lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

59. Che Guevara Energy Drink Tour de Corse 2016

29. 9. – 2. 10. 2016, Ajaccio - Bastia - Porto-Vecchio • asphalt 390,92 km • Other years
WRC #11WRC 2 #11JWRC #5WRC 3 #11RGT Cup #4

Info

SS10

61
flagTempestini Simone - Bernacchini Giovanni
"That's incredible for me. We've had a really hard weekend after struggling with the gearbox but we're very, very happy with the win. It's very important to win this championship." / "Je to neuvěřitelné. Měli jsme tolik problémů s převodovkou, ale jsme moc rádi, že jsme získali titul."
63
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"I have to be happy that I've only been beaten by the local drivers. It may have been a different rally if we hadn't lost time on the first day." / "Musím být spokojen, protože mě porazili jen místní borci. Možná by to byla jiná soutěž, kdybychom neztratili první den."
73
flagPellier Laurent - Neyret-Gigot Benoît
"That was very hard and there was big pressure for Johan (Rossel) and me. We did a good job. this was my first WRC rally and we won. Thanks to Citroén and the FFSA!" / "Moje první soutěž v MS a hned vítězství. Díky Citroenu a a FFSA!"
72
flagRossel Yohan - Fulcrand Benoît
"A bit disappointed but very happy to be second – that's a surprise for me. We had a lot of problems with the brakes here but that's okay." / "Trochu zklamání, ale nakonec s druhým místem spokojenost, měli jsme hodně problémů s brzdami."
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Congratulations to Elfyn because he did a great job. There were two stages where we weren't able to match him and that's how we lost the rally to him. / "Gratulace Elfynovi, jel výborně. Na dvou zkouškách jsme mu nestačili a tam jsme ztratili šanci s ním bojovat."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"We did what we had to do. We had to win to keep the championship hopes alive. The pace has been good and we've had a special edge when we needed it." / "Dokázali jsme to, co bylo třeba. Museli jsme tady vyhrát, abychom udrželi naději na titul. Naše rychlost byla dobrá."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"That feels great and what we wanted this weekend. This is my first win in Corsica and this is such an historic event. The championship smells quite good for us." / "To jsme přesně chtěli, vyhrát poprvé na Korsice. Šampionát pro nás vypadá opravdu dobře."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was a very positive weekend for us, we did a clean run and had a perfect rally. Things are working well with my new engineer." / "Pro nás výborná soutěž. Také spolupráce s novým inženýrem byla výborná."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I did a couple of mistakes in this one but that was a good rally for us. It's good to be back on the podium. I'm happy enough." / "Udělal jsem tady pár chyb. Celkově pro nás dobré, jsem rád zpět na stupních vítězů."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I did what I could. There were a couple of places where I braked too early and maybe didn't push. I went the wrong way with my set-up at the beginning of the rally and it didn't work." / "Dělal jsem, co šlo. Bohužel jsme na začátku soutěže měli špatné nastavení."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"That's not so bad. I'm really happy with how the weekend's gone. We showed some strong speed when we needed it and that feels good." / "Jsem spokojen. Ukázali jsme dobrou rychlost, když to bylo třeba."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We've gone back to basics and what comes more natural. Today has been more positive and that gives us some confidence for Spain." / "Vrátili jsme se k základním věcem a k tomu, co je mně více přirozené. Dnešek byl pozitivní a dávám nám sebedůvěru na Španělsko."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Now our focus turns to Catalunya and my home rally." / "Teď se budu těšit na domácí Katalánsko."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Difficult to be really precise with the lines. Important thing for this weekend was that I came here and found some speed for next year. We've done that." / "Bylo těžké držet stopu. Přijeli jsme si sem oživit naši rychlost pro příští rok."

SS9

33
flagGilbert Quentin - Jamoul Renaud
"We are really slow because we were trying to manage an issue with the engine. I don't know what it is." / "Jedeme pomalu, máme nějaký problém s motorem."
72
flagRossel Yohan - Fulcrand Benoît
"No brakes, no brakes, no brakes." / "Bez brzd."
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I'm satisfied with the weekend but this is the first year when it's raining and slippery. I think I missed the experience from last year." / "Bohužel mi chybí zkušenosti z loňska z jízdy na mokru."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"I'm happy enough with that. The conditions were difficult in there. Felt where we could have gone so much faster in some places and then we were sliding badly in others." / "Jsem spokojen, podmínky jsou náročné. Někde jsem cítil, že jde přidat, jinde jsme se klouzali."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's tricky with some dampness so we calm down when it's like this. When you're in this position, you want to get to the finish." / "Na těch vlhkých místech jsme jeli opatrněji, když jste na této pozici jako já, chcete hlavně dojet."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I didn't want to take any risks – I tried to drive well in the clean line." / "Nechtěl jsem riskovat - snažil jsem se jet čistě."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"I used notes from last year and it was a stupid mistake. There was a bit in the middle that was really, really fast but the notes were really slow. It was hard to get back into the rhythm." / "Jeli jsme podle rozpisu z loňska a bylo to hloupá chyba. Bylo tam hodně rychlé místo, ale rozpis byl hrozně pomalý. Těžko jsem se vracel do tempa."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"I'm not worried about positions at all. I'm focussing on Spain now and we're trying something completely different with the set-up to make it more aggressive – more like my normal driving style. It's not the most effective way in places, but a bit more comfortable." / "Neřeším teď umístění. Myslím už na Španělsko a zkouším jiné nastavení, více agresivní, které více vyhovuje mému stylu. Možná to místy není efektivní, ale cítím se s ním lépe."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I did a very bad stage. It was difficult to learn the grip in the road and I wasn't really concentrated. I went very, very slow in some places." / "Jel jsem hodně špatně. Nečetl jsem dobře přilnavost na trati, nebyl koncentrovaný, místy jel hodně pomalu."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"The car is working well. I want to finish the race today and to be on the same time as Mads." / "Chci soutěž dojet a jezdit časy jak Mads."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"We had a puncture and then we got lost on the pace notes." / "Měli jsme defekt a také jsme se ztratili v rozpisu."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It was a tricky stage, the conditions were changing all the time. I couldn't get into the rhythm." / "Podmínky se neustále měnily, nemohl jsem se dostat do tempa."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"It was a lot more dry than I expected and maybe not the best solution with the soft tyres we chose." / "Bylo to mnohem víc suché, než jsem čekal, takže měkké pneu možná nebyly ideální volba."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"It was damp in a lot of places and I really concentrated on keeping the heat in the tyres during the dry places so we had some grip when it was damp." / "Na mnoho místech je to vlhké, tak jsem se soustředil na to, abych dobře zahřál pneumatiky na suchých místech a ty pak měly grip na vlhkých."

SS8

63
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"There's no reason to try and catch the guys in front from here. It's sensible to stay in third place and go drive again tomorrow." / "Není důvod se honit s těmi přede mnou. Raději zůstanu třetí a pojedu i zítra."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"We had a puncture 11km from the end and we had to change the tyre. I have no idea what I hit. This is a very frustrating rally." / "11 km před cílem jsme chytli defekt a museli kolo vyměnit. Nevím, že bych něco trefil."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"That was a clean stage for us. I really concentrated on the technique of driving when it's like this. It seemed to work for us." / "V těchto podmínkách jsem se soustředil hlavně na techniku jízdy a fungovalo to."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"It was okay; nothing special. We didn't push because we want to finish this leg." / "Netlačili jsme, chtěli jsme hlavně dokončit."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"It's the first time I've done something like that with this car so it's quite a good time. It's beyond what I expected it to be." / "S tímhle autem jedu v těchto podmínkách poprvé, takže dobré. Lepší, než jsem čekal."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Water cooling for the tyres is good and no drop off any more. I think we had quite a good run." / "Voda chladí pneumatiky a my neztrácíme."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"That was really hard. I had one soft tyre that helped a bit but I couldn't really take any risks. I had some understeer." / "Bylo to těžké. Měl jsem jednu měkkou pneu, která trochu pomohla, ale nešlo riskovat."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The time is not good. We went very soft with the car on the clicks but it was too soft. Some of the grip was better than I thought." / "Čas není dobrý. Nastavili jsme moc měkce auto."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I went off a little in the beginning and hit some stones. I had a vibration but then it went. I tried to push and I know I'm good in these conditions." / "Na začátku jsem byl trochu venku, trefil nějaké kameny a cítil vibrace. Pak jsem tlačil a vím, že v těchto podmínkách jsem dobrý."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"The tyres were a compromise and it changes the balance of the car. But you've got to try something in these conditions." / "Zvolili jsme kompromis s pneumatikami. Rozhodilo to auto, ale bylo potřeba něco zkusit."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I wished I had another soft tyre for the front but it was okay. I think we did a good stage." / "Kdybych tak měl ještě jednu měkkou pneu na předek. Ale jo, jinak dobré."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Just wanted to finish the day in the tricky conditions. That was really cruising for us." / "Jen jsem chtěl dojet bez problémů v náročných podmínkách. Jen jsme to projížděli."

SS7

61
flagTempestini Simone - Bernacchini Giovanni
"We had a puncture in the middle of the stage and had to change it. Not happy with that." / "V polovině jsme dostali defekt a museli kolo vyměnit."
42
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
water leak / únik vody
63
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"We had the hardest tyres for the front and medium for the rear. It was a nightmare." / "Měli jsme nejtvrdší pneu na předku a média na zadku. Bylo to peklo."
40
flagMaurin Julien - Thimonier Gilles
"The last 10km were very wet and with three hard tyres it was tough." / "Těch posledních 10 km na mokru a s tvrdými pneu bylo náročných."
36
flagBonato Yoann - Boulloud Benjamin
"That was unbelievable! On the wet surface with these tyres it was impossible." / "Na tom mokru s těmito pneumatikami nejde jet."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"It was okay. The grip was okay until we got to the end and then all of a sudden it started raining and it was tricky." / "Bylo to dobré, pak ale před koncem začalo najednou pršet a bylo to zrádné."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"That was really tricky and hard to judge the pace in these conditions." / "V těchto podmínkách je to hodně náročné a těžko se hledá správné tempo."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"It was wet before the end and it's getting wet quite quickly. We maybe had the wipers on for 10km." / "Posledních 10 km prší a docela dost."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I had a good feeling with the car. I tried to drive fast but it looks like I lost a lot of time." / "Měl jsem z jízdy dobrý pocit, snažil se jet rychle, ale ztratil jsem dost času."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The brakes are horrible, the car is so difficult to brake." / "Nefungují nám brzdy."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I had a very good stage. We made a nice change with the rear differential on the car in service and I now have a but more turn in. That's what I wanted." / "Dobrá zkouška. Udělali jsme změny na zadním diferenciálu a auto teď jde lépe do zatáček, což jsem potřeboval."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"That was as much as I could do. Car is there or there abouts – it just comes down to my driving. But we can go away and look at all the data after the rally to see where we can improve." / "Teď jsem zajel na co mám. Po soutěži si budeme muset analyzovat, kde se mohu zlepšit."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I think I used my tyres a bit too much in the beginning. They were going off in the end." / "Asi jsem na pneumatiky moc tlačil na začátku a na konci odešly."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Close to the start we had some rain just before and it was a bit on the limit. Some parts on the road are messy after the first pass but this is normal." / "Těsně před startem začalo trochu pršet a to bylo na hraně. Některé části zkoušky mají vytahaný bordel, ale to je normální."

SS6

65
flagDubert Vincent - Coria Alexandre
FL puncture / defekt PP kola
38
flagSuárez José Antonio - Carrera Estévez Cándido
some front-end damage after hitting some rocks at the side of the road / poškozený předek po nárazu do skály
42
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
front-left puncture 10km before the end. Possible broken top mount as well / defekt PP kola 10km před cílem. Možná i poškozené zavěšení.
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I tried to push and I don't want to give up. I hope it doesn't rain because that will make the roads very dirty and we won't be able to push this afternoon." / "Nechci se vzdát, tak jsem tlačil. Doufám, že nebude pršet, protože pak by šlo těžko útočit."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"I didn't have a great feeling and struggled all the way through. The feeling wasn't quite there." / "Neměl jsem celou RZ správný pocit."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
broken wheel / ulomil kolo
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Things aren't working this morning. We'll have to go back to the drawing board." / "Dnes to nefunguje, musíme se vrátit na rýsovací prkno."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We hit something a couple of times on the inside and feared we'd punctured but all was okay. We saw some cows going into a blind corner on the entry and was expecting the worst. But we kept our foot at full throttle and it was okay." / "Mockrát jsme na vnitřku něco trefili a měl jsem pocit, že máme defekt. Viděli jsme nějaké krávy, jak jdou do zatáčky, kam nebylo vidět. Čekali jsme nejhorší, ale dopadlo to dobře."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
stopped 0.4km into the stage / stojí 400m od startu RZ

SS5

32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Elfyn's doing a great job but we will try to push." / "Elfyn jede skvěle, my se pokusíme přitlačit."
38
flagSuárez José Antonio - Carrera Estévez Cándido
"I did a spin on the last hairpin and I lost too much time." / "V posledním vracáku jsem udělal hodiny a ztratil hodně času."
42
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"Going better but the feeling was that I had no grip from the first kilometre to the last one." / "Asi lepší, ale pocitově to vypadalo tak, že od začátku do konce nemáme přilnavost."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"I drove terrible. I'm quite disappointed with my drive but looking at the time it obviously wasn't that bad. I suppose I should be happy with that." / "Jel jsem hrozně. S jízdou spokojen nejsem, s časem bych měl být."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I really thought that was slow. Everything in my mind is now focused on 2017. This feels good." / "Opravdu jsem si myslel, že jedu pomalu. V hlavě už mám rok 2017."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"We are a little bit out of the race after yesterday's puncture but I do my best." / "Včerejším defektem jsme se trochu dostali ze hry, ale pojedu dnes nejlépe jak umím."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Better start than yesterday. This year is more technical than last year. Didn't find the perfect rhythm yet." / "Lepší start než včera. Letos je trať víc technická než loni. Ještě jsem nenašel ideální tempo."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was not so bad. I was very smooth and consistent - I think I managed quite well." / "Nebylo to špatné. Jel jsem plynule, myslím, že jsem to zvládl dobře."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"Very difficult stage, changing rhythm a lot. We cooked the brakes and they never came back. I lost confidence for the last two thirds of the stage." / "Hodně se mění rytmus. Uvařili jsme brzy brzdy. Na posledních 2/3 zkoušky jsem si už nevěřil."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"That was a clean stage but really difficult on the tyres and to know how hard to push. Happy enough with the drive." / "Zkouška je náročná na pneumatiky a na to, jak moc tlačit. Jsem spokojen."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I had a bad start, I was too cautious. Too slippy maybe. I didn't want to take too many risks as this is a stage for punctures. No need to push really and I try to drive clean." / "Špatně jsem začal, byl jsem moc opatrný. Nechci moc riskovat a tahle RZ je náchylná na defekty. Nebylo třeba tlačit a chtěl jsem jet čistě."

SS4

63
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"We lost the front tyres a bit on this stage and we had to reverse on a tight hairpin. But we liked this stage. It's been a good day – apart form the crash with Veiby this morning." / "Trochu nám na této RZ odešly přední pneu a v úzkém vracáku jsme museli couvat. Jinak to byl pro nás dobrý den, kromě toho, jak do nás ráno naboural Veiby."
42
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"The feeling with the car has been improved since this morning but we still lose some time. Might have to do some more work to be more competitive. But really looking forward to tomorrow." / "Pocit z vozu už je od rána lepší, ale pořád ztrácíme nějaký čas. je ještě potřeba na tom zapracovat. Ale opravdu se těším na zítřek."
40
flagMaurin Julien - Thimonier Gilles
"It was a good day for us. Jan (Kopecky) and Elfyn (Evans) are going very fast and it's hard to catch them if you don't want to take risks. Tomorrow will be important because I think it's the toughest day." / "Jan s Elfynem jedou moc rychle a bez rizika nejdou dojet. Zítřek bude důležitý, protože je to nejtěžší den v soutěži."
33
flagGilbert Quentin - Jamoul Renaud
"It's been a bad day. We've had some problems between SS3 and SS4. We had a problem with the alternator."/ "Na přejezdu jsme řešili problém s alternátorem."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"That was okay and felt like a pretty good run. There was lots of gravel on the road that meant I couldn't commit 100% in some of the corners but that's what happens here." / "Pocitově to bylo dobré. Je tam už hodně vytahaného bordelu, takže některé zatáčky jsem nemohl jet na 100%."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"That was a big pleasure. Maybe the best moment of my season because every note was perfect." / "Tohle byla radost. Možná nejlepší zkouška v sezóně, protože každý kousek rozpisu seděl."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"That stage was good and I'm happy. The puncture in the previous stage was frustrating but we're the second fastest car on this stage and that's positive." / "Defekt na předchozí RZ je k naštvání, ale na této RZ jsme druzí nejrychlejší a to je pozitivní."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I'm trying to drive differently but it doesn't make any difference if we try to push more or less. We'll keep working." / "Snažím se jet jinak, ale výsledek je stejný, pneumatiky nefungují."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"We had a rear puncture. I don't understand because I didn't touch anything. I did some kilometres and tried to stay calm but we had to stop and change the wheel." / "Píchli jsme zadní kolo, přitom jsem nic netrefil, zkusil jsem na tom jet, ale nešlo, museli jsme to vyměnit."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I don't understand how Sébastien can go so fast!" / "Nechápu, jak může jet Seb tak rychle."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I pushed hard at the beginning and overheated the tyres. I had to slow down." / "Na začátku jsem jel naplno, přehřál pneu a musel jsem zpomalit."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"We had a puncture for the last 8kms." / "Posledních 8 km jsme jeli na defektu."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We're still in the fight. Séb has been in his own world today – very impressive. Maybe he's in the 2017 car already!" / "Stále jsme v souboji. Seb si jede vlastní soutěž. Nejede už v autě pro 2017?"
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I'm very happy, it's a great day for us. No mistakes – all good so far. Everything was there to enjoy." / "Jsem spokojen, dnešek nám vyšel bez chyb."

SS3

64
flagFolb Terry - Le Floch Franck
Went off after finish line.
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"We've changed the set-up of the car a little bit and now we have more grip. It will be nice to try and have a battle with Evans." / "Změnili jsme nastavení a je to lepší. Bude to hezká bitva s Evansem."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
on intercom / jede bez interkomu
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I really couldn't push much more in this stage. I had a really good set up and it was a pleasure." / "Nešlo jet lépe, měl jsem dobré nastavení a byla radost jet."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"We had a puncture early on, no idea where. We had to stop and change. Okay, we're not in the championship but it's frustrating." / "Udělali jsme defekt, netuším kde, museli jsme to vyměnit. Sice nejedeme na pořadí v šampionátu, ale stejně je to frustrující."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"We are trying but we don't have any brake cooling. Half way through I lost the pedal. I tried to stay focussed but I was struggling to stop the car." / "Nechladí se nám brzdy. V půlce jsem o ně přišel, byl problém vůbec zastavit auto."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"I think maybe Ogier was sleeping this morning." / "Myslím, že ráno Ogier ještě spal."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The set-up is definitely better. The biggest problem I have now is that after 30kms the brakes are a fight." / "Nastavení je teď určitě lepší. Problémem je, že po 30 km odešly brzdy."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Good run, fluid with the car. Just struggled with the brake in the last km" / "Pouze jsem měl problémy s brzdami na posledních kilometrech."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"I completely overheated the front tyres with 10kms to go. Maybe I pushed them too hard in the beginning?" / "10 km před cílem jsem kompletně přehřál pneumatiky. Možná jsem na ně moc tlačil na začátku."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I'm really struggling with the brakes in the last 10kms – I have to push the pedal so hard." / "Na konci jsem zase bojoval s brzdami, musel jsem na pedál opravdu hodně tlačit."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Very hot conditions and the tyre was moving a lot. I couldn't really push because of the tyres and I had no idea what rhythm I had at the end. It wasn't easy for me." / "Je velké horko a pneumatiky hodně kloužou. Nemohl jsem více tlačit a nevím, jaké tempo jsem měl na konci zkoušky."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
stopped - restarted, probably a puncture.

SS2

40
flagMaurin Julien - Thimonier Gilles
"We tried to push a little bit but did two or three mistakes." / "Snažili jsme se přidat, ale udělali 2-3 chyby."
34
flagLoubet Pierre-Louis - Landais Vincent
"I lose the power steering half way through the stage." / "V polovině zkoušky jsem přišel o posilovač řízení."
33
flagGilbert Quentin - Jamoul Renaud
"We have a problem with the clutch. " / "Máme problém se spojkou."
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I was pushing from the beginning but struggling with the handling of the car a bit – some understeer in places." / "Od začátku jsem jel naplno, ale auto je trochu nedotáčivé."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"The car was moving around quite a lot but the time isn't too bad." / "Auto je dost neklidné, ale čas je dobrý."
37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"Better feeling but Tarmac is not my favourite surface and I'm struggling a lot. There is a huge difference between my pace on Tarmac and gravel." / "Pocitově lepší, ale asfalt není můj oblíbený povrch. Je velký rozdíl v jízdě na asfaltu a na šotolině."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"Difficult. We have pushed in the stage but the time was not really there. I don't know." / "Je to těžké, snažili jsme se přidat, čas tam ale není."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"That was a better stage for us and happy with the time. All the other drivers have come fresh from a Tarmac rally in Germany. A lot more quicker than I expected." / "Jsem spokojen s časem. Ostatní už jeli na asfaltu v Německu. Je to rychlejší, než jsem čekal."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Had a good stage, although quite dirty in a few places. Happy with what we're doing." / "Jel jsem dobře, jen místy je hodně vytahaného bordelu. Jsem spokojen."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"Hit a bank and some rocks on the outside so a bit lucky there. It felt better in here but I maybe wanted a bit too much and we lost time?" / "Trefil jsem břeh a měl trochu štěstí. Asi jsem tlačil až moc."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Felt much better than the first stage but the time was not good. I had a bit of understeer." / "Cítil jsem se lépe než na první RZ, ale čas nic moc. Auto je trochu nedotáčivé."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not the time I should be able to do. I don't know. Maybe I was a bit wrong with what I did in the test and thought it would be good for the rally? Maybe the set-up has gone in the wrong direction and the rhythm isn't the greatest either?" "To není čas, na který mám. Možná máme špatné nastavení od testování."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I'm not comfortable all the time. Sometimes I have huge oversteer and then some understeer. It was a bit better than the first stage." / "Necítím se komfortně. Někdy je auto nedotáčivé a pak zase přetáčivé."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"The notes were better, but sliding a lot quite a lot especially in the rear." / "Teď jsme měli lepší rozpis, ale hodně nám utíká zadek."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Struggling with my foot a little but I think I did an okay time in there. Hopefully I can get a massage and that will work some magic." / "Bolí mi chodidlo, ale snad to bude dobré, snad to spraví masáž."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Some work to do on the set-up to be perfect but it's not bad and a good start to the rally for us. Try to get a good felling and, for sure, I was pushing a bit more in this one than I did in the first." / "Je třeba ještě doladit nastavení vozu, ale je to dobrý začátek soutěže. Trochu jsem oproti úvodní RZ přidal."

SS1

62
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"We had a problem with the turbo in the stage and no pressure. I'm not sure if we can fix it because we don't have any pipe." / "Máme problémy s turbem. Nevím, zda to opravíme, protože nemáme jinou hadici."
63
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"Very strange situation. I was coming to the stage and was warming the brakes. Unfortunately, Veiby crashed into me." / "Mám poškozené auto. Před startem jsme zahřívali brzdy a Veiby do mě bohužel naboural..."
84
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"We lost the brakes and that was very difficult for the stage. We will have to look at that." / "Přišly jsme o brzdy a bylo to pak náročné."
83
flagSarrazin Stéphane - Renucci Jacques-Julien
"That was really tricky on my first stage with the car. I will need to work with the car for the rest of the rally and try to improve." / "Bylo to náročné, první zkouška s novým autem. Musíme se s ním trochu sžít."
42
flagAbbring Kevin - Marshall Sebastian
"Really enjoyable. I took it a bit easy as I didn't want to overdrive the tyres. I could have pushed a bit more and some other things I'd like to change on the car." / "Opravdu zábava. Pojal jsem to pomaleji, nechci zničit pneu. Mohl jsem jet rychleji a na autě teď změním pár drobností."
33
flagGilbert Quentin - Jamoul Renaud
"We had a big spin and lost a lot of time. I'm not confident." / "Udělali jsme velké hodiny a ztratili hodně času. Nevěřím si."
32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Not happy with the tyres." / "Nejsem spokojen s pneumatikami."
31
flagEvans Elfyn - Parry Craig
"The rhytm wasn't great because we had a small issue with the car." / "Tempo nebylo dobré, protože jsme měli menší problém s autem."
6
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"I wanted just to finish the stage. This was just the start of the race and no problems." / "Chtěl jsem hlavně dojet do cíle. Je to teprve začátek soutěže a zatím bez problémů."
8
flagBreen Craig - Martin Scott
"That was a bit of a wake up call. Really struggled to get a rhythm and killed the tyres early. I had to wait for them to come back on again." / "Těžko jsem hledal tempo a brzy odrovnal pneumatiky."
7
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I spun at a hairpin not far into the stage. But I got back into my rhythm straight away and that time is good on a dirty road." / "Udělal jsem hodiny krátce po startu, ale pak jsem zase chytil tempo a ten čas nakonec není špatný vzhledem ke znečištění trati."
12
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"What can I say? Really trying but no precision." / "Co říci? Snažím se, ale k dokonalosti to má daleko."
5
flagØstberg Mads - Fløene Ola
"That was okay. I'm trying to change my driving on Tarmac. The feeling is completely bad but I'm trying to do something I'm not used to. This is a project I'm continuing with for a long time. This is just the beginning." / "Snažím se změnit styl jízdy na asfaltu. Pocitově to je špatné, ale zkouším něco změnit. Připravoval jsem se na to dlouhou dobu."
4
flagSordo Dani - Martí Marc
"Happy with the time. Really, really bad time with the brakes at the end and was understeering a lot. But the time is okay." / "S časem jsem spokojen. Ale ke konci nám odcházely brzdy a auto se nedotáčelo."
2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Didn't have the best rhythm on the driving and started to improve at the end. I know I can do a better job. I was a bit cautious on this stage." / "Nechytil jsem správné tempo a zlepšil se až v závěru. Vím, že mohu jet lépe."
3
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I can't really go for the perfect line because struggling with understeer. I'm really surprised. We have to check the set up and tyres." / "Nemohu držet ideální stopu, protože bojuji s nedotáčivostí vozu. Jsem časem překvapen. Mrkneme na nastavení a na pneumatiky."
20
flagPaddon Hayden - Kennard John
"That was an enjoyable stage. Struggled with the notes a little because they were a touch inconsistent. Thought my time was a lot slower than that so that's not too bad." / "Byla to zábava. Trochu jsem bojoval s rozpisem. Myslel jsem ale, že čas bude horší, takže to není tak hrozné."
9
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Everything was going well and then my left foot went to sleep with some vibrations. I didn't have a good feeling with the brakes." / "Všechno šlo dobře, ale pak jsem začal cítit vibrace z brzdového pedálu a neměl jsem z toho dobrý pocit."
1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not so easy to find a good rhythm. I think my notes are a bit too low and slowing me down a bit. But maybe it's better this way on such a long rally." / "Není lehké najít správné tempo. Také si myslím, že mám pomalý rozpis. Ale možná je lepší začínat takhle dlouhou soutěž pomaleji."