Rally of the Heartland
South Australia #1 • South Australia 2WD #1 • South Australia Junior #1 • East Coast Classic #3
26. 4. – 28. 4. 2024, Burra • RallyOne • entries/finish - 57/21 • gravel 436,88 km - (cancelled 22,40 km)
1. | Quinn Nathan - Green David | Mazda RX-2 | 3:47:19.6 | |||
2. | Barr-Smith Darkie - Travis Andrew | Holden Commodore | 3:50:29.0 | |||
3. | Leoncini James - Leoncini Mark | Toyota Corolla 1600 GT TE71 | 3:51:28.7 |
1. | Quinn Nathan - Green David | Mazda RX-2 | 3:47:19.6 | |||
2. | Barr-Smith Darkie - Travis Andrew | Holden Commodore | 3:50:29.0 | |||
3. | Leoncini James - Leoncini Mark | Toyota Corolla 1600 GT TE71 | 3:51:28.7 |
South Australian championship didn't do stage 14.
South Australia #1 • South Australia 2WD #1 • South Australia Junior #1 • East Coast Classic #2 • SA Clubman Rally Series #1
28. 4. – 30. 4. 2023, Burra • entries/finish - 55/18 • gravel 434,24 km
1. | Dermody Thomas - Moynihan Eoin | Ford Escort RS 1800 MKII | 3:50:02.7 | |||
2. | Luff Brad - Luff Jamie | Holden Commodore VL | 4:09:30.3 | |||
3. | Field Bruce - Parken David | Mercedes-Benz 280 S | 4:18:14.1 |
1. | Pohlner Jamie - Branford Adam | Mitsubishi Lancer Evo IX | 2:23:28.2 | |||
2. | McDonough David - Hiser Steve | Mitsubishi Lancer Evo VI | 2:29:28.5 | |||
3. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 2:30:41.0 |
1. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 2:30:41.0 | |||
2. | Field Bruce - Parken David | Mercedes-Benz 280 S | 2:42:37.3 | |||
3. | Baldwin Brett - Baldwin Rebecca | Datsun 240K GT | 3:01:41.1 |
1. | Spalding Molly - Tyler Guy | Subaru Impreza RS | 2:41:53.1 |
1. | Crozier Darren - Crozier Michelle | Subaru Impreza STi N12 | ||||
2. | Thiele Jason - Langfield David | Mitsubishi Lancer Evo III | ||||
3. | Baldwin Brett - Baldwin Rebecca | Datsun 240K GT |
1. | Dermody Thomas - Moynihan Eoin | Ford Escort RS 1800 MKII | 3:50:02.7 | |||
2. | Luff Brad - Luff Jamie | Holden Commodore VL | 4:09:30.3 | |||
3. | Field Bruce - Parken David | Mercedes-Benz 280 S | 4:18:14.1 |
South Australia #1 • South Australia 2WD #1 • East Coast Classic #2
8. 5. – 9. 5. 2021, Burra, SA • RallyOne • entries/finish - 63/? • gravel 381,60 km - (cancelled 2,59 km)
1. | Hunt Rob - Browne Jeremy | Mitsubishi Lancer Evo VI | 2:20:37.8 | |||
2. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 2:21:22.9 | |||
3. | Pohlner Jamie - Branford Adam | Mitsubishi Lancer Evo | 2:26:33.5 |
1. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 2:21:22.9 | |||
2. | Hoff Simon - Hoff Renee | Ford Escort | 2:27:49.0 | |||
3. | Povey Mark - Dearman Brendan | Datsun Stanza | 2:28:23.2 |
1. | Travis Andrew - Travis David | Nissan Gazelle | 3:16:48.9 | |||
2. | Dermody Thomas - Moynihan Eoin | Ford Escort RS 1800 MKII | 3:17:03.3 | |||
3. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 3:22:22.3 |
No overall classification, only in categories.
Australia others
1. 6. – 2. 6. 2019 • entries/finish - 31/12 • gravel 445,65 km
1. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 4:07:37.3 | |||
2. | Hunt Rob - Browne Jeremy | Mitsubishi Lancer Evo VI | 4:09:34.6 | |||
3. | Reddiex Ian - Mitchell Mike | Datsun 1600 SSS | 4:10:46.8 |
South Australia #1 • South Australia 2WD #1
2. 6. – 3. 6. 2018, Burra, South Australia • entries/finish - 31/13 • gravel 212,76 km
1. | Admiraal Zayne - Heywood Matthew | Subaru Impreza STi N8 | 2:03:28.2 | |||
2. | Schey Peter - Raymond-Catford Kate | Subaru Impreza STi N12 | 2:04:42.4 | |||
3. | Cagney Dale - Dicer Mark | Mitsubishi Lancer Evo III | 2:06:24.7 |
1. | Admiraal Zayne - Heywood Matthew | Subaru Impreza STi N8 | 2:03:28.2 | |||
2. | Schey Peter - Raymond-Catford Kate | Subaru Impreza STi N12 | 2:04:42.4 | |||
3. | Cagney Dale - Dicer Mark | Mitsubishi Lancer Evo III | 2:06:24.7 |
1. | Gleeson Andrew - Brewer Fred | Datsun Stanza | 2:10:34.0 | |||
2. | Sims Jason - Shute Bev | Datsun 180B | 2:13:22.0 | |||
3. | Selley Matthew - McKendrick Hamish | Ford Escort MK2 |
South Australia #2 • South Australia 2WD #2 • SA Clubman Rally Series #2
3. 6. 2017 • entries/finish - 28/11 • gravel 377,17 km
1. | Evans Simon - Searcy Ben | Datsun Stanza | 3:23:15.9 | |||
2. | Bowes Stuart - Nelson Mark | Mercedes-Benz 450 SLC | 3:32:26.9 | |||
3. | Olholm Luke - Trigg Gordon | Datsun 260Z | 3:36:24.3 |
1. | Bowering Aaron - Lowe Nathan | Subaru Impreza WRX | 1:51:27.5 | |||
2. | Brown Gary - Dale Mike | Mitsubishi Galant VR-4 | 1:54:08.4 | |||
3. | Admiraal Zayne - Heywood Matthew | Subaru Impreza WRX | 1:54:41.2 |
1. | Kingham Ross - Phillips Lisi | Volvo 242 GT | 2:10:26.1 | |||
2. | Kerr Phillip - Cole Jennifer | Datsun 1600 | 2:16:25.1 | |||
3. | Bennet Chris - Rowe David | Datsun 1600 | 2:32:25.5 |
1. | Weaver Ian - Weaver Leigh | Mitsubishi Magna | 1:14:30.9 |