Season 2009
Germany
ADAC Rallye Masters 2009
20. 3. – 21. 3. 2009, Freisen • entries/finish - 42/21 • asphalt 109.80 km • Other years
1. | Gengler Patrick - Gengler Katia | Subaru Impreza WRX STi | 1:13:26.2 | |||
2. | Souvigné Mike - Stoller Stefan | Citroën Saxo S1600 | Union des Pilotes | 1:14:54.2 | ||
3. | Schroeder Ralph - Freichel Yves | Nissan Almera GTi | 1:17:55.4 |
1. | Gengler Patrick - Gengler Katia | Subaru Impreza WRX STi | 1:13:26.2 | |||
2. | Souvigné Mike - Stoller Stefan | Citroën Saxo S1600 | Union des Pilotes | 1:14:54.2 | ||
3. | Schroeder Ralph - Freichel Yves | Nissan Almera GTi | 1:17:55.4 |
18. 4. – 19. 4. 2009, Stollberg • entries/finish - 68/49 • asphalt 118.30 km • Other years
1. | Corazza Peter - Rothe Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:06:39.1 | ||
2. | Mohe Carsten - Walker Sebastian | Renault Clio R3 | 1:08:49.6 | |||
3. | Alexy Carsten - Wetzel Marc | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:10:33.8 |
1. | Corazza Peter - Rothe Steffen | Mitsubishi Lancer Evo VII | ADAC Sachsen e.V. | 1:06:39.1 | ||
2. | Mohe Carsten - Walker Sebastian | Renault Clio R3 | 1:08:49.6 | |||
3. | Alexy Carsten - Wetzel Marc | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:10:33.8 |
1. 5. – 2. 5. 2009, Sulingen • entries/finish - 99/63 • asphalt 139.70 km • Other years
1. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:47.5 | ||
2. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:55.2 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:06.2 |
1. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:32:47.5 | ||
2. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:32:55.2 | ||
3. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:33:06.2 |
29. 5. – 30. 5. 2009, Nalbach • entries/finish - 61/38 • asphalt 124.71 km • Other years
1. | Becker Jan - Ettel Bernhard | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:16:10.3 | ||
2. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:17:48.7 | ||
3. | Gengler Patrick - Gengler Katia | Subaru Impreza WRX STi | 1:19:49.0 |
1. | Becker Jan - Ettel Bernhard | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:16:10.3 | ||
2. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:17:48.7 | ||
3. | Gengler Patrick - Gengler Katia | Subaru Impreza WRX STi | 1:19:49.0 |
19. 6. – 20. 6. 2009, Stemwede • entries/finish - 29/23 • asphalt 110.74 km • Other years
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:04:40.2 | ||
2. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:07:16.5 | ||
3. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:30.1 |
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:04:40.2 | ||
2. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:07:16.5 | ||
3. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:30.1 |
11. 9. – 12. 9. 2009, Oldenburg • entries/finish - 55/36 • asphalt 128.53 km • Other years
1. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:16:07.7 | ||
2. | Knudsen Martin B. - Kjaer Søren | Honda Civic Type-R R3 | 1:16:11.7 | |||
3. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:16:33.4 |
1. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:16:07.7 | ||
2. | Knudsen Martin B. - Kjaer Søren | Honda Civic Type-R R3 | 1:16:11.7 | |||
3. | Alexy Carsten - Alexy Michaela | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:16:33.4 |
25. 9. – 26. 9. 2009, Osterode • entries/finish - 29/21 • asphalt 104.72 km • Other years
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 56:10.3 | ||
2. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 58:08.8 | |||
3. | Riedemann Christian - Beinke Josefine Corinn | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 58:36.9 |
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 56:10.3 | ||
2. | Osterhaus Klaus - Mausbeck Uwe Arthur | Mitsubishi Lancer Evo IX | 58:08.8 | |||
3. | Riedemann Christian - Beinke Josefine Corinn | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 58:36.9 |
10. 10. – 11. 10. 2009, Kaltenkirchen • asphalt • Other years
23. 10. – 24. 10. 2009, Kirchham • entries/finish - 97/72 • asphalt 144.64 km • Other years
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:17:43.6 | ||
2. | Werner Anton - Fischer Gabriele | Porsche 996 GT3 | 1:19:24.8 | |||
3. | Šlehofer Jan - Soběhart Zbyněk | Fiat Punto S1600 | Roto Plzeň | 1:21:07.0 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:17:43.6 | ||
2. | Werner Anton - Fischer Gabriele | Porsche 996 GT3 | 1:19:24.8 | |||
3. | Šlehofer Jan - Soběhart Zbyněk | Fiat Punto S1600 | Roto Plzeň | 1:21:07.0 |
6. 11. – 7. 11. 2009, Beelitz • entries/finish - 45/27 • gravel - asphalt 123.24 km • Other years
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:33:17.1 | ||
2. | Walker Sebastian - Imhoff Guido | Volkswagen Golf III Kit Car | RCK Team Hannover | 1:38:37.7 | ||
3. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:39:27.1 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo X | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:33:17.1 | ||
2. | Walker Sebastian - Imhoff Guido | Volkswagen Golf III Kit Car | RCK Team Hannover | 1:38:37.7 | ||
3. | Riedemann Christian - Bobrink Oliver | Citroën C2 R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:39:27.1 |
Standings - drivers
TOTAL | |||||||||||||
1. | Alexy Carsten | R |
[3.] |
[1.] |
[14.] |
[2.] |
[3.] |
[4.] |
[14.] |
[4.] |
219 |
||
2. | Riedemann Christian | - | - |
[2.] | - |
[5.] |
[1.] |
[3.] |
[5.] |
[3.] |
208 |
||
3. | Kunze Niels | - | R |
[22.] |
[17.] |
[21.] |
[17.] |
[8.] |
[31.] |
[8.] |
173 |
||
4. | Heitmann Nils |
[10.] | R |
[19.] |
[18.] |
[13.] | R |
[9.] |
[49.] |
[9.] |
150 |
||
5. | Gaßner Hermann sen. | - | - | - |
[2.] | - | - | - |
[1.] |
[1.] |
148 |
||
6. | Knöbel Holger | R |
[10.] |
[18.] | R |
R |
[14.] |
[7.] |
[19.] |
[14.] |
147 |
||
7. | Scheidhammer Alois |
[6.] |
[9.] |
[30.] |
[16.] |
[12.] |
[18.] |
[10.] |
[24.] | R |
135 |
||
8. | Grätsch Timo |
[9.] |
[8.] | - | R |
[4.] |
[4.] |
[5.] |
[18.] | - |
124 |
||
9. | Schmidt Daniel | - |
[19.] |
[21.] |
[33.] | - |
[16.] | - |
[30.] |
[13.] |
107 |
||
10. | Becker Jan | - | - | R |
[1.] |
[1.] | R |
[1.] | R |
- |
90 |
||
11. | Behrens Achim |
[8.] |
[14.] |
[12.] |
[8.] |
[6.] | R |
R |
R |
- |
84 |
||
12. | Klemund Dirk | R |
[26.] |
[9.] |
[13.] | R |
[15.] | - |
[48.] |
[7.] |
79 |
||
13. | Treimer Johannes | - | - |
[38.] | - |
[19.] |
[23.] |
[16.] | - |
[12.] |
74 |
||
14. | Wagner Uwe |
[15.] |
[31.] | R |
[21.] |
[14.] |
[20.] |
[13.] |
[47.] | R |
70 |
||
15. | Kölle Kai-Dieter | - | - |
[15.] | - |
[7.] |
[13.] |
[17.] | - |
[20.] |
60 |
||
16. | Ehlhardt Wolfgang |
[14.] |
[25.] |
[29.] |
[20.] |
[16.] | - | - |
[41.] | - |
58 |
||
16. | Muschiol Mark | - |
[13.] | - | - | - | - | - | - |
[5.] |
58 |
||
18. | Werner Anton | - | - | - | - | - | - | - |
[2.] | - |
56 |
||
18. | Imhoff Guido | - | - | R |
- | - | R |
- | - | - |
56 |
||
20. | "Eric Karlsson" | - |
[4.] |
[6.] | R |
- | - | - |
[13.] | R |
54 |
||
21. | Šlehofer Jan | - | - | - | - | - | - | - |
[3.] | - |
52 |
||
22. | Gengler Patrick |
[1.] | - | - |
[3.] | - | - | - | - | - |
51 |
||
22. | Keil Konstantin | - | R |
[20.] |
[10.] | - | R |
- |
[38.] | - |
51 |
||
22. | Velte Mario | R |
[30.] |
[36.] |
[23.] | - |
[24.] | - |
[43.] |
[19.] |
51 |
||
25. | Osterhaus Klaus | - | - |
[3.] | - | - | - |
[2.] | - | - |
49 |
||
25. | Wierwille Ralf-Michael | - | - | R |
[15.] |
[10.] | R |
[6.] |
[17.] | R |
49 |
||
25. | Ellmer-Kiehn Lars | - | - |
[14.] | - | - |
[11.] | - | - |
[11.] |
49 |
||
28. | Birr Niklas | - | - | - | - | - | - | - | - |
[6.] |
46 |
||
29. | Moufang Maurice | - |
[23.] |
[27.] | R |
- |
[21.] | - |
[36.] | - |
42 |
||
30. | Tošovský Jiří | - | - | - | - | - | - | - |
[4.] | - |
40 |
Standings - codrivers
Stats
Event victories
1. | Becker Jan | 3 | |
2. | Gaßner Hermann sen. | 2 | |
3. | Gengler Patrick | 1 | |
= | Alexy Carsten | 1 | |
= | Riedemann Christian | 1 | |
= | Corazza Peter | 1 |
Stage winners
Rally leaders
1. | Gaßner Hermann sen. | 24 | |
= | Becker Jan | 24 | |
3. | Knudsen Martin B. | 7 | |
= | Alexy Carsten | 7 | |
5. | Corazza Peter | 6 | |
= | Stölzel Maik | 6 | |
7. | Boisen Kim | 5 | |
= | Riedemann Christian | 5 | |
9. | Imhoff Guido | 4 | |
10. | Osterhaus Klaus | 1 |