lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

64. Wales Rally GB 2008

5. 12. – 7. 12. 2008, Cardiff • gravel 282,46 km - (cancelled 7,34 km) • Other years
WRC #15PWRC #8Great Britain #6
SS1 and SS4 cancelled due to poor weather.

Info

SS9

SS3

33
flagProkop Martin - Tománek Jan
"The conditions on the stages are just terrible, but it is without problem and we are through. I cant say, I am enjoying this. / Tak podmínky na trati jsou hrozné, ale jedeme bez problémů. Nemůžu říct, že bych si to užíval. Ohledně výsledků musíme počkat na místní jezdce, znají to tu a s takovými podmínkami jsou schopni se lépe poprat."
52
flagHänninen Juho - Markkula Mikko
"Seems we have a broken drive shaft. / Vypadá to, že máme zlomenou poloosu."
41
flagAigner Andreas - Wicha Klaus
"No problems, tried to push, last 2km very difficult. Juho let me through, so this was a good drive. / Žádné problémy, snažil jsem se tlačit, poslední 2km byly hodně těžké. Juho mě naštěstí viděl a pustil před sebe."
46
flagRossi Valentino - Cassina Carlo
"The condition is unbelievable. I have fun here, although it is so difficult. Without ice it is better for sure, but I can enjoy even these conditions. / Tak takové podmínky jsou nepředstavitelné. Ale stejně mě to hodně baví, i když je to tak těžké. Bez ledových pasáží by to bylo o hodně lepší, ale i tak si to náramně užívám."
18
flagØstberg Mads - Unnerud Ole Kristian
"We had a problem with the car, could find it and I am back now, where I was on the Swedish rally. I am enjoying to drive here in Wales. / Měli jsme dlouhodobě problém s autem, ale to už se podařilo odstranit a jsem zpět jako tomu bylo na Švédské rallye. Hodně si to tu ve Walesu užívám."
17
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"The first stage was very slippery. I have a small advantage, I can see the braking points of other drivers. But the result after two stages is sooo great. The car is absolutely perfect. / První zkouška byla hodne uklouzaná. Mám sice výhodu v tom, že vidím stopy aut přede mnou. Ale stejně je výsledek po dvou zkouškách úplně skvélý. Auto je výborné."
16
flagRautenbach Conrad - Senior David
"I haven't quite a good run here, I had a massive moment, when hitting the brakes on the start of an icy passage and nearly went off. / Tato zkouška se mi vůbec nepovedla, měl jsem hodně horkou chvilku, když jsme na zledovatělé pasáži málem letěli ven, když jsem se dotkl brzd."
11
flagGardemeister Toni - Tuominen Tomi
"First stage I was careful, this one was much better. On the start was very good grip, end of stage was a bit slippy. / Na první zkoušce jsem byl opatrný, takhle byla mnohem lepší. Na začátku výborná přilnavost ale na konci to zase klouzalo."
12
flagAndersson Per-Gunnar - Andersson Jonas
"Few corners before the end of the stage, it was mega slippery, but this was a great stage./ Pár zatáček před koncem to mega klouzalo, ale byla to hodně zábavná zkouška."
8
flagWilson Matthew - Martin Scott
"I am simply too cautious, there was less ice, than we expected. / Jsem prostě moc opatrný, bylo tam méně ledu, než jsme čekali."
14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"I try my best, we have problems with our handbrake and don't think, we can fix it before the long service in the evening. / Snažím se jet co nejrychleji, ale máme problémy s ručkou a nemyslím si, že půjde opravit drív než večer v servisu."
7
flagDuval François - Giraudet Denis
"The last four kilometers of this stage very very slippy and dangerous. / Poslední 4 kilometry na této RZ byly hrozně uklouzané a nebezpečné."
5
flagSolberg Petter - Mills Phil
"The car feels better, have to be cautious to enjoy it also on next stages. / Auto je o hodně lepší, musím jet opatrně, abych si to mohl užívat i na dalších zkouškách."
4
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It is getting better. We had some quite nasty moments on the stage. We knew there is ice, but it always comes up very unexpected./Podmínky už se zlepšují, ale měli jsme několik horkých momentů na této RZ. Věděli jsme, že je tam někde led, ale přesto to bylo vždy to hodně nečekané."
2
flagSordo Dani - Martí Marc
"I am very happy with the car, but it is difficult to drive faster in these wet and muddy conditions. / Aute jede výborně, ale je těžké jet rychleji v takovýchto mokrých a zablácených podmínkách."
1
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"The start of the stage of OK, you take more and more confidence, after 15km ice started again, we had a spin, went very long sideways and had to stop completely afterwards. I am very happy to be here./ První úsek této RZ byl v pohodě, získali jsme jistotu, ale po patnácti kilometrech najednou začal zase led. Jel jsem pak hodně dlouho bokem a musel úplně zastavit. Můžu být rád, že jsme se dostali

SS2

5
flagSolberg Petter - Mills Phil
"This is very difficult, I must say. The last stage was muddy sometimes and also lot of ice. Now fog is coming in. It's gonna be a long weekend, we have to be very careful."
6
flagAtkinson Chris - Prévot Stéphane
"I will need to adapt on this conditions. the car is definitely better and better, hope only not to go off in these difficult conditions."
4
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Normally I am OK with winter conditions, but not now with the summer tyres, like I say. Later starting position are much better, you see the braking points. / Normálně mi zimní podmínky vůbec nevadí, ale tady jedeme na letních šotolinových pneu, jak sem tam říkám.Startovat později je velká výhoda, jsou dobře vidět brzdné body."
2
flagSordo Dani - Martí Marc
"It's very important for us to take some points. Our goal is to finish at lease at 6th place. / Pro nás je velmi důležité získat tady nějaké body. Chceme skončit nejhůř tak na šestém místě."
3
flagHirvonen Mikko - Lehtinen Jarmo
"Our position makes it really difficult. You don't see ice, nothing. Let's see how it goes on the next stage. / Máme opravdu těžkou startovní pozici. Není vidět led na trati, uvidíme, jak nám to půjde na další zkoušce."
1
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"The stage was very difficult, lot of grip changes. You don't see the ice on the road, as the first car. I was really on the limit. / Tak to bylo opravdu těžké. Neustále se měnila přilnavost. Není vidět led pod sněhem, když jedete první. Jel jsem úplně na limitu."
-->