Niederösterreich Rallye
Austria #7 • Austria 2WD #7 • Austria Historic #7 • Austria Historic Cup #7 • Austria Junior #7 • Austria Rally Cup #7 • Austria Challenge #5 • Austria Historic Challenge #5 • Austria Junior Challenge #5 • Austria Trophy #5
1. 10. – 2. 10. 2021, Pöggstall • ÖAMTC ZV Baden + MSRR Neulengbach • asphalt
Alpe Adria Cup • Alpe Adria Trophy • Austria • Austria 2WD • Austria Historic • Austria Historic Cup • Austria Junior • Austria Rally Cup • Austria Challenge • Austria Historic Challenge • Austria Junior Challenge • Austria Production Challenge • Austria Trophy
18. 9. – 19. 9. 2020, Pöggstall • asphalt
Alpe Adria Cup #6 • AARC - Light #6 • Alpe Adria Trophy #6 • Austria #6 • Austria 2WD #6 • Austria Historic #6 • Austria Historic Cup #6 • Austria Junior #6 • Austria Rally Cup #6 • Austria Challenge #6 • Austria Historic Challenge #6 • Austria Junior Challenge #6 • Austria Trophy #6
27. 9. – 28. 9. 2019, Melk • entries/finish - 80/55 • asphalt 152,62 km - (cancelled 16,42 km)
1. | Neubauer Hermann - Ettel Christina | Ford Fiesta R5 | ZM Racing Team | 1:20:57.0 | ||
2. | Wagner Julian - Winklhofer Pirmin | Škoda Fabia R5 | BRR Baumschlager Rallye & Racing Team | 1:21:43.8 | ||
3. | Koch Maximilian - Koch Lisa | Škoda Fabia R5 | 1:22:18.7 |
1. | Hinterreiter Manfred - Tinschert Christian | Mercedes-Benz 190E 2.3 16V | Rallye Club Perg | 1:35:38.0 | ||
2. | Jirátko Aleš sen. - Jirátko Aleš jun. | BMW 2002 Ti | 1:40:31.7 | |||
3. | Kogler Gottfried - Cornu Sophie | Ford Escort RS 2000 MKI | MIG Austria | 1:41:00.1 |
1. | Rigler Gerald - Heigl Jürgen | Ford Fiesta R5 | ZM Racing Team | 1:23:45.0 | ||
2. | Fischer Dániel - Buna Zoltán | Škoda Fabia R5 | 1:26:41.2 | |||
3. | Mühlberger Roman - Totschnig Katja | Mitsubishi Lancer Evo VI | MCL 68 | 1:28:00.3 |
1. | König Mike - Zeiser Thomas | Opel Astra GSi 16V | 1:36:40.3 | |||
2. | Schindelegger Lukas - Schindelegger Helmut | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:38:40.9 |
1. | Neubauer Hermann - Ettel Christina | Ford Fiesta R5 | ZM Racing Team | 1:20:57.0 | ||
2. | Wagner Julian - Winklhofer Pirmin | Škoda Fabia R5 | BRR Baumschlager Rallye & Racing Team | 1:21:43.8 | ||
3. | Trencsényi József - Verba Gábor | Škoda Fabia R5 | Extrém Sport Team Kft. | 1:23:23.1 |
1. | Waldherr Luca - Maier Claudia | Ford Fiesta R2T19 | 1:29:09.3 | |||
2. | Mayer Daniel - Klinger Jürgen | Citroën DS3 R3T | Wurmbrand Racing | 1:32:03.4 | ||
3. | Windisch Enrico - Huber Kurt | Suzuki Swift S1600 | Signed Streets Motorsport | 1:33:21.2 |
1. | Lindner Johann-Georg - Schütter Hermelinde-Gina | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:38:10.5 | |||
2. | Schindelegger Lukas - Schindelegger Helmut | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:38:40.9 | |||
3. | Jirátko Aleš sen. - Jirátko Aleš jun. | BMW 2002 Ti | 1:40:31.7 |
1. | Königseder Günther - Holzer Lukas | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Schenkenfelden | 1:34:13.5 | ||
2. | Haas Mathias - Prügger Gert | BMW 318 iS E30 | Signed Streets Motorsport | 1:39:18.7 | ||
3. | Panhofer Franz - Kolm Peter | Toyota Corolla 1600 GT 2 Door AE86 | 1:42:03.6 |
1. | Mühlberger Roman - Totschnig Katja | Mitsubishi Lancer Evo VI | MCL 68 | 1:28:00.3 | ||
2. | Lengauer Michael - Foissner Daniel | Subaru WRX STI | Subaru Bamminger Rallye Team | 1:28:25.1 | ||
3. | Kalteis Martin - Zemanek Markus | Mitsubishi Lancer Evo IX | Rallye ABST | 1:31:58.9 |
1. | Waldherr Luca - Maier Claudia | Ford Fiesta R2T19 | 1:29:09.3 | |||
2. | Mayer Daniel - Klinger Jürgen | Citroën DS3 R3T | Wurmbrand Racing | 1:32:03.4 | ||
3. | Pröglhöf Luca - Medinger Peter | Ford Fiesta Mk6 ST | 1:33:37.1 |
1. | Mühlberger Roman - Totschnig Katja | Mitsubishi Lancer Evo VI | MCL 68 | 1:28:00.3 | ||
2. | Waldherr Luca - Maier Claudia | Ford Fiesta R2T19 | 1:29:09.3 | |||
3. | Windisch Enrico - Huber Kurt | Suzuki Swift S1600 | Signed Streets Motorsport | 1:33:21.2 |
1. | Rigler Gerald - Heigl Jürgen | Ford Fiesta R5 | ZM Racing Team | 1:23:45.0 | ||
2. | Fischer Dániel - Buna Zoltán | Škoda Fabia R5 | 1:26:41.2 | |||
3. | Hinterreiter Manfred - Tinschert Christian | Mercedes-Benz 190E 2.3 16V | Rallye Club Perg | 1:35:38.0 |
1. | Fraissl Sebastian - Taxpointner Jacqueline | BMW 325i E36 | 1:46:01.6 | |||
2. | Ritt Martin - Ritt Anna-Maria | Volvo 740 | 1:48:17.0 |
1. | Königseder Günther - Holzer Lukas | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Schenkenfelden | 1:34:13.5 | ||
2. | Lindner Johann-Georg - Schütter Hermelinde-Gina | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:38:10.5 | |||
3. | Schindelegger Lukas - Schindelegger Helmut | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:38:40.9 |
Alpe Adria Cup #5 • AARC - Light #5 • AART - Light #5 • Alpe Adria Trophy #5 • Austria #7 • Austria 2WD #7 • Austria Historic #7 • Austria Historic Cup #7 • Austria Junior #7 • Austria Rally Cup #7 • Austria Challenge #5 • Austria Historic Challenge #5 • Austria Junior Challenge #5 • Austria Trophy #5
28. 9. – 29. 9. 2018, Melk-St.Pölten - Niederösterreich • entries/finish - 67/41 • asphalt 150,00 km
1. | Orsák Jaroslav - Krajča Ondřej | Ford Fiesta R5 | A-Team | 1:23:02.2 | ||
2. | Baumschlager Raimund - Winklhofer Pirmin | Škoda Fabia R5 | BRR Baumschlager Rallye & Racing Team | 1:23:07.5 | ||
3. | Keferböck Johannes - Minor Ilka | Škoda Fabia R5 | Eurosol Racing Team Hungary | 1:25:54.2 |
1. | Kogler Michael - Kachel André | Citroën DS3 R3T Max | MIG Austria | 1:29:25.2 | ||
2. | Reschenhofer Christian - Ebner Matthias | BMW 325i E36 | Rallye IG Aussernzell e.V. | 1:47:38.5 |
1. | Zanon Bernd - Piceno Denis | Peugeot 208 T16 | 1:31:13.9 | |||
2. | Fischer Dániel - Buna Zoltán | Subaru Impreza STi N14 | 1:32:54.4 | |||
3. | Steinbock Markus - Pötscher Markus | Hyundai i20 R5 | MSC Schenkenfelden | 1:35:26.3 |
1. | Orsák Jaroslav - Krajča Ondřej | Ford Fiesta R5 | A-Team | 1:23:02.2 | ||
2. | Baumschlager Raimund - Winklhofer Pirmin | Škoda Fabia R5 | BRR Baumschlager Rallye & Racing Team | 1:23:07.5 | ||
3. | Keferböck Johannes - Minor Ilka | Škoda Fabia R5 | Eurosol Racing Team Hungary | 1:25:54.2 |
1. | Kogler Michael - Kachel André | Citroën DS3 R3T Max | MIG Austria | 1:29:25.2 | ||
2. | Waldherr Luca - Unterweger Tobias | Opel Adam R2 | Team Stengg Motorsport | 1:31:19.0 | ||
3. | Zellhofer Christoph - Schöpf Thomas | Suzuki Swift S1600 | Suzuki Team Austria | 1:31:29.3 |
1. | Aigner Jürgen - Zöchling Kurt | Porsche 911 SC | 1:48:07.5 | |||
2. | Reisenhofer Anton - Reichmann Hannes | Opel Ascona B | 1:49:14.5 | |||
3. | Eberherr Christian - Karl Christoph | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:55:46.0 |
1. | Königseder Günther - Holzer Lukas | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Schenkenfelden | 1:40:53.5 | ||
2. | Gattringer Martin - Kamauf Patricia | Lada VAZ 2105 VFTS | 1:46:16.8 | |||
3. | Oßberger Markus - Kiesenhofer Dominik | Audi Coupé Quattro | MSC Schenkenfelden | 1:49:57.3 |
1. | Aigner Andreas - Rausch Jürgen | Subaru WRX STI | Bamminger-Contiger Rallye Team | 1:30:57.4 | ||
2. | Zellhofer Christoph - Schöpf Thomas | Suzuki Swift S1600 | Suzuki Team Austria | 1:31:29.3 | ||
3. | Zellhofer Martin - Heigl Jürgen | Suzuki Swift S1600 | Suzuki Team Austria | 1:32:22.0 |
1. | Waldherr Luca - Unterweger Tobias | Opel Adam R2 | Team Stengg Motorsport | 1:31:19.0 | ||
2. | Zellhofer Christoph - Schöpf Thomas | Suzuki Swift S1600 | Suzuki Team Austria | 1:31:29.3 |
1. | Holzer Riccardo - Palmsteiner Mario | Mitsubishi Lancer Evo 6.5 | Sonnleitner Motorsport Team | 1:32:29.4 | ||
2. | Ruiner Harald - Charvat Ramona | Nissan 350Z | 1:39:55.9 | |||
3. | Königseder Günther - Holzer Lukas | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Schenkenfelden | 1:40:53.5 |
1. | Kogler Michael - Kachel André | Citroën DS3 R3T Max | MIG Austria | 1:29:25.2 | ||
2. | Kroneder Markus - Zehetbauer Harald | Mitsubishi Lancer Evo V | Sonnleitner Motorsport Team | 1:32:48.3 | ||
3. | Fischer Dániel - Buna Zoltán | Subaru Impreza STi N14 | 1:32:54.4 |
1. | Königseder Günther - Holzer Lukas | Lancia Delta Integrale 16V | MSC Schenkenfelden | 1:40:53.5 | ||
2. | Gattringer Martin - Kamauf Patricia | Lada VAZ 2105 VFTS | 1:46:16.8 | |||
3. | Oßberger Markus - Kiesenhofer Dominik | Audi Coupé Quattro | MSC Schenkenfelden | 1:49:57.3 |
Austria #3
1. 5. – 2. 5. 1987, Gloggnitz • entries/finish - 43/30 • asphalt - gravel
1. | Fischer Georg - Zeltner Thomas | Audi Coupé Quattro | MIG Linz | 1:23:06 | ||
2. | Harrach Ernst - Reitler Harald | Audi Coupé Quattro | MIG Linz | 1:25:16 | ||
3. | Dirtl Christoph - Zeltner Ruben | Renault 5 GT Turbo | Österreichischer Rallye Club | 1:25:28 |
1. | Fischer Georg - Zeltner Thomas | Audi Coupé Quattro | MIG Linz | 1:23:06 | ||
2. | Harrach Ernst - Reitler Harald | Audi Coupé Quattro | MIG Linz | 1:25:16 | ||
3. | Dirtl Christoph - Zeltner Ruben | Renault 5 GT Turbo | Österreichischer Rallye Club | 1:25:28 |
Known penalties just for crews, which ones finished, but unknown places where they got them. Group B drivers were driving just first leg.