29. ADAC Osterburg Rallye 2000
1. 7. 2000, Steinsdorf • MC Weida • asphalt • Other years
Final results
finished: 110 (110 on list)
1. | #3 |
Moufang Norbert - Illmann Sindy |
Opel Kadett C-Coupé MSC Horlofftal e.V. |
FB-*** | F12 |
18:16 |
|||||
2. | #2 |
Wiegand Carsten - Lehmann Uwe |
Ford Escort RS Cosworth RRC Lausitz e.V. |
NDH*** | F13 |
18:26 |
+10 +10 |
||||
3. | #6 |
Raupach André - Bleske Martina |
Toyota Celica Turbo 4WD (ST185) RRC Lausitz e.V. |
B-A*** | F13 |
19:03 |
+47 +37 |
||||
4. | #5 |
Meierholz Wolfgang - Rodehorst Peter |
Ford Escort RS Cosworth Rallye Team Guben |
PR-*** | F13 |
19:06 |
+50 +3 |
||||
5. | #1 |
Richert Frank - Plischkaner Doreen |
Ford Escort RS Cosworth Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. |
B-F*** | F13 |
19:13 |
+57 +7 |
||||
6. | #7 |
Förster Maik - Viertel Jan |
Seat Ibiza Cupra Mk2 DD-Junior-Cup |
STL*** | N3 |
19:18 |
+1:02 +5 |
||||
7. | #49 |
Hanika Rico - Peter Alexander |
Renault Clio Williams Chemnitzer PSV |
N3 |
19:20 |
+1:04 +2 |
|||||
8. | #13 |
Binder Torsten - Reinsch Josefine |
Honda Civic EE9 MC Weida |
HO *** | F11 |
19:22 |
+1:06 +2 |
||||
9. | #8 |
Jäpel Lutz - Hammer André |
Subaru Impreza GT |
GC-*** | F13 |
19:26 |
+1:10 +4 |
||||
10. | #4 |
Teichmann Klaus - Weiß Ramona |
Nissan Almera GTi Chemnitzer AMC |
C-K*** | F12 |
19:40 |
+1:24 +14 |
||||
11. | #9 |
Gebhardt Jürgen - Gebhardt Thomas |
Volkswagen Golf I GTi 1.6 MC Weida |
GRZ*** | F11 |
19:44 |
+1:28 +4 |
||||
12. | #14 |
Wildgrube Gero - Keller Thomas |
BMW 325i E30 |
WB-*** | F13 |
19:55 |
+1:39 +11 |
||||
13. | #52 |
Haupt Stephan - Jockusch André |
Volkswagen Golf I GTi 1.6 DD-Junior-Cup |
V-A*** | F11 |
20:02 |
+1:46 +7 |
||||
14. | #19 |
Hildebrand Jens - Mann Hans-Peter |
Volkswagen Golf I GTi 1.8 |
ANA*** | F12 |
20:06 |
+1:50 +4 |
||||
15. | #21 |
Meischner Ronny - Müller Mike |
Audi 80 Quattro |
ANA*** | F12 |
20:12 |
+1:56 +6 |
||||
16. | #40 |
Schüßler Denis - Böttger Susanne |
Opel Corsa A GSi MC Eisenach |
WAK*** | F11 |
20:17 |
+2:01 +5 |
||||
17. | #23 |
Schmidt Daniel - Prager Enrico |
Volkswagen Golf I GTi 1.6 DD-Junior-Cup |
Z E*** | F11 |
20:18 |
+2:02 +1 |
||||
18. | #39 |
Beitat Mike - Ludewig Marcel |
Volkswagen Golf II GTi |
V E*** | F12 |
20:34 |
+2:18 +16 |
||||
19. | #63 |
Rudolf Andreas - Wetzel Ingo |
Nissan Micra K11 Chemnitzer AMC |
F10 |
20:35 |
+2:19 +1 |
|||||
20. | #33 |
Sorgenfrei Christoph - Sorgenfrei Rainer |
Opel Astra G OPC |
NWM*** | N3 |
20:37 |
+2:21 +2 |
||||
21. | #18 |
Horn Volker - Horn Peter |
Volkswagen Golf II GTi 16V MC Gotha |
GTH*** | F12 |
20:41 |
+2:25 +4 |
||||
22. | #54 |
König Veit - Herold Heiko |
Suzuki Swift GTi MK2 |
F10 |
20:53 |
+2:37 +12 |
|||||
23. | #45 |
Steudel Daniel - Krause Christian |
Nissan Micra K11 DD-Junior-Cup |
DD-*** | F10 |
20:56 |
+2:40 +3 |
||||
24. | #51 |
Näther Rico - Baldauf Norbert |
Lada Samara 21083 |
F11 |
21:03 |
+2:47 +7 |
|||||
25. | #31 |
Joachim Uwe - Dietrich Mario |
Seat Ibiza Cupra Mk2 DD-Junior-Cup |
WB-*** | N3 |
21:07 |
+2:51 +4 |
||||
26. | #56 |
Heun Sascha - Kallenbach Mike |
Mazda 323 GTX |
G7 |
21:09 |
+2:53 +2 |
|||||
27. | #71 |
Rothe Klaus - Rothe Steffen |
Toyota Starlet EP81 |
F10 |
21:14 |
+2:58 +5 |
|||||
28. | #98 |
Teichmann Ronny - Weißflog Simon |
Nissan Micra K11 DD-Junior-Cup |
F10 |
21:15 |
+2:59 +1 |
|||||
29. | #62 |
Krausse Sten - Wodoschek Marko |
Suzuki Swift GTi MK1 |
F10 |
21:16 |
+3:00 +1 |
|||||
30. | #22 |
Henke Stefan - Prillwitz Matthias |
Opel Corsa A DD-Junior-Cup |
F10 |
21:19 |
+3:03 +3 |
|||||
31. | #66 |
Hellmann Jürgen - Finger Jens |
Nissan Micra K11 |
F10 |
21:24 |
+3:08 +5 |
|||||
32. | #35 |
Jung Ronny - Jung Peter |
Volkswagen Golf I GTI MC Eisenach |
WAK*** | F12 |
21:26 |
+3:10 +2 |
||||
33. | #37 |
Mähler Andreas - Binding Thomas |
Volkswagen Golf II GTi 16V MSC Meiningen |
SM *** | F12 |
21:27 |
+3:11 +1 |
||||
34. | #78 |
Flach Jens - Rüdiger Martin |
Suzuki Swift GTi MK2 MC Greiz |
F10 |
21:39 |
+3:23 +12 |
|||||
35. | #127 |
Gerlach Tom - Muschiol Mark |
Renault Clio Williams |
N3 |
21:40 |
+3:24 +1 |
|||||
36. | #67 |
Leistner Manuela - Lorenz Robert |
Nissan Micra K11 |
F10 |
21:41 |
+3:25 +1 |
|||||
37. | #68 |
Gerntke Thomas - Fischer Torsten |
Nissan Micra K11 RRC Lausitz e.V. |
F10 |
21:54 |
+3:38 +13 |
|||||
38. | #85 |
Marquardt Sirko - Marquardt Lars |
Opel Kadett GSI |
G7 |
21:54 |
+3:38 +0 |
|||||
39. | #15 |
Handschack Sven - Mauersberger Andre |
BMW 318i E30 |
ANA*** | F12 |
21:55 |
+3:39 +1 |
||||
40. | #80 |
Puschmann Markus - Strauß Marcel |
Nissan Micra K11 |
F10 |
21:55 |
+3:39 +0 |
|||||
41. | #17 |
Geßner Sven - Dorn Uwe |
Volkswagen Golf II GTi 16V |
MTL*** | F12 |
21:57 |
+3:41 +2 |
||||
42. | #135 |
Bischoff André - Wantscher Marco |
Nissan Micra K11 |
F10 |
21:57 |
+3:41 +0 |
|||||
43. | #58 |
Lieschke Matthias - Noack Hagen |
Volkswagen Polo 86c Coupe |
F10 |
22:00 |
+3:44 +3 |
|||||
44. | #38 |
Walper Tino - Schwanethal Torsten |
Opel Corsa A GSi |
F11 |
22:03 |
+3:47 +3 |
|||||
45. | #70 |
Merz-Petri Tino - Vorreiter Silvio |
Seat Ibiza Cupra Mk2 RRC Lausitz e.V. |
N3 |
22:03 |
+3:47 +0 |
|||||
46. | #28 |
Pfaff Detlef - Pfaff Ralph |
Opel Astra G MC Gotha |
G7 |
22:04 |
+3:48 +1 |
|||||
47. | #73 |
Kober Alexander - Aurich Toni |
Volkswagen Polo 86c Coupe |
F10 |
22:04 |
+3:48 +0 |
|||||
48. | #81 |
Bormann Marian - Sommer Robert |
Volkswagen Polo 86c Coupe DD-Junior-Cup |
F10 |
22:04 |
+3:48 +0 |
|||||
49. | #75 |
Großmann Maik - Körner Yvonne |
Fiat Cinquecento DD-Junior-Cup |
F10 |
22:05 |
+3:49 +1 |
|||||
50. | #72 |
Greßler André - Schmeißer Ronny |
Opel Kadett D MSC Nordhalben |
F10 |
22:08 |
+3:52 +3 |
|||||
51. | #55 |
Günl André - Miene Michael |
Lada VAZ 2105 MC Grünhain |
ASZ*** | F10 |
22:13 |
+3:57 +5 |
||||
52. | #61 |
Bachmann Kay - Andres Sören |
Wartburg 353 W 460 MC Eisenach |
WAK*** | F10 |
22:15 |
+3:59 +2 |
||||
53. | #43 |
Hicke Thomas - Tonn René |
Škoda Felicia MC Eisenach |
EA *** | F11 |
22:16 |
+4:00 +1 |
||||
54. | #64 |
Brühl Enrico - Brühl Claudia |
Nissan Micra K11 DD-Junior-Cup |
F10 |
22:17 |
+4:01 +1 |
|||||
55. | #74 |
Nawroth Marco - Köhler Ulf |
Wartburg 353 W Chemnitzer AMC |
F10 |
22:18 |
+4:02 +1 |
|||||
56. | #26 |
Schubert Mario - Pfannenschmidt Denny |
Opel Kadett C |
Z E*** | F12 |
22:21 |
+4:05 +3 |
||||
57. | #50 |
Weidner Jan - Zemanik Doreen |
Lada VAZ 2107 |
V J*** | F11 |
22:21 |
+4:05 +0 |
||||
58. | #100 |
Wranik Marco - Sassner Nico |
Trabant P601 MSC Pößneck |
F9 |
22:26 |
+4:10 +5 |
|||||
59. | #24 |
Wolf Armin - Schertel Thomas |
Opel Kadett GSI |
KC *** | G7 |
22:29 |
+4:13 +3 |
||||
60. | #119 |
Fricke Andreas - Rüster Mike |
Volkswagen Golf I GTi 1.8 |
F12 |
22:30 |
+4:14 +1 |
|||||
61. | #92 |
Knorn Mike - Krajewski Tino |
Trabant P601 Chemnitzer AMC |
F9 |
22:36 |
+4:20 +6 |
|||||
62. | #97 |
Grüner Swen - Hörnig Marco |
Trabant P601 MSG Eisenberg |
F9 |
22:40 |
+4:24 +4 |
|||||
63. | #86 |
Rudolf Thomas - Gränitz Daniel |
Trabant 1.1 |
F10 |
22:41 |
+4:25 +1 |
|||||
64. | #30 |
Lesser Daniel - Heinlein Andreas |
Opel Kadett GSI MC Eisenach |
N3 |
22:43 |
+4:27 +2 |
|||||
65. | #16 |
Kayser Jürgen - Roth Jens |
Škoda 130 LR MC Eisenach |
ESA*** | F10 |
22:45 |
+4:29 +2 |
||||
66. | #115 |
Kluge Uwe - Petzold Thomas |
Trabant P601 Chemnitzer AMC |
F9 |
22:50 |
+4:34 +5 |
|||||
67. | #113 |
Ringl Sven - Reiher Oliver |
Trabant P601 |
F9 |
22:52 |
+4:36 +2 |
|||||
68. | #44 |
Pyttel Robby - Hamperl Ronny |
Lada Samara 21083 |
FG-*** | F11 |
22:53 |
+4:37 +1 |
||||
69. | #94 |
Liebetrau Karsten - Tannert Thomas |
Trabant P601 MC Eisenach |
F9 |
23:02 |
+4:46 +9 |
|||||
70. | #128 |
Groß Uwe - Illgen Marcus |
Fiat Cinquecento |
F10 |
23:02 |
+4:46 +0 |
|||||
71. | #101 |
Gantikow Jan - Reck Torsten |
Trabant P601 Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. |
F9 |
23:09 |
+4:53 +7 |
|||||
72. | #93 |
Bien Sven-Jarno - Preuß Daniel |
Trabant P601 MC Gotha |
F9 |
23:10 |
+4:54 +1 |
|||||
73. | #79 |
Herzog Kai - Herzog Anke |
Opel Corsa A |
F10 |
23:10 |
+4:54 +0 |
|||||
74. | #84 |
Hennig Michael - Peters Ulrike |
Suzuki Swift GTi MK2 |
N1 |
23:12 |
+4:56 +2 |
|||||
75. | #42 |
Gloede Marcus - Reiniger Jörg |
Volkswagen Golf II GTi 16V |
WAK*** | N3 |
23:14 |
+4:58 +2 |
||||
76. | #69 |
Köppe Thomas - Staab André |
Nissan Micra K11 |
F10 |
23:20 |
+5:04 +6 |
|||||
77. | #132 |
Gerber Tino - Koplin Tino |
Opel Corsa A DD-Junior-Cup |
F10 |
23:22 |
+5:06 +2 |
|||||
78. | #120 |
Zahn Marek - Wagner Ringo |
Trabant P601 Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. |
F9 |
23:25 |
+5:09 +3 |
|||||
79. | #57 |
Franke Jan - Fiedler Uwe |
Wartburg 353 W Chemnitzer AMC |
F10 |
23:25 |
+5:09 +0 |
|||||
80. | #89 |
Rottenberg Werner - Schneer Markus |
Suzuki Swift GTi MK2 VCB Berlin |
N1 |
23:26 |
+5:10 +1 |
|||||
81. | #105 |
Hantke Denny - Fritzsch Ramona |
Trabant P601 |
F9 |
23:36 |
+5:20 +10 |
|||||
82. | #99 |
Löbig Peter - Lorenz Lars |
Trabant P601 |
F9 |
23:39 |
+5:23 +3 |
|||||
83. | #82 |
Bergauer Denis - Ludwig Holger |
Opel Corsa A |
F10 |
23:49 |
+5:33 +10 |
|||||
84. | #107 |
Sievers Martin - Vogel Steffen |
Trabant P601 |
F9 |
23:49 |
+5:33 +0 |
|||||
85. | #47 |
Böttcher Jens - Höll Marko |
Opel Corsa A |
F10 |
23:53 |
+5:37 +4 |
|||||
86. | #106 |
Borutta Jan - Merkel Silvia |
Trabant P601 |
F9 |
23:57 |
+5:41 +4 |
|||||
87. | #90 |
Rötschke Michael - Fischer Thomas |
Nissan Micra K11 |
F10 |
23:57 |
+5:41 +0 |
|||||
88. | #116 |
Gewalt Erik - Baumbach Ronny |
Trabant P601 MC Eisenach |
F9 |
23:59 |
+5:43 +2 |
|||||
89. | #110 |
Sebesta René - Fiedler Marko |
Trabant P601 |
F9 |
24:03 |
+5:47 +4 |
|||||
90. | #130 |
Wilhelm Manfred - Schneider Mario |
Hyundai Accent |
G8 |
24:07 |
+5:51 +4 |
|||||
91. | #91 |
Hackenberger Dirk - Kunz Mandy |
Trabant P601 |
F9 |
24:09 |
+5:53 +2 |
|||||
92. | #108 |
Vogl Frank - Schenk René |
Trabant P601 |
F9 |
24:09 |
+5:53 +0 |
|||||
93. | #118 |
Olthoff Ulrich - Olthoff Bianca |
Trabant P601 |
F9 |
24:10 |
+5:54 +1 |
|||||
94. | #32 |
Bindel Tino - Schleifer Maik |
Volkswagen Golf II GTi 16V |
F12 |
24:13 |
+5:57 +3 |
|||||
95. | #88 |
Beyer Ralf - Beyer Ines |
Škoda Favorit 136 L MC Eisenach |
WAK*** | G8 |
24:18 |
+6:02 +5 |
||||
96. | #87 |
Gebhardt Kurt - Gorlt Stephan |
Suzuki Swift GTi MK2 MC Weida |
GRZ*** | N1 |
24:19 |
+6:03 +1 |
||||
97. | #95 |
Fritzsche Marc - Göckeritz Mario |
Trabant P601 Chemnitzer AMC |
F9 |
24:22 |
+6:06 +3 |
|||||
98. | #114 |
Bergau Sandro - Richter René |
Trabant P601 |
F9 |
24:26 |
+6:10 +4 |
|||||
99. | #124 |
Keller Mario - Arnold Sven |
Trabant P601 MC Grünhain |
F9 |
24:27 |
+6:11 +1 |
|||||
100. | #103 |
Gebauer Marcel - Zilian Jens |
Trabant P601 |
F9 |
24:39 |
+6:23 +12 |
|||||
101. | #76 |
Hannemann Sven - Eichelbaum Mandy |
Wartburg AWE 1.3 S MSC Lutherstadt Wittenberg |
F10 |
24:49 |
+6:33 +10 |
|||||
102. | #48 |
Schieweck Jörg - Schubert Heiko |
Renault Clio Williams Chemnitzer PSV |
C A*** | N3 |
24:54 |
+6:38 +5 |
||||
103. | #122 |
Stanik Matthias - Völker Stefan |
Trabant P601 |
F9 |
25:10 |
+6:54 +16 |
|||||
104. | #36 |
Fricke Werner - Wildgrube Bettina |
Opel Kadett GSI |
WB *** | F12 |
25:29 |
+7:13 +19 |
||||
105. | #125 |
Ficker Mario - Mann Steffen |
Trabant P601 Sachsen Motorsport Zwickau |
F9 |
25:37 |
+7:21 +8 |
|||||
106. | #126 |
Geipel Matthias - Fischer Roman |
Trabant P601 |
F9 |
25:56 |
+7:40 +19 |
|||||
107. | #96 |
Collier Marcel - Phenn Markus |
Trabant P601 |
F9 |
26:32 |
+8:16 +36 |
|||||
108. | #123 |
Ungelenk Maik - Frischmuth Mario |
Trabant P601 |
F9 |
27:05 |
+8:49 +33 |
|||||
109. | #111 |
Jäger Mirko - Bär Oliver |
Trabant P601 |
F9 |
27:17 |
+9:01 +12 |
|||||
110. | #117 |
Ißleib Christian - Koch Nico |
Trabant P601 MSC Elletal |
F9 |
28:02 |
+9:46 +45 |
|||||
Retirements
25 (25 on list)
|
|||||||||||
#10 |
Corazza Peter - Querengässer Mandy |
Honda Civic VTi MC Hartenstein |
F11 | Retired | |||||||
#11 |
Tröger Sven - Tröger Jens | Honda Civic EE9 | V-T*** | F11 | Accident | ||||||
#12 |
Scholz Heiko - Eichenauer Nico |
Volkswagen Golf II GTi 16V MC Eisenach |
WAK*** | F12 | Retired | ||||||
#20 |
Müller Marcel - Schreiber André | Volkswagen Polo G40 | F12 | Retired | |||||||
#25 |
Reimann Ralf - Vogt Ronald | Ford Escort RS Cosworth | N4 | Retired | |||||||
#27 |
Lentz Michael - Freiberg Susan |
Mazda 323 4WD MC Glienicke |
G7 | Retired | |||||||
#29 |
Markmann Gerrit - Birko Sascha |
Volkswagen Golf III GTi DD-Junior-Cup |
OH *** | N3 | Retired | ||||||
#34 |
Röder Björn - Voigtländer Lutz |
Nissan Sunny GTi Chemnitzer AMC |
F12 | Retired | |||||||
#41 |
Monté Stephan - Hansow Michel |
Renault Clio Williams Ruppiner Rennsportgemeinschaft e.V. |
F12 | Retired | |||||||
#46 |
Menz Detlef - Lehensteiner Friedrich | Audi 200 Quattro | G7 | Retired | |||||||
#53 |
Hartmann Steffen - Blaha Ronald |
Opel Kadett E RRC Lausitz e.V. |
G7 | Retired | |||||||
#59 |
Reich Thomas - Günther Rene | Wartburg 353 WR | F10 | Retired | |||||||
#60 |
Böhnisch Enrico - Möckel Daniel |
Volkswagen Polo I MC Hartenstein |
F10 | Retired | |||||||
#65 |
Unnasch Wieland - Unnasch Reinhard-Holger |
Nissan Micra K11 Private Renngemeinschaft Spandau |
F10 | Retired | |||||||
#77 |
Weiß Matthias - Schwarz Nicolette | Fiat Cinquecento | F10 | Retired | |||||||
#83 |
Brunn Thomas - Goldhan Sven | Nissan Micra K11 | F10 | Retired | |||||||
#102 |
Grimm Alexander - Münster Peter | Trabant P601 | F9 | Retired | |||||||
#104 |
Eichhorst Eckhard - Freimuth Rainer |
Trabant P601 MSG Eberswalde |
F9 | Retired | |||||||
#109 |
Gürtler Peter - Schumann Dirk |
Trabant P601 MC Eisenach |
F9 | Retired | |||||||
#112 |
Bräuer Lars - Windisch Alexandra |
Trabant P601 Chemnitzer AMC |
F9 | Retired | |||||||
#121 |
Gronau Michael - Kermel Tobias | Trabant P601 | F9 | Retired | |||||||
#129 |
Willing Volker - Müller Alexandra |
Wartburg 353 WR MC Moorgrund |
F10 | Retired | |||||||
#131 |
Ramonat Raphael - Krug David |
Opel Kadett MSC Trusetal |
F12 | Retired | |||||||
#133 |
Metzner Gunter - Wiegand Tina | Trabant P601 | F9 | Retired | |||||||
#134 |
Göldner Matthias - Stützel Martin | Trabant P601 | F9 | Retired |
Added by: Max Decker [22. 5. 2021]