Season 2024
USA
ARA West 2024
The best score outside the region will be included in final classification at the end of the season.
2. 12. 2023, Lancaster, California • Rodnoc LLC • entries/finish - 31/22 • gravel 150.41 km • Other years
1. | Caballero Santiago - Bautista Andrés | Subaru Impreza WRX STi | 1:33:32.0 | |||
2. | Miller Chris - Coats Crystina | Ford Focus ZX3 | 1:34:11.2 | |||
3. | Gholson Camerion - Agostion Jeremy | Subaru Impreza WRX | 1:34:47.8 |
1. | Caballero Santiago - Bautista Andrés | Subaru Impreza WRX STi | 1:33:32.0 | |||
2. | Miller Chris - Coats Crystina | Ford Focus ZX3 | 1:34:11.2 | |||
3. | Gholson Camerion - Agostion Jeremy | Subaru Impreza WRX | 1:34:47.8 |
10. 3. 2024, Raymond, Washington • Outdoor Rally Club, LLC • entries/finish - 32/29 • gravel 61.58 km • Other years
1. | Albert Samuel - Skucas Krista | Subaru Impreza STi N10 | 33:51.8 | |||
2. | Nelson Derik - Hordijk Michael | Subaru BRZ (ZC6) | 34:41.0 | |||
3. | Miller Andy - Tracy Shaun | Subaru Impreza STi N10 | 35:16.7 |
1. | Albert Samuel - Skucas Krista | Subaru Impreza STi N10 | 33:51.8 | |||
2. | Nelson Derik - Hordijk Michael | Subaru BRZ (ZC6) | 34:41.0 | |||
3. | Miller Andy - Tracy Shaun | Subaru Impreza STi N10 | 35:16.7 |
20. 4. – 21. 4. 2024, Shelton, Washington • Painted Pony Promotions Olympus Rally • entries/finish - 50/28 • gravel 235.00 km • Other years
1. | Miller Andy - Tracy Shaun | Subaru Impreza STi N10 | 2:38:51.8 | |||
2. | Redd Steven - Hooker Dylan | Subaru Impreza STi N12B | 2:41:09.4 | |||
3. | Anderson Cooper - Curtis Ethan | Subaru Impreza RS | 2:42:54.7 |
1. | Miller Andy - Tracy Shaun | Subaru Impreza STi N10 | 2:38:51.8 | |||
2. | Redd Steven - Hooker Dylan | Subaru Impreza STi N12B | 2:41:09.4 | |||
3. | Anderson Cooper - Curtis Ethan | Subaru Impreza RS | 2:42:54.7 |
Provisional results
17. 5. – 19. 5. 2024, Portland, Oregon • Oregon Rally Group • entries/finish - ?/? • gravel 159.51 km • Other years
20. 6. – 21. 6. 2024, Rangely, Colorado • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
20. 9. – 21. 9. 2024, Prescott, Arizona • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
5. 10. 2024, Shelton, Washington • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
2. 11. 2024, Columbia County, Oregon • entries/finish - ?/? • gravel • Other years
Standings - drivers
TOTAL | ||||||||||||
1. | Caballero Santiago |
12 [1.] | - | - | - | - | - | - | - |
12 |
||
1. | Albert Samuel | - |
12 [1.] | - | - | - | - | - | - |
12 |
||
3. | Miller Chris |
10 [2.] | R |
R |
- | - | - | - | - |
10 |
||
3. | Nelson Derik | - |
10 [2.] | - | - | - | - | - | - |
10 |
||
5. | Miller Andy | - |
8 [3.] |
[1.] | - | - | - | - | - |
8 |
||
5. | Gholson Camerion |
8 [3.] | - | - | - | - | - | - | - |
8 |
||
7. | Olivares Javier | - |
6 [4.] | - | - | - | - | - | - |
6 |
||
7. | Dorrough Sean |
6 [4.] | - | R |
- | - | - | - | - |
6 |
||
9. | Sutton Chris |
4 [6.] |
1 [10.] |
[10.] | - | - | - | - | - |
5 |
||
9. | Clark David | - |
5 [5.] |
[4.] | - | - | - | - | - |
5 |
||
9. | Peretz David |
5 [5.] | - | R |
- | - | - | - | - |
5 |
||
12. | Tennis Nate | - |
4 [6.] | - | - | - | - | - | - |
4 |
||
13. | Christiansen Erik |
3 [7.] | - | - | - | - | - | - | - |
3 |
||
13. | Anderson Cooper | - |
3 [7.] |
[3.] | - | - | - | - | - |
3 |
||
15. | Myers Jonathan |
1 [17.] |
1 [22.] |
[17.] | - | - | - | - | - |
2 |
||
15. | Sperry Daniel | - |
2 [8.] |
[15.] | - | - | - | - | - |
2 |
||
15. | Goad Albert |
2 [8.] | - |
[14.] | - | - | - | - | - |
2 |
||
18. | Heredos Doug | - |
1 [16.] |
[9.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Medcroft Riley | - |
1 [25.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Tabor Matthew | - |
1 [26.] | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Tabor Bruce | - |
1 [28.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Van Tilburg Sage | - |
1 [9.] |
[13.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Bailey Eric | - |
1 [13.] |
[7.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Edwards Sean | - |
1 [15.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Castro Jeff | - |
1 [19.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Haines Ryan | - |
1 [20.] |
[28.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Clark Larry | - |
1 [24.] | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Kun Albert | - |
1 [27.] | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Beaulieu Romain | - |
1 [29.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Reavis Andrew | - |
1 [11.] | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Clarke Phil | - |
1 [12.] |
[5.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Alspaugh David | - |
1 [14.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Lane Aaron | - |
1 [18.] |
[16.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Compton Jonathan | - |
1 [23.] |
[11.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Ankeny Garth | - |
1 [21.] |
[23.] | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Chalcraft Lucas | - |
1 [17.] | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Procter Nathan |
1 [14.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Chavez Tony |
1 [15.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Stonecipher Jennifer |
1 [19.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Cadwell Michael |
1 [10.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Guagenti Peter |
1 [16.] | - | R |
- | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Carvallo Benji |
1 [18.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Wolf Blake |
1 [22.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Halterman Serena |
1 [20.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Ylikangas Arto |
1 [13.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Munger Tyler |
1 [12.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Coleman Eliza |
1 [11.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Koury Trenton |
1 [9.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
||
18. | Shibao Robert |
1 [21.] | - | - | - | - | - | - | - |
1 |
Standings progress
Stats
Event victories
1. | Caballero Santiago | 1 | |
= | Albert Samuel | 1 | |
= | Miller Andy | 1 |
Stage winners
1. | Miller Andy | 9 | |
2. | Caballero Santiago | 6 | |
3. | Albert Samuel | 5 | |
4. | Gholson Camerion | 4 | |
5. | Redd Steven | 3 | |
= | Anderson Cooper | 3 | |
7. | Miller Chris | 2 | |
8. | Nelson Derik | 1 |
Rally leaders
1. | Miller Andy | 15 | |
2. | Caballero Santiago | 12 | |
3. | Albert Samuel | 6 |