21. Elpa Rally Halkidiki 1996
31. 8. – 1. 9. 1996, Porto Carras • gravel 291.84 km • total distance including road sections - 670.74 km • Other years
Stage results
1. leg | Time | Pos. | km/h s/km |
Overall | Pos. after | |
SS1 Magic 1 (13.69 km) | 12:56 | 23.
12. class A8 23. ERC 14. Greece 5. North Cup (GR) |
63.5 km/h 7.52 s/km |
12:56 | 23.
12. class A8 23. ERC 14. Greece 5. North Cup (GR) |
|
SS2 Parthenonas 1 (16.11 km) | 14:52 | 23.
10. class A8 23. ERC 14. Greece 3. North Cup (GR) |
65.0 km/h 7.26 s/km |
27:48 | 23.
10. class A8 23. ERC 14. Greece 3. North Cup (GR) |
|
SS3 Agios Nikolaos 1 (10.54 km) | 10:32 | 28.
11. class A8 28. ERC 17. Greece 3. North Cup (GR) |
60.0 km/h 8.54 s/km |
38:20 | 23.
10. class A8 23. ERC 14. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS4 Ormilia 1 (10.13 km) | 7:32 | 17.
9. class A8 17. ERC 8. Greece 2. North Cup (GR) |
80.7 km/h 6.12 s/km |
45:52 | 21.
10. class A8 21. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS5 Simantra 1 (8.50 km) | 6:07 | 22.
12. class A8 22. ERC 13. Greece 4. North Cup (GR) |
83.4 km/h 5.76 s/km |
51:59 | 21.
10. class A8 21. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS6 Nea Tenedos 1 (17.29 km) | 11:09 | 22.
11. class A8 22. ERC 14. Greece 3. North Cup (GR) |
93.0 km/h 5.96 s/km |
1:03:08 | 21.
10. class A8 21. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS7 Poligiros 1 (23.50 km) | 20:57 | 20.
9. class A8 20. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
67.3 km/h 7.19 s/km |
1:24:05 | 20.
9. class A8 20. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS8 Taxiarchis 1 (13.24 km) | 11:59 | 19.
7. class A8 19. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
66.3 km/h 8.76 s/km |
1:36:04 | 20.
9. class A8 20. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS9 Agios Prodromos 1 (13.14 km) | 9:53 | 18.
6. class A8 18. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
79.8 km/h 7.46 s/km |
1:45:57 | 20.
8. class A8 20. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS10 Neo Prinochori 1 (19.78 km) | 14:55 | 23.
8. class A8 23. ERC 16. Greece 2. North Cup (GR) |
79.6 km/h 7.74 s/km |
2:00:52 | 19.
8. class A8 19. ERC 12. Greece 2. North Cup (GR) |
|
2. leg | ||||||
SS11 Magic 2 (13.69 km) | 13:30 | 22.
8. class A8 22. ERC 15. Greece 3. North Cup (GR) |
60.8 km/h 10.01 s/km |
2:14:22 | 16.
8. class A8 16. ERC 10. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS12 Parthenonas 2 (16.11 km) | 19:37 | 45.
9. class A8 45. ERC 31. Greece 7. North Cup (GR) |
49.3 km/h 25.51 s/km |
2:33:59 | 20.
8. class A8 20. ERC 13. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS13 Agios Nikolaos 2 (10.54 km) | 11:11 | 34.
9. class A8 34. ERC 23. Greece 4. North Cup (GR) |
56.5 km/h 13.66 s/km |
2:45:10 | 20.
8. class A8 20. ERC 14. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS14 Ormilia 2 (10.13 km) | 8:34 | 28.
9. class A8 28. ERC 19. Greece 3. North Cup (GR) |
70.9 km/h 12.93 s/km |
2:53:44 | 20.
8. class A8 20. ERC 14. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS15 Simantra 2 (8.50 km) | 6:58 | 36.
9. class A8 36. ERC 25. Greece 4. North Cup (GR) |
73.2 km/h 12.12 s/km |
3:00:42 | 21.
8. class A8 21. ERC 15. Greece 2. North Cup (GR) |
|
SS16 Nea Tenedos 2 (17.29 km) | 14:55 | 42.
9. class A8 42. ERC 30. Greece 6. North Cup (GR) |
69.5 km/h 19.55 s/km |
3:15:37 | 23.
9. class A8 23. ERC 16. Greece 3. North Cup (GR) |
|
SS17 Poligiros 2 (23.50 km) | Retired |