"No prefect by any means, because of the dust and changeable grip. Okay but not great."
#6
flagSordo Dani - Martí Marc
"It's cleaning a bit but not much. Slippery everywhere. A lot of dust in the stage too - so I lost some time there."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
There is some foliage poking from the front of his Fiesta. Has he been off? "There was a bad jump and I took it a bit on the side. Messy stuff in places. In a few places I was not comfortable." / Veze na autě pásku."Na jednom skoku jsem byli hodně široký."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
He missed a junction "I went in a little bit too fast and had to stop and reverse. I lost four or five seconds there. It's hard to stay committed on these stages, it's very easy to make a mistake." / minul odbočku "Museli jsme couvat, stálo nás to 4-5s. Je snadné udělat chybu."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"This stage is the most difficult of the rally but if you are confident here you can make a big difference."
SS1
#8
flagBreen Craig - Martin Scott
"It felt quite okay, I enjoyed it." / "OK, líbilo se mi to."
#37
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
retired / odstoupil po RZ
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It wasn't perfect but I think I drove okay." / "Nebylo to perfektní, ale myslím, že jsem zajel dobře."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I enjoyed it quite a lot, the car was working well. It was very abrasive so the tyres suffered."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I'm a bit surprised, I thought I was driving well but it seems I wasn't." / "Překvapivě to není tak dobré, jak jsem si myslel."
#2
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Not so bad, I tried to push a bit. The wipers were stuck so were lucky.' / "Nebylo to špatné, snažil jsem se přidat. Zasekly se nám stěrače."
#3
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Quite slippery in there." / "Dost to klouže."
#4
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"I'm sure the guys behind will go quicker." / "Jezdci za námi budou určitě rychlejší."
#11
flagHänninen Juho - Lindström Kaj
Hanninen loses a small section of his rear wing after clouting a hay bale. "The right corner was extremely slippery but luckily no big damage," he says. / Trefil balík sena a přišel o malou část zadního spojleru: "Ta pravá zatáčka extrémě klouzala, naštěstí nenapáchala žádné velké škody."
#7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"We put the previous rallies out of our head and tried to have a clean run." / "Předcházející závody jsme pustili z hlavy, snažíme se jet čistě."
#9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"On the first corner I lost the front and understeered, the rest was okay. It's good to be back in a World Rally Car." / "V první zatáčce jsem byl moc rychlý, zbytek už byl ok. Je příjemné být zpět ve voze WRC."
#14
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It feels good. This is a tricky stage, I never managed to do well here before."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"The car is fantastic. There was no big damage to the car after the accident so we could start the rally." / "Auto je skvělé. Při nehodě nedošlo k žádným velkým škodám, takže můžeme startovat."
#12
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's nice to put some show on. It was very slippery so lots of sideways. We'll have an advantage tomorrow."
#20
flagAl-Rajhi Yazeed - Orr Michael
"We enjoyed the stage and hope to continue like that." / "Užili jsme si to, doufám, že to tak bude i dál."
#22
flagRaoux Jean-Michel - Magat Laurent
"This stage is fun. It's a very difficult rally, we must be careful with punctures." / "Zábavná RZ. Závod bude hodně težký, musíme dávat pozor na defekty."
#34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Great rally, the stages are nice but really rough. The rally starts tomorrow." / "Krásná rally, hezké, ale težké RZ. Závod začíná až zítra."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"We are here to try to finish the rally and gain experience. Clean first stage, tomorrow is the real start." / "Chceme hlavně dokončit a nasbírat zkušenosti. Opravdový start je až zítra."
#35
flagRossel Yohan - Fulcrand Benoît
"I love this stage, a lot of pleasure, good start for me. It will be a hard weekend for the cars, divers and codrivers." / "Miluju tuhle RZ, pro nás dobrý start. Bude to náročný víkend, jak pro auta, tak pro posádky."
#37
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
"No electronics, no power to the windscreen wipers." / "Bez elektroniky, proto nám nefungovaly stěrače."
#39
flagPieniążek Łukasz - Mazur Przemysław
"It was really slippery, we were cleaning the road." / "Opravdu je to kluzké, čistili jsme trať."
#40
flagAndolfi Fabio - Fenoli Manuel
"I'm hoping for a positive weekend and that the car is okay." / "Doufám v dobrý závod, auto je ok."
-->