Rallye Stemweder Berg
Germany (DRM) #1 • ADAC Rallye Masters #1 • Germany (DRM) 2WD #1 • Germany (DRM) Historic #1
11. 6. – 12. 6. 2021, Lübbecke • ADAC Ostwestfalen-Lippe e.V. • entries/finish - 72/55 • asphalt 107,32 km
1. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:05:53.6 | ||
2. | Tannert Julius - Enderle Jan | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:06:06.1 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:06:16.0 |
1. | Dinkel Dominik - Winklhofer Pirmin | Ford Fiesta Rally2 | Brose Motorsport | 1:05:53.6 | ||
2. | Tannert Julius - Enderle Jan | Škoda Fabia Rally2 evo | ADAC Sachsen e.V. | 1:06:06.1 | ||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Citroën C3 Rally2 | Saintéloc Junior Team | 1:06:16.0 |
1. | Dinkel Patrik - Lutz Tamara | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC OC Winnenden | 1:10:38.3 | ||
2. | Christ Martin - Möhrpahl Heinke | Mitsubishi Lancer Evo IX | 1:10:45.5 | |||
3. | Zeltner Ruben - Zeltner Petra | Porsche 996 GT3 | 1:10:51.0 |
1. | Knacker Nico - Flores-Trigo Enrico | Opel Adam R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:12:05.3 | ||
2. | Holz Armin - Geipel Sebastian | Citroën DS3 R3T Max | 1:14:35.8 | |||
3. | Kreuter Norman - Kreuter Michaela | Peugeot 208 Rally4 | 1:14:38.0 |
1. | Dahms Andreas - Schubert Paul | Porsche 911 Carrera 3.2 | 1:15:17.7 | |||
2. | Brink Burghard - Bökamp Lothar | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Gütersloh | 1:18:54.3 | ||
3. | Gromöller Walter - Meier René | Opel Ascona 400 | 1:19:21.1 |
Germany (DRM) • ADAC Rallye Masters • Germany (DRM) 2WD • Volvo Euro Cup #2
12. 6. – 13. 6. 2020, Lübbecke • asphalt
Event has been canceled due to the spread of COVID-19
Germany (DRM) #3 • ADAC Rallye Masters #3 • ADAC Opel Rallye Cup #3 • Germany (DRM) 2WD #3 • Niedersachsen (NFM) #5 (coef 2)
14. 6. – 15. 6. 2019, Stemwede • entries/finish - 53/34 • asphalt 147,20 km
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:27:22.1 | ||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:28:11.3 | |||
3. | Schumann Ron - Centner Nanett | Škoda Fabia R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:29:42.4 |
1. | Kreim Fabian - Braun Tobias | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:27:22.1 | ||
2. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Hyundai i20 R5 | 1:28:11.3 | |||
3. | Schumann Ron - Centner Nanett | Škoda Fabia R5 | ADAC Sachsen e.V. | 1:29:42.4 |
1. | Dinkel Patrik - Kießling Felix | Mitsubishi Lancer Evo IX | AMC Coburg | 1:32:04.5 | ||
2. | Satorius Björn - Zenz Dennis | Subaru Impreza STi N16 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:32:33.0 | ||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Mégane Maxi | ADAC Sachsen e.V. | 1:34:04.3 |
1. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:38:27.8 | |||
2. | Pietarinen Eerik - Raitanen Juhana | Opel Adam Cup | MSC Gütersloh | 1:39:32.1 | ||
3. | Wacker Tim - Monix Chioma | Opel Adam Cup | AC Maikammer | 1:41:58.6 |
1. | Keil Konstantin - Fritzensmeier Stefanie | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:36:32.1 | ||
2. | Lemke Christian - Jordan Mika | Opel Adam R2 | ADAC Team Weser-Ems | 1:37:00.3 | ||
3. | Havlat David - Stein Paul | Opel Adam R2 | 1:37:07.8 |
Germany (DRM) #4 • ADAC Rallye Masters #4 • ADAC Opel Rallye Cup #3 • Germany (DRM) 2WD #4
15. 6. – 16. 6. 2018, Stemwede • entries/finish - 62/41 • asphalt 143,76 km
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:25:22.8 | ||
2. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:26:06.3 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:31:18.6 |
1. | Riedemann Christian - Wenzel Michael | Škoda Fabia R5 | ADAC Team Weser-Ems | 1:25:22.8 | ||
2. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Peugeot 208 T16 | Peugeot Team Romo | 1:26:06.3 | ||
3. | Schwedt Roman - Gerlich Christoph | Peugeot 207 S2000 | Peugeot Team Romo | 1:31:18.6 |
1. | Satorius Björn - Meter Lina | Subaru Impreza STi N16 | MSC Rodenstein | 1:31:38.9 | ||
2. | Rostek Dennis - Braun Tobias | Mitsubishi Lancer Evo X | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:32:19.4 | ||
3. | Schütte Martin - David Kerstin | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:32:32.5 |
1. | Lundberg Elias - Arhusiander David | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:36:55.3 | ||
2. | Delhez Romain - Bollette Gérome | Opel Adam Cup | East Belgian Racing Team | 1:37:05.8 | ||
3. | Munster Grégoire - Louka Louis | Opel Adam Cup | 1:37:24.4 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Mayrhofer Ursula | Toyota GT86 CS-R3 | Pole Promotion Gassner Motorsport | 1:32:48.0 | ||
2. | Keil Konstantin - Fritzensmeier Stefanie | Citroën DS3 R3T Max | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:34:45.9 | ||
3. | Stötefalke Niklas - Limbach Jörn | Opel Adam R2 | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:36:16.5 |
Germany (DRM) #5 • ADAC Rallye Masters #5 • ADAC Opel Rallye Cup #4 • Germany (DRM) 2WD #5
23. 6. – 24. 6. 2017, Stemwede • entries/finish - 76/50 • asphalt 133,00 km
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:20:39.1 | ||
2. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:20:48.4 | ||
3. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:21:10.0 |
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:20:39.1 | ||
2. | Mandel René - Zenz Dennis | Ford Fiesta R5 | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:20:48.4 | ||
3. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia R5 | Brose Motorsport | 1:21:10.0 |
1. | Corazza Peter - Limbach Jörn | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:26:04.4 | ||
2. | von Gartzen Sebastian - Loth Hans-Peter | Citroën DS3 R3T Max | race:pro motorsport | 1:26:06.4 | ||
3. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | ADAC Sachsen e.V. | 1:26:07.3 |
1. | Leutenberger Madsen Jacob - Lykke Jensen Line | Opel Adam Cup | 1:30:10.8 | |||
2. | Kristensson Tom - Appelskog Henrik | Opel Adam Cup | ADAC Ostwestfalen Lippe e.V. | 1:30:22.5 | ||
3. | Beattie Calvin - Morton Jack | Opel Adam Cup | 1:31:22.8 |
1. | von Gartzen Sebastian - Loth Hans-Peter | Citroën DS3 R3T Max | race:pro motorsport | 1:26:06.4 | ||
2. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | ADAC Sachsen e.V. | 1:26:07.3 | ||
3. | Schulz Melanie - Beinke Josefine Corinn | Citroën DS3 R3T Max | AVIA racing | 1:28:08.4 |
Germany (DRM) #5 • ADAC Rallye Masters #5 • Germany (DRM) 2WD #5 • Citroën Racing Trophy (D) #4 • Citroën Racing Trophy R1 (D) #4
24. 6. – 25. 6. 2016, Stemwede • entries/finish - 68/34 • asphalt 162,89 km - (cancelled 39,11 km)
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:24:50.3 | ||
2. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia S2000 | Brose Motorsport | 1:25:26.9 | ||
3. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Škoda Fabia R5 | Wevers Sport | 1:28:19.3 |
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:24:50.3 | ||
2. | Dinkel Dominik - Fürst Christina | Škoda Fabia S2000 | Brose Motorsport | 1:25:26.9 | ||
3. | Poulsen Kristian - Refsgaard Frederiksen Ole | Škoda Fabia R5 | Wevers Sport | 1:28:19.3 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:29:46.0 | |||
2. | Gaßner Hermann jun. - Langner Valentin | Toyota GT86 CS-R3 | 1:31:00.9 | |||
3. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:33:44.2 |
1. | Gaßner Hermann jun. - Langner Valentin | Toyota GT86 CS-R3 | 1:31:00.9 | |||
2. | Schulz Melanie - Lerch Jennifer | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:36:10.4 | ||
3. | Keil Konstantin - Hosse Bernd | Škoda Fabia R2 | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:38:56.5 |
1. | Holz Armin - Nowotny Frank | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:33:44.2 | ||
2. | Kreuter Norman - Patz Jessica | Citroën DS3 R3T | 1:35:06.8 | |||
3. | Schulz Melanie - Lerch Jennifer | Citroën DS3 R3T | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:36:10.4 |
1. | Just Tobias - Buhmann Marc | Citroën DS3 R1 | ADAC Nordbayern e.V. | 1:39:24.9 | ||
2. | Just Florian - Heinze Markus | Citroën DS3 R1 | ADAC Nordbayern e.V. | 1:41:13.4 | ||
3. | Lauer Manuel - Müller Lucien | Citroën DS3 R1 | 1:41:49.5 |
Last 4 SS canceled due to heavy rain.
Germany (DRM) #6 • ADAC Rallye Masters #6
19. 6. – 20. 6. 2015, Stemwede • entries/finish - 44/30 • asphalt 141,16 km
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:23:00.7 | ||
2. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia R5 | 1:23:23.0 | |||
3. | Noller Rainer - Poschner Marcus | Porsche 997 GT3 | 1:26:18.1 |
1. | Kreim Fabian - Christian Frank | Škoda Fabia R5 | Škoda Auto Deutschland | 1:23:00.7 | ||
2. | Wallenwein Mark - Kopczyk Stefan | Škoda Fabia R5 | 1:23:23.0 | |||
3. | Noller Rainer - Poschner Marcus | Porsche 997 GT3 | 1:26:18.1 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Thannhäuser Karin | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 1:26:41.1 | |||
2. | Mohe Carsten - Hirsch Alexander | Renault Clio RS R3T | 1:29:24.0 | |||
3. | Kranenburg Ernst - Eisenberg Alex | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Rallysport Utrecht | 1:29:56.0 |
Germany (DRM) #7 • ADAC Rallye Masters #7 • ADAC Opel Rallye Cup #2 • Twingo R1 Trophy (D) #4 • Hansa #3
13. 6. – 14. 6. 2014 • entries/finish - 48/31 • asphalt 108,32 km
1. | Zeltner Ruben - Hinneberg Helmar | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:01:19.7 | ||
2. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:03:47.6 | |||
3. | Boisen Kim - Johannsen Dan | BMW M3 E30 | 1:04:01.3 |
1. | Zeltner Ruben - Hinneberg Helmar | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:01:19.7 | ||
2. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:03:47.6 | |||
3. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:04:44.0 |
1. | Zeltner Ruben - Hinneberg Helmar | Porsche 997 GT3 | ADAC Sachsen e.V. | 1:01:19.7 | ||
2. | Stölzel Maik - Windisch Thomas | Porsche 997 GT3 | 1:03:47.6 | |||
3. | Corazza Peter - Gerlich Christoph | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Sachsen e.V. | 1:04:44.0 |
1. | Leutenberger Madsen Jacob - Refsgaard Frederiksen Ole | Opel Adam Cup | 1:09:54.1 | |||
2. | Pusch Patrick - Luther Andreas | Opel Adam Cup | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:10:05.7 | ||
3. | Broda Timo - Danielsen Michele | Opel Adam Cup | ADAC Team Hansa | 1:10:17.6 |
1. | Kirschbaum Volker - Fritzensmeier Stefanie | Renault Twingo RS R1 | Waiblinger MSC | 1:15:31.2 |
ADAC Rallye Masters #4 • ADAC Opel Rallye Cup #3 • ADAC Opel Rallye Junior Cup #3
14. 6. – 15. 6. 2013, Levern • entries/finish - 68/52 • asphalt 105,80 km
1. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:03:11.2 | ||
2. | Boisen Kim - Johannsen Dan | BMW M3 E30 | 1:03:23.1 | |||
3. | Becker Jan - Hutzfeldt Bianca | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:03:33.8 |
1. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Lancer Evo VIII | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:03:11.2 | ||
2. | Boisen Kim - Johannsen Dan | BMW M3 E30 | 1:03:23.1 | |||
3. | Becker Jan - Hutzfeldt Bianca | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:03:33.8 |
1. | Kreim Fabian - Engel Marvin | Opel Adam Cup | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:07:39.0 | ||
2. | Fahrner Markus - Wenzel Michael | Opel Adam Cup | 1:07:53.0 | |||
3. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Opel Adam Cup | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:07:53.4 |
1. | Kreim Fabian - Engel Marvin | Opel Adam Cup | ADAC Hessen-Thüringen e.V. | 1:07:39.0 | ||
2. | Griebel Marijan - Rath Alexander | Opel Adam Cup | ADAC Mittelrhein e.V. | 1:07:53.4 | ||
3. | Broda Timo - Möhrpahl Heinke | Opel Adam Cup | ADAC Team Hansa | 1:07:59.1 |
ADAC Rallye Masters #3 • ADAC Rallye Junior Cup #3
15. 6. – 16. 6. 2012, Stemwede • entries/finish - 46/31 • asphalt 108,77 km
1. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:50.7 | |||
2. | Becker Jan - Hutzfeldt Bianca | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:08:00.6 | ||
3. | Zupanc Asja - Kacin Blanka | Mitsubishi Lancer Evo IX | DD Acapulco | 1:09:31.3 |
1. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:50.7 | |||
2. | Becker Jan - Hutzfeldt Bianca | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:08:00.6 | ||
3. | Zupanc Asja - Kacin Blanka | Mitsubishi Lancer Evo IX | DD Acapulco | 1:09:31.3 |
ADAC Rallye Masters #4 • ADAC Rallye Junior Cup #4
17. 6. – 18. 6. 2011, Stemwede • entries/finish - 58/32 • asphalt 101,67 km
1. | Knöbel Holger - Mönkemöller Thomas | Subaru Impreza WRX STi | 1:02:29.8 | |||
2. | Imhoff Guido - Walker Sebastian | Volkswagen Golf III Kit Car | RCK Team Hannover | 1:02:38.2 | ||
3. | Pedersen Johnny - Gäbler Jenny | BMW M3 E30 | MSC Pößneck | 1:03:32.3 |
1. | Knöbel Holger - Mönkemöller Thomas | Subaru Impreza WRX STi | 1:02:29.8 | |||
2. | Imhoff Guido - Walker Sebastian | Volkswagen Golf III Kit Car | RCK Team Hannover | 1:02:38.2 | ||
3. | Pedersen Johnny - Gäbler Jenny | BMW M3 E30 | MSC Pößneck | 1:03:32.3 |
ADAC Rallye Masters #5
18. 6. – 19. 6. 2010, Stemwede • entries/finish - 30/27 • asphalt 103,74 km
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:03:03.6 | ||
2. | Wierwille Ralf-Michael - Kölbach Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Team Hansa | 1:04:15.5 | ||
3. | Schewe Heinz-Walter - Blondeel Frank | Porsche 996 GT3 | 1:04:58.3 |
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Subaru Impreza WRX | ADAC Team Hansa | 1:03:03.6 | ||
2. | Wierwille Ralf-Michael - Kölbach Michael | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Team Hansa | 1:04:15.5 | ||
3. | Schewe Heinz-Walter - Blondeel Frank | Porsche 996 GT3 | 1:04:58.3 |
ADAC Rallye Masters #5
19. 6. – 20. 6. 2009, Stemwede • entries/finish - 29/23 • asphalt 110,74 km
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:04:40.2 | ||
2. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:07:16.5 | ||
3. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:30.1 |
1. | Becker Jan - Wicha Klaus | Mitsubishi Lancer Evo V | ADAC Team Hansa | 1:04:40.2 | ||
2. | Alexy Carsten - Knaus Karlheinz | Audi Coupé S2 | Kurhessischer MSC Kassel e.V. | 1:07:16.5 | ||
3. | Boisen Kim - Petersen Jesper | BMW M3 E30 | 1:07:30.1 |
ADAC Rallye Masters #6 • HJS Diesel Rallye Masters #4
20. 6. – 21. 6. 2008, Stemwede • entries/finish - 45/34 • asphalt 102,82 km
1. | Becker Jan - Ettel Bernhard | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Team Hansa | 59:15.6 | ||
2. | Knudsen Martin B. - Kjaer Søren | Honda Civic Type-R R3 | 1:00:24.0 | |||
3. | Bodilsen Klaus - Henriksen Thomas | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:00:44.8 |
1. | Becker Jan - Ettel Bernhard | Mitsubishi Lancer Evo IX | ADAC Team Hansa | 59:15.6 | ||
2. | Knudsen Martin B. - Kjaer Søren | Honda Civic Type-R R3 | 1:00:24.0 | |||
3. | Bodilsen Klaus - Henriksen Thomas | Mitsubishi Lancer Evo VII | 1:00:44.8 |
1. | Anglade Patrick - Röhm Björn | Opel Astra GTC CDTi | 1:05:41.1 | |||
2. | Schmidt Daniel - Windisch Thomas | Škoda Fabia TDi | MC Hartenstein | 1:05:56.9 | ||
3. | Wecker Josef - Clemens Stefan | Opel Astra GTC CDTi | 1:06:01.5 |