ADAC Clubsport Rallye Sprint Cup Bundesendlauf - Lauf 1 2022
24. 9. 2022, Forstgut Eickhof • MSG Sulinger Land + MSC Siedenburg • asphalt 13.60 km • Other years
all drivers were obligated to use a Citroen DS3 R1 in the first stage and a Suzuki Swift Sport Mk5 in the second stage
SS2 Deblinghausen II - 6.80 km
- 24. 9. 11:00
1. |
#15 |
Fölling Pascal - Noll Linus |
NC4 | 5:35.2 | 73.0 | |
2. |
#5 |
Trampert Kristin - Cremer Marco |
NC4 | 5:40.3 |
+5.1 + 5.1 |
71.9 0.75 |
3. |
#1 |
Donkel Darian - Segura Thomas |
NC4 Junior |
5:44.1 |
+8.9 + 3.8 |
71.1 1.31 |
4. |
#12 |
Hasenkamp Leon - Painter C. |
NC4 | 5:44.7 |
+9.5 + 0.6 |
71.0 1.40 |
5. |
#9 |
Dreiling Paul - Schuhej Jeanette |
NC4 Junior |
5:47.3 |
+12.1 + 2.6 |
70.5 1.78 |
6. |
#6 |
Steinbrecher Leon - Hackmann S. |
NC4 Junior |
5:47.9 |
+12.7 + 0.6 |
70.4 1.87 |
7. |
#8 |
Rehm Nico - Rheinwalt Jochen |
NC4 | 5:50.3 |
+15.1 + 2.4 |
69.9 2.22 |
8. |
#11 |
Möller Gerrit - Levers J. |
NC4 Junior |
5:51.7 |
+16.5 + 1.4 |
69.6 2.43 |
9. |
#3 |
Remmert Maro - Weng Kevin |
NC4 Junior |
5:52.0 |
+16.8 + 0.3 |
69.5 2.47 |
10. |
#4 |
Leitner David - Felke Ann |
NC4 Junior |
5:56.5 |
+21.3 + 4.5 |
68.7 3.13 |
11. |
#2 |
Kaulen Lars - Bemmann Jan-Eric |
NC4 | 5:57.9 |
+22.7 + 1.4 |
68.4 3.34 |
12. |
#10 |
Bächmann Cedrik - Seidl A. |
NC4 | 6:02.5 |
+27.3 + 4.6 |
67.5 4.01 |
13. |
#14 |
Witte Henrik - Schneider Kevin |
NC4 Junior |
6:20.6 |
+45.4 + 18.1 |
64.3 6.68 |
14. |
#7 |
Mathes Michael - Emmert Julius |
NC4 |
11:20.6 [N] |
+5:45.4 + 5:00.0 |
36.0 50.8 |
= |
#13 |
Lange Sebastian - Lange Miriam |
NC4 Junior |
11:20.6 [N] |
+5:45.4 + 0.0 |
36.0 50.8 |
Overall
1. +2
|
#12 |
Hasenkamp Leon - Painter C. |
NC4 |
11:25.0 |
71.5 | |
= +5
|
#15 |
Fölling Pascal - Noll Linus |
NC4 |
11:25.0 |
+0.0 +0.0 | 71.5 0.00 |
3. +1
|
#6 |
Steinbrecher Leon - Hackmann S. |
NC4 Junior |
11:33.6 |
+8.6 +8.6 | 70.6 0.63 |
4. +4
|
#9 |
Dreiling Paul - Schuhej Jeanette |
NC4 Junior |
11:37.7 |
+12.7 +4.1 | 70.2 0.93 |
5. −3
|
#2 |
Kaulen Lars - Bemmann Jan-Eric |
NC4 |
11:37.8 |
+12.8 +0.1 | 70.2 0.94 |
6. −5
|
#10 |
Bächmann Cedrik - Seidl A. |
NC4 |
11:42.3 |
+17.3 +4.5 | 69.7 1.27 |
7. +2
|
#8 |
Rehm Nico - Rheinwalt Jochen |
NC4 |
11:43.2 |
+18.2 +0.9 | 69.6 1.34 |
8. −2
|
#4 |
Leitner David - Felke Ann |
NC4 Junior |
11:44.7 |
+19.7 +1.5 | 69.5 1.45 |
9. +3
|
#5 |
Trampert Kristin - Cremer Marco |
NC4 |
11:47.9 |
+22.9 +3.2 | 69.2 1.68 |
10. +1
|
#11 |
Möller Gerrit - Levers J. |
NC4 Junior |
11:53.9 |
+28.9 +6.0 | 68.6 2.12 |
11. +3
|
#1 |
Donkel Darian - Segura Thomas |
NC4 Junior |
12:01.8 |
+36.8 +7.9 | 67.8 2.71 |
12. −2
|
#14 |
Witte Henrik - Schneider Kevin |
NC4 Junior |
12:16.9 |
+51.9 +15.1 | 66.4 3.82 |
13. +2
|
#3 |
Remmert Maro - Weng Kevin |
NC4 Junior |
12:21.9 |
+56.9 +5.0 | 66.0 4.18 |
14. −9
|
#13 |
Lange Sebastian - Lange Miriam |
NC4 Junior |
17:07.4 |
+5:42.4 +4:45.5 | 47.7 25.2 |
15. −2
|
#7 |
Mathes Michael - Emmert Julius |
NC4 |
17:35.2 |
+6:10.2 +27.8 | 46.4 27.2 |