37. Rally Saturnus 2014
ERT #4 [coef 3] • CEZ #4 • CEZ Historic #3 • Mitropa #3 • Mitropa Historic #3 • Slovenia #2 • Slovenia Junior #2 • Yugo Cup (SVN) #2
23. 5. – 24. 5. 2014, Ljubljana • asphalt 147.37 km • Other years
#20
AK Opatija Motorsport
RC3
D1
D1
Final results
10. overall
1. class D1
2. class RC3
5. Slovenia
3. Mitropa
7. CEZ
10. ERT
Stage results
1. leg | Time | Pos. | km/h s/km |
Overall | Pos. after |
SS1 Superspecial Stožice (3.45 km) | 2:22.0 | 15.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 8. CEZ 8. Mitropa 7. Slovenia |
87.5 km/h 2.23 s/km |
2:22.0 | 15.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 8. Mitropa 8. CEZ 7. Slovenia |
SS2 Janče 1 (17.55 km) | 11:51.2 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 8. CEZ 5. Mitropa 6. Slovenia |
88.8 km/h 2.47 s/km |
14:13.2 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 5. Mitropa 8. CEZ 6. Slovenia |
SS3 Metnaj 1 (10.16 km) | 7:06.3 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 8. CEZ 5. Mitropa 7. Slovenia |
85.8 km/h 3.25 s/km |
21:19.5 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 5. Mitropa 8. CEZ 6. Slovenia |
SS4 Višnja gora 1 (29.50 km) | 19:46.5 | 13.
2. class RC3 1. class D1 13. ERT 9. CEZ 5. Mitropa 7. Slovenia |
89.5 km/h 2.48 s/km |
41:06.0 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 5. Mitropa 8. CEZ 6. Slovenia |
SS5 Janče 2 (17.55 km) | 11:51.5 | 13.
2. class RC3 1. class D1 13. ERT 9. CEZ 5. Mitropa 7. Slovenia |
88.8 km/h 2.58 s/km |
52:57.5 | 13.
2. class RC3 1. class D1 13. ERT 5. Mitropa 9. CEZ 7. Slovenia |
SS6 Metnaj 2 (10.16 km) | 7:05.6 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 8. CEZ 5. Mitropa 7. Slovenia |
85.9 km/h 4.14 s/km |
1:00:03.1 | 12.
2. class RC3 1. class D1 12. ERT 5. Mitropa 8. CEZ 6. Slovenia |
SS7 Višnja gora 2 (29.50 km) | 19:55.0 | 11.
2. class RC3 1. class D1 11. ERT 8. CEZ 3. Mitropa 6. Slovenia |
88.9 km/h 3.24 s/km |
1:19:58.1 | 10.
2. class RC3 1. class D1 10. ERT 3. Mitropa 7. CEZ 5. Slovenia |
SS8 Višnja gora 3 (29.50 km) | 19:45.0 | 9.
2. class RC3 1. class D1 9. ERT 6. CEZ 3. Mitropa 4. Slovenia |
89.6 km/h 2.48 s/km |
1:39:43.1 | 10.
2. class RC3 1. class D1 10. ERT 3. Mitropa 7. CEZ 5. Slovenia |