lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

34. ADAC Rallye Deutschland 2016

18. 8. – 21. 8. 2016, Trier • asphalt 306,80 km • Other years
WRC #9WRC 2 #9JWRC #4WRC 3 #9Drive Dmack Cup #4

Info

SS18

32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"The result is perfect and I hope with Jan we get a 1-2 for Skoda. Okay. a bad start on Friday but yesterday was the best tarmac day of my career I think. I'm very proud of what we have achieved." / "Výsledek je vynikající a doufám, že Jan bude druhý. V pátek jsme začali špatně, ale včera jsem zajel asi nejlepší den na asfaltu v životě. Jsem pyšný, co jsme tady dokázali."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It feels great, I was missing it [winning] a lot - it's been such a long time. I took the chance here, it's a really good result for the championship. A very exciting battle with Andreas, Thierry and Dani - we had to push to beat them. This win is for [departing team boss] Jost - I told him I'd do this for him!" / "Vítězství mně hodně chyběla, už to bylo dlouho. Tady jsem využil šanci. Byla to zajímavá bitva. A to vítězství je pro Josta, kterému jsem slíbil, že pro to udělám vše."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"That was close. I'm happy." / "Tak to bylo těsné, jsem spokojen."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Now we have to see what Dani does. It was a good run, quite clean, I felt comfortable. Thanks to the team - we can be pleased with this result." / "Teď musíme počkat, jak zajede Dani. Já se cítil dobře. Díky týmu, musíme být spokojení s výsledkem."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We lost the brakes completely." / "Úplně jsme přišli o brzdy."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"The result is okay - fifth is probably where we would have ended up without our problems. Okay, we have some work to do with our speed but it looks like a great team result this weekend." / "Páté místo asi odpovídá tomu, kde jsme mohli být bez našich problémů. Musíme ještě zapracovat na naší rychlosti, ale vypadá to na výborný týmový výsledek."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"This stage was okay. The end of the rally, not so much to do. I just tried to enjoy it." / "Jen jsem si to snažil užívat."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I had a very good run - quite on the limit here. It's been a positive event for our tyres. I enjoy driving on Tarmac. Good learning and happy to be on the pace. All very positive for the future." / "Zajel jsem velmi dobře. Pro nás to byl pozitivní víkend co se týče pneumatik, užíval jsem si jízdu na asfaltu. Jsou to pozitiva pro budoucnost."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I tried to push quite hard. It's difficult to say how I did in the cuts - some were quite nasty. It's easy to make a mistake." / "Snažil jsem se jet opravdu naplno. Jen je otázka, jak projet katy, občas je jednoduché udělat chybu."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Not an easy weekend but we are here. The confidence is back and the Power Stage was good. My car just a little too low in the dirty sections but I'm happy. Thanks to the team for their work." / "Nebyl to pro nás lehký víkend. Teď si ale věřím a powerstage jsem zajel dobře. Jen máme až moc nízko auto. Díky týmu za jejich práci."

SS16

35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I was hoping for rain, so I have a different strategy and four soft tyres. They were moving about a lot here and I had to be careful to look after them." / "Mám měkké pneu a doufal jsem v déšť. Takže ty měkké nefungují a musím na ně brát ohled."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Okay for us. We pushed a little bit more than the first stage - we try to control the gap. I'm looking forward to the finish line now, that's no secret." / "Trochu jsme oproti ránu přidali, snažíme se držet si náskok a těšíme se do cíle."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I'm really on the limit everywhere. It's hard for me to do much more than that. I think the two spare wheels are hindering me a bit. I can't drive quicker." / "Jedu opravdu naplno všude. Možná mě zpomalují dvě rezervy. Nemohu jet rychleji."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Not the fastest stage for me - I didn't have a lot of confidence in the dirty places." / "V místech, kde je vytahaný bordel. jsem si nevěřil."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I did a good stage but I could have been more on it in some places." / "Zajel jsem dobře, ale na pár místech to šlo ještě rychleji."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Trying to continue working on what we did yesterday afternoon - learning some things for Corsica." / "Snažíme se pokračovat v tom, co jsme dělali včera odpoledne - učit se na Korsiku."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We are just cruising. Nothing more to say." / "Už to jenom dojíždíme, nic víc."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I pushed to the maximum to try and learn the car and the tyres. Quite a surprise to be so close [to the other times]. I'm happy with that." / "Jel jsem naplno, abych pochopil auto a pneumatiky. Jsem celkem překvapen, jak jsem blízko špičce. Jsem spokojen."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A good stage and I know I can improve for the second run. I'll be definitely pushing for full Power Stage points here this afternoon." / "Vím, že na druhý průjezd se mohu hodně zlepšit. Určitě budu bojovat o maximum bodů z powerstage."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Only the final two corners were damp. Everything was okay. We pushed more than the previous stage." / "Pouze poslední dvě zatáčky jsou vlhké. Tlačili jsme víc, než na předchozí RZ."

SS15

43
flagSuárez José Antonio - Carrera Estévez Cándido
"Not such a great stage - I'm waiting for my co-driver to wake up. He has to." / "Čekám, až se probudí spolujezdec. Měl by."
42
flagde Mevius Ghislain - Jalet Johan
"My pace notes are too fast. Not the same as yesterday." / "Mám moc optimistický rozpis."
35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I'm on a different strategy than my team-mate - we have soft tyres all around. Maybe we will have rain later?" / "Jedu jinou strategii než Lappi - máme komplet měkké pneu a čekáme na déšť:)"
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Very safe. Maybe too safe. My info said it was completely dry but it wasn't. It was a bit slippery." / "Hodně s rezervou. Měl jsem info, že je to kompletně suché, ale nebylo."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's all fine. We have to push a bit more in the car and it will be okay." / "Ztratili jsme víc, než jsme čekali. Na další musíme víc zabrat a bude to ok."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I did a good stage but I struggled with the feeling of the brakes towards the end - I'm trying some new pads." / "Ke konci už jsem neměl dobrý pocit z brzd."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"In some places it was wet and the tyres were hot. I enjoyed it though - I tried to do my best. I'm just focusing on my driving." / "Místy je to vlhké a pneumatiky přehřáté. Užívám si to ale a soustředím se jen na svoji jízdu."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A bit wide in the very last corner. Other than that okay." / "V poslední zatáčce jsme byli trochu širocí, jinak ok."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Some small damp patches to watch but no problems. I'm trying a new set-up. I have to get used to it." / "Je potřeba si hlídat některá vlhká místa. Zkouším jiné nastavení a musím si na něj zvyknout."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We took it very steady. No drama. Trying a few small things with the car, a few diff changes to find more confidence. They felt quite good." / "Jedeme na pohodu. Zkusil jsem změnit pár věcí na autě, abych si začal víc věřit. Je to lepší."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We had a small spin in a tight corner." / "Udělali jsme hodiny v úzkém vracáku."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Conditions are good - just some damp at the end. I enjoyed. Good to open the road because it's clean compared to yesterday." / "Podmínky jsou dobré, pouze ke konci je to vlhčí. Je dobré jet první, protože mám čistou trať."

SS14

4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Okay, not by much, but it's difficult to take time here. I am happy to be third. I've enjoyed the fight and the car is perfect." / "Je těžké tady najet nějaký čas. Jsem spokojen se třetím místem. Užívám si souboje, auto je skvělé."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It went wrong all the way - I struggled a lot. I didn't cool my brakes enough before the start so I knew it was going to be tough. I slowed down to protect them." / "Nestačil jsem před startem schladit brzdy, a tak jsem jel pomaleji, abych je šetřil."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"An okay stage but I started understeering towards the end and lost my confidence." / "Ke konci bylo auto nedotáčivé a já už si tolik nevěřil."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
" I'm a competitive guy but I have a lot to learn. I've learned a lot in today's conditions." / "Jsem soutěživý typ, ale musím se učit. A dneska jsem se v těchto podmínkách hodně naučil."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I had to try something different, but in the forest sections it was hard to be confident with the lack of grip. I couldn't have done much more. It looks like the battle with Thierry will go tho the wire tomorrow." / "Zkusil jsem něco jiného, ale v lesních sekcích to bylo těžké. Zítra to vypadá na souboj s Thierrym."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We had a different tyre choice to Andreas and I think we managed the softs pretty well. A clean stage. I hope this puts us in a comfortable position tomorrow but there are still 60km to go - and another tricky vineyard stage." / "Zvolili jsme jiné pneumatiky než Andreas a myslím, že se to vyplatilo. Máme na zítřek komfortní náskok, ale stále je tam 60 km a zrádná zkouška ve vinicích."

SS12

35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"When it's so slippery like this I think the Finns are more used to this! I overshoot a junction and stalled on the previous stage. It looks like Esapekka pushed hard here." / "Když to klouže, tak to Finům víc vyhovuje. Teď jsem probrzdil zatáčku a v minulém zkoušce mi zhasl motor."
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's good but I think my team-mate [Kopecky] will be faster - he's the one I'm watching." / "Myslím, že Kopecký bude rychlejší, s tím se poměřuji."
31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"We're doing what we can against the factory drivers." / "Děláme, co se dá proti továrním jezdcům."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
Unable to fix the alternator problem / problém s alternátorem, vrací se do servisu
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The bonnet is open on one corner and it was lifting like hell. I had to slow sown in many places to avoid a crash." / "V jedné zatáčce se nám otevřela kapota. Musel jsem zpomalit, abychom se nevybourali."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It is completely wet now. At least we have the right tyres and I know what to expect." / "Je to kompletně mokré. Ale mám na to správně obuto a vím co čekat."

SS10

12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"If you have no rubber you have to drive on the rims. We had no chance here." / "Když není pneumatika, musí se jet na ráfcích. Tady jsme neměli šanci."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Quite bad. I was on full softs, I had info for rain but it was 98% dry." / "Špatné, jel jsem měkké, protože mělo pršet, ale bylo to z 98% suché."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We lost the power steering 4km before the finish. The car was undriveable on these roads. We're lucky to be here." / "4 km před cílem jsme přišli posilovač řízení a auto tak bylo skoro neřiditelné. Naštěstí jsme zde."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Mainly dry. We completely got our tyre decisions the wrong way round today. But in weather conditions like this it's always a 50/50 call." / "Je to skoro suché. Dnes nám vůbec nevychází volba pneu. Ale v tomhle počasí je to vždy 50 na 50."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I had a crossed tyre set-up - and that meant oversteer one corner then understeer the next. Not the perfect choice." / "Zvolil jsem pneu křížem, což je nedotáčivost v jedné a přetáčivost v další zatáčce. Nebyla to dobrá volba."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Once again I was wrong with the tyre choice! It was drier than we expected. I did what I could with the tyres I had." / "Zase jsem špatně vybral pneu, bylo to sušší, než jsem čekal. Dělal jsem ale, co jsem mohl."

SS9

4
flagSordo Dani - Martí Marc
"We stalled the engine on the start line. The clutch has always felt strange on this rally. We lost three seconds minimum." / "Na startu nám zhasl motor. Spojka je tady nějaká divná. Ztratili jsme tak 3 vteřiny."

SS8

4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Good weather because we have soft tyres. I want more rain." / "Počasí mi vyhovuje, mám na to měkké pneumatiky, jen ať prší ještě více."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Okay, of course the rain has made it more slippery but no drama." / "Díky dešti je to kluzké, ale nic hrozného."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I went off and lost five or six seconds in the grass. I braked too late and couldn't make the turn." / "Byl jsem venku a ztratil 5-6 vteřin. Pozdě jsme brzdil a nemohl zatočit."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It has started raining now not so easy. Very slippery, I took it easy." / "Začalo pršet, tak to není jednoduché. Klouže to, jel jsem v klidu."

SS7

35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Difficult to find the right rhythm in there." / "Těžko se tu hledá to správné tempo."
42
flagde Mevius Ghislain - Jalet Johan
"I had a spin on this previous stage. In this one I couldn't attack. No feeling. Not so good." / "Na předchozí RZ jsem udělal hodiny. Teď nešlo jet naplno, necítím se na to."
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's been a good morning the tyre choice was perfect, no mistakes, car is good. I had huge grip." / "Výborné ráno, skvělá volba pneu, bez chyb, auto je skvělé."
31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"We stopped in the stage and had to reverse. Our soft tyres had no grip. Terrible." / "Museli jsme na trati couvat. Naše měkké pneu nemají přilnavost, je to strašné."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A better stage. The confidence is growing. Even on mixed tyres I had a good feeling." / "Začínám si věřit a i když jedeme mix pneumatik, mám dobrý pocit."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"Better than the first stage but my pace-notes weren't the best. I can lift my pace a little for the repeat." / "Lepší než předchozí zkouška, ale můj rozpis není dokonalý. V druhém průjezdu se dá zrychlit."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Can't say I'm happy [with the time] but we've been pushing really hard. Tricky. We had a good run." / "Nemohu říct, že jsem s časem spokojen, ale jeli jsme naplno."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I lost a little time - not a lot - clipping a bale. A difficult stage. Wet in places and the car moves a lot on these hard tyres. I didn't drive very well." / "Ztratil jsem trochu času kontaktem s balíkem slámy. Jinak těžké, je to mokré a na těch tvrdých pneu je to těžké."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I went off under braking. A car in front pulled a lot of gravel on the road and I had no chance to slow down." / "Byl jsem venku na brzdách. Auta před námi vyhazují moc bordelu na trať a já neměl šanci zpomalit."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"No problems for me. I struggled for traction in the bumpy sections but other than that a good run." / "Trochu jsem bojoval s trakcí v uskákaných pasážích, jinak ok."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Difficult to get any confidence with three hard tyres. We're doing what we can." / "Těžko si věřit s těmi tvrdými pneumatikami."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We went straight on at a junction and had to reverse. We pushed hard after that to recover the time loss. That's a shame but we are still in the fight." / "Probrzdili jsme odbočení a museli couvat. Pak jsme se snažili něco dohnat. Škoda, ale stále jsme v souboji."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not much drier here [than the previous stage] but we did a good job in tricky conditions. If Mikkelsen is slower then that's good news for me because he has the better tyres here." / "Není to o moc sušší než ta předchozí, ale jeli jsme dobře. Pokud je Mikkelsen pomalejší, tak je to dobrá zpráva, protože má lepší výběr pneu."

SS6

2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not easy. We have two hard tyres and two softs and the conditions were worse than I expected. I expected dry. It took some time to find a good feeling." / "Máme směs měkkých a tvrdých pneu a podmínky byly horší, než jsem čekal. Nějaký čas trvalo, než jsem se s tím srovnal."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Good but not easy. That's life. I didn't push." / "Nebylo to lehké, nejedu naplno."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"Very, very difficult. I tried to push but I had two big moments - big slides - and they cost me time." / "Hodně těžké, měl jsem dvě velké krizovky."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Getting dirty in places. We didn't know what to expect in here. It was really tricky but we were safe." / "Místy je to dost vytahané, nevíme, kde to čekat, tak je to zrádné."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"On hard tyres it was very difficult. I tried to do my best. Many corners were so dirty and slippery - more gravel than mud." / "Na tvrdých pneu je to těžké, hodně zatáček je plných bahna."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Quite nice. A bit more slippery and some mud on the road - I like that." / "Na trati je bahno, to mám rád."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I went off into a field but I didn't lose much time, maybe two seconds. I'm on a cross tyre combination and maybe softs would have been better." / "Byl jsem chvilku na poli, ale ztratil jsem tak 2 vteřiny. Jedu kombinaci pneumatik, měkké by byly lepší."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We only have one soft tyre and we should have taken four. I can't afford to make any mistakes today so I took it nice and easy." / "Máme sebou jen jednu měkkou pneu a chtělo by to všechny čtyři. Nemohu si dnes dovolit žádnou chybu, takže pojedeme na pohodu."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I think soft was the correct choice but still it's hard to make a difference. He [Ogier] is cutting so much the road is covered in dirt." / "Měkké pneu byla správná volba, ale stejně se na Ogiera těžko něco najíždí, protože hodně katuje a vyhazuje bahno na trať."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I have a mixed tyre choice, two soft and two hards, and it was the wrong choice. It was dry when I left service but now there is some rain. It won't be good for me." / "Jedu dvě tvrdé a dvě měkké pneu a je to špatná volba. Když jsme jeli ze servisu, tak bylo sucho, teď je tam trochu mokro."

SS5

42
flagde Mevius Ghislain - Jalet Johan
"A very nice position. Some good times, some not so good. I'm looking forward to Panzerplatte tomorrow." / "Dobré umístění. Nějaké dobré časy, nějaké ne, těším se na Panzerplatte."
35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"That's good, and the car is okay. It's just a shame about the puncture earlier. Tomorrow we will do our best. If the weather is different if could change everything." / "Škoda toho ranního defektu. Zítra pojedeme naplno. Pokud se bude měnit počasí, může se stát cokoliv."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"I drove too cool - no risks and the time was no good. I need to go faster tomorrow." / "Jedu moc v klidu a bez risku, musím jet rychleji."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"The tyres have performed really well today on a surface where we used to struggle. Now I'm waiting to see how we perform on Panzerplatte." / "Pneumatiky dnes dobře fungovaly i tam, kde jsme s nimi dříve bojovali. Uvidíme, jak se předvedou na Panzerplatte."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"A really fun stage. A lot of grip. A good afternoon. I am happy." / "Zábavná zkouška."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I tried to improve today but it hasn't really gone in the right way. Tomorrow's military roads should suit me better." / "Zkoušel jsem se dnes zlepšit, ale nějak to nejde. Zítřejší zkoušky by mně měly více vyhovovat."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"No problems here - just slightly wide on one chicane. Overall a good day. I'm looking forward to tomorrow but I must say it will be tricky. Seb will be fast there but we will try to fight." / "V pohodě, jen v jednom retardéru jsme byli širší. Celkově dobrý den, těším se na zítra, ale bude to těžké. Seb je rychlý, ale budeme bojovat."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"A nice, fast stage. A lot of spectators here - good to see. A good concept." / "Hezká rychlá zkouška, hodně diváků, dobrý koncept."

SS4

43
flagSuárez José Antonio - Carrera Estévez Cándido
puncture and spin / hodiny a defekt
33
flagRendina Max - Inglesi Emanuele
stopped, rolled / stojí, šel přes střechu
35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I'm disappointed after the puncture. Okay, the rally is long. We'll keep going and see what happens." / "Jsem zklamán po defektu. Ale soutěž je dlouhá a uvidíme, co se ještě stane."
31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"A small technical problem from the engine. It is down a bit on the rev limiter - not a big problem I think. Just one stage to go today, then I can restart this rally again tomorrow." / "Asi máme menší problém s motorem, něco s omezovačem otáček, ale nic hrozného."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"Not so good. I tried to push but I made a lot of mistakes." / "Zkouším jet rychle, ale dělám hodně chyb."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"A very nice stage. I think we have lost the oil in one of our front dampers." / "Mám pocit, že nám z jednoho tlumiče vytekl olej."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Better. No problems this time through. A clean run with no risks." / "Bez problému, bez riskování."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I spun in a very tight hairpin right. I lost, I guess, five seconds. The handbrake turn was nice but I caught a front wheel on the inside and that spun us around." / "Udělal jsem hodiny ve vracáku a ztratil tak 5 vteřin. Ručka byla v pořádku, ale přední kolo uvízlo ve vnitřku."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"After the day we've had we backed off here to get a clean run. Still learning, still a lot to improve." / "Po těch všech dnešních krizovkách jsme tady ubrali. Učím se, abych se zlepšil."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I did a good stage but I have to be patient with the set-up here. If I push too much I struggle with the understeer." / "Musel jsem být opatrný, protože s naším nastavením, když jsem jel naplno, bylo auto nedotáčivé."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"l'm happy with my drive. For sure we are very clean, no moments. I'm not taking too many risks and at the moment it seems that Andreas and Thierry are faster." / "Jsem spokojen. Jedeme bez risku a bez krizovek. Zdá se, že Andreas a Thierry jsou teď rychlejší."

SS3

35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"We lost time earlier with the puncture so this time doesn't solve anything. We continue to do our best and we will see, this is a long rally." / "Tenhle čas nic neřeší, protože ráno jsme měnili defekt. Pojedeme co nejlépe a uvidíme, je to dlouhá soutěž."
31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"Not so bad, but too slow through the last four kilometres where it was very tricky and slippery. I have to keep the car on the road." / "V závěru jsem musel ubrat, tam to klouže. Musím na přejezdu zkontrolovat auto."
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"No spins this time so better than this morning. Not maximum attack but pretty okay. I don't have much experience in these conditions so I need to learn." / "Žádné hodiny tentokrát. Ne na maximu, ale dobré. Nemám v těchto podmínkách moc zkušeností, učím se."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"I tried to push but it's very easy to make a mistake here. I think the next stage will be better." / "Zkusil jsem přidat, ale je strašně jednoduché tady udělat chybu. Myslím, že další RZ bude lepší."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Tricky but drier than this morning. Okay, a lot of mud in the stage but the grip is better." / "Je to sušší, než ráno. Hodně bahna, ale lepší přilnavost."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I changed the car set-up in service and it took time to get used to it, but it's okay. I think I can go deeper in the cuts." / "Změnil jsem nastavení vozu v servisu a bude potřeba delší čas, než si zvyknu. Ale mohu teď více do katů."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"A big moment - I was lucky to get away with it. "We were fast downhill in sixth and went off onto the grass - then back the other way, and back again. It's the biggest moment I've had and got away with. We are lucky to be here." / "Máme za sebou obrovskou krizovku. Na vytočenou šestku s kopce jsme vylétli do trávy, pak na druhou stranu a zase na první. Je to největší krize, co jsem kdy měl a ze které jsme se dostali. Štěstí, že jsme v cíli."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A really good stage. Not bad for a Norwegian! Too careful near the end but overall I'm pleases. I was just under the limit, I'm really happy." / "Opravdu dobré na Nora! Ke konci opatrnější, ale celkově spokojen.!
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not such a bad stage for me - Mikkelsen must have driven quite well. The car is okay but I must be missing some speed. We have to find it." / "Nebylo to špatné, ale Mikkelsen to asi jede dobře. Asi mi chybí kus rychlosti, musím jí najít."

SS2

31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"We lost the brakes for the last 5km - I had to slow. A good time but I think Lappi had problems. Just two stages done - a long way to go." / "Na posledních 5 km jsme přišli o brzdy, musel jsem zpomalit. Čas dobrý, ale Lappi má asi problémy."
34
flagAl-Kuwari Abdulaziz - Duffy Killian
"A puncture. We lost a lot of time." / "Defekt, ztratili jsme hodně času."
35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I'm having no luck in WRC2 this year. We got a puncture - I don't know why. A stone maybe. Disaster." / "Nemám štěstí letos ve WRC2. Udělali jsme defekt a netuším kde, asi kámen."
35
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
changed puncture / měnil defekt
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Not a normal morning. I don't know what's wrong. I spun twice in here and once on the stage before." / "To není normální, teď jsem dělal 2x hodiny, na té předtím jednou."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"There was no time for the tyres to cool down between these two stages. Difficult. A few wide moments. I can't push more." / "Mezi zkouškami nebylo dost času na schlazení pneumatik. Několik krizovek, nemohu jet rychleji."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I don't have a good feeling - a little understeer all the time. I can't push like I want." / "Nemám dobrý pocit, auto je nedotáčivé. Nemohu jet, jak bych chtěl."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"A lot of issues. Something is wrong with the steering and the handbrake is not working. I'm quite disappointed." / "Máme hodně problémů. Něco je s řízením, ruční brzda nefunguje. Jsem hodně zklamaný."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I slightly hit a stone by the road. Other that that okay. The beginning was not so good. I was pushing too much in the corner. After that I found a better rhythm." / "Trochu jsem trefil kámen u trati, jinak OK. Na začátku jsem moc tlačil do zatáček, pak jsem zvolnil a to byl správný rytmus."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We locked-up braking in a downhill section. The rear stepped out and hit a drain. We'll be alright to get to service." / "Udělal jsme chybu na brzdách s kopce, zadek nám utekl a trefili obrubník. Naštěstí je servis."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
rear left puncture / defekt levé zadní pneu
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Not a good stage for me. A lot of mistakes so I'm not happy. Anyway, service next - a chance to reset, fit some fresh rims and let's go!" / "Nebyla to dobrá zkouška pro mě, hodně chyb jsem udělal. Teď je ale servis a uvidíme."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I did a mistake at the beginning. I missed a hairpin and had to go back. It cost me time but it's okay. For sure not a good stage." / "Udělal jsem chybičku na zatáčku, přejel vracák a musel se vracet."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
engine problem? / problémy s motorem?

SS1

41
flagMaurin Julien - Ural Olivier
stopped - crashed/ stojí - havaroval
36
flagBonato Yoann - Giraudet Denis
Considerable front-end damage to his Citroen but mechanically all seems okay. "It happened in a slow section in the vines." / auto má "pomlácené" "Stalo se to v pomalém úseku ve vinici."
31
flagKremer Armin - Winklhofer Pirmin
"Hell, it's tricky." / "Je to peklo."
32
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"At least we are here. Two cars retired. I did a spin - but one 360 here is okay." / "Jsme tady, jiní ne. Udělal jsem hodiny o 360, takže dobrý."
10
flagLefebvre Stéphane - Moreau Gabin
"I'm braking too early - stupid - I will try to push on the next one." / "Brzdím moc brzy, zkusím to zlepšit."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
gearbox issue, retirement for today / problém s převodovkou, pro dnešek končí
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Extremely muddy at the end. The beginning was quite good. Very dirty and muddy in the forest - I couldn't carry any speed there." / "Ke konci je to strašně bahnité, tam jsem prostě nemohl jet naplno."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"The road is very, very dirty already. After seven cars it's completely muddy. The time is not good but normal in these conditions." / "Trať už je po sedmi autech plná bahna. Čas není dobrý, ale normální v těchto podmínkách."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"I made an early mistake and hit something - I think I have bent something at the rear." / "Hned na začátku jsem něco trefil a mám pocit, že na zadku je něco ohnuto."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Horrible. Undriveable. I didn't feel comfortable at all. The time is not so bad considering the slippery road. I have no confidence, the car is moving all over the place. We have to get the car more precise." / "Strašné, je to neřiditelné, necítil jsem se dobře. Čas není špatný. Nevěřím si ale, auto všude strašně lítá."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Very tricky conditions. All the cuts are mud - every time you touch the grass it's slippery. We had a big spin in the vineyards - I was a bit optimistic with one of my notes - I had to stop and turn around. That cost us about 20 sec." / "Hodně těžké podmínky, v každém katu je bahno. Udělali jsme velké hodiny, když jsem měl špatně rozpis. Musel jsem se otáčet a stálo nás to asi 20 vteřin."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We touched a bank a little bit. We had a bad vibration after that. Everything is fine. The steering is fine." / "Trochu jsme trefili břeh a pak to trochu vybrovalo, řízení je ale v pohodě."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Some tricky sections in the forest. I was a little careful - not easy to find the rhythm." / "V lese jsou zrádné pasáže. Byl jsem opatrnější, těžko se hledá správné tempo."