lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

67. Rally Sweden 2019

14. 2. – 17. 2. 2019, Karlstad • snow - ice 316,80 km • Other years
WRC #2WRC 2 #2WRC 2 Pro #2JWRC #1

Info

SS19
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It's amazing to win here. I know how hard my friend Markko [Martin] was pushing and he got very close. I'm very relieved to get it. On the Power Stage I just went with a good rhythm again - just a bit faster than normal but no risks. It was a good stage." / "Je skvělé tady vyhrát. Vím dobře, jak moc Markko Martin tady byl blízko vítězství. Na powerstage jsem prostě jel v dobrém rytmu, ale bez rizika."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I expected the conditions to be worse in the beginning of the stage. I was too cautious but then I started to push!" / "Na začátku jsem očekával horší podmínky, byl jsem moc opatrný, ale pak jsem zabral."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I tried to have a good stage. We were not able to fight with Lappi in the fast sections today. We are good in the twisty but on the fast stages we are missing something - on the edge all the time. That's part of the game." / "Dnes jsme v rychlých pasážích nestačili na Lappiho. V technických pasážích ano, ale na rychlých nám něco chybí."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"Tricky conditions in there. I tried to stay in the lines, not go crazy. Let's see what Thierry does. I cross my fingers." / "Snažil jsem se držet v kolejích, nebláznit. Držím palce Thierrymu."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"It was good. A few small errors in places but in these conditions that's inevitable." / "Pár drobných chybiček, ale jinak dobré."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I had a massive impact on the front-left and now the power-steering feels tight. I struggled after that - lost some time." / "Něco jsme trefili ne levý předek a moc pak nefungoval posilovač řízení."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"It was complicated. Up and down. I'm happy to be at the finish. We did some good times, some less-good times. We understood a lot, so not so bad at the end." / "Celá soutěž byla nahoru dolů, jsem rád v cíli. Nakonec to není tak špatné."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"It's a dream to be here in a World Rally Car. I want to say thanks to all the people that are helping me. I really enjoyed this weekend and felt I improved. You need time in a car with this. My next rally? I don't know but for sure I hope there will be more this year." / "Je to sen jet tady s vozem WRC. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mně pomohli. Užíval jsem si to a zlepšoval se. Doufám, že se letos ještě někde s tímto autem objevím."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"It's fantastic to be back. We had some super stages in the good conditions." / "Je skvělé být zpět, rally mně chyběla."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's getting very difficult. On the last part here there was lots of snow and slush. Very difficult to drive. I'm not sure if the road is getting better or worse." / "Je to náročné, ke konci je hrozně břečky a nevím, zda se podmínky budou zlepšovat nebo zhoršovat."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"The good pace here has given me confidence, but in the end there are no points. Okay, there are positive things. Now I need to prepare for the next rally." / "Sice jsem měl dobrou rychlost, ale body nemám žádné. Ale musíme se na to koukat pozitivně a připravit se na další soutěž."
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"It's a smile of relief to be at the end. The result is really good, to come here on my first rally in the category and win is good. A difficult weekend but the result is strong." / "Jsme rádi, že jsme v cíli. Výsledek je dobrý, jel jsem poprvé v tomto šampionátu a vyhrál. Takže těžký víkend, ale dobrý výsledek."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I don't think I will get so much. The end of the stage is slushy - it will improve. Every year the same story for me on this very nice rally." / "Nemyslím, že budu mít z powerstage moc bodů. Hlavně na konci zkoušky se bude hodně čistit.
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"A lot of action! The last stage was okay." / "Užil jsem si spoustu akce, nejlepší byla ta poslední zkouška."
SS18
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I try to push as much as I can. I'd struggle to do much more. Tricky conditions but a clean stage, One mistake in a snow bank but I'm pushing hard. Doing what I can." / "Opravdu se snažím, jedna chybička, ale jedu, co to jde."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good. It was so much more tricky than the first one. The grip is 30% less maybe. You need to be careful but on it at the same time." / "V druhém průjezdu je tak o 30% menší grip než předtím, musíte být opatrní a přitom jet naplno."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A small mistake, but no chance. I was fighting with car like hell. It wants to go straight in each corner. I couldn't do more. No chance." / "Udělal jsem menší chybu, ale s autem strašně bojuji, auto chce v každé zatáčce jet rovně, nemohu dělat víc."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Difficult conditions now, there is a clean line but its so fast it's difficult to know how much to push." / "Složité podmínky a těžko se odhaduje, jak moc jet rychle."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I was impressed by Seb's time this morning. Conditions were trickier on the second pass. The ice has been scored by the tyres and you lose a lot of braking potential but I'm happy with my run." / "Seb mě ráno svým časem překvapil. Teď ve druhém průjezdu jsou podmínky zrádnější, led z povrchu zmizel. Ale jsem spokojen."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"It's okay, a very nice stage. I struggled to find the best exits from some corners. I wish the rally was longer." / "Přál bych si, aby soutěž byla delší."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"I didn't expect the first part to be so slippery and I made a silly mistake. A shame, the rest of the stage was good." / "Nečekal jsem to tak kluzké a hned na začátku udělal chybu, pak to bylo dobré."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A good feeling here and we'll try and keep that for the Power Stage too. I had to be careful not to destroy the studs in my tyres." / "Mám dobrý pocit a chtěl bych si ho uchovat also pro powerstage. Trochu jsem i šetřil pneu."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I don't know, the chances are very small but if there is a chance I have to play it to the maximum. I saved my tyres as best I could." / "Šance na body na powerstage je malá, ale pokud je, pokusíme se o to. Šetřil jsem pneu, co to šlo."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"As first car there was a lot of loose snow in the ruts, that's why I'm half a minute slower than before." / "Jedu první, je tam hodně volného sněhu, proto jsem o půl minuty pomalejší než v prvním průjezdu."
SS17
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"Just trying to take it easy and avoid mistakes." / "Jedu to na pohodu, abych neudělal chybu."
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"I would normally love these conditions, they are absolutely amazing." But not amazing in this car? "Absolutely not." / "Normálně bych si tyhle podmínky užíval, ale ne s tímhle autem."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Conditions are really nice. I was careful everywhere but it's enjoyable to drive." / "Podmínky jsou opravdu skvělé. Jel jsem opatrně, ale byla to zábava."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I had a very clean stage. I tried to be perfect but maybe I could push a bit more - I don't know. Hard to do a lot more, I feel. I would like a car that was a bit more reactive." / "Snažil jsem se jet čistě, ale asi tomu chybělo nasazení. Chtěl bych, aby auto rychleji reagovalo."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good, good. Quite a clean stage, a few small mistakes but otherwise clean driving and no risks." / "Pár drobných chybiček, ale jinak čistá jízda bez risku."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I can't do more. I'm on the edge of what is possible with the car." / "Nemohu jet rychleji, jsem na limitu toho, co s autem jde jet."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Okay, I pushed pretty hard." / "Docela jsem tlačil."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"Okay, a good stage, but I'm trying not to do anything silly. Seb's manufacturers' points don't count, so this fight doesn't make a difference to that battle but personally I want to finish in front..." / "Sebovi body se do značek nebudou počítat, takže je pro tým jedno, zda dojedu za ním nebo před ním, ale já samozřejmě chci být před ním."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I'm trying to find a good compromise between too much and not enough - that's what I've struggled with all rally. I had a good stage, let's see." / "Snažím se najít kompromis mezi jet rychle a nejet až moc rychle, ale s tím bojuji celou soutěž."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"First I have to thank the team for an amazing job to repair the car. Now I need to rediscover the driving rhythm." / "V první řadě musím poděkovat týmu za skvělou opravu auta. Teď musím najít ještě svůj rytmus."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"A really nice stage. A bit looser than I expected but I tried to enjoy it." / "Krásná zkouška, možná měkčí podklad, než jsem čekal."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Perfect conditions. Absolutely fantastic for me and the car. A great feeling. Thanks to my engineer who made changes to the centre differential. I'm much more confident." / "Perfektní podmínky. Poděkování mechanikům za změny na středním diferenciálu, je to mnohem lepší."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Really good conditions, very enjoyable. The next one I'll cruise to try and save the tyres for the Power Stage." / "Skvělé podmínky. Druhý průjezd prodám a budu šetřit pneu na powerstage."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"The stage was really nice but my not my driving. It's difficult to find the rhythm - I don't trust myself." Perhaps you need another drive in this car - maybe in Finland? "Forget it!" / "Zkouška je nádherná, moje jízda už tolik ne, nevěřím si. Že pojedu ve Finsku? Na to zapomeňte!"
SS15
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"It's really tricky one. A lot of water and slush. Just have to keep it neat and tidy." / "Je to zrádné, plné vody a břečky."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"We've had a great day. I'm sure we''re benefiting from our road position. Yesterday was the big job, today we just had to keep smart." / "Máme za námi skvělý den, profitujeme ze startovní pozice, musíme zůstat chytří."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
""It's going to be very very close. I was a bit careful in here, just trying to be safe." / "S Lappim to bude těsný souboj, tady jsem byl opatrnější."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"That's good but it's a very tricky stage. The ruts are everywhere and they are full of water. It feels like it is not getting any better!" / "Dobré, ale náročné, je to rozbité a plné vody."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's an important stage. Very tricky with a lot of standing water around. I was maybe a little too careful." / "Je to důležitá zkouška plná vody, možná jsem byl moc opatrný."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"Not nice! I think the right-hand isn't great for the start, then Pontus sprayed a load of water on my screen in the first corner!" / "Ta levá strana je lepší na start, protože Pontus mě v první zatáčce úplně ohodil přední okno."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"We still have the [brake] problem, but this one is so technical its not so bad. Just a bit of handbrake and sliding around." / "Stále máme problémy s brzdami, ale tady to tolik nevadí."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"So much water on the stage which makes it very difficult. When you hit it, the car is aquaplaning. For the spectators it's great, I think!" / "Stojí tam straně vody, jak do toho vletíte, auto jen plave. Ale pro diváky asi dobré."
SS14
#75
flagPoom Roland - Järveoja Ken
"Had technical issues on the stage. Had to restart the car on the stage. After that everything was ok."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
Spin, hit a tree & stuck in a snowbank
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I've done everything I could today. Yesterday was the key. Today we are using the road position. No flight. It is going as planned." / "Klíčem by včerejšek, dnes jen využíváme startovní pozice."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I went a bit wide after the jump and had to go a bit sideways. I went a bit on the bank, it was not very close." / "Po skoku utekl zadek a šel jsme trochu přes závěj, ale nic hrozného."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I have only five tyres and they are quite destroyed. I try to manage them on the last two stages, and they are okay." / "Mám jen 5 pneumatik, takže je musím dost šetřit."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I was pushing very hard and I got caught out. I lost maybe four or five seconds. I continued pushing after that." / "Jel jsem naplno a vytrestalo mě to, nechal jsem tak 5 vteřin, ale i potom jsem jel naplno."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"It's not been a good afternoon. Conditions went against us but that's my fault for not pushing yesterday." / "Odpoledne nám to nejde. Podmínky jsou proti nám, ale to je moje chyba, že jsem včera nejel rychleji."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"A good stage, too loose to get a good time I think but the stage is the best in the world. Lots of Swedish spectators. Just amazing." / !Ta zkouška je nejlepší na světě a diváci jsou prostě úžasní."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I had nothing to lose. I decided to push to see how I could go. It didnlt work out. I should have accepted that the lines are very narrow." / "Neměl jsem co ztratit, tak jsem zkusil jet naplno a nevyšlo to. Měl jsem přijmout, že stopa je hodně úzká."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"I have no brakes at all. From the beginning nearly, it started to go down, down, down." / "Už krátce po startu jsme úplně přišli o brzdy."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
in snow bank / byl v závěji
SS13
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"Let's see. This stage was an okay time. We were trying to take care of the tyres." / Čas je dobrý, šetříme pneu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Conditions definitely a lot harder than the previous one. We kept steady, in the line. Everything is working, I just have to do the job and preserve the tyres for the super special." / "Podmínky jsou tu náročnější než na té předchozí. Šetřím pneu."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We had a moment in there! I lost the grip and ended in the snowbank. We were very lucky!" / "Měli jsme krizi, kdy se mně zpakovalo auto a vletěli jsme do závěje, měli jsme štěstí."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good, good. I'm trying. This is an easy car to drive but it's tricky here. Being on the pace and to be off is a very fine line. Lose the car in the slush and you can lose the whole race." / "Je snadné to řídit, ale přitom strašně zrádné. Jet správné tempo a vyletět ven, tam je jen tenká hranice."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Still very tricky - for everybody I think. We have never been in this position before. We still try to work on the set-up. We're going to try some more things now." / "Je to hrozně zrádné a myslím pro všechny. Stále si hrajeme s nastavením."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"We have to save the tyres I think. I only have five - so no option. We try to not be too aggressive." / "Musíme šetřit pneu, máme oproti ostatním jen jednu rezervu."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I had a good stage but I don't know about the tyres. Towards the end I slowed down because I don't want to destroy them. We have to be clever." / "Zajel jsem tu dobře, ale ke konci jsem začal šetřit pneu, ještě pár zkoušek zbývá."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"Horrible. That's like the trickiest stage I've ever done in Monte Carlo. The only thing on your mind is survival." / "Je to hrozné, ty zkoušky jsou zrádnější než všechny na Monte, je to jen o přežití."
SS12
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"Some big ruts and we were driving quite a lot on the sump guard. Okay, the time wasn't too bad." / "Jede se hodně v kolejích, takže neustále drhneme spodkem auta."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Compared to yesterday it's like driving on a railway, it's so smooth. The conditions are making a massive difference." / "V porovnání se včerejškem je to o něčem jiném, jízda jak po železnici. Podmínky dělají velké rozdíly."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I'm trying to drive fast. We made some changes [to the car] and they feel good. It will be hard to catch Ott but we drive at a good speed. You never know." / "Snažím se jet rychle. Udělali jsme pár změn na autě a je to dobré."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Better for sure but still not perfect. We gave a way a bit in a few moments." / "Lepší, ale ne dokonalé, bylo tam pár krizí."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I just kept it on the ruts. It feels slow but it's efficient. Very nice to get some feedback that I'm driving well!" / "Snažil jsem se držet auto v kolejích a vyplatilo se to."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not being in the slush. That's it." / "Nechtěl jsem jet v břečce, tak proto."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"Some better pace notes now so a better drive. Not perfect, but better." / "Mám teď lepší rozpis, tak je to lepší."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The lines are getting cleaner and cleaner. Tricky conditions, and I have to think about my tyres, but I try to drive fast." / "Stopa se čím dál víc čistí. Musím brát ohled na pneumatiky."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"It's impossible. I can't do anything, They are going to murder us behind with this road position." / "Je nemožné jet rychleji s touhle startovní pozicí."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"We made a small change to the front diff. The car is fantastic to drive, unbelievable." / "Udělali jsme nějaké změny na předním diferenciálu a auto je teď fantastické."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It was difficult, I can tell you. I can understand what Ogier meant. The line was very narrow. Just left-foot braking and keeping it on the road." / "Teď vím, o čem Ogier vždy mluví, ta stopa je úzká a je problém udržet auto ve stopě."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"I'm enjoying it a bit more now but this a difficult second loop. I was a little bit in a snow bank and the car stalled but I managed." / "Užívám si to, ale druhé průjezdy budou náročné."
SS11
#34
flagGreensmith Gus - Edmondson Elliott
"I think the rear diff is broken. It happened in the last stage. It's no fun to drive like this." / "Od minulé zkoušky nám nefunguje zadní diferenciál, není to lehké."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"It's a big shame that we lost everything in one stage, in one corner. Now we have to do the best we can." / "Škoda, že jsme vše ztratili v jedné zatáčce. Teď musíme dělat, co půjde."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It's been a good morning. Good on the first two, this stage a bit steadier but still a good rhythm. No problem." / "Tady jsme byli asi trochu opatrnější, ale stále je to dobré tempo."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It's good fun but I would like to go faster - we have to change something because the top speed is not there. I'm using the handbrake too much as well." / "Je to zábava, ale musíme něco změnit, protože nám chybí rychlost. Asi moc používám i ruční brzdu."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Not the best morning for us. The feeling in the car is good but we we struggling to produce the speed." / "Není to pro nás dobré ráno. Pocitově to je dobré, ale chybí nám rychlost."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I did a perfect stage, I enjoyed it a lot but the time is complete rubbish. That's how it is..." / "Zajel jsem podle mě skvěle, ale čas tam není. Tak to je."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The conditions are getting slower so we can't compared our time to Seb. Ours was a good time compared to Kris. Our car is good on the twisty roads but in the fast we are losing. We need to look at that." / "Trať se zpomaluje, takže nejde porovnávat náš čas s Ogierovým. V porovnání s Krisem je to dobré. Ztrácíme na rychlých úsecích, musíme s tím něco udělat."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I feel I can explore a bit now, I feel more comfortable. We're in a battle now." / "Cítím se lépe, mohu přidat, jsme v soubojích."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"The stage is nice, lots of people here, I really enjoyed it." / "Zkouška je krásná, užíval jsem si to."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"I didn't remember it well and I didn't brake so much. So far so good." / "Ten skok jsem si moc nepamatoval a moc nebrzdil."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's been really nice, great conditions. A good start in SS9 a small mistake in SS10. Here it started to come good but we lost time to Seb somewhere." / "Jsou zatím skvělé podmínky. RZ9 nám vyšla, na RZ10 jsem udělal menší chybu a tady někde na Seba ztratil čas."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"The only thing we can do today is try and enjoy. This stage is just beautiful to drive." / "Dnes si to jen užíváme. Zkouška je to nádherná."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"Now it's much better. This should be the first day. I remember these stages a bit." / "Teď by ta soutěž měla začít, protože tuhle zkoušku si i trochu pamatuji."
SS10
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"We just got sucked into a snow bank and got stuck. Too much speed and lots of loose snow." / "Byl jsem moc rychlý a skončil v závěji."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"An okay stage. I made a mistake here last year so I tried to keep it in the lines. A clean stage. I could have gone faster but that comes with risk." / "Loni jsem tu udělal chybu, tak jsem se snažil jet čistě."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Okay, it was a technical stage and we had a clean run. Nothing special. I'm in a good rhythm at the moment." / "Jedu v dobré tempu a vše funguje."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
in snow bank / byl v příkopu
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"It was okay. A lot of changing grip conditions, difficult to read, but generally okay." / "Hodně se mění grip, těžko se to čte, ale jinak ok."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"The car is handling how I want but I'm just not brave enough any more. I'm too cautious, losing a lot in the high-speed places. I guess it's from my mistake yesterday. I don't want to do that again." / "Nejsem dost odvážný, protože nechci opakovat chyby ze včerejška."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was okay but if I try to compare to last year I struggle to keep the car on the road." / "V porovnání s loňskem jsem měl mnohem větší problémy udržet auto na trati, ale to může být i jinými podmínkami."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I can only control what I do but I feel good. A bit more of an attack mode. A bit more confidence. If the road melts in the afternoon we could be in trouble with our road position." / "Začínám se cítit lépe, věřit si. Odpoledne to v té břečce bude těžké."
SS9
#50
flagFlodin Patrik - Bergsten Göran
in snow bank / byl v příkopu
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Not a good feeling again and this rally I'm treating like a test now. We have to improve the car but we struggle to do that." / "Snažíme se nějak nastavit auto, ale moc to nejde, beru to hodně jako test."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"In the really fast sections I was taking it slightly carefully and losing time. Looks like I'll need to be on the limit all the time to get the top times. I'm feeling confident but we cannot make any mistakes." / "V těch rychlých místech jsem byl malinko opatrnější a hned jsem ztratil. Musím jet stále na limitu, ale neudělat chybu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It was just a clean run. Nothing special. A long day ahead of us, so let's just get it going. It would have been stupid to take any risks here." / "Čistá jízda, nic zvláětního. Je před námi dlouhý den, nemá cenu zatím riskovat."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It was okay, a clean run, we have another gear but a clean start. A big gap to the guys ahead but we will do what we can." / "Na ty před námi máme velkou ztrátu, ale uvidíme, co se dá dělat."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Not perfect, struggling a bit with the front end in places. A podium is still possible, though." / "Nebylo to moc dobré, bojoval jsem s tím. Ano, chceme bojovat o vítězství."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I don't know. It felt quite a steady run in here. Nothing special and no risks. Too slow at the beginning for sure." / "Nechci zatím riskovat. Tady jsem ale začal moc pomalu."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"No, for me my notes were too slow. Not good notes. The car was okay." / "Měl jsem napsaný moc pomalý rozpis."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A very fast stage, I tried but I had lots of understeer and the car was really imprecise. I tried my best." / "Bylo to hodně rychlé a auto je dost nedotáčivé."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"It was icy in there - frozen - which might benefit the guys ahead. Like yesterday the feeling in the car was nice. New stage, new notes, let's see." / "Je to zmrzlé, možná ti první mají výhodu."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"Very careful, I want to get a feeling before we try a bit." / "Jel jsem opatrněji, abych zase získal pocit, než začneme zrychlovat."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"There were so much grip but we had a lot of understeer in places. We're here just to enjoy what we have." / "Grip je skvělý, ale auto máme dost nedotáčivé. Tak si to užíváme."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's a great stage with good memories for me from my win in 2008. The first few kilometres were frozen gravel and hard on the tyres, after that lots of ice - very nice." / "Na tuhle zkoušku mám výborné vzpomínky, slavil jsem tu vítězství v roce 2008. Letos se jede obráceně."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"What can I do today? Not much, just get more mileage in the car. It's hard to find a real motivation." / "Dneska si mohu leda tak více zvykat na vůz, ale chybí skutečná motivace."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"The conditions were good, nice, but my driving - ha! - not so nice. At least my first clean stage." / "Podmínky jsou perfektní, to se ale nedá říct o mé jízdě. Ale alespoň konečně zkouška bez krizí."
SS8
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
in snow bank / byl v příkopu
SS7
#52
flagEriksson Anton - Andersson Lars
Broken wheel / vylomil kolo
#57
flagTimur Yigit Alpaslan - Vilmot Maxime
Broken wheel / vylomil kolo
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
brakes problem / problém s brzdami
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"We had a really good time on the previous stage. This one was really rough, so lots of big hits on the car. I wasn't so careful but it was okay." / "Na té předchozí jsme zajeli dobrý čas. Tady je to dost rozbité a auto dostává hodně ran. Moc jsem na to ale nekoukal."
#92
flagTuohino Janne - Markkula Mikko
"It's okay but we hit a big stone in this stage. I'm lucky not to get a puncture." / "Trefili jsme velký kámen a máme štěstí, že jsme neudělali defekt."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"The car is working well. I just put the front wheels in the ruts and tried to keep them there." / "Auto funguje výborně a já se jen snažím udržet přední kola v kolejích."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I'm doing what I can. It's okay, part of the game, you hit a bank and sometimes it catches you. It was my mistake, and a stupid one. When you push you take the risks, and mistakes happen. That happened to me today." / "Když chceš bojovat, musíš riskovat a mohou přijít chyby. A to se mně dnes stalo."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I tried to manage my tyres this afternoon but still I used a lot. We tried to save our best ones for the next stage. Let's see. A long way still to go." / "Celé odpoledne se snažím šetřit pneu, ale moc to nejde, uvidíme."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"I start to enjoy it now. The roads are fantastic and this car is fantastic. I just need to hold the focus." / "Začínám si to užívat. Zkoušky jsou krásné a auto fantastické. Jen musím udržet pozornost."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"That's good. We were taking it a bit carefully. It looks like we should push more, but that comes with big risks. It's a good feeling to be leading but the question is how we finish the rally." / "Je to dobré, byli jsme trochu opatrnější. Vypadá to, že to mohlo být lepší, ale to je pak velký risk."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I tried to do what I could. Not so much I could have done better. This stage was hard with the gravel. We had a good run, I'm happy." / "O moc lépe to zajet nešlo."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I tried really hard. There are some places to gain with the road position so I tried to put a little bit more into this one." / "Tlačil jsem dost."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I'm a bit annoyed by the stall. I don't know what happened. The dash said 1st gear but when I dropped the clutch I was in 2nd. Not what we needed when we're fighting for tomorrow's road position. A lot of time lost." / "Na startu mně zhasl motor, nevím proč. Ukazatel říkal, že tam mám jedničku, jak jsem pustil dvojku, skočila tam dvojka."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"It's tough in these conditions. My tyres are okay." / "Je to těžké v těchto podmínkách."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Very tricky. I tired to do the best I could. But with no aero [at the front] and being first on the road it was hard. With gravel lines and slush either side it's not easy." / "Dělám, co mohu, ale chybí nám aero na předku a ještě jedu první, to je pak těžké."
SS6
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"Much better but I must say the conditions are really hard. It's my first time on this type of roads on the studs. It's hard to find the balance." / "Je to lepší, ale podmínky jsou hodně náročné. Jedu v tomto poprvé."
#92
flagTuohino Janne - Markkula Mikko
"I enjoy every kilometre. It has started to go better and better." / "Užívám si každý kilometr, je to lepší a lepší."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Just keep it in the ruts and that's it. We are missing our front splitter so we have no front aero. It's not comfortable at speed but we can manage." / "Musíme se držet v kolejích, o tom to je. Chybí nám přední aero, což není ideální ve velkých rychlostech."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Not perfect, but okay, we'll take that." / "Nebylo to ideální, ale dobré."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
in snow bank / byl v závěji
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"We saved the tyres a bit too much on the previous one. Here I had a clean stage but it's hard to feel comfortable to push in these conditions. Not a great stage. I need to improve." / "Na předchozí RZ jsme zbytečně moc šetřili pneu. Těžko se ale c těchto podmínkách cítit dobře."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"I can focus a bit more on the driving now [the throttle issue is fixed]. I'm feeling more confident but I struggle a bit with understeer." / "Teď se mohu více soustředit na jízdu. Cítím se lépe, i když je auto trochu nedotáčivé."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"That's nice to hear. It felt really good! Big moments but okay, that's the game. We have to go flat out." / "Je hezké, že vedeme, ale měli jsme tam krizovky, musíme jet naplno."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"This one was better than the previous one. I tried to drive clean, stay in the line, make no mistakes. It's so easy to go off. So, finally a good stage. We have to drive clean this afternoon." / "Tady to bylo lepší než na té předchozí, snažil jsem se jet čistě, je lehké vyletět ven."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"My tyres were moving about at the end. The conditions are bad with the narrow roads and the slush. With Seb out I have just one car ahead now and that makes it worse." / "Podmínky jsou špatné, trať úzká, břečka. Teď před námi jede už jen jedno auto a bude to ještě horší."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"They went off and are trying to get back on I guess. They are in a narrow place. We saw they were okay so we continued. With missing aero at the front of my car I have no clue how the tyres will last. I tried to drive gently but fluid." / "Ogier je venku v úzkém místě. Chybí nám aero na předku, uvidíme."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
in snow bank / v příkopu
SS5
#72
flagTorn Ken - Sikk Kuldar
Stuck in a ditch
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"So difficult. Some places extremely high grip and just a few with no grip at all. It's impossible to predict." / "Místy je skvělý grip a místy skoro žádný, nejde to předvídat."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I got caught by a short right-hander in 5th gear. I hit a bank and almost rolled. It took a lot of time, for sure." / "Chyboval jsem na pětku a trefil bariéru, skoro jsme šli přes střechu."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It's a long loop and I tried to save my tyres. Maybe I was too careful, I don't know. We'll see." / "Čeká nás dlouhá sekce a já se snažil šetřit pneu, možná až moc."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"The car is fixed and the car is good now. Now it's good to do a stage and get the feeling." / "Auto je opravené. Konečně mám dobrý pocit z jízdy."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"I have a good feeling, and it's a pretty good time. But these are very difficult conditions. A lot of slush outside the line, aquaplaning too, but that's the game." / "Měl jsem dobrý pocit, čas je také dobrý. Ale podmínky jsou hrozně těžké, zadek je neustále v aquaplanningu."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Very high grip in some places, slushy in others. That wasn't maximum attack but I had a clean run. Let's see what Teemu can do." / "Místy je dobrý grip, jinde je břečka. Nejel jsem úplně naplno, uvidíme, jak Teemu."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"Really difficult to keep the car in the line in these conditions. When you slide out of it you lose the rear. I tried my best." / "Opravdu těžko se v těchto podmínkách drží auto ve stopě."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I enjoyed it. I don't think my driving style suited the stages this morning. Maybe its better in the afternoon but I'll have to look after my tyres." / "Myslím, že můj styl nebyl dobrý ráno, možná odpoledne to bude lepší."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The line is bad, lots of gravel and so much slush. In these conditions the car works best, and gives great performance, but [the cleaning means] it will be almost impossible to challenge the guys behind." / "V těchto podmínkách auto funduje výborně, ale zároveň čistíme pro ty za námi."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It's more a gravel rally than a snow rally now. I hit a snow bank and the car spun." / "Teď je to víc šotolinová než sněhová soutěž. Trefil jsem sněhovou bariéru a udělal hodiny."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not so much fun now, I just try to survive. Some gravel and slush on the road. I didn't want to take a risk here - it felt really uncomfortable." / "Teď to není sranda, je to o přežití. Nechtěl jsem riskovat, necítil jsem se na to."
SS4
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"Now we start from the beginning again. After the off earlier the car feels a bit strange but nothing dramatic. The pace was quite okay I think." / "Začínáme zase od začátku. Po tom, co jsme byli venku, je něco s autem, ale nic dramatického."
#34
flagGreensmith Gus - Edmondson Elliott
"A tidy morning. That was the plan. That stage is one of the best in the world!" / "Tahle zkouška je jedna z nejlepších na světě."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"We had a spin, and I think we have a radiator full of snow. The temperature is too high and we have to drive in road mode." / "Udělali jsme hodiny a chladič se ucpal sněhem, museli jsme to dojet na přejezdový režim."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I did some small changes [to the car] after each stage. It's getting there now. It's tricky to feel the grip at high speed." / "Po každé RZ dělám nějaké změny v nastavení a je to lepší."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
in snow bank / byl v závěji
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"After 5km I destroyed the front aero, I thought I had a puncture - that was the feeling. I just went a bit wide by mistake." / "Po 5 km jsem přišel o přední nárazník, měl jsem pocit, že mám defekt, takový jsem měl pocit."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"I have a good feeling, which can be dangerous.... I just need to continue like this and avoid mistakes." / "Mám dobrý pocit a to může být nebezpečné, musíme jet bez chyb."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A good stage. Really sweet conditions - beautiful. You can see that the ice is breaking up a little for the afternoon but we hope for the best." / "Opravdu dobré podmínky. Led ale ubývá, uvidíme odpoledne."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"I'm enjoying it and the car feels okay, I just feel I'm not exploring it enough yet." / "Je to dobré, jen cítím, že jsem se ještě úplně nesžil s autem."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I try to build confidence. It's very fast in these cars and in these conditions. Not easy to get the confidence but I try. The feeling is good. I just need to be able to get on the limit." / "V tomto autě a podmínkách je to strašně rychlé. Snažím se zvyknout si."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Conditions are really good so we need to take the best out of it. Some of the nicest Sweden conditions for now but I expect the second loop will be completely different. Let's see what we can do." / "Podmínky jsou dobré, musíme toho využít. Zatím nejlepší podmínky ve Švédsku za poslední dobu, ale druhé průjezdu budou o něčem jiném."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I'm not happy with the settings in this stage. It was very, very bumpy and I was bouncing around like a kangaroo. We have to look at his before the second pass." / "Nejsem spokojen s nastavením, hrozně to skákalo, jak klokan. Před druhým průjezdem s tím něco musíme udělat."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"The start was good but the end of the stage was white with soft snow on the surface. Not a bad loop for me, no mistakes, but I think the toughest for me is coming on the second loop." / "Začátek dobrý, ale ke konci bylo víc sněhu. Myslím, že druhé průjezdy budou náročnější."
SS3
#26
flagPietarinen Eerik - Raitanen Juhana
rolled / šel přes střechu
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"I don't like to drive like I am at the moment. My mistake - that's it." / "Byla to moje chyba, tak to je."
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"I lost some time passing Kalle, we slowed down quite a lot. Before that not so easy. I have absolutely no rhythm. I'm not confident with the car. I feel my lack of experience." / "Při míjení Kalleho jsme něco ztratili. Nemám ale správné tempo, nevěřím autu."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"I simply didn't see a junction. I was confused by an orange arrow sign. I lost 30 seconds." / "Neviděl jsem pořádně odbočení a vletěl do závěje."
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
in snow bank / byl v závěji
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
in snow bank / byl v závěji
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
in snow bank / byl v závěji
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"A bit better than the previous one but with this push the time should be better. No issue but I just can't go faster." / "Tlačil jsem a doufal, že čas bude lepší, než je. Nemohu už jet rychleji."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"A clean run, but if I stay in the in the lines I don't get the traction out of the corners. We will try to hang in there for the opening loop and hope it's better on the repeat." / "Když zůstávám ve stopě, chybí mně trakce ve výjezdu ze zatáček."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"I can be happy with this driving, but the lines are quite wide. I'm not sure I have any bumpers left at the front or rear!" / "Mohl bych být spokojen, ale stopa je dost široká."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"A better rhythm. Still too aggressive in a couple of places but generally good." / "Stále jsem místy moc agresivní, ale bylo to lepší."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"A better rhythm in here but still not enough I think. Compared to the first stage I drove better, the confidence went back." / "Lepší tempo, ale stále je to málo. Jel jsem lépe, začínám si věřit."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"My rhythm is not good enough. The car feels good, I'm clean, but I'm obviously not adventurous enough with the grip. What more can I say?" / "Moje tempo není dobré. Auto je dobré, ale já nejsem dost odvážný, co říct víc?"
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"A good stage. The beginning was a bit looser than the first stage. It's cleaning a bit. The weekend is long but for the moment everything is working." / "Trochu se čistí. Bude to dlouhá soutěž, ale zatím dobré."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I pushed a little bit more but I think the conditions are getting faster. Some fresh snow here and we are making some lines [for the drivers behind]." / "Trochu jsem přidal, ale ti za námi budou rychlejší, děláme jim stopu."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"This one a bit more difficult than the first. There was more fresh snow on the top and the grip was lower. The car is good, I had fun in the stage." / "Tahle zkouška byla těžší, je tam víc volného sněhu a grip je menší."
SS2
#25
flagRovanperä Kalle - Halttunen Jonne
"Quite okay but I need to get comfortable with the set-up" / "Nemáme ideálně nastavené auto."
#34
flagGreensmith Gus - Edmondson Elliott
"My second only snow rally. We'll do our best to build experience." / "Jedu teprve druhou sněhovou soutěž, musím nabrat zkušenosti."
#92
flagTuohino Janne - Markkula Mikko
"One spin and we stopped the engine too. My first time here since 2006. I don't have the confidence yet." / "Hodiny a zhasl nám také motor. Jedu tu poprvé od roku 2006."
#37
flagBertelli Lorenzo - Scattolin Simone
"I haven't driven a rally for two years, so I feel a bit rusty." / "Dva roky jsem nejel rally."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"Oy, oy, oy! That was not nice. We had to reverse to turn around." And the car? "The temperature is not okay, We have to go now." / "Ty hodiny nebyly příjemné, museli jsme se otáčet. Musím jet, auto se přehřívá."
#33
flagEvans Elfyn - Martin Scott
"Just a bit of a spin into a snow bank. It took a while to turn the car around. Everything is okay though." / "Trefil jsem sněhovou bariéru a udělal hodiny. Pak trvalo dost dlouho, než jsme se otočili."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Quite okay. Some really small things and maybe I'm driving a bit wrong. I need to find out more." / "Možná jedu špatným stylem."
#89
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"The car is a bit slow to react in these conditions. It's very fast and flowing and that's where we struggle. But a clean run. I'm happy with that. Two spares didn't affect the balance." / "Auto v těchto podmínkách pomalu reaguje. Je to hodně rychlé a tam trochu ztrácíme."
#7
flagTidemand Pontus - Fløene Ola
"Yes, it was quite distracting, we had some snow on the screen. We'll see if we can fix it before the next stage." / "Měli jsme sníh na okně, rušilo to. Uvidíme, zda to opravíme na přejezdu."
#3
flagSuninen Teemu - Salminen Marko
"The grip is amazing but I couldn't use the car as I wanted. We can go much faster." / "Grip je skvělý, ale šlo jet o hodně rychleji."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"The feeling was good. I'm really happy to drive here. I was too aggressive in a couple of places but otherwise all good." / "Pocitově to bylo dobré, možná jsem jen byl místy moc agresivní."
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I feel I'm being too hesitant in the car, I'm not driving free yet. I need to find my rhythm." / "Cítil jsem, že jsem moc opatrný. Musím najít rytmus."
#5
flagMeeke Kris - Marshall Sebastian
"It felt clean but I wasn't taking full advantage of the grip available. Okay, I'm happy to have a sensible start." / "Čistá jízda, ale asi jsem nevyužil naplno dobrého gripu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Actually quite good grip, just a few slushy places. Overall the conditions are quite fair at the moment, all good." / "Celkově podmínky jsou teď pro všechny spravedlivé."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It was okay. I could push a bit more but its always tricky to start at the that speed at the beginning. I can go quicker. The conditions are not too bad." / "Mohl jsem jet o něco rychleji, ale ty začátky jsou vždy zrádné."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's warm, seven or eight degrees, and very slushy. The grip is okay but a bit inconsistent. Not easy. Not as bad as last year when I had 10cms of fresh snow!" / "Je hodně teplo, 7-8 stupňů, začíná být břečka. Grip není úplně konstantní, ale stále lepší než loni, kdy bylo 10 cm nového sněhu."
SS1
#19
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"In these conditions the car is undriveable for me." / "V těchto podmínkách to pro mě bylo neřiditelné."
#68
flagGrönholm Marcus - Rautiainen Timo
"Yeah, yeah, yeah, that's okay but we hit the big tyres, and the steering wheel is not straight. I was worried but it's okay." / "Trefil jsem tu velkou pneumatiku a řízení pak nebylo rovné. Naštěstí to dopadlo dobře."
#11
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"This weekend is going to be tricky. We're second on the road tomorrow so maybe good conditions in the morning. I feel comfortable in the car, that's important. I hope to be able to fight for lots of points." / "Víkend bude hodně náročný. Budeme druzí na trati. Ale v autě se cítím skvěle, to je důležité."
#10
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"There was a bit of pressure to get through this stage. Now we can focus on the real action!" / "Tahle zkouška není jednoduchá, teď se můžeme soustředit na skutečnou akci."
#4
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"My approach hasn't changed since Monte Carlo. We'll go flat-out and then we'll see where we are." / "Můj přístup bude stejný jako na Monte. Jet naplno a pak uvidíme."
#21
flagØstberg Mads - Eriksen Torstein
"Not so nice. Okay, the the category is good but the conditions are not nice and the car is not right." / "Nic moc. Není problém kategorie R5, ale podmínky jsou náročné a auto moc nefunguje."
#43
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"I have a good car now, I felt that straight away. I'm going to push on this rally for sure!" / "Určitě pojedu naplno!"
#47
flagKristoffersson Johan - Skjærmoen Stig Rune
"I should be quick here" / "Tady bych měl být rychlý"
#44
flagGryazin Nikolay - Fedorov Yaroslav
"It's our first start in WRC 2 so it's interesting for us. This is tough racing and we want to learn it. We will start slow and increase our pace. Very slippery here." / "Je to náš první start ve WRC2. Bude to těžké a budeme se učit, chceme začít opatrněji a a zrychlovat."
#48
flagLindholm Emil - Korhonen Mikael
"It's an amazing atmosphere. A really nice landing for me on my first Rally Sweden." / "Úžasná atmosféra při mém prvním startu ve Švédsku."
#45
flagBergkvist Emil - Barth Patrik
"It was a good start for us, no mistakes, but the stage was so, so slippery. I didn't expect that!" / "Klouzalo to mnohem víc, než jsem čekal!"
-->