lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate

52. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2016

13. 10. – 16. 10. 2016, Salou • asphalt - gravel 321.08 km • Other years
WRC #12WRC 2 #12WRC 3 #12Drive Dmack Cup #5

Info

SS19

63
flagAndolfi Fabio - Fenoli Manuel
"We had a good rally, did a good job and we win the class. Next week I will be driving the R5 Hyundai again." / "Zajeli jsme dobou soutěž a vyhráli třídu. Příští týden už zase pojedu s Hyundai i20 R5."
42
flagTurán Frigyes - Zsiros Gábor
"Perfect. We are the happiest people in the world. To be third next to the two factory Skodas - it's a great result for us and I think for Hungary too!" / "Skvělé, jsme nejšťastnější lidi na světě. Třetí místo za továrními škodovkami je skvělé a myslím, že slaví i celé Maďarsko."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It's been great and thanks to the team, We have showed our speed on gravel too - and that's good. It's not confirmed yet but I hope to be in GB." / "Skvělý výsledek a díky týmu. Ukázali, že jsme rychlí i na šotolině, a to je dobře. Ještě to není jisté, ale doufám, že pojedeme i ve Walesu."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's been a tough season but fantastic! Thank you so much to the team! We have had the perfect car all weekend. I had so much fun behind the steering wheel. I had to think a lot about this stage, after last year, but it's been fantastic." / "Byla to náročná, ale fantastická sezóna. Díky celému týmu! Měli jsme perfektní auto celou soutěž, užívali jsme si to. O téhle zkoušce jsem musel trochu přemýšlet před startem vzhledem k tomu, jak jsem tu dopadl loni."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Really disappointed but I need to offer Seb my congratulations. I did my best, and I want to thank my fans for their support. I did my maximum." / "Jsem zklamaný, ale musím Sebovi pogratulovat. Dělal jsem, co jsem mohl. A chci poděkovat divákům."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Hopefully this time is enough to get one more point here. A good weekend for us - we can be happy." / "Doufám, že čas bude stačit na to, abych získal na powerstage jeden bod navíc."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"A positive weekend. Three Hyundais in the top four. Huge thanks to everyone. Now let's bring on the gravel!" / "Pozitivní soutěž, tři Hyundaie v první čtyřce. Všem díky. A teď zase zpět na šotolinu."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I'm quite pleased to be at the end of a rally where I feel I'm pushing and doing the right thing. I felt I put everything together here on this stage, it even felt a bit natural." / "Na konci soutěže konečně cítím, že jedu naplno a dělám věci správně a přitom úplně přirozeně."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"[The result] was nothing to do with our performance. Okay, we've done the job and competition is the only way to develop the tyres. Job done." / "Výsledek neodpovídá našemu výkonu. Soutěžíme, abychom vyvíjeli pneumatiky."
10
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"Before the event we hoped to have some road position advantage on the gravel but the rain stopped that. On the Tarmac we cannot expect to win stages with this car but a big thanks to the team - hopefully there's a lot more to come next year." / "Před soutěží jsme mysleli, že využijeme naší startovní pozice na šotolině, ale déšť to všechno změnil. Na asfaltu už jsme pak neměli šanci vyhrát zkoušku, ale chci poděkovat týmu a doufám, že se příští rok zase sejdeme."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"At the end I'm medium happy. Some good stages - and this was one of the best stages of my life. Some positives to have finished with." / "Jsem spokojen jen napůl. Zajeli jsme nějaké dobré zkoušky a tohle byla moje nejlepší v životě."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"I'm really pleased with how the weekend has gone - apart from the problems obviously. We've showed good speed and that's good for the future." / "Jsem spokojen, až na ten problém, co jsme měli. Ukázali jsme ale rychlost a to je podstatné pro budoucnost."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It was a good stage, very good. The car, the brakes, everything is much better than last year here. My confidence is back. I have been lost for some rallies now I want a good finish to the season." / "Zajel jsem dobře, vše bylo lepší než loni. Moje sebevědomí je zpět, poslední soutěže to nebylo ono, teď chci dobře dojet sezónu."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I'm happy, the confidence is good and I have gained a lot more experience in these conditions." / "Jsem spokojen, získal jsem tady hodně zkušeností v těchto podmínkách."

SS18

1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"All good for us, just focused on being clean. We have a small gap which allows us to be a little bit relaxed before the end. For sure now we want to finish the job." / "Soustředíme se na čistou jízdu. Máme menší náskok, a tak můžeme jet trochu v klidu. Samozřejmě to tak chci dojet."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Good, no problems. We try to drive well in the middle of the road." / "Snažíme se jet čistě a moc nekatovat."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"No push for me. I tried to raise the car. I was careful in the cuts. I know I have to manage now - not take too many risks in the Power Stage. I just want the 15 points." / "Netlačím. Zvedl jsem trochu auto a katy jedu opatrně. Vím, co mám udělat - dojet třetí a získat 15 bodů, takže nebudu riskovat ani na powerstage."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Not so bad. Over-driving in places but a nice steady pace with no big risks." / "Docela dobré, místy do toho jdu až moc."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Quite a good stage. A lot better on the hard tyre. I enjoyed it." / "Na tvrdých pneu je to mnohem lepší."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"The time is so, so. We made a set-up change and I don't think I pushed enough. Not so bad." / "Času ujde. Trochu jsme změnili nastavení, ale asi jsem nejel naplno."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Fine for us but not easy. Even more damp patches than this morning I think. The first seven or eight kilometres were difficult. Better after. For the Power Stage I will try my best for the three points." /"Není to jednoduché, řekl bych, že je tam ještě více vlhkých míst než ráno, Na powerstage chci jet o tři body."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"It was good but I heard a strange noise in second gear." / "Když mám zařazenou dvojku, jdou z auta divné zvuky."

SS17

33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"I have a good driving rhythm now with no risks. I'll keep going like this." / "Mám dobré tempo bez riskování, budu takhle pokračovat."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Damp in places. I try to do my best." / "Místy vlhké, jedu jak nejlépe umím."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"For sure it's good to be quicker again than Dani. I was little bit more cautious than normal after last year. For sure it's looking good. Two stages to go." / "Hlavně že jsme zase rychlejší než Dani. Asi jsem byl opatrnější než loni. Vypadá to dobře, už jen dvě zkoušky."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I tried really hard to catch Ogier. I promise everybody I'm doing my best - there are so many people in the stages I want to thank them for their support." / "Opravdu se snažím dohnat Ogiera. Slíbil jsem všem, že pojedu naplno. Okolo zkoušek je hodně diváků a já jim chci poděkovat za podporu."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Not so nice. A lot of dampness and understeer and I have to brake early and use the handbrake. Keeping my position is the goal." / "Hodně vlhko a auto je nedotáčivé, musel jsem dříve brzdit a používat ruční brzdu."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We tried something completely different with the set-up but it didn't work. It's okay, we have a big gap behind us. We're learning all the time. Making progress." / "Zkusili jsme změnit nastavení, ale nefungovalo to. Ale za námi je velká díra, stále se učíme."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"The soft tyre is absolutely not working. They overheated very, very quickly on the dry opening section. We destroyed them before the damp section at the end." / "Měkké pneu vůbec nefungovaly, přehřály se na suché trati a na vlhku v závěru už byli zničené."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
Too fast on a corner and we went wide." / "Byl jsem v zatáčce moc rychlý a šli jsme ven."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
lost wheel / vylomil kolo
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Not as good as the first stage. Struggled in the damp patches. Will be better on the repeat." / "Měl jsem problémy na těch vlhkých místech, při druhých průjezdech to bude lepší."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The grip levels were a surprise - more damp sections than I expected. I backed off in some places." / "Je tam víc vlhkých míst než bych čekal, místy jsem raději ubral."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I enjoyed it but on the soft tyres it wasn't a great feeling. Lots of understeer." / "Na těch měkkých pneu to není ono, je to nedotáčivé."

SS16

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Tricky in places here with no gravel crew. We were lucky in some places." / "Místy to bylo zrádné bez špiónů, měli jsme i štěstí na několika místech."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's good. Once again, this stage was wetter than expected. Happy to get through this one." / "Zkouška byla lepší než jsem čekal."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I try a little bit, I really push, I take some risks in the cuts, but it's difficult." / "Snažil jsem se, riskoval jsem, je těžké ale chytit Ogiera."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"All I can do is keep the pressure on but I don't want a big battle. We'll keep going." / "Snažím se stále tlačit na Neuville, ale nechci bitvu za každou cenu."
10
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"Really hard to see where the damp places are in the dark. There were more than I had expected. After a few surprises I decided not to take risks." / "V tom šeru jsou špatně vidět vlhká místa. Po pár překvapeních jsem se raději rozhodl neriskovat."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
stopped / stojí
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Really, really enjoyable. We made a couple of set-up improvements to the car overnight. Definitely going in the right direction." / "Přes noc jsme udělali nějaké změny v nastavení a určitě to byl správný směr."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"In a way it's nice to be driving in the dark, there's a different atmosphere. On the road there are some damp patches, so I was not at full attack. I had something in reserve." / "Jízdu v šeru má svoji atmosféru. na Trati jsou vlhká místa, takže jsem si ještě nechal nějakou rezervu."

SS15

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It has been a great day. Four stages to go. Hopefully we can bring this car to the win tomorrow." / "Byl to dnes skvělý den. Doufám, že zítra to dovezeme pro vítězství."
33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"I feel like we've improved a lot today, and gained more experience. Hopefully it will help for the future. Maybe another drive with Skoda." / "Cítím, že dnes jsme se hodně zlepšili a získali zkušenosti. Pomůžeme nám to do budoucnosti, asi zase se Škodou."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Generally a good day. I have been pleased with the performance overall. Okay, the puncture was a disappointment, but I have found the speed and confidence that I have been missing for a few events." / "Dnes jsem s výkonem spokojen. Samozřejmě tam byl defekt, ale jinak jsem našel rychlost, která mně chyběla v několika posledních soutěžích."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"It was good fun. Better and better today. Let's try and start from this point again tomorrow." / "Je to stále lepší a lepší. Zítra bych na to chtěl navázat."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I do a little bit for the fans - sliding all the time. It's important." / "Jel jsem pro diváky bokem, i to je důležité."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Who would have thought it on a Super Special? Jesus Christ, that's the surprise of the century! I've been working on Super Specials with my engineer it worked in Barcelona on Thursday and it worked here." / "Kdo by si pomyslel, že budu rychlý na speciálce? To je překvapení století. Pracoval jsem na tom s mým mechanikem, fungovalo to v Barceloně i tady."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Very happy to be honest. It was a good day. Of course we struggled with understeer but we kept a good rhythm, keeping Andreas under pressure, and of course I'm sorry for him. Tomorrow is still long. A lot can happen." / "Upřímně jsem spokojen. Měli jsme sice nějaké problémy s nedotáčivostí, ale vyvíjeli jsme stále tlak na Andrease. Jeho je mně samozřejmě líto. Zítra se může stát cokoliv."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Dani was very strong but we managed to come back so I'm happy with that. Sunday will be exciting as well." / "Dani je hodně silný, ale podařilo se nám dostat před něj. Neděle bude vzrušující."

SS14

31
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"The engine is down on power again. A different problem to the turbo-related one we had earlier." / "Auto zase nemá výkon. Ale je to jiný problém než včera, kdy to bylo turbo."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I'm surprised to be leading after the previous stage when we drove 7km on a puncture. This one I drove fast but without risk. It's important we get both cars to the finish." / "Byl jsem překvapen, že stále vedeme, když jsem v minulé zkoušce jel 7 kilometrů po defektu. Teď jsem neriskoval. Je důležité dostat oba vozy do cíle."
33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"It's getting close. Everything can happen. It feels like I find a better rhythm here. Smoother, and better for the tyre temperatures." / "Je to těsné, všechno je možné. Myslím, že jsem našel správné tempo, jedu čistěji a víc šetřím pneumatiky."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Okay. We found a compromise and the car feels better. It's difficult to commit on your first high-speed pass when everyone else is on their second." / "Našli jsme kompromis a auto je lepší. My jsme tu zkoušku ale jeli poprvé naplno, ostatní už podruhé."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It was a good one, I have to say, but in my mind I remembered my puncture on the first stage so I was careful in the cuts - not too deep." / "Musím přiznat, že jsem měl na paměti defekt z první RZ, takže jsme byl v katování opatrnější."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"Definitely better than this morning but I struggled with my pace notes here. Sometimes too fast, sometimes too slow. I'm not happy with them." / "Nejsem spokojen s rozpisem, někdy je pomalý, někdy moc rychlý."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"I didn't push hard enough early on, so I increased my speed and I really enjoyed the faster sections. I'm happy with my pace there." / "Teď jsem přidal a rychlé pasáže si užívám. Jsme spokojen, jak teď jedu."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"On the high speed sections we have a lot of understeer and it's hard to commit. When you lose the front aero you lose the confidence." / "Ve velkých rychlostech nemáme přítlak na předek kvůli chybějícímu nárazníku. A bez toho si nevěříme."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"A smooth day. That's been the most important." / "Klidný den, to je to nejdůležitější."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"We still have understeer. We tried to drive a little slower to see if that improved the grip but we made a small mistake in the last split. I tried to do my best and I am happy with my driving but okay, I am very disappointed to lose the time." / "Stále bojujeme s nedotáčivostí. Zkusili jsme jet trochu pomaleji, abychom zlepšili přilnavost. V poslední části jsme udělali malou chybu. Jsem spokojen s mým výkonem, ale mrzí mě ztráta času."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"That went quite well. The car was working at 95 per cent I'd say. It's a pity. Without the understeer we could be really, really fast." / "Auto funguje tak na 95%. Škoda, kdyby nebylo nedotáčivé, mohli bychom být opravdu rychlí."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's a nice battle with Dani. I'm happy with the job we have done." / "Je to hezká bitva s Danim. Jsem spokojen, co jsme dnes zajeli."

SS13

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I don't know where it happened. I was on the line and got a slow puncture - the same as Germany. It keeps it interesting!" / "Nevím, kde jsem udělal defekt. Byl jsem ve stopě a chytil pomalý defekt, stejně jako v Německu. Bude to ještě zajímavé."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
front left puncture / defekt levé přední pneu
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"We made some changes to the set-up, it's easier to understand the car. Now we have good grip. Nice driving." / "Změnili jsme nastavení a auto se lépe řídí."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"On previous stage I spun in 5th gear up the middle of the road. I thought I'd got away with it until we lost the bumper. Too many silly mistakes this rally, I need to eliminate them." / "V té předchozí zkoušce jsem udělal hodiny ve velké rychlosti, Přišli jsme naštěstí jen o nárazník. V této soutěži jsem udělal spoustu chyb, toho se musím vyvarovat."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"The previous stage was quite good. Still trying the new set-up, which wasn't so great here. It should be better on the next one." / "Předchozí zkouška byla dobrá. Na tuhle jsme neměli dobré nastavení, na další by to mělo být lepší."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"It's impossible to catch him. I am on the limit - too much. It's okay, it's like this. A bit frustrated, but that's life." / "Nejde ho chytit, jedu na limitu. Trochu frustrace, ale to je život."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"The set-up this afternoon is an improvement. The driving felt better here but perhaps I'm pushing a little too much." / "Nastavení pro odpoledne je lepší. Cítím se lépe, ale asi na to tlačím moc."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's about holding position and keeping concentration. The set-up is better, but we still struggle with the balance of the car. I know I can go faster but I need more confidence at the front." / "Teď je to o tom držet koncentraci a pozici. Máme lepší nastavení, ale stále to není ono. Mohu jet rychleji, ale musím si na to víc věřit."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"A little understeer but not a bad stage." / "Auto je malinko nedotáčivé, ale nebylo to špatné."

SS12

2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
right front puncture / defekt pravé přední pneu
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
transmission problem, today retired / problém s transmisemi, dnes končí
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
6th gear spin / hodiny na šestku
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
rolled / šel přes střechu

SS11

7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"The soft tyre on the rear was sliding around a bit. A lot of mud on the road too - it wasn't possible to do much against Ogier here." / "Ta měkká pneu na zadku hodně ustřeluje. A také je hodně bordelu na trati, to pak nejde s Ogierem bojovat."
31
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"An amazing stage, really fast. Difficult to drive on the limit without too much experience. I was too careful in places." / "Úžasná zkouška, rychlá. Těžko se jede na limitu bez zkušeností, místy jsem tak byl moc opatrný."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"That's good. This stage was tricky, a lot of cuts, here at the end it was clean and nice Tarmac so I gave it a bit of a push." / "Tahle zkouška byla náročná, hodně katů, ke konci to bylo čisté, tak jsem trochu zatáhl."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Today has been a nightmare. I've lost driveshafts three times on this rally now - and all in similar circumstances." / "Dnes je to peklo. Na této soutěži už jsem přišel o poloosu potřetí a pokaždé za podobných podmínek."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We lost time early in the stage where it was surprisingly wet and dirty. I had to be careful there and did what I could to make up time near the end." / "Ztratili jsme čas na začátku, kde to bylo překvapivě mokré a špinavé. Musel jsem tam být opatrný, ke konci jsem zase něco stáhl."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I keep trying with the new driving technique. The time is not great but it felt better. Now we have to speak to the team and see if we are going in the right direction." / "Zkouším jet jinou technikou, čas není nejlepší, ale pocit je lepší."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Understeering a lot. It's down to the balance of the car. It's impossible. I can't do more. Of course I will not give up - I'll fight until the end." / "Velká nedotáčivosr vozu, nelze dělat více. Samozřejmě se nevzdávám."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"A lot of muddy cuts in here, especially near the start. We had some understeer. A different character of stage to the others. We should have made changes." / "V těch katech na začátku je hodně bordelu. Tahle zkouška je jiná než ostatní."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I lost my concentration after a pace note mistake. It was called wrong I think." / "Ztratil jsem koncentraci po chybě v rozpisu. Myslím, že to bylo špatně nahlášené."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Struggling with the feeling here under turn-in. A lot of understeer - and sometimes I'm having to use the handbrake." / "Bojuji s nedotáčivostí vozu, občas musím použít i ruční brzdu."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It hasn't been such a long loop, so tyre wear is not such an issue and I tried a bit harder here. I was surprised by how slippery it was in the cuts near the beginning. It will be worse for the guys behind. I'm happy but I know I could be a little bit better." / "Tahle sekce nebyla tak náročná na pneumatiky, takže jsem teď trochu přidal. Byl jsem překvapen, jak moc jsou kluzké katy na začátku. Pro ty za mnou to bude ještě horší. Jsem spokojen, ale moc to být ještě lepší."

SS10

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Okay, good for us, but in the first pass of these stages I didn't know how slippery it would be. A 1-2 result here is really important for the team." / "Nečekal jsem, že to bude takhle klouzat. Pro tým je důležité dojet na prvních dvou místech."
33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Not easy but we have a good rhythm. We can't fight too hard." / "Máme dobrý rytmus a budeme tvrdě bojovat."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"We had to remove both [front] driveshafts so it's not even a fast recce now. At least My MkII Escort experience has helped me a bit." / "Abychom mohli pokračovat, museli jsme vyndat obě přední poloosy, takže to není jednoduché ani jako rychlejší seznamovačky. Ještě že mám nějaké zkušenosti s mým Escortem."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I have been feeling a little bit lost recently but now I have the confidence back. In Corsica I was blaming the car but the fault was the driver..." / "Na Korsice jsem si stěžoval na auto, ale chyba byla v jezdci."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"The rhythm is good but I don't know what speed to choose for the corners. I'm not sure about the grip. Braking too much I think." / "Tempo je dobré, ale nevím, jakou rychlostí jet do zatáček, nejsem si jistý přilnavostí a asi moc brzdím."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I was really pushing hard here. And just on the notes, no video. We are making progress, stage-by-stage." / "Teď jsem jel opravdu naplno. Děláme pokroky zkoušku po zkoušce."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"There is a lot of mud on the road in places but it is still quite manageable." / "Místy je hodně vytahaného bordelu, ale stále to ještě jde."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"We had a puncture in the stage before so we have three hards and a soft compound here. We'll we okay. We'll get this loop done and try again." / "Kvůli defektu na předchozí RZ jedeme tři tvrdé a jednu měkkou."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I tried something new here but it hasn't worked." / "Zkusil jsem něco jiného, ale nezabralo to."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"The feeling with the car was good but there were some very dirty places - it's better to be first on the road." / Místy jsou vytahaná místa a tam je lepší jet první."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We made some small changes. We're trying to find the grip and the confidence. This one was better. On these roads I wanted to be closer. I know where I can improve." / "Udělali jsme nějaké změny, abych zlepšil přilnavost a sebevědomí. Vím, kde se mohu zlepšit."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Okay, but still some understeer in the tight sections." / "Stále trochu bojujeme s nedotáčivostí."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"My first time to drive this stage at full speed and my pace notes were a bit too careful at the beginning. In general, not good." / "Jel jsem tuhle zkoušku poprvé naplno a můj rozpis byl hlavně na začátku moc opatrný."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Okay, still a little bit of dampness. He's going well. I'm not ready to go for full risk yet - I'm not at the limit." / "Místy je to stále vlhké. Dani jede dobře, zatím nejedu na limitu."

SS9

7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
front-right puncture / defekt pravého předního kola

SS8

31
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Yesterday was a big disappointment for us. This morning was difficult too - we had no engine power on the road section. We repaired it, but we had no time to warm the tyres before the stage." / "Včera to pro nás bylo velké zklamání. A dnes ráno neměl motor na přejezdu výkon. Opravili jsme to, ale nebyl čas zahřát pneumatiky."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The rally starts again now. Now I will try but I know Pontus is quick on Tarmac. He will not give up." / "Soutěž vlastně znovu začala. Ale vím, že Pontus je rychlý i na asfaltu, nevzdá se."
33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"The car feels quite good but I need to find the rhythm. Jan [Kopecky] is really quick on the Tarmac. Let's see what the team want. For sure they want us to finish first and second. Maybe they will want to change us around, I don't know." / "Auto je skvělé a já musím najít správné tempo. Jan Kopecký je na asfaltu hodně rychlý. Tým určitě bude chtít, abychom obsadili první dvě místa."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The car is fantastic. I have a very good feeling to drive it. I was very disappointed yesterday - I turned too early in a corner and hit the armco. I can be angry but that doesn't help. What can I do today? Some good times." / "Auto je skvělé, mám z něj velmi dobrý pocit. Jsem zklamaný ze včerejška, když jsem zatočil moc brzy a vylomil kolo. Mohl bych být naštvaný, ale co z toho. A dneska? Chci zajet dobré časy."
10
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"It's nice to drive on tarmac with a #WRC car. It's a bit difficult to go from gravel to tarmac but it's OK." / "Je to hezké jet s WRCem na asfaltu. Trochu náročný přechod z šotoliny, ale dobré."
21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Difficult, because I haven't driven the Tarmac spec car since this time last year. Generally a good feeling, but it's difficult to see with the sun so low in the sky." / "Náročné, protože jsem na asfaltu nejel od loňska. Pocitově dobré, jen oslňuje sluníčko."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"My pace notes are not so fast. I have to manage it. I did not take risks. I continue." / "Můj rozpis není rychlý, upravíme to. Nechci riskovat."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"A broken driveshaft. Exactly the same thing as last year. I had a huge spin half way round a four-gear corner. I have only rear-wheel drive now." / "Praskla nám poloosa, přesně jako loni. V polovině obrovské hodiny. Jedeme jen zadní náhon."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Good. Not as tricky as I thought it would be - the dampness wasn't a problem. Okay, a short test to start the morning. I'm hoping to get some more time back later." / "Nebylo to tak zrádné, jak jsem myslel."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It felt not so bad. Quite a big step from yesterday. Just trying to get used to it." / "Pocitově to nebylo špatné. Oproti včerejšku je to velká změna, musíme si na to zvyknout."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"A little bit of understeer. Not perfect, but it's like this. I try to do my best. We need to adjust it a bit now." / "Auto je malinko nedotáčivé, pokusíme se to doladit."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"It's strange, in the first braking section we locked up the wheels and there was a strong smell of burning plastic. Maybe it's just new parts bedding in. We'll have to check." / "Na prvních brzdách se nám zablokovaly brzdy a smrděl nějaký plast. Možná to bylo osazením nových dílů, musíme se na to podívat."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Not good, I have a lot of wheelspin on the diff and understeer under throttle. It's undriveable. It's terrible." / "Není to dobré, máme problém s diferenciálem, je to neřiditelné."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A little cautious but a good rhythm, a good start to the day and something to build on." / "Malinko opatrnější, ale dobrý start do dnešního dne."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"No cuts in here, it's like a race circuit. A bit damp and humid in places. Not so easy to get a feeling. The next one should be better." / "Nekatuje se tu, je to jako na okruhu. Místy je to vlhké, není lehké najít dobrý pocit, na další to bude lepší."

SS7

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
Rear-left wheel wobbling. "It happened right in the last hairpin, I slid wide and 'bump'. Hopefully I can get back okay. It's a good battle with Pontus. We are much closer to him this year." / Vylomené pravé zadní kolo. "Stalo se to v posledním vracáku. Sklouzl jsem a narazil. Ale myslím, že to dojedeme. S Pontusem je to dobrá bitva, letos jsme mu blíže než loni."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"The surface here is dry and I've never ever felt anything that soft. It was properly cooking up everything. It was a big challenge to get through. We've had a long list of dramas today." / "Povrch už je suchý a nikdy jsem nejel na něčem tak měkkém. Máme slušný list krizovek za den."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Okay, this morning wasn't a great start, but that had a lot to do with the conditions. On these gravel stages I've never had a good rhythm and now I feel I have made progress. I can leave this day satisfied with the afternoon. Hey, not every day can be a good one." / "Ráno to nezačalo dobře. Ale pak jsem chytil docela rytmus a s odpolednem mohu být spokojen. Ne každý den je dobře."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"A tricky but enjoyable day. Of course I'm a little disappointed to have started the day with a [transmission] problem but the more I've driven with it the more used to it I have got." / "Náročný den. Samozřejmě nejsem spokojen s problémem s transmisemi, co jsme měli na začátku. Ale jinak lepší než jsem čekal."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Really a dream for me. I have to say thanks to the team, they've done a great job on the car. Tomorrow we need to continue, to see what we can do. Okay, two long days still to go, but today - unbelievable!" / "Je to pro mne sen, musím poděkovat týmu, udělali kus práce na autě. Zítra musíme pokračovat a uvidíme. Ještě chybí dva dny ale zatím je to neuvěřitelné."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I tried to do my best. Compared to Mikkelsen we didn't lose too much. The spin earlier was very unlucky." / "Snažil jsem se jet co nejlépe, v porovnání s Mikkelsenem jsme moc neztratili."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"No problems on this stage but overall it was a very difficult day." / "Bez problémů, celý den byl ale velmi náročný."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We ran the car a little too low. And that didn't give me confidence. I was backing off over the rough parts. Then I thought I got two punctures. Finally I lost the brakes at the end. That's a lot to cope with in one stage..." / "Auto jsme nastavili moc nízko, takže jsem musel na rozbitých úsecích ubrat. Pak jsem měl pocit, že máme dvojitý defekt. A na konci odešly brzdy. To je docela dost problémů na jednu zkoušku."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"This stage was a bit like the second one in the loop. The beginning was still a bit wet. I tried everything. Not much more I could do." / "Tahle zkouška je jako ta RZ5, místy stále dost mokré. Víc jsem dělat nemohl."

SS6

34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Quite okay. Drying up quite quickly and my six soft tyres are working well. Just one stage top go and then over to Tarmac." / "Docela rychle to schne a měkké pneu fungují. Už jen jedna zkouška a pak nás čeká už jen asfalt."
22
flagGorban Valeriy - Korsia Volodymyr
Completes with a damaged suspension arm and two broken wheel rims. He's off to make running repairs before Terra Alta. / Dokončil s poškozeným zavěšením a dvěma prasklými ráfky. Odstupuje.
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"The car was unbelievable. It feels really nice to drive, the balance is perfect. Incredible. I really enjoy." / "Auto je neuvěřitelné. Je dobrý pocit ho řídit, užívám si to."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"It's amazing how much the conditions have dried compared to the previous stage. I'm doing what I can." / "Je neuvěřitelné, jak moc trať oschla v porovnání s tou předchozí."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"All okay but I had no anti-lag at the beginning of the stage. We need to go and have a look." / "Na začátku jsme neměl anti-lag. Musíme se na to podívat."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It's still tricky and hard to commit to the conditions. We are clearing away a thin layer of mud on the surface which will benefit the drivers behind." / "Je to náročné, čistíme bahno pro ty za námi."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Much tougher than this morning. It's not dry at all. The ruts are deeper and full of water which I'm clearing out for the cars behind." / "Mnohem náročnější než ráno. V kolejích stojí voda a já je čistím pro ty za mnou."

SS5

2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
damaged suspension / poškozené zavěšení
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"It's a lot better when you don't roll. Very tricky. In these conditions you have to be so careful in the ruts." / "Je to mnohem lepší, když nejdu přes střechu. Je to náročné, hlavně v kolejích."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Something feels very strange with the car. Something with the transmission. It's pulling in different directions when I accelerate and when I brake." / "Něco je s autem, asi transmise. Chová se to jinak když přidávám a když brzdím."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Very very tricky and slippery - unbelievable. The time is so good I am very happy. The car is perfect. That was good!" / "Neuvěřitelně kluzké, ale čas je perfektní."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It happened in a slow right-hand corner. I was on the inside and I spun. I stalled the engine and it took a long time to get going." / "Omlátil jsem auto v pravé pomalé zatáčce, když jsem udělal hodiny. Zhasl motor a trvalo dlouho, než jsem se zase rozjel."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Wow, that was tricky. In many places I was just a passenger. It's much more greasy and muddy compared to the first pass. You have the grip and then suddenly you don't. Okay, it was a bit like this earlier but now it's one hundred times worse." / "Místy jsem byl jen pasažér, oproti prvnímu je to mnohem bahnitější, stokrát horší."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Terrible conditions. Lots of ruts. Very, very difficult just to stay on the road." / "Šílené podmínky, velké koleje, je těžké vůbec zůstat na trati."

SS4

33
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"It's okay but very tricky. We are lucky to be here with no problems." / "Jsme rádi, že jsme v cíli bez nějakých problémů."
34
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I don't know what happened to Suninen. He was just standing by the side of his car, I think I saw some smoke from his exhaust." / "Nevím, co se stalo Suninenovi. Stál vedle auta a zdálo se mi, že mu jde z výfuku nějaký kouř."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I thought that the time was not so bad, but it is." / "Myslel jsem, že čas nebude špatný, ale je."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"The first part on gravel was ok, but on tarmac it was a disaster. The road got worse after every car." / "První část na asfaltu byla ok, ale na asfaltu to bylo peklo. Každým autem se to zhoršuje."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"It's getting very rough and very loose and muddy. Same as the stages before. No traction." / "Je to hrozně rozbité a chybí nám trakce."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"The car is fine, no drama, but it's impossible to do anything more in these conditions. It's just about survival. The further back you are, the deeper the ruts." / "Auto je v pohodě, ale v těchto podmínkách nejde nic víc dělat, je to o přežití. Čím později jedete, tím více vyjeté jsou stopy."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"The noise is not there anymore, so that's a good thing. The grip is still difficult to judge. I went quite well in the slippery stuff but it's difficult to trust the grip in the faster sections." / "Ten divný zvuk naštěstí ustal. Jel jsem dobře na to kluzkém povrchu, ale stále si nevěřím na těch rychlých pasážích."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The beginning was a bit difficult, a lot of standing water, but on the Tarmac it was fantastic and after that I had better grip. I felt very comfortable." / "Začátek byl náročný, ale na asfaltu jsme se cítil skvěle."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"It’s very slippery, unbelievable in some places. 2nd pass will be really difficult." / "Neuvěřitelně to klouže. Druhé průjezdy budou hodně náročné."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
“No throttle response so we’ve got to drive accordingly. Difficult through slow corners.” / "Mám problémy s odezvou plynu, takže podle toho jedeme. Je to problém hlavně v pomalých zatáčkách."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"My driving was good but the road condition were a real mix. The rear of the car is kicking me out of the lines from time to time." / "Jedu dobře, ale podmínky na trati se mění. Zadek vozu mně občas utíká ze stopy."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"In the last 10km I felt I had a front-left puncture. Other than that an okay stage - and an okay morning." / "Posledních 10 km jsem měl pocit, že máme defekt levé přední pneu. Jinak ok."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"That's good because it was difficult. There was a lot of standing water and I think these water splashes make my life difficult." / "Je to náročné, stojí tam hodně vody."

SS3

10
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"The first time for me in these conditions on gravel. It's hard to know where to push. The grip is really inconsistent. Like ice in places." / "Jedu v těchto podmínkách na šotolině poprvé, někdy je to jak na ledu."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"No issues, just me and the conditions." / "Nemáme žádný problém, tím jsem jen já a podmínky."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A terrible stage. More and more slippery. The heavy rain has filled the ruts and we're aquaplaning everywhere. I came here to learn the stages but I'm not learning much today." / "Hrozná zkouška, klouže to víc a víc. Déšť vyplňuje koleje a my máme aquaplaning všude."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We are very unlucky with the weather. The thunderstorm hit us on the previous stage and we were caught out here too." / "Nemáme štěstí na počasí, nejprve nás chytla bouřka na předchozí a teď i na této RZ."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Very tricky. I slide a lot off the line and lost a lot of time. We need to try and do something to get the feeling." / "Hodně zrádné, vyjeli jsme ze stopy a ztratili hodně času. Potřebujeme získat dobrý pocit z jízdy."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We couldn't do anything after the first stage but we've got a decent road section now to have a look at it." / "Po předchozí zkoušce nebyl čas něco s autem řešit, teď je delší přejezd, tak se na to podíváme."

SS2

7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I rolled in a fourth-gear corner. I was in the middle of the the corner and the car dug in and turned us over. I thought I'd got away with it but the rain is filling the ruts now and it's hard to drive." / "Šli jsme přes střechu na čtyřku. Uprostřed zatáčky se auto nakoplo a otočilo se."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It's raining a lot and the wipers have no chance to keep up with the water. I have a really bad noise in the car too. It feels like something to do with the handbrake. A proper rattling." / "Prší hodně, stěrače nestíhají. Z vozu jde nějaký divný zvuk, jako by bylo něco s ruční brzdou."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Everything is okay. The road is very slippery and it's difficult to find the grip - it's very inconsistent. I'm sure that's the same for all of us." / "Klouže to a mění se přilnavost, je to ale pro všechny stejné."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Everything is okay. We could have been better, and we had a few moments, but overall I feel we are there in the race." / "Vše je v pohodě, mohli jet lépe, měli jsme pár krizovek, ale obecně cítím, že jsme v soutěži."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We've got an engine problem. I've lost the anti-lag and we're down on power and throttle response. It went flat in the second half of the stage. We'll take a look now." / "Máme problém s motorem. Nefunguje anti-lag system, nemáme výkon."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The stage went okay. I thought I could go faster but the time is good. The rear of the car gave me some oversteer, but it was okay. The lines in the road show somebody was going pretty wide in places." / "Mohl jsem jet rychleji, ale čas je dobrý. Zadek vozu se nám trochu přetáčí."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I could see from Seb's lines that he's pushing. For me it was a clean stage, but the grip is very inconsistent. One minute you have it, and then it's gone. It's difficult to know where." / "Z Ogierových stop vidím, že tlačí. Mění se hodně přilnavost, těžko se odhaduje kde."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Slippery for sure. Quite a bit of standing water around. I started a bit on the safe side, it's difficilt to find the limit. With more rain falling now for sure the first loop will be difficult. I'm not sure we'll see any dry out here today." / "Hodně to klouže, místy stojí hodně vody. Těžko se hledá limit. Pokud bude dál pršet, první den bude náročný."

SS1

21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Not a nice comeback because the weather conditions are so tricky. I'm looking forward to better weather and better stages tomorrow." / "Nebyl to jednoduchý návrat, protože podmínky jsou zrádné. Těším se zítra na lepší počasí a tratě."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"A good time but it's tough to start the rally in these conditions. The grip was a bit lower that I expected but still I enjoyed it. I knew it would be hard to match the times of the guys who ran earlier." / "Bylo to těžké, přilnavost ještě nižší, než jsem čekal. Věděl jsem, že bude těžké zajet stejný čas jako ti na začátku."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's raining very heavily and getting worse and worse. I aquaplaned near the start but managed to do a clean stage. I couldn't do much more in these conditions." / "Prší hodně a čím dá více. V těchto podmínkách nešlo jet o moc rychleji."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"The rain seems to be getting harder. Not easy conditions." / "Prší čím dál více, není to lehké."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I thought the driving was okay but the time is bad." / "Měl jsem pocit, že jedu dobře, ale čas je špatný."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"It was very slippery and you can make mistakes everywhere. I tried to be clean." / "Hodně to klouže a chybu lze udělat kdekoliv."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Quite okay but I couldn't keep the engine running properly. It was dying in the hairpins and I had to use the clutch a bit." / "Motor umíral ve vracácích, musel jsem mu trochu pomáhat ve vracácích přes spojku."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"The conditions here mean this one was just about getting through. I was very cautious. I know it's possible to lose a rally on a stage like this, so I'm happy to throw away a few seconds here." / "Díky podmínkám je to jen o projetí do cíle. Vím, že se na podobných zkouškách dá ztratit celá soutěž, takže ztratit jen pár vteřin je v pohodě."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"A tricky stage but we have to check something now - the rear diff feels strange." / "Bylo to zrádné, ale hlavně se musíme podívat na zadní diferenciál, chová se divně."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"Tricky. I had three soft tyres and one hard on - so it was tricky in places..." / "Jel jsem tři měkké a jednu tvrdou pneu, takže to bylo místy zrádné."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Not so bad but I don't like Super Specials. This was nothing special. The most important thing was not to make a mistake. I drove it almost like a road section at the end - It will be different tomorrow." / "Nemám rád speciálky. Nejdůležitější bylo neudělat chybu. Na konci jsem jel jak na přejezdu. Zítra to bude jiné."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"It was worse than I thought actually. Very slippery on the white lines. Tricky. We took it cautiously." / "Bylo to horší než jsem myslel, hlavně na bílých čárách to hodně klouzalo. Jeli jsme to opatrně."