lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

66. Rally Sweden 2018

15. 2. – 18. 2. 2018, Karlstad • snow - ice 314,25 km • Other years
WRC #2WRC 2 #2JWRC #1WRC 3 #2

Info

SS19
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It was a team strategy. From our place in the order we had no chance. We tried to play a bit and get an acceptable position. On the Power Stage I made a few mistakes, I wasn't used to so much grip, but finally we archived out objective and took some points." / "Byla to týmová strategie. Z naší pozice bychom neměli šanci. Na powerstage jsem udělal pár chybiček, ale nakonec jsme splnili cíl a bereme body."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's an incredible weekend. We didn't expect to be so fast over here year, but the team and the car gave us the chance to fight for victory. We deserved it last year, even more this year. There are more than 200 people in the team, they are committed and gave us everything. I'm really happy with the weekend and looking forward to the upcoming events." / "Loni jsme si zasloužili vyhrát, letos ještě více."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I'm not going to cry this time. It's awesome, I'm absolutely on top of the world, a bit stepping stone this weekend. I have to thank every single person around me. It's been difficult this past year but the boys have made this thing work!" / "Tentokrát nebudu brečet. Jsem absolutně šťastný. Děkuji všem okolo."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Nice to end up in the podium - my first with Hyundai. A clean stage. You really have to risk everything to get the maximum points on the Power Stage. That's a fine line when you're in a podium position." / "Jsou to moje první stupně vítězů s Hyundaiem. Pokud chcete vyhrát powerstage, musíte riskovat vše. Já volil kompromis."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Annoying. A small mistake, I just stalled it and it wouldn't restart. It is what it is. Plenty of positive to take away anyway. We're not in championship contention this year. We can be positive going forward." / "Malá chyba a zhasl mi motor. Jinak ale spousta pozitivních věcí. Letos nám nejde o pořadí v šampionátu."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"An amazing weekend. So nice to be back at Citroen. I've really enjoyed it but I felt my lack of experience in this car. But to be here after just half a day testing, to be so competitive, and bring home points, makes me really pleased. I'm just crossing my fingers for the future. I want to do more rallies in this car." / "Soutěž jsem si užil, ale cítím, že s autem nemám dost zkušeností. Chtěl bych si v autě zajet další soutěže."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's been a tough one but we are here, we got the points - that's the most important thing." / "Byla to náročná soutěž, ale jsme v cíli a bereme nějaké body, což je nejdůležitější."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"We learned a lot, the positive thing is we are fastest Ford, but I'm not satisfied to finish eighth. Now we try and take these leanings into the rest of the year." / "Hodně jsme se naučili, jsme nejrychlejší Ford, ale nejsem s 8. místem spokojen."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I didn't see him before the stage. Maybe Seb is playing some games to get a better start position?" / "Před startem jsem Ogiera neviděla. Možná hraje nějakou hru dostat se k lepší startovní pozici?"
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We had a bit of a go here but it was very slippery at the start, a few little errors here and there." / "Chybička k chybičce..."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"I stalled the engine and couldn't get it restarted. I thought it was broken!" / "Zhasl mi motor a nešlo to startovat, už jsem si myslel, že je to rozbité."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"It pushed all the loose snow into the ruts. If my time is within half a minute of the fastest time I'll be happy." / "Hrozně se promíchává sníh se šotolinou. Pokud bude můj čas jen minutu za nejlepšími, tak to bude dobré."
SS18
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"A clean run through with no mistakes. I'm in a position where I'm unable to fight. That's it." / "Už nemám s kým bojovat."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"I really was trying, not so much more to do." / "Opravdu jsem to zkusil, nešlo o moc víc dělat."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"This stage we pushed very hard. We had a half spin in a slow section, so not so much time lost. Otherwise very good." / "Tady jsme jeli opravdu naplno. Měli jsme jen takové polohodiny v pomalé sekci a moc neztratili."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
Any chance of points on the Power Stage? "Absolutely no way. We're first on the road." / "Na powerstage nemáme šanci, protože pojedeme první."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
Will he be pushing to take bonus points on the Power Stage? "Definitely not. No, no, no. We have increased the gap now and can go carefully." / "Na powerstage nebudu tlačit, máme náskok, pojedu opatrně."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Sorry if you're fed up hearing this, but it's so much fun, it's just a pleasure. We've been fighting for a year to get back in this rhythm. One more stage to come, I could do another three or four days of this." / "Omlouvám se, ale je to opravdu radost. Roky jsme se snažili dostat do tempa. Už jen jedna zkouška. Ale jezdil bych klidně ještě několik dní."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I thought I had a puncture on the front left. The car wouldn't turn well to the right. It never got worse, so I drove normally again, but it cost us some time." / "Měl jsem pocit, že máme defekt na levé přední, auto nechtělo zatáčet doprava. Bylo to furt stejné, tak jsem jel, jen jsem tím ztratil nějaký čas."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"It felt better, a step in the right direction. We'll see. The Toyotas are fast on this stage. We have a little gap for the last stage, we'll certainly try to defend it." / "Máme před poslední zkouškou nějaký náskok, budeme ho hájit."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Okay, more tricky conditions now, I just tried to be very clean. I thought I was careful, maybe too careful?" / "Podmínky jsou náročnější. Já se snažil jet čistě. Nejel jsem moc opatrně?"
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"The car is similar to earlier, not perfect but it feels better when the grip is increasing. That did help a little bit here. Not perfect but okay, I was pushing." / "Auto funguje lépe, když je grip lepší."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The feeling is there, I'm happy now. More difficult on the second pass than the first. When you break the ice, the snow on the side makes it more slippery." / "Teď mám dobrý pocit. Ale ty druhé průjezdy jsou víc náročné."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Better now, I was using the car more, getting used to the new set-ups. Small problems with the wipers, but okay." / "Je to lepší, s autem si více rozumím. Jen malý problém se stěrači."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"We will try on the Power Stage. We tried to be extremely careful here to keep a good set of tyres. Let's see what's possible." / "Tady jsme si pošetřili pneu na powerstage."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We hope the conditions on the Power Stage will be okay. That is the only target for us now." / "Doufáme, že podmínky na powerstage budou dobré. To je náš jediný dnešní cíl."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It will be very difficult to salvage any points from the Power Stage in this road position. We'll try. Never say never." / "Bude asi nemožné z téhle pozic dosáhnout na body na powerstage. Ale nikdy neříkej nikdy."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"Lots of things in the road. A lot slower than before, but that's how it is being first on the road." / "Po trati už se leccos válí. Takže pomalejší než předtím, ale tak to je, když jedete první."
SS17
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Clean run here, too much to catch Pontus." / "Na Pontuse je moc velký odstup, abych ho dohnal."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"I'm trying." / "Zkouším to."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"No pressure." / "Žádný tlak."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I spun. Caught the inside of a snow bank and went round. I had to drive back up the road before I could turn around." / "Zavadil jsem o bariéru a udělal hodiny. Pak jsem musel jet kus zpátky, než jsem se někde mohl otočit."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I was quite careful in this one. We confirmed the pace notes for the second pass. Should be fine." / "Jel jsem opatrně. Potvrdili jsme si rozpis a na druhý průjezd to bude lepší."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A nice rhythm. Pace notes a bit slow in places. A few changes to make before the second run." / "Místy moc pomalý rozpis, před druhým průjezdem uděláme nějaké úpravy."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A clean run, one small mistake but an okay run. A few set up changes and the car feels good." / "Jedna menší chybička, jinak ok. Malinko jsme změnili nastavení a je to dobré."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Not good. We did a small mistake and we ended up being similar to yesterday morning. A misunderstanding with the team. A shame. I struggled to drive the car." / "Udělali jsme menší chybu. A také nedorozumění v týmu, auto se špatně řídí."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"For me not good enough. I don't know this stage and in many places I was in the wrong gear. I was so fed up. I will push harder next time." / "Nejsem spokojen, já tu zkoušku neznám a na mnoha místech jsem měl špatně zařazeno. V druhém průjezdu přidám."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
spun / hodiny
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The team has done a very good job the car, it's handling very well now. There was a problem with the front differential. Everything is right now but I was hesitating a bit." / "Tým odvedl dobrou práci, auto se konečně dobře ovládá. Problém byl v předním diferenciálu. Teď už je to ok, jen jsem na začátku byl opatrnější."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Happy with the car, some improvement to the set-up. More grip than I expected." / "Jsem spokojen, udělal jsem nějaké úpravy nastavení. Grip byl lepší než jsem čekal."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Not so bad, the grip is quite consistent." / !Nebylo to špatné, grip je docela stálý."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I need to look after my tyres for the Power Stage, but with the amount of snow around they should be okay." / "Měl bych šetřit pneu na powerstage, ale na těchto podmínkách budou ok."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"A clean enough run but vision is a problem here as it gets light. Not dark enough for the lights, not easy to read the road." / "Nejhorší je teď viditelnost, protože se rozednívá a na světla už není dostatečná tma."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"Not easy but I try my best. Fantastic conditions out here now." / "Není to jednoduché, ale sněhové podmínky jsou tam fantastické."
SS16
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"We should be happy with the day, okay, struggling a bit on the second loop but finishing well here. All going according to the plan." / "S dneškem mohu být spokojen, malinko jsme s tím bojovali v druhých průjezdech, ale jinak vše podle plánu."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"I will try my best in this situation. We will see." / "Zítra do toho dám vše."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"These last two stages were slippery and tricky but I enjoyed this one, perhaps too much, I was a little too aggressive. Still three more stages to go tomorrow. I will keep good concentration and keep pushing." / "Poslední dvě zkoušky dost klouzaly. Tuhle jsem si užíval, možná až moc. Zítra jsou ještě tři zkoušky a musím udržet koncentraci."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's already better than last year! A really lovely day for us. The car was working great, okay a small issue today that we could fix, other than that a good job. Good tyre management I think, I'm really pleased and big thanks to the team." / "Super den. Drobný technický problém jsme opravili a chci poděkovat týmu."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Okay, a clean stage again, we had to wake up after the long road section. We paid a high price for our mistakes today." / "Po dlouhém přejezdu jsme se museli trochu probudit. Jinak za dnešní chybu jsme zaplatili velkou cenu."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"We got half stuck in a snow bank near the start. The car over rotated on a hairpin. We hoped for more from today." / "Krátce po startu jsme se na chvíli zasekli v bariéře."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Difficult to keep the car in the line. Not the best end to the day but we have to be happy with our speed." / "Nebyl to nejlepší závěr dne, ale celkově jsem spokojen."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"I forgot to shut my door in the stage and in the first corner it flew open! I'm lacking experience in this car. My set up from the test is the one I'm using - it's the one I know best." / "Na startu jsem si zapomněl dovřít dveře a ty se mně v první zatáčce otevřely."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"I was a bit careful in here - a lot of ruts under braking." / "Byl jsem tu trochu opatrnější."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's been a steady performance through the rally. I'm very satisfied if we can do top five times almost all the time. A good fight for tomorrow too." / "Dojíždím stabilně mezi pěti nejlepšími a s tím jsem spokojen. Zítra to bude ještě zajímavý boj."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The first part of the day was nice, second half not so nice. A tough rally. From our position in the road order tomorrow we will have no chance on the Power Stage." / "Dopoledne dnes bylo dobré, odpoledne už moc ne. Vzhledem k tomu, kde zítra budeme startovat, nemáme na powerstage šanci."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Very few positives to take from today." / "Dnes nebylo moc pozitivních věcí."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I'm happy with my drive today. I've done what I could. Not much to catch today so I did a clean day with no mistakes - that's the only positive. The Power Stage is all I'm thinking about now." / "Dnes jsem dělal, co šlo. Teď se budu soustředi na powerstage."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"It's been an okay day. Difficult to be at the front. I am old, but I learned a lot. Tomorrow? Flat out." / "Bylo těžké dnes jet první. Jsem už starý, ale leccos jsem se dnes naučil. A zítra pojedu naplno."
SS14
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I touched the bank a bit over Colin's Crest. Last year I took it easy and went out. Now are in a fight so I'm pushing." / "Zavadil jsem o bariéru na Colin Crestu a dopadl na dvě kola. Jedu o vítězství, musím tlačit."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I just tried to keep it clean. A very good run for me. I'm happy with that." / "Snažil se jet čistě, jsem spokojen."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Surprisingly slippery. Great to see a lot of fans out here enjoying it. It's fun to fight in these conditions." / "Překvapivě to dost klouzalo."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"More snow in there. With just one spare I think we made the right tyre choice for the loop. Two icy stages to come but I'm reasonably happy." / "Jedna rezerva asi byla správná volba. Ještě nás čekají dvě zmrzlé zkoušky, jsem ale spokojen."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"It was a nice feeling for sure. When I'm more confident the jump is less important. A good stage. I'm back to basics now with the set-up and I'll probably keep it like this until the end." / "Měl jsem dobrý pocit. Vrátil jsem se k původnímu nastavení a asi u něj zůstanu až do konce."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Difficult stage. Just need to improve and do a better job." / "Musím se zlepšit."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"If I can catch Ostberg for sure I will try, but it's so equal. It's not easy to make big differences." / "Pokud půjde dostihnout Ostberga, udělám to. Ale těžko se teď něco stahuje."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"This car is not okay, there is something strange with the transmission system. It's oversteering and understeering, the engine almost stalls on the gear-change too. We have to see what the problem is. For tomorrow I will change the differential. It has been horrible to drive." / "S tím autem něco je, něco s transmisemi. Je to střídavě přetáčivé a nedotáčivé, při přeřazení motor skoro chcípá. Večer vyměníme diferenciál, nedá se to řídit."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"How disappointed am I? I'm really happy." / "Jak moc jsem zklamaný? Já jsem opravdu šťastný."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"A fair few studs missing from our tyres now. We'll asses the situation now but maybe two spare tyres could have been a better choice." / "Už nám chybí dost hřebů na pneumatikách, asi jsme měli vzít dvě náhradní."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Maybe the jump was the only fun part of the stage. At least we enjoy on the first loop. Now, not much we can do. " / "Skok bylo asi to jediné zábavné na zkoušce, alespoň jsme si to užili na prvním průjezdu."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"That was a bad stage. Lots of snow and I had problems with the brakes from the start." / "Tak to byla špatná zkouška. Hodně sněhu a já měl problém s brzdami."
SS13
#36
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
"The engine just stopped 2km before the finish. We were driving in a bumpy section and suddenly it stopped. We had to wait five or 10 minutes before it would restart."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
Retired for today / dnes končí
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Such changeable grip. Not the best. I was too careful in the beginning." / "Hodně se mění grip. Hlavně na začátku jsem byl moc opatrný."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Very loose in here, difficult to follow him in these conditions. If it was cleaner I think I could catch him." / "Je to hodně rozbité, kdyby to bylo lepší, útočil bych."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"The stage is much worse than the first pass. I tried to push. Happy at the moment." / "Zkouška je v mnohem horším stavu než v prvním průjezdu. Jsem spokojen."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I had quite a big push in there, the car worked well. I kept the rhythm and it seems like it is working well." / "Hodně jsem teď tlačil, držel rytmus a fungovalo to."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A clean stage no mistakes, happy with that." / "Bez chyb, jsem spokojen."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Not bad. A lot of gravel in the middle section. Can I get back on the podium? Anything can happen." / "Nebylo to špatné, hlavně uprostřed zkoušky je hodně šotoliny."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A lot of gravel in there. Just trying to manage the tyres and not load them so much. The most tricky stage of the rally so far." / "Je tam hodně šotoliny. Snažím se šetřit pneu. Zatím nejtěžší zkouška."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"It was a little bit better. I've changed back to my original set-up." / "Je to lepší, vrátil jsem se na původní nastavení."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Shame for Tanak. Quite okay for us, but difficult to drive in the ruts." / "Škoda Tänaka. Je to těžké jet na té rozbité trati."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I nosed into a snow bank and when I got back out everything was okay. Then Ott tried to pass me, I was half in the ditch when he hit me and went off." / "Zajel jsem do závěje. Když se mě Ott pokusil předjet, narazil do mě a vylétl ven."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Very difficult with a mix of snow and gravel. I did what I could. Passing Kris cost me only two or three seconds." / "Velmí náročná kombinace sněhu a šotoliny. Předjetím Krise jsem ztratil jen pár vteřin."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I caught Kris, tried to get past in a narrow place and he pulled back and hit us off the road." / "Dojel jsem Krise v úzkém místě, narazil do něj a vylétl mimo trať."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We had a pretty big spin in there, not ideal. The car is working better now, giving me more confidence. Perhaps a bit too much." / "Udělali jsme velké hodiny. Auto je lepší a dodalo mně důvěru, možná ale až moc."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not so fun this time. Difficult conditions. The kind of stage where WRC 2 cars are going to be faster than us again." / "Podmínky jsou náročné. To je ten typ zkoušky, kde nás mohou porazit i vozy WRC2."
SS12
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"I had a good push here, maybe too hard because I went wide in places. It's a hard battle." / "Snažil jsem se tlačit, ale možná až moc a byl jsem několikrát moc široký."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"Good to be back in the lead but it's not easy in these complicated conditions. I tried to push but at the same time I made three mistakes. The feeling was not so good." / "Jsem rád, že zase vedu, ale podmínky jsou náročné. Udělal jsem tady tři chyby a neměl jsem dobrý pocit."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"An okay run. He has two spare tyres and we have only one. We knew we would lose some because of that but I will have fresh tyres for later in the loop." / "Craig má dvě náhradní pneu, my jen jednu. O to víc jich budu mít později."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A nice fight. One mistake here but other than that a clean stage. The lines in the road from the car in front were crazy, he's pushing hard." / "Hezký souboj. Udělal jsem jen jednu chybu. Ty stopy od těch přede mnou jsou šílené, musí strašně tlačit."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Better, but it's more difficult today. The rear-wheel-drive cars have created ruts, and I can't place the car where I want to." / "Ty zadokolky to rozryly a já nemohu poslat auto tam, kam chci."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A little bit yee-haa! over the jump. So much fun!" / "Na skoku to bylo yeaah! Sranda."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"I have a lot of movement. I'm trying my best but I cannot find the right feeling. I don't know what thing to change. I'm looking for the right feeling, but I'm looking for a feeling I cannot find." / "Zkouším leccos, ale nemohu získat ten správný pocit. Nevím, co udělat jinak. Čekám na ten pocit, ale možná ani nejde najít."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Now it feels a bit better but the conditions are difficult, no ice for the rear tyres and we are sliding about. Can Kris catch me? Let's see." / "Je to lepší, ale pro zadní kola už není led a klouže to. Jestli mě Kris dožene? Uvidíme."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good, good. A few mistakes, not crazy big ones, otherwise quite a clean stage." / "Dobré. Pár chybiček, ale nic hrozného."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We had a very bad time. I don't know how Ott can be so quick. An incredible time. I can't stop him. He's doing really well." / "Čas je špatný. Nechápu, jak může být Ott tak rychlý. Jede fakt rychle."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I'm trying, but the conditions seem to be the same as yesterday. It's very tough. We benefit from a few cars ahead but it's a big problem." / "Zkouším to, ale podmínky jsou jako včera. Sice je před námi pár aut, ale je to problém."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Suninen is dropping back a bit, so maybe I have the opportunity to take a point here. The roads on this loops will clean a lot. I expect the guys behind will annihilate our times." / "Suninen se trochu propadá, tak bych mohl jít před něj. Ti za námi nám nandají."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The car set-up is better but the conditions are still difficult. The road is improving with every car." / "Nastavení auta je lepší, ale podmínky stále těžké. Trať se bude zlepšovat každým autem."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We're going to lose a lot of time here. We had some fun this morning at least." / "Tady budeme hodně ztrácet. Ale bavíme se."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"Not easy to drive first - I'm not in this position normally. Ogier told me "you'll see"." / "Normálně první nejezdím a není to lehké. Ogier mně říkal, že si to užiji."
SS11
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"I felt we lost a lot in here. The car is set-up too aggressively for this stage. I like that set-up and it will be better for the afternoon loop. We have to be patient." / "Cítil jsem, že tu ztrácíme. Nastavení auta je na tuhle zkoušku moc agresivní. Ale mám ho rád a na druhé průjezdy bude dobré."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"It's been a good morning, I'm just trying to push on. We have a good pace, but I'm looking at the Toyotas coming behind me. For now I'm loving it - 200kph with my best mate by my side." / "Snažím se tlačit, ale musím si hlídat i Toyoty za mnou."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"We hit the snow bank a bits, so not a great stage." / "Byli jsme v bariéře, takže nic moc."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It narrows more than two years ago. At least somebody had taken out the snow bank! A clean stage but the time is not so good it seems." / "Trať je mnohem užší než předchozí roky. Čas nic moc."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I did a big mistake in the first corner - I came far too fast. We used to do it in fifth gear, I did it by memory and went wide. I lost the speed and couldn't get it back." / "Udělal jsem velkou chybu v první zatáčce, byl jsem moc rychlý. Jezdil jsem tam vždy na pětku, tentokrát to bylo moc rychlé. Ztratil jsem pak rychlost."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"A good stage, really slow and technical. It looks like every car is pulling snow onto the road, its slippery. For me not so bad." / "Zkouška je pomalá a technická. Vypadá to, že každé auto vytahuje sníh na trať."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A lot of snow banks in here, and it's easy to get caught. A reasonable stage for me, but for sure it will clean. I'm concentrating on the points, that's all I can do." / "Jsou tu vysoké bariéry a je snadné se jimi nechat nachytat."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Not the best stage for us. We need to keep hoping to find something. It didn't like a bad stage but the time is not good." / "Není to dobré, musíme doufat, že na něco přijdeme."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I tried. I had fun in the car, it's a beautiful stage, very clean. I cannot do better with this start position. For sure others will be faster." / "Byla to moc hezká zkouška a já nemohl jet lépe. Uvidíme, to ti za mnou."
SS10
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The transmission is working, I fixed it, but I had a spin in the stage - a 360 degree. There was nothing I could do to avoid it, I'm pretty sure Andreas destroyed a snow bank in front of me." / "Transmise jsme opravili. Udělal jsem hodiny. Myslím, že v tom místě byl venku Andreas a zničil bariéru."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"I had a good stage. Loose snow at the start but the end was good. I'm happy."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"Okay, this is much better than the first one. I made one mistake in a snow bank otherwise quite okay." / "Tohle bylo mnohem lepší než předchozí zkouška. Udělal jsem jednu chybu v bariéře, jinak ok."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I had a spin, maybe lost 15 sec. I touched the bank a bit, I had to reverse. Not good." / "Udělal jsem hodiny a ztratil nějakých 15 sekund, musel jsem couvat."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Struggling to find the line between underdriving and overdriving." / "Mám problém najít hranici mezi jet pomalu a tlačit až moc."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Okay, difficult to judge what speed you're at in the car. We'll see how it is." / "V autě se těžko odhaduje, jak rychle se jede."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Horrible. I struggled with the confidence and I don't know why. We have made some changes but there's nothing more I can do before service." / "Je to špatné, nevěřím si a nevím proč. Zkusili jsme něco změnit, ale asi s tím neuděláme nic do servisu."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"That was a bad stage for me - I spun." / "Tohle bylo špatné, udělal jsem hodiny."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I'm just too careful. I'm trying to stay out of the banks and it seems it's not enough. I can see the cars ahead are using them. I'm not brave enough." / "Jsem moc opatrný. Snažím se držet dál od bariér, ale asi to není správné. Je vidět, že ostatní je používají. Nejsem dost odvážný."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Ott is going very, very fast at the moment. I'm running as hard as I can - I need to think about what I can do." / "Ott teď jede opravdu rychle. Já jedu, co to jde, musím se zamyslet, co ještě mohu udělat."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Maybe not such good conditions as the previous on, but reasonably okay. Overall quite enjoyable today." / "Řekl bych, podmínky byly o něco horší, ale celkově dnešek zatím dobrý."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Really nice. Conditions are much more consistent today. I just try to enjoy it, not much more for us to do." / "Podmínky jsou mnohem lepší, než včera. Snažím se to užívat, moc víc ani dělat nejde."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"I still didn't feel massively comfortable. The balance in the car is changing from oversteer to understeer. We'll keep working on it." / "Stále si moc nevěřím. Auto je někdy nedotáčivé, někdy přetáčivé. Budeme na tom dělat."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It was narrow, a bit more fresh snow, but okay. No problem for us." / "Je to docela úzké a je tam víc sněhu. Ale bez problému."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"It seems to be okay. Not easy to be first on the road, but if the car is okay, then I am flat out." / "Není lehké jet první, ale když to jde, jedu naplno."
SS9
#21
flagAl-Rajhi Yazeed - Orr Michael
mechanical / technická závada
#65
flagTorn Ken - Sikk Kuldar
rolled / šel přes střechu
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A clean stage, no problems, just trying to get into a good rhythm. It's a long day, just need to drive and keep the concentration high." / "Snažíme se dostat do rytmu a udržet koncentraci. Bude to dlouhý den."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Okay, fair play they've done a good stage. Maybe I was too cautious. Nothing to worry about, we can push on in the next one. Our set up works better on the repeated stages." / "Zajeli jsme dobře, jen místy možná moc opatrně. Nic se neděje, zabereme na další."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"An really awesome feeling in the car, it's sticking! The notes are a little slow in places but we'll keep on throwing the kitchen sink at it." / "V autě mám úžasný pocit. Rozpis je místy zbytečně pomalý."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"A really fast stage but I didn't manage to get a good rhythm. The car felt good, it was more me. I'm a bit disappointed in myself." / "Rychlá zkouška a já nechytil správný rytmus, jsem trochu zklamán."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"We had some problems." Car problems? "Ah. Maybe the driver." / "Máme problém." S autem? "Spíš s jezdcem."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I think it was okay. I just try to keep it on the clean line where there is grip. Third fastest? That's not good enough. I don't want to push harder and hit the banks." / "Snažím se jet čistě a vyhýbat se bariérám."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Better rhythm than yesterday, there's lots of grip, a really enjoyable stage to drive." / "Grip je skvělý a ta zkouška je úžasná."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Conditions are lot better than yesterday, the road is cleaning really nicely, in a normal way, consistent grip." / "Podmínky jsou o hodně lepší než včera."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Only three cars to beat at the moment, but okay. Better conditions, a lot better than yesterday, more consistent grip. I don't feel I have the speed to challenge the leaders, my only aim is to take a point off Ogier." / "Podmínky jsou lepší, je hodně gripu. Necítím se na to bojovat s těmi přede mnou, soustředím se na to zůstat před Ogierem."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Better confidence for sure, different conditions to yesterday." / "Určitě si víc věřím, podmínky jsou jiné než včera."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"There is not so much we can catch in a regular fight now. I enjoyed this stage though, I celebrated my win with the Polo here in 2013." / "V nějakém souboji nemám o co bojovat. Tuhle zkoušku mám rád, v roce 2013 jsem tu s Polem slavil vítězství."
SS8
#36
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
"The surface was polished and we went off close to the start. Today the throttle on my car has not been so happy, we stopped in Rojden twice. Quite a tough day for us but getting better and better."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"Today was quite a good one. A few mistakes but otherwise it went well. Tomorrow I need to calm down and stay on the road. I have more to learn but I want a good result too." / "Dnešek byl docela dobrý. Udělal jsem pár chyb, ale jinak dobré. Zítra musím zůstat klidný a na trati."
#34
flagHuttunen Jari - Linnaketo Antti
"Quite nice, slippery and very funny to drive. My first time here and I need to learn." / "Jedu tu poprvé a musím se učit."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Disappointing to lose time here, the stage was very messy, but overall pleased with the day." / "Škoda, že jsem tady ztratil čas, ale celkově dobrý den."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"It will be a good fight tomorrow. I was pushing in here. The fight is on. We continue like this." / "Tady jsem tlačil. Zítra to bude dobrá bitva."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Wow. Lines on the road off in every direction, I don't understand how anyone got to the end of this one. Considering I've had just over half a day of testing in this car I am very pleased to be here on this pace." / "V každém odbočení vedly stopy ven, nechápu, že všichni dojeli do cíle. Vzhledem k tomu, že jsem testoval půl dne, tak jsem spokojen."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Not really good. We lost our light pod in here. Today would have been okay, but I was hoping for more. I need more kilometres to find a good rhythm." / Ztratili jsme rampu. Dnešek nebyl špatný, ale chtěl jsem víc. Potřebuji najet více kilometrů."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I followed some lines near the start, went into a bank and nearly fell off the road. A very tricky stage. Not a bad day. I can't wait to get my teeth into it again tomorrow." / "Po startu jsem jel ve stopě po někom, vrazil do bariéry a skoro šel ven. Nebyl to špatný den. Budu se těšit na zítra."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Okay, I'm pretty happy with the day. Clean driving and a good pace. Looks like we have a job on tomorrow, to fight for the win." / "Jsem docela spokojen. Bez chyb a v tempu. Vypadá to, že zítra pojedeme o vítězství."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Quite messy. Very messy. A lot of lose snow and the guys ahead have gone everywhere. I'm impressed they have not got stuck in the ditches. This is going to be an interesting Power Stage." / "Ti před námi podle stop jeli všude možně, se divím, že nebyli v příkopu. Powerstage to bude zajímavá."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Glad to get it over with. A tough day for sure. We need to have a rethink tonight and come out fighting tomorrow." / "Byl to pro nás těžký den. Musíme se z toho vyspat a zítra zabojovat."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I try to give my best, the car is working well. It's not easy, I'm fighting with the guys behind. I try to get the speed without taking risks." / "Bojuji s těmi za mnou. Snažím se jet rychle, ale neriskovat."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"These are not the conditions in which to build confidence. We're not too far behind the pace Latvala, but I don't have the confidence to push hard." / "Tohle nejsou podmínky, kde si začnete věřit. Nejsme daleko za Latvalou, ale necítím se na to zrychlit."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I was hoping to be stronger but there is no chance. Even here I tried but it was very messy." / "Doufal jsem v lepší výsledek, ale nebyla šance."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"A very difficult day, I'm not sure I've had anything like this for a long time. Looking at the times, I've had no ability to drive at all. It's not nice, but we need to accept it. There will be a next rally. The car is nice but the road position is not in our favour." / "Nepamatuji si podobný den. Nezbývá, než se s tím smířit. Auto je dobré, ale startovní pozice je prostě klíčová."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not much I could do today, for sure." / "Dnes s tím prostě nešlo nic dělat."
SS7
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"I enjoyed it. It's fast and good and there is a great atmosphere in the stages now. Neat and tidy."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"I need to make changes to the car to be competitive, it doesn't feel good and I need to take risks on my set-up. I made quite a big change and I could really feel it. I'm not sure if it was better or not." / "Potřebuji udělat nějaké změny na autě, necítím se v něm úplně dobře. Už jsem nějaké udělal a je to vidět. Akorát si nejsem jistý, zda je to lepší nebo ne."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"The road position is helping us. It's always the same for me in Sweden, I struggle on the first pass on Friday and get better on the second. One stage to go and then a big push tomorrow." / "Startovní pozice nám pomáhá. Ve Švédsku to mám vždy stejné - trápím se v pátečních prvních průjezdech a pak mně to jde ve druhých. Zítra chci tlačit."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Not a clean run. I struggled a bit to get the same rhythm. Not too happy but I'm trying. It's pure class out on these stages." / "Tentokrát to nebylo ono, nemohl jsem chytit rytmus."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Difficult enough. So slippery off line. Trying to keep in the ruts." / "Mimo stopu to hodně klouže."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I'm fighting with the guys behind, trying to do the best in the conditions I have and fight for victory. It's tricky because sometimes I'm making a faster line to the benefit of the guys behind." / "Bojuji s těmi za mnou o vítězství. Je to těžké, protože někdy pro ně dělám rychlejší stopu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I need to say sorry to the organisers about what I said about the ploughing. We are sportsmen, trying to do our best, anyway, I'm sorry." / "Chci se omluvit pořadatelům za to, co jsem řekl o protažení. Jsme sportovci a chceme vyhrát, ale omlouvám se."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"More difficult conditions than we have seen here for years." / "Jasně nejsložitější podmínky za poslední roky."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
What happened? "Nothing, all good." But your splitter is missing? "It can happen," / Co se stalo? "Nic." Ale chybí vám kus nárazníku. "To se stává."
SS6
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Very pronounced ice ruts in the road, very hard to read. Compared to the previous stage I had to pull it back a little bit." / "Hodně těžko se čte trať. Oproti předchozí RZ jsem musel trochu zvolnit."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
Tricky, like Cool Runnings you just get in the ruts and go."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I felt in the last 5km I had a puncture. The car felt really strange." / "Posledních 5 km jsem měl pocit, že máme defekt. Auto se chovalo divně."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We went wide in a junction into the snow and blocked the air filter. No grip on the braking. That's it. The engine is down on power now." / "Na odbočení jsme byli moc širocí a vlétli do závěje. Ucpal se nám chladič a klesl výkon."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It was going better but I spun and it spat us into a snow bank and I had to reverse." / "Udělal jsem hodiny a musel couvat ze sněhu."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Another good lap, but we have to see the times of the guys behind. They're going to use my lines and go faster I think." / "Čekám, že ti za mnou použijí moje stopy a pojedou rychleji."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Whoa. A couple of big, big moments. Not through trying too hard. Sometimes it sticks, sometimes it doesn't. Not easy." / "Měl jsem několik velkých krizovek, i když jsem netlačil."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We are going to lose time now, it's incredible how much the road is cleaning and getting better. We will lose time, but it's like this. We do the best we can." / "Budeme hodně ztrácet. Je neuvěřitelné, jak moc se čistí. Tak to prostě je."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Terrible. Nothing else to say. That's just how it is. Sometimes we have some hard days." / "Šílené, co k tomu říct. Někdy prostě přijdou těžké dny."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's like a joke!" / "Je to jak blbý vtip."
SS5
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"We had some problems in the service park but all is okay. I'm doing the best I can." / "Měli jsme nějaké problémy v servisu. Dělám, co mohu."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"A lot of gravel appearing now, and maybe I was too hesitant in the new car. I also wanted to look after my tyres in the gravel." / "Možná jsem až moc opatrný."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"The first half was really, really good and I could drive exactly how I wanted. The road is cleaning and we have to make the most of that. I struggled more in the last five kilometres." / "První půlka byla dobrá. Hodně se čistí a my toho musíme využít. Jen posledních 5 km jsem s tím také bojoval."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"I was struggling a lot with the rear - difficult to keep it in the ruts." / "Bojoval jsem se zadkem, nemohl jsem ho udržet ve stopě."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Bloody tricky but good fun! I'll throw the kitchen sink at it, If I have fun the times always come!" / "Pekelně zrádné, ale skvělá zábava! Když mě to baví, tak přichází i časy!"
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A good stage from Lappi. We had a good ride too. Now we must continue." / "Lappi zajel dobře, ale my také."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Sounds good. Quite surprised. I felt that I didn't have grip, there was a lot of gravel, it felt more slippery than this morning. In these conditions if you push hard, no chance. You have to be slow, slow." / "Jsem docela překvapen. měl jsem pocit, že nemám grip. V těchto podmínkách nejde tlačit, musíte jet pomalu."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We had a good stage but I never know about the rhythm. The grip was good at the beginning but not at the end. We know we have quite a [road position] advantage." / "Mám určitou výhodu ve startovní pozici."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"When I have a rut to follow I don't need the chassis working, so when it's like this I can attack a bit more. But when it's smooth I struggle. My only target now is to say ahead of Ogier."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A lot better than before but still difficult. I didn't remember driving on the line being so difficult. The line is very narrow and there is lots of loose on the side." / "Nepamatuji se, že by jízda ve stopě byla někdy tak těžká. Stopa je hrozně úzká a okolo je hodně sněhu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It's really bad, a lot worse than the morning. Quite a big struggle but that's what we have. We have to cope." / "Je to špatné, o hodně horší než ráno."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Conditions were even worse. It's the same story every year. Following a national rally? Impossible." / "Podmínky jsou ještě horší. Je to stejný příběh každý rok. Jet po těch historicích je nemožné."
SS4
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Not easy. We need to clean the road a bit for the R5 cars because the track width is not the same [as the WRC cars]" / "Čistíme trať erpětkám za námi, protože šířka vozů WRC je jiná."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"It's tricky to learn the car in conditions like this. I did my best, for sure there is room for improvement. I just have to learn with every metre." / "Těžko se seznamovat s autem v těchto podmínkách. Určitě je kde se zlepšovat."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"This last section is very tricky, with more snow. There's a bit of a line, but its a bit like tobogganing - push too hard, get out of the line and you're in trouble." / "Ta poslední část, kde je hodně sněhu, je zrádná. Je to jak na tobogánu. Když přitlačíš a vyjedeš ze stopy, máš problém."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Better driving, and now I try to push a bit more. Tight competition here in Sweden." / "Je to lepší. Jinak tady ve Švédsku je to vždy vyrovnané."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A good morning. This stage was tricky towards the end. The front runners definitely have a disadvantage. I'm not pushing to the max. So far so good." / "Ti před námi mají určitě nevýhodu. Já netlačím naplno."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Not so good, I lost the rhythm, I hit something on the line in the middle of the stage. Front right - bang. I was sure I had a problem, a puncture or a broken wheel." / "Něco jsem trefil pravým kolem. Byl jsem si jistý, že to bude defekt nebo rovnou ulomené kolo."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"In a really fast place there was a black clump on the inside of a corner. Never seen it before. No idea how it go there. A big surprise." / "Na rychlém úseku bylo najednou něco černého. Nikdy to tam nebylo."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I took it a bit more carefully, lots and lots of snow. The road is getting better with each car, so I tried to use my advantage." / "Jel jsem opatrněji, je tam opavdu hodně sněhu."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"In a straight line I hit something on the right-hand side. I thought it was a puncture. It's like this when there is so much snow - it can hide something." / "Na rovině jsem pravou stranou něco trefil. Bál jsem se defektu. V tom hlubokém sněhu se může schovat cokoliv."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Quite okay, but the last six kilometres had not been ploughed very well. Almost aquaplaning in the conditions, very tricky at this end." / "Těch posledních 6 km nebylo protaženo a bylo to jak aquaplanning."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The organisers can screw themselves. No plough for the last six kilometres. It was already unfair to be first on the road here." / "Pořadatelé by se měli zamyslet, posledních 6 km nebylo vůbec protaženo, je neregulérní jet na začátku."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's normal for a Sweden winter." / "Zima ve Švédsku."
SS3
#33
flagPieniążek Łukasz - Mazur Przemysław
"One big moment where we almost went off." / "Měli jsme jednu velkou krizi, skoro jsme byli venku."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Not easy out there but it's going good. I'm trying to get a rhythm now." / "Jde to zatím dobře, snažím se chytit rytmus."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"An okay rhythm, but not perfect. It's been a long time since our last rally in GB. We improve a bit here, we'll keep going." / "není to dokonalé. Od Velké Británie už uběhlo dost času. Pomalu se zlepšujeme."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"I lost time in the end there, the car just started sliding, that's how it is. We'll have a look in service." / "Ke konci jsem ztratil čas, auto začalo hrozně klouzat, podíváme se na to v servisu."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Quite tricky, not a lot of grip. I struggled with braking and traction. I was fighting in there in a few places because it was difficult to stop for the corners." / "Dost zrádné, není grip. Místy jsem měl problém dobrzdit do zatáček."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"It's the same as the first one, you have to keep in the line, and I'm struggling to get the front end in. We will make some set-up changes to help the confidence." / "Změníme nastavení, abych si začal více věřit."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"It was okay. A lot of grip. Better, but everyone is improving. " / "Je to lepší, ale každý se zlepšuje."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Trying to keep it really clean and tidy and neat. No mistakes. We're in the ballpark. We keep fighting." / "Snažím se jet v klidu a bez chyb."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It was okay, you can push hard and gain time if you are prepared to take risks. There's a long way to to, so I'm happy with my drive." / "Pokud si připraven podstoupit riziko, tak se tu dá něco najet. Já jsem spokojen, do cíle daleko."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I enjoyed every moment. I think the time is good." / "Užíval jsem si každý okamžik, čas je myslím dobrý."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Just driving my rally, I can see the lines in the road ahead, but I just don't have the confidence." / "Jedu si svoji rally, prostě si dost nevěřím."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Getting better. The first stage was difficult and now I've started to get the rhythm." / "Je to lepší, už jsem našel rytmus."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"A lot worse than the previous one. A lot of loose snow on the top. Very tough." / "O hodně horší než na té předchozí, je tu hodně sněhu na trati."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not good. First we stalled on the start line, then there is more fresh snow on the line here than the first one." / "Napřed mě zhasl motor na startu a pak je tady ještě víc nového sněhu než na té předchozí."
SS2
#41
flagÅhlin Fredrik - Sjöberg Joakim
"We had a spin in here, lost 10 or 15sec. The engine feels a bit down on power, we'll go and take a look." / "Udělali jsme hodiny a ztratili 10-15 vteřin. Také mám pocit, že motor nemá potřebný výkon."
#36
flagArai Hiroki - Macneall Glenn
"It's okay. I got stuck in a snowbank and lost some time." / "Chvilku jsem strávil v bariéře."
#35
flagKatsuta Takamoto - Salminen Marko
"I really enjoyed this stage. My feeling was quite good. no mistakes." / "Užíval jsem si to, bez chyb."
#33
flagPieniążek Łukasz - Mazur Przemysław
"Really really tricky. We were off a couple of times, just little hits with the snow banks." / "Párkrát jsme museli využít bariér."
#34
flagHuttunen Jari - Linnaketo Antti
"I'm not so happy. We need to improve something." / "Nejsem spokojen, musíme něco změnit."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Wow. That's a surprise, actually. I didn't think I had a good run. Better for the guys behind I think." / "Jéé, to je překvapení, doteď jsem si myslel, že jedeme blbě. Pro ty za námi to bude lepší."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Okay. A bit careful but we are here with no mistakes. Now we work from here." / "Trochu opatrněji, ale bez chyb."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"It was okay. I took it steady. I wanted to get through this loop. Not fast, but I want to get through." / "Nebylo to nejrychlejší, ale hlavně jsem chtěl dojet."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Really tricky conditions, maybe I was too careful. I lost time at the end, I was slower there. I had a few moments near the start and I felt like I needed to take it down a bit." / "Náročné podmínky, možná jsem byl až moc opatrný, hlavně ke konci. Po startu jsem měl pár krizovek a raději jsem zvolnil."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"Difficult. Once you are off the ice strips there is no grip at all. In this light it's hard to see." / "Pokud opustíte stopu, není tam grip. A také není moc vidět."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Not the best one, struggling to find the braking points and apexes." / "Nic moc, hledal jsem těžko brzdné body."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I went straight in a junction and then sucked into a snow bank." / "Probrzdil jsem odbočku a pak jsem vlétl do bariéry."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
missing its rear bumper "A little bit here and there, the grip is tricky - up and down. Not an easy stage." / chybí mu zadní nárazník "Čas od času jsem používal sněhové bariéry, nebylo to lehké."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It could have been better but okay, I'm still here. The roads is getting cleaner for the guys behind. An okay start but not so good." / "Mohlo to být lepší. ale jsem tu. Trať se bude čistit."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The road is getting messy now, lots of different lines. I tried to be neat and tidy but it's difficult to know where to push." / "Trať je dost rozoraná, protože každý jede jinou stopu. Snažil jsem se držet při zemi."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"In some places more grip and suddenly you lose it. Not the perfect stage for visibility, I was looking for the road a lot. Not a good rhythm." / "Někde je skvělý grip a najednou není. Také nebylo moc vidět."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Just a bit too cautious, any time I got the rear wheels out of the line. That's what I expected." / "Jel jsem prostě opatrněji."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"We didn't have a good run compared to him. I thought we were doing okay but it was slippery and I didn't have the confidence. I don't trust the car in conditions when there is loose snow on the top." / "Nezajeli jsme dobře, úplně jsem nevěřil auto v místech, kde bylo hodně sněhu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The car feels good but there is a lot of loose snow on the top near the start. On the ice the car feels good. Ogier's lines are everywhere - he's pushing harder than I am." / "Auto je dobré. Na začátku bylo hodně sněhu, pak na ledu to bylo lepší. Ogierovi stopy jsou všude možně, asi tlačil víc než já."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Difficult. There has been no snow plough in the road. I try my best, but there were a couple of moments. It's difficult." / "Bohužel to neprojel sněhový pluh. Zkoušel jsem, co šlo, ale měl jsem z toho pár krizovek."
SS1
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not a good stage, I didn't drive well. A bad start but okay, we will try to do better tomorrow." / "Nejel jsem dobře, snad to zítra bude lepší."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It feels very nice to be back at Sweden in a rally car and not as a reporter like last year - this is where I belong," / "Je příjemné být ve Švédsku zase v autě a ne jako reportér loni."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It would be great to be able to fight for the victory but there are many good drivers. Tomorrow we will start and I hope I will wake up in a good mood." / "Bylo by hezké bojovat o vítězství, ale je tu hodně dobrých jezdců."
#12
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Okay, this was the first stage in the car and I don't have a lot of feeling. I need to learn more. I was quite nervous in here - I was afraid of making a stupid mistake. I'm glad to get it over." / "Jedu první zkoušku v novém autě a byl jsem docela nervózní, abych neudělal nějakou hloupou chybu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"We will try to fight, this is one of my favorite events and especially this year with the snow conditions. Whatever, we will push hard, tomorrow is the key." / "Budeme bojovat. Je to jedna z mých nejoblíbenějších soutěží a zvláště v těchto podmínkách. Zítřek bude klíčový."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The best winter conditions I have seen since 2014. An exciting rally in prospect." / "Od roku 2014 jsou tu nejlepší podmínky."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I never went well in this super special, I'm sure the others will go faster but the car felt surprising good in there. Tomorrow will be a different rally, if the snow comes tonight it will be a challenge." / "Tahle speciálka mně nikdy nešla. Ti za námi budou určitě rychlejší."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I hope I can manage the same way as Monte Carlo - except the next stage. I didn't feel so comfortable on the shakedown, I hope tomorrow's stages will be better suited for us." / "Chtěl bych jet podobně jako na Monte, až na ten závěr. Na shakedownu jsem se necítil moc dobře, snad nám to zítra víc sedne."
#6
flagPaddon Hayden - Marshall Sebastian
"It felt like a long time away so it's good to be back. This is a good way to shake off the cobwebs. We'll give it a good push tomorrow." / "Mám pocit, že už jsem v tom autě dlouho neseděl. Zítra pojedeme naplno."
#3
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"Nice to be back in this car. It's difficult to find the rhythm in this class." / "Je příjemné být zase v tomto autě. Ale těžko se v této třídě hledá rytmus."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Okay, a little bit of a surprise with the rear again in some place, but I'm ready to go and play in the snow tomorrow." / "Zase jsem byl několikrát překvapen, jak se zadek zachoval. Ale jsme připraveni."
#14
flagSolberg Henning - Menkerud Cato
"I'm going to put on a show - it's a serious job. I hope it will be good weekend." / "Beru to vážně, jsem tu, abych dělal šou."
#42
flagAdielsson Mattias - Johansson Andreas
"It feels really good in the car - a great package. I've done only 250km in this car but I'm ready for this rally." / "V autě jsem najel jen 250 km, ale cítím se na soutěž připraven."
#32
flagVeiby Ole Christian - Skjærmoen Stig Rune
"Really fun to see all the spectators out here, I really enjoyed it, clean through." / "Je to zábava před těmi diváky, užíval jsem si to."
#102
flagKristoffersson Johan - Barth Patrik
"A lot of fun, this place is where I'll feel the most comfortable in the rally! Nice to drive against Pontus here - very good." / "Tady na té zkoušce se cítím nejlépe z celé soutěže. A bylo hezké, že jsem jel proti Pontusovi."
#31
flagTidemand Pontus - Andersson Jonas
"Absolutely fantastic here - good to beat Johan. Now we focus on the rally tomorrow." / "Fantastické být tady a dobře, že jsem porazil Johana. Teď se budeme soustředit na zítřek."
-->