Rich Olmstead Regional Rally 2019
31. 5. – 2. 6. 2019, Portland, Oregon • gravel 184.81 km • Other years
Stage results
1. leg | Time | Pos. | km/h s/km |
Overall | Pos. after |
SS1 Miko's Friend (5.28 km) | 3:58.9 | 23.
2. class O4WD 23. ARA West |
79.6 km/h 4.81 s/km |
3:58.9 | 22.
2. class O4WD 22. ARA West |
SS2 Miko's Friend (5.28 km) | 3:50.3 | 18.
2. class O4WD 18. ARA West |
82.5 km/h 5.68 s/km |
7:49.2 | 19.
2. class O4WD 19. ARA West |
SS3 Dalles Mtn Up (17.10 km) | 10:47.2 | 7.
2. class O4WD 7. ARA West |
95.1 km/h 1.37 s/km |
18:36.4 | 11.
2. class O4WD 11. ARA West |
SS4 Oak Flat (9.32 km) | 5:41.6 | 10.
2. class O4WD 10. ARA West |
98.2 km/h 1.92 s/km |
24:18.0 | 10.
2. class O4WD 10. ARA West |
SS5 Maryhill (4.67 km) | 3:33.4 | 17.
3. class O4WD 17. ARA West |
78.8 km/h 3.15 s/km |
27:51.4 | 10.
2. class O4WD 10. ARA West |
SS6 Dalles Mtn Down (16.84 km) | 10:19.3 | 10.
3. class O4WD 10. ARA West |
97.9 km/h 2.13 s/km |
38:10.7 | 9.
2. class O4WD 9. ARA West |
SS7 Maryhill (4.67 km) | 3:36.9 | 20.
3. class O4WD 20. ARA West |
77.5 km/h 4.63 s/km |
41:57.6 0:10 |
12.
2. class O4WD 12. ARA West |
Penalty 0:10 - Late (1 min) at TC | |||||
SS8 Dalles Mtn Down (16.84 km) | 10:18.7 | 9.
2. class O4WD 9. ARA West |
98.0 km/h 2.62 s/km |
52:16.3 0:10 |
10.
2. class O4WD 10. ARA West |
SS9 Oak Flat (9.32 km) | 6:12.8 | 19.
3. class O4WD 19. ARA West |
90.0 km/h 6.57 s/km |
58:29.1 0:10 |
10.
2. class O4WD 10. ARA West |
2. leg | |||||
SS10 Boyd Loop short (13.31 km) | 7:19.1 | 22.
3. class O4WD 22. ARA West |
109.1 km/h 5.04 s/km |
1:05:48.2 0:10 |
12.
2. class O4WD 12. ARA West |
SS11 Deere Run East (8.04 km) | 4:39.5 | 23.
3. class O4WD 23. ARA West |
103.6 km/h 4.80 s/km |
1:10:27.7 0:10 |
12.
2. class O4WD 12. ARA West |
SS12 Starveout (13.16 km) | 8:35.9 | 19.
3. class O4WD 19. ARA West |
91.8 km/h 5.81 s/km |
1:19:03.6 0:10 |
12.
2. class O4WD 12. ARA West |
SS13 Boyd Loop short (13.31 km) | 6:57.1 | 13.
2. class O4WD 13. ARA West |
114.9 km/h 4.90 s/km |
1:26:00.7 0:10 |
11.
2. class O4WD 11. ARA West |
SS14 Deere Run East (8.04 km) | 4:41.5 | 22.
3. class O4WD 22. ARA West |
102.8 km/h 5.70 s/km |
1:30:42.2 0:10 |
11.
2. class O4WD 11. ARA West |
SS15 Starveout (13.16 km) | 8:13.4 | 12.
1. class O4WD 12. ARA West |
96.0 km/h 3.85 s/km |
1:38:55.6 0:10 |
11.
2. class O4WD 11. ARA West |
SS16 Boyd Loop short (13.31 km) | 7:09.7 | 14.
2. class O4WD 14. ARA West |
111.5 km/h 5.09 s/km |
1:46:05.3 0:10 |
9.
2. class O4WD 9. ARA West |
SS17 Starveout (13.16 km) | 8:14.0 | 12.
2. class O4WD 12. ARA West |
95.9 km/h 4.20 s/km |
1:55:09.3 1:00 |
10.
2. class O4WD 10. ARA West |
Penalty 0:50 - Late (5 min) at TC |