lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
--> -->
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

86. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2018

25. 1. – 28. 1. 2018, Gap • asphalt - snow 388,59 km • Other years
WRC #1WRC 2 #1WRC 3 #1RGT Cup #1

Info

SS17
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's been a difficult weekend. Often in Monte you have to face hard conditions, but this has been extremely difficult. I've never struggled with the tyres choices so much, but in the end we win and I'm super happy. I need to thank the team for another good start to the season. Everyone did mistakes this weekend - I did too. I made a few less." / "Na Monte jsou většinou těžké podmínky, ale letos to byl extrém. Ještě nikdy jsem neměl takový problém s výběrem pneumatik. Ale vyhráli jsme a já jsem hrozně šťastný. Každý tady dělal chyby, včetně mě. Je to ale o tom udě
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Really happy. It's such a big relief to start the season like this. There's always some excitement when you switch teams and I had no idea what to expect. Here it has been a great relief. The team and the car are amazing. My gravel crew did the best job - thanks." / "Jsem moc šťastný. Je to skvělý začátek sezóny. Musím poděkovat týmu, auto je skvělé, a také mým špiónům, odvedli skvělou práci."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Really, really good to be here. Last time out in Australia wasn't great. I have had a lot of pressure on my shoulders since then. Finally I can take that off." / "Jsem opravdu rád, že jsem v cíli. Byl na mě velký tlak, bylo to důležité takhle začít sezónu."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I lost the rear on the gravel part and couldn't catch it. We went wide and had no chance to put the reverse on. I can't even describe my disappointment." / "Na bordelu mi utekl zadek a nešlo to pochytat. Ani nedokážu popsat, jak jsem zklamán."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A horrendous weekend for us. An absolute nightmare. I can't get a feeling with the car. When its good we have to put everything on the line - it's not good enough." / "Pro nás pekelný víkend, noční můra, nemohl jsem získat pocit v autě. Teď jsme do toho dali vše."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
went off, continue / byl venku, pokračuje
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We gave it everything. I knew it would be difficult on this stage with what we had. The damage was done on the first one this morning. Disappointed." / "Dali jsme tomu vše, škoda, jsem zklamaný."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We have done a good rally. Obviously a shame about my mistake on Thursday, but that's Monte. Everybody makes mistakes. Without getting stuck and getting the puncture a podium would have been possible." / "Škoda mé chyb yve čtvrtek, ale to je Monte, každý dělá chyby. Mohli jsme být na pódiu."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"It was amazing. I am not a young driver but I learned so much this one weekend. Amazing. We are lucky because I lost first gear before this stage warming the tyres! Looking forward to getting back in this fantastic car." / "Bylo to úžasné. Nejsem už mladý, ale hodně jsem se tady naučil. Teď jsme měli štěstí, protože jsme při zahřívání pneu přišli o první rychlostní stupeň. Už se těším, až zase usedne do tohoto fantastického vozu."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A bit of a frustrating weekend. Even now we went into a cut and I stalled in a hairpin - on the Power Stage! Some good speed at times, but we struggled with our road position yesterday. Onwards and upwards from here." / "Zhaslo mi motor ve vracáku na power stage! Zajeli jsme pár dobrých časů, ale včera jsme dopláceli na startovní pozici."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I think my tyres were good. We went very slowly on the other stages to save them here. An okay stage. A lot of gravel in there, so I expect conditions to be a bit faster car by car, but we had a good run." / "Na předchozích zkouškách jsme jeli pomalu, abychom sem šetřili pneu. Je tam hodně bordelu na trati, takže čekám, že to bude auto od auta rychlejší."
SS16
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"My soft tyres weren't really optimal for this stage. Let's see on the next." / "Na tuhle zkoušku to nebyly dobré pneu. Uvidíme na další."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We don't have the right tyres for the Power Stage. There are many drivers on the softs and our super softs are going to suffer a lot there. The plan for us is finish the rally and win it. Happy so far but still 14km to go. There were no easy moments in this rally." / "Na power stage nemáme oproti ostatním správné pneu. Cílem je dojet do cíle a vyhrát. Zbývá už jen 14 km."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"More or less the same as this morning. Still very hard but we had a clean run." / "Podmínky jsou plus mínus stejné jako ráno. Náročné, ale jeli jsme bez chyb."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's been a tough Sunday but everything is going according to plan. Not too bad but of course you have to be very careful." / "Je to těžká neděle, ale zatím jde vše podle plánu. Samozřejmě jedu opatrně."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Straight into a snow bank and I had to reverse. The pace note was correct. I don't know what happened - we just went straight on. Now my super-soft tyres are finished. I'll have to use the studs I think." / "Vyjel jsem ven do sněhové bariéry a musel couvat. Rozpis byl dobře, nevím, co se stalo. Moje superměkké pneu jsou pryč, budu muset asi nasadit hřeby."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Crazy conditions, full black ice. I felt more comfortable on the slicks than on the studs. Okay, I have no idea of my time. We don't know. 'All Live' means nothing for the crews, but the whole world knows!" / "Podmínky šílené, černý led. Na slikách jsem se cítil lépe než na hřebech."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The stage was okay but not perfect. We tried, but it looks like Thierry is pushing hard now. Let's see." / "Thierry tlačí hodně, my se snažili hodně, uvidíme."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
went off on the same place as Bouffier, but only small delay / byl mimo ve stejném místě jako Bouffier, ale jen pár vteřin
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Really tricky conditions but better than this morning. Same for all of us now on the tyres I think. I tried to drive fast." / "Je to hodně zrádné, ale lepší než ráno."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"Very bad - I had information the corner was not frozen but it was. The car is fine. There were not many spectators around - it took time." / "Měl jsem informace, že už nemrzne, ale ta zatáčka byla úplně pod ledem. Diváci mně dostali zpět, ale zabralo to hodně času."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"The road is more polished now. In some places the grip is better but in others it's shiny like glass." / "Trať je hrozně uklouzaná. Místy je to lepší, ale někde je to jako sklo."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
went off, continue / byl venku, pokračuje
SS15
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I tried to drive at an okay pace to see how it is. An okay stage, a lot of gravel about but we can go faster." / "Snažil jsem se jet v tempu, abych si to osahal. Mohu jet rychleji."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"No mistake, but I had to stop briefly near the finish, a spectator had set off a flare and I couldn't see through the smoke." / "Těsně před cílem jsem musel skoro zastavit, protože tam nějaký divák použil dýmovnici a já nic neviděl."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not taking any kind of risks on this stage, just ticking off all the corners before the Power Stage." / "Bez rizika, jen jsem si osahal všechny zatáčky před powerstage."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"No problems. Just coming safely through. We did well on the previous stage so we didn't need to push too hard here." / "Zajeli jsme dobře na předchozí, takže tady jsme nemuseli moc tlačit."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A hellish stage. This rally never ceases to amaze me. Black ice on loose gravel? Just trying to stay on the road to be honest." / "Pekelná zkouška. Tuhle soutěž si nikdy nedokážu užít. Upřímně to bylo o tom zůstat na trati."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We have I didn't have a great stage, quite a bit of understeer - it's knocking my confidence." / "Nejeli jsme nic moc, hodně nedotáčivosti, nevěřil jsem si."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I was surprised by how good my time was in the first one. This one was more tricky than I expected, the gravel was very slippery. I'm not so sure about my rhythm, but it wasn't so bad." / "Byl jsem překvapen, jak moc dobrý čas jsem zajel na té předchozí. Tahle byla zrádnější, než jsem čekal."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"I was very slow, it was not easy to find the right pace. Very narrow and slippery. Not great driving but we are here." / "Jel jsem pomalu, těžko se hledá správné tempo. Je to úzké a uklouzané. Ale jsme tu."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Really tricky. A lot more wet and damp than I imagined. I thought the soft tyres would be good - in fact the super-soft would have been better. A lot of gravel and frost in places." / "Opravdu zrádné. Mnohem víc mokré, než jsem čekal. Měkké gumy jsou dobré, superměkké by byly lepší."
SS14
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Others can push if they want but I'm not so keen to - not in these conditions." / "Ostatní mohou tlačit, ale to já nechci, v těchto podmínkách."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"More icy than we thought it would be. Luckily we went with the safe tyre option." / "Klouzalo to víc, než jsme čekali. Naštěstí jsme pneu zvolili na jistotu."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We had the ice marked on the downhill but there was black ice on the uphill too." / "Měli jsme led poznamenaný na sjezdu, ale klouže to i směrem nahoru, kde je černý led."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Very tricky. I think the weather has turned colder since the gravel crews went through - conditions have changed. We'll only know whether the tyres were correct at the end of the rally." / "Mám pocit, že začalo víc mrznout od okamžiku, kdy tu jeli špióni, podmínky se změnily."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Incredibly slippery. I'm not sure if my tyres were correct - whether the studs made much difference on the descent." / "Neuvěřitelně to klouže. Nejsem si jist, zda moje volba pneu byla nejlepší, protože ty hřeby na tom sjezdu taky nefungovaly."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"There was ice in the last 7km and I had no information in my notes." / "Na posledních 7 km byl led a já o tom neměl v rozpisu ani zmínku."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I tried to drive clean and save my tyres. The frost started to get worse and worse. Tricky on the descent." / "Snažil jsem se jet čistě a šetřit pneu. Ten sjezd je zrádný."
SS13
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"New WRC cars are so powerful they pull lots more dirt onto the road in the slow corners. Its really noticeable with the 2017 cars. I have to be cautious but at the same time follow their lines." / "Ta nová wéercéčka vyhazují hrozně bordelu, je to opravdu rozdíl oproti těm starým. Musím být opatrný a jet stejnou stopu."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"There was a lot of gravel here and not so much to gain. It's all about the Power Stage now, and that means we have to get through today. No risks." / "My už nemáme co získat, nám jde jen o Power stage, takže jsme potřebovali dnešek dokončit."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"That means it's all going to plan. I wanted to be 30 seconds ahead tonight. It was very dirty in there, maybe my tyres were not the perfect choice. I was a bit on the limit." / "Chtěl jsem mít přes noc náskok 30 sekund, takže vše jde podle plánu. Možná jsem úplně ideálně nezvolil pneumatiky."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"In the dirty places the tyres was good but in the dry they were overheating a bit. It's difficult to have the perfect tyre in this stage." / "Na bordelu ty pneumatiky fungovaly, na suchu se přehřívaly. Je těžké vybrat ideální pneu."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good. I mean, it's easier now that when we did the stage on Thursday. I was trying to use what I learned." / "Tu zkoušku už jsme jeli ve čtvrtek, tak jsem se snažil využít toho, co jsem se naučil."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"For sure there is more and more mud on the road. It will get slower and slower I think. Sometimes the sun was in my eyes and I couldn't see so clearly." / "Tahá si čím dál víc bláta a bude to jen pomalejší. Také je nepříjemné nízké slunce."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I had a good stage but I stalled in a hairpin and lost one or two secs there. There is more and more mud being pulled out. Let's see how the other guys do - Lappi is the important one." / "Ztratil jsem vteřinu nebo dvě ve vracáku. Je tam stále víc vytahaného bordelu. Uvidíme, jak ostatní, hlavně Lappi."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"Good fun on this stage. It's unbelievable, going from driving so slowly earlier to now this." / "Je neuvěřitelné, jak jsme ráno jeli pomalu a jakou kudlu jedeme teď."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It was okay, but there's a lot of dirt on the road already after just two cars. It would have been easy to trip up. A good stage but slippery in places." / "Už po dvou autech je tam spousta vytahaného bordelu."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I tried to do a good stage. I'm on the super-softs, I'm not sure it was the right choice though - okay, it's a compromise." / "Jel jsem superměkké, ale nejsem si jist, zda to byla dobrá volba."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"It was nice to have a clean road. I really, really enjoyed it. A good feeling in the car, but I wasn't committed enough in a couple of places. If I was in a fight, I reckon it's a stage for soft tyres, but I did my best to make the stage as messy as possible. Let's see how they get on." / "Já měl trať hezky čistou, pocit v autě dobrý."
SS12
#33
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"The stage before was quite good. This was more difficult on the winter tyres but we are learning and will be faster here next year." / "Tahle zkouška byla náročnější na zimní pneu. Ale učíme se a příští rok tu budeme rychlejší."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
His Skoda fitted with studded tyres all round. "The safe option. With our lead we stay on the safe side." / Má všechny pneu s hřeby. "Byla to bezpečná volba. S naším vedením musíme jet na jistotu."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I think now we are finished with the snow." / "Mám pocit, že už je po sněhu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Nothing special let's say, not trying, a consistent run, I'm not pushing." / "Netlačím."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Good. I was trying. After the puncture on the previous stage, I was trying really hard. A good run." / "Po tom defektu na předchozí jsem se teď snažil zabrat."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Very slippery at the end. The mud was a problem here - not the ice." / "Ke konci to opravdu klouže. To je horší než led."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"With Esapekka Lappi's puncture we're up to 4th, but he's not far behind. We lost a bit in here." / "Po defektu Lappiho jsme čtvrtí, ale ne o moc. Tady jsme ztratili něco v bariéře."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"We have two studded and two snow tyres. The studs were very slippery in the mud. We have good fun." / "Jeli jsme dvě zimní a dvě s hřeby. Ty hřeby na bordelu hrozně kloužou."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Just before the start the intercom packed up and I reckon I only heard 40 per cent of the pace notes. Okay, it's a stage I know, and I've been doing my homework, but I didn't get much information about the conditions. I just had to drive as I saw it." / "Těsně před startem se pokazil interkom a já slyšel tak 40%. Ale zkoušku znám, doma jsem se jí učil. Akorát jsem neměl informace o aktuálních podmínkách."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I pushed a bit more in this one, but there was a lot of gravel and the road was very slippery. I enjoyed it though - the first enjoyable one today." / "Trochu jsem zabral, ale bylo tam dost bordelu. Ale konečně jsem si to dnes užíval."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Pretty hairy on this mix of tyres, but we're making progress up the leaderboard. Incredibly slippery and grimy at the end." / "Na mixu pneumatik je to zrádné. Ke konci to hodně klouže."
SS11
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Now it's much better than the morning. We don't need to hurry up, but we can still enjoy the drive." / "Nemáme kam spěchat, ale můžeme si to užívat."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"I have no idea. This was a lucky place where we went off - I'm happy we went off there. Tricky with the black top - it's so, so hard." / "Vylétli jsme na pole v dobrém místě. Byl tam černý asfalt, klouzalo to."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not good news about Esapekka. I;m sorry for him. Conditions are less tricky now. You can push more." / "Je mi líto Esapekky. Podmínky jsou zrádné, jde tu zabrat, ale je blízko k chybě."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
went of same place as Neuville/Meeke/Bouffier / byl na poli jako Neuville/Meeke/Bouffier
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"We lost about eight seconds." / "Na poli jsme nechali asi 8 vteřin."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
changing wheel / mění kolo
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
went of same place as Neuville/Meeke / byl na poli jako Neuville/Meeke
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"I was a little surprised - not the best feeling in there. We were quite clean, tried to stay in the ruts. We had some studs on the car but in these conditions we didn't need them." / "Neměl jsem dobrý pocit. V těchto podmínkách byly hřeby zbytečné."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
went of same place as Neuville / byl na poli jako Neuville
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"We went into a field under braking - huge aquaplaning. I know I wasn't the first. A small spin earlier as well, we went backwards when we touched the snow." / "Na brzdách jsme vylétli ven, ale bylo vidět, že nejsme první. Také jsme předtím udělali hodiny."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I enjoyed that one. Tricky in places, a bit of fog, I could only see 30 or 40m ahead on the 1km straight. Really good fun." / "Užíval jsem si to. V jednom místě byla mlha na dlouhé rovině, ale bylo vidět tak na 30-40 metrů."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
went off on a field / byl na poli
SS10
#34
flagAbbring Kevin - Tsjoen Pieter
stops after flying finish (SS9) / stojí za letmým cílem SS9
#31
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
"It was always my dream to drive Rallye Monte-Carlo, but in these conditions I'm not sure I'm enjoying it" / "Vždy jsme si přál jet Monte v těchto podmínkách, ale nejsme si jist, zda si to užívám."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It was really difficult on the first stage. We are leading and the gap is so big - it's difficult to drive like this and get to the finish. It's crazy. Not easy." / "Vedeme s velkým náskokem, takže je těžké jen dojet do cíle."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"An okay drive. Apart from the Power Stage I don't have much to go for. Just driving to what feels right." / "Kromě Power stage nemám už pro co jet."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Yes, backing off a little more, it's never fun in the slush. Happy so far, but I'm sure the afternoon will be difficult again." / "Malinko se držím zpátky. Odpoledne bude určitě náročné."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The stage was a lot better than the one before but it seems we have a problem with our dampers. They are solid. We need to check them in service." / "Máme nějaký problém s tlumiči, které jsou tvrdé, musíme se na to v servisu podívat."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"This was a bit better. Melting down a bit. The previous one was not on this planet. This is why the Monte is such a legendary rally." / "Ta předchozí zkouška byla jak z jiné planety. Ale proto je Monte legendární."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"This was easier. The downhill part was open, not so much snow and ice. The first stage was like Turinin in 2013/4." / "Tahle zkouška byla snazší. Ta předchozí byla jako Turini 2013/14."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Tricky. I tried my best and I'm still trying to be very careful. With big gaps in front and behind I'm just trying to managing it. But even that's not easy." / "Přede mnou i za mnou jsou velké rozestupy, tak jedu opatrně. Ale stejně to není jednoduché."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"A bit better, we are in a typical Monte-Carlo Rally for sure. The car is good fun to drive." / "Typické Monte, je radost to auto řídit."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"A bit better than expected to be honest. The snow had gone from the downhill section. An okay stage." / "Upřímně podmínky byly lepší, než jsem čekal. Na sjezdu už sníh není."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Much easier than the first one. A good stage. A shame the battle with Evans isn't closer. We continue - the day is long and many surprises still to come." / "O hodně lehčí než předchozí zkouška. Škoda, že k Evansovi nejsem blíže. Ale den je dlouhý a mohou přijít překvapení."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A big contrast between conditions here and the slush at the start. I was aquaplaning on top of the slush. Hats off to my ice note crew." / "Obrovský rozdíl mezi podmínky na startu a v cíli. Klobouk dolů před špióny."
SS9
#33
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
"At least we finished the stage, but I'm not happy. There are some things we need to change about my driving." / "Tak aspoň jsme v cíli. Já ale musím zlepšit mnoho věcí v mém řízení."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I had a big moment near the start. In the slush I was driving at recce speed. The car was doing nothing." / "Měl jsem velkou krizi po startu, a to jsem jel jako na seznamovačkách. Auto ale nereagovalo."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"This is proper Monte-Carlo. Really difficult conditions. We spun three times in a straight line!" / "To je pořádné Monte. Udělali jsme 3x hodiny na rovině."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"One of the worst stages in my career. So much slush, it was super tricky, I was watching the lines in the road and they were going everywhere - I passed Sordo in a ditch." / "Jedna z nejhorších zkoušek v mé kariéře. Minul jsem Sorda v příkopu."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"No chance to push at all. A few places you try you are out immediately. I didn't enjoy the spins and things - definitely not enjoyable." / "Tady se nedá tlačit. Zkusíš to a jdeš ven."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"I think you can really win a lot of time on this stage if you want to try, but for me it's not about that, I really didn't want to crash, it's so easy to. I guess it was quite slow but it's okay." / "Pokud chceš, dá se tady najet hodně času. To ale není můj případ, já nechci havarovat."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I'm relieved to be here. Snow can be nice, but this was not nice at all. Melting, soft snow, slush. Go wide and you don't know where you're going to end up." / "Jsem rád, že jsem v cíli. Sníh mám rád, ale ne takto. Dáte to bokem a netušíte, kde skončíte."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I have no idea how this time will compare. In these conditions it's the most challenging. I had one spin, which cost about 12sec." / "Nemám představu, jaký můj čas bude. Jedny hodiny mně stály tak 12 vteřin."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"No spin, I drive very safe, I did my best." / "Bez hodin, jel jsem v klidu."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"I lost the rear in the braking. It was safer to let it spin. You never know in these conditions - there were lines everywhere. I tried to stay in the cleanest one possible and be smart." / "Utekl mi zadek a raději jsem udělal hodiny. Snažil jsem se jet chytře."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Holy God, that was pretty incredible. A track the width of a tyre in the road and the moment you get off it, it's over. I'm a bit of a snowplow this morning." / "Bylo to šíleně, dělal jsem vlastně sněžný pluh."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Horrible conditions - I tried to keep it steady and be efficient. I think it's getting better for the cars behind." / "Šílené podmínky. Snažil jsem se jet v klidu a efektivně. Pro ty za námi to bude lepší."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
went off / mimo trať
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
spin / hodiny
SS8
#35
flagde Mevius Guillaume - Louka Louis
"Happy to be at the end. The hardest rally I have done."
#34
flagAbbring Kevin - Tsjoen Pieter
"Apart from the middle stage we enjoyed a good pace. We know where we have to be with the tyres now and have found a lovely rhythm."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It was disappointing to see the other guys hit problems today. It was a good battle with Eric [Camilli] but I've been in this sport a long time and sometimes this is rallying. Since I saw Eric in trouble I've been taking it easier - a little more careful." / "Je škoda, že ostatní dnes měli problémy. Měli jsme s Erikem dobrou bitvu, ale to je rally. Pak už jsem jel opatrněji."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"Still difficult, but a couple of good times. Not that bad, safe, no mistakes. Now I need a good rest ahead of tomorrow." / "Už jsou to docela dobré časy, bez chyb. Teď si musím odpočinout na zítra."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's nice to see that even with the same speed I can fight for some positions. Okay, maybe I'm getting there. I need to do a good step if I want to fight for victories in the future but for now I'm quite pleased with the performance." / "Pokud chci vyhrávat, tak se musím ještě zlepšit. Ale teď jsem s výkonem spokojen."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"An encouraging day, building confidence." / "Začínám si věřit."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"Much better grip than the previous stage but still difficult." / "Lepší grip než na předchozí RZ, ale stále těžké."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The car feels perfect, it's great to be here in this position and fighting." / "Auto je perfektní je skvělé být na pozici, kde se o něco bojuje."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The car was working really nicely, I tried to use all the road, keep it smooth and clean. Where can I finish? I don't know. In some stages we have caught 30 sec so anything is possible." / "Auto funguje vážně skvěle. Kde mohu dojet? Všechno je možné."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's been difficult for sure, but we are here and still in the leading position. Without the spin I would be a minute in the lead, but to be leading I have to be happy. Tomorrow I will need to be good." / "Hlavní je, že stále vedeme. Bez těch hodin jsme mohli mít vedení možná minutu. Ale vedu, tak musím být spokojený."
SS7
#36
flagSciessere Eddie - Zanella Flavio
Lost four minutes when he thought he had a puncture. He stopped and waited for the car behind to pass before getting underway again.
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Really heavy rain, so a lot of aquaplaning, lots of mud and poor visibility. It got a bit better, but I needed to be careful on the blacktop - it's like ice."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"A lot of blacktop, sliding, aquaplaning. A demanding stage. We drive safe." / "Náročná zkouška, samý aquaplaning."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"It's getting more tricky. A lot of water flowing like rivers. The road is extremely slippery. It's tricky but we are here." / "Po trati tečou řeky, opravdu to hodně klouže."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Really tricky. The car and the tyres are working well but in the position I'm in I didn't want to do anything stupid. I need to wait for somebody else to make a mistake." / "Auto je v pohodě, ale já nechci udělat nějakou blbost. Raději si počkám, až ji udělá někdo jiný."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"A difficult stage and I lost time because the windscreen was fogged. I couldn't see the inside of the corners." / "Ztratil jsem nějaký čas, protože jsem pořádně neviděl přes zamlžené okno."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I spin again in a hairpin and got stuck in a ditch. We lost about 30 seconds I think. Very difficult conditions." / "Udělal jsem hodiny a spadl do příkopu. Ztratil jsme tak 30 vteřin."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The feeling inside the car was really good. I got a lot of confidence from what was going on. Some slippery sections but for the majority the grip was incredible." / "Pocit v autě jsem měl opravdu dobrý."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"On Tarmac good grip but on blacktop no grip and in standing water no grip."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"Very tricky. A lot of mud. In these conditions I have a lot of room to improve. I don't yet have full confidence." / "V těchto podmínkách mám ještě hodně co zlepšovat."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Horrible conditions. Aquaplaning, a lot of mud, and fog on the side windows meant I couldn't see the cuts. I tried my best. Couldn't do much more." / "Podmínky jsou šílené. Navíc mám zamlžené okno a pořádně nevidím do zatáček. Víc jsem udělat nemohl."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
Off into a ditch at 25km; restarted with spectators' help / na 25. km byl mimo trať, pomohli mu diváci
SS6
#31
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
Slid wide and went off at 3.5km. Retired for the day. / dnes končí
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It started to rain shortly before the start, so the full stage was damp for us. When I saw that Eric [Camilli] had stopped, I slowed down." / "Krátce před startem začalo pršet, takže pro nás to bylo mokré. Když jsem viděl, že Eric stojí, zpomalil jsem."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We got a taste of this one earlier and my gravel crew did a good job, so it wasn't so bad. For me, it felt okay." / "Moji špióni odvedli skvělou práci, takže v pohodě."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"Very difficult conditions, but more fun. Things are tricky and we have to be more concentrated."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"The car feels better but it's incredibly tricky. I didn't get a clean run earlier here, but this was not so bad." / "Auto už je v pořádku, ale ta trať je hodně zrádná."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"There's mud on the road but not enough rain to wash it away." / "Na trati je bahno a neprší tolik, aby se odplavilo."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"Now it's really raining and in this mix of tyres I had to take it a little bit careful." / "Teď opravdu prší a s těmito pneumatikami jsem musel být opatrný."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The stage was full damp for us everywhere, dry as we expected. Not ideal for us." / "Mokro bylo všude, čekali jsme to víc suché."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Feeling better than this morning. I'm a bit happier with the car. In some places the rain has made it very slippery, in others it is still dry. It's 50/50. You need a bit of margin." / "Pocitově lepší než ráno, cítím se v autě lépe."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"A little concerned about managing my tyres this weekend." / "Soustředím se i na šetření pneumatik."
SS5
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"I got a stone between the bleed nipple and the rim on the first stage and that broke it. We had three brakes for the next stage and now I have nothing. I can barely stop. Not nice." / "Na první dnešní zkoušce se dostal kámen mezi brzdu a ráfek a zničil ji. Jel jsem pak na tři brzdy, ale v téhle zkoušce už nemám brzdy vůbec."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"This was the cleanest stage on the loop. A bit more damp, more enjoyable than the previous one, which was a nightmare. Craig has a problem, he was slow to leave the line and let us past very well, so thanks a lot." / "Tahle zkouška byla nejvíc pohodě dnes dopoledne. Craig měl problém, ale skvěle nás pustil před sebe, za to mu moc díky."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I can't be happy after our problems and the puncture today, but we are back in the top ten and now I think maybe top five is possible. The rally is still very long." / "Po včerejšku a dnešním defektu nemohu být spokojený, ale stále si myslím, že páté místo je reálné, soutěž je ještě dlouhá."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Not so happy with my drive on this one, the conditions were much drier than we thought. Not the best for these super soft tyres, so we were a bit on the safe side - but overall not a bad loop." / "Nejsem úplně spokojen s touto erzetou, bylo to suché, víc než jsem čekal. Jeli jsme v klidu, celkově to nebylo špatné dopoledne."
SS4
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
retired for today, alternator problem / dnes končí, problém s alternátorem
#33
flagSuninen Teemu - Markkula Mikko
accident / havaroval
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Safe, but it's crazy with the dirt. They [the drivers ahead] are cutting like hell." / "Je tam hrozně vytahaného bordelu, ti před námi šíleně katují."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"Still no brakes. I've lost the rears completely now." / "Nebrzdí to, o zadní jsem přišel úplně."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"It's okay, but we made a mistake in the service with our tyres. A misunderstanding. We had the wrong ones for the previous stage and now we have two hard tyres at the front." / "Udělali jsme chybu už v servisu při výběru pneu, nerozuměli jsme si." Teď jsme museli jet na předku dvě tvrdé."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The stage was okay, but I don't know what the best tyre choice was. Mine overheated a bit towards the end, it was hard to find a rhythm." / "Nejsem si jist, jaká volba pneu by tu byla nejlepší. Ke konci se mně trochu přehřívaly."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I think I was a bit wrong with the tyres. I expected more humidity, still, there was a bit of damp which helped the super softs to survive. My lead is okay, but in one stage you can lose a lot here, so even this gap isn't really much." / "Myslím, že jsem neměl nejlepší volbu pneumatik, čekal jsem víc vlhka. Sice vedu, ale to se dá tady na jedné erzetě ztratit."
SS3
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Better than last night, at least we can see the road today. My soft tyre choice was good I think." / "Lepší než v noci, už proto, že je vidět na trať. Výběr pneu byl asi dobrý."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"I went straight on at a junction and had to turn around. Not so good. A very dirty road. Tricky." / "Přejel jsem odbočku a musel couvat."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"Quite steady. Lots of dirt in the road. Many surprises and you need to react immediately." / "Na pohodu, je tam dost vytahaného bordelu."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"No brakes. I hit a stone in the road and something is broken. I had literally nothing for about 10km." / "Jsem bez brzd. Něco jsme trefili a 10 km jsem jel bez brzd."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Okay, not bad, but a lot more greasy and damp than I expected. A lot of mud on the road. Whether we got the [4S&2SS] tyre choice right I don't know." / "Klouzalo to víc, než jsem čekal. Je tam také dost vytahaného bordelu."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"Not so bad but I struggled a little in the middle in the damp. I didn't push too hard. We take three soft tyres and two super softs, I don't know if its a good choice." / "Nebylo to špatné, ale na tom mokru jsem s tím bojoval."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"Generally okay but not perfect. Slippery, difficult but okay." / "V zásadě dobrý, ale ne perfektní."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Everything is okay, but it's difficult to say how the stage was. In some places quite slippy and I didn't get the best feeling in the car - too much understeer." / "Nemám nejlepší pocit z auta, je nedotáčivé."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"The middle section was damp as expected. Very tough but okay, we are here." / "Střední část byla mokrá, jak čekali. Náročné, ale jsme tu."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"No idea. 10km before the end we got a slow puncture alarm. We continued, which was the right decision. After what happened yesterday it doesn't really matter so much." / "10 km před cílem se ozval alarm na pomalý defekt. Dojeli jsme to. Po včerejšku je to jedno."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Only a short road section, so we have to go, but everything is okay. An okay stage for us. Some very greasy sections, but okay." / "Je jen krátký přejezd, tak musíme jet. Ale v pohodě, jen místy to klouzalo."
SS2
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"Very tricky for sure, but the car is amazing. Great fun. I tried to drive a bit better. You have to be clean here, with this power you can go wide easily." / "Zrádné, ale vůz je úžasný. Musím se zlepšit."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"That was okay, but there is a lot of gravel being pulled out on the road. I'm quite happy though - happy to be second to Seb." / "Je tam hodně vytahaného bordelu. Ale s druhým místem za Sebem jsem spokojen."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"We are on a mission! No mistakes - that was the target. The pace is not the best but it's not so easy to drive on this dirt. This has always been the challenge for me. I need to build my confidence step by step." / "Naším cílem je jet bez chyb. Tempo není ideální, ale musíme hezky krok za krokem."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"The conditions are perfect but we made a mess. I didn't have enough time before the stage to get the set-up right. I have three bar in the front tyres - and I had a spin in here." / "Před startem jsem neměl dost času správně nastavit auto. V pneumatikách jsem měl 3 atmosféry a udělal jsem hodiny."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A stupid mistake in the first one. A stupid spin. I had a choice to handbrake but I chose to stop and reverse and backed into a ditch. Okay, that's behind me now. A long rally to go." / "Na předchozí jsem udělal stupidní chybu. V hodinách jsem mohl použít ručku, ale zvolil jsem zastavit a couvat. A couvl jsem do příkopu, to jde za mnou."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We only have one spare so I was being careful here, not aggressive in the cuts. Not feeling happy on throttle, I had a half spin here on throttle. We can resolves that but not a great start." / "Měli jsme jen jednu rezervu, tak jsem jel opatrně. Přesto jedny polohodiny."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It's been a really challenging start. We played a gamble here with three super soft tyres. Sometimes you have to do that." / "Náročný začátek. Hráli jsme hru se 3 superměkkými pneumatikami. Občas to tak je."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"This one was much more like Tarmac. Massive understeer on the previous one. I was struggling a lot. We managed to improve a bit here. A lot to learn." / "Tady už byl přeci jen asfalt. Na předchozí byl let a já bojoval s nedotáčivostí. Tady to bylo lepší, mám se co učit."
SS1
#34
flagAbbring Kevin - Tsjoen Pieter
"A puncture in a deep cut - I was just following the lines. After that we lost the brakes. I had to drive slowly to the finish. Not the start we hoped for." / "Defekt v díře ve stopě. A pak jsme přišly o brzdy."
#35
flagde Mevius Guillaume - Louka Louis
"Three spins in the stage and a gearbox problem but we survived." / "3x hodiny a problém s převodovkou, ale jsme tu."
#3
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"I think my pace was not fast enough to get a spin! My car was amazing but it's very difficult for me. I have lots of flat out sections in my notes which are not flat out in this car! In some paces I was not driving so well, but I'm happy to be here." / "Bylo to těžké. Měl jsem v rozpisu hodně flat outu, ale to nejde v tomhle autě! Místy jsem nejel dobře, ale jsem tu."
#32
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Quite difficult. Okay on the Tarmac, but on the ice and in the dirty sections in the cuts I was very, very careful." / "Na tom ledu jsem jel opravdu hodně opatrně."
#4
flagMikkelsen Andreas - Jæger Anders
"It was an okay stage. Difficult to know how much to push. I lost my brakes towards the end - so not the best confidence in the downhill section!" / "Těžko se odhadovalo, jak jet rychle. ke konci odešly brzdy."
#9
flagLappi Esapekka - Ferm Janne
"The Tarmac section itself is okay but I have a few things to learn about the surface. The ice I took very slowly, I don't know the fastest way there. To minimise the mistakes there is the way. I'm pretty satisfied. I don't care about the time. Personally, an okay start." / "Potřebuji se ještě na ledu učit."
#11
flagBreen Craig - Martin Scott
"A disaster - I got stick in the snow. Not in a bank but we couldn't move. Spectators helped us back out. Difficult." / "Zůstal jsem viset ve sněhu, musel jsem počkat na diváky."
#10
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"I got stuck in a ditch. Really simple - caught a patch of ice. I had to wait for spectators and lost a minute - minute and a half. It's a long rally, we'll keep going, but it's not a good start." / "Na ledu jsem sklouzl do příkopu. Čekal jsem na diváky a ztratil asi minutu."
#2
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We got a puncture about 12km in. We had to stop and change it. A bit of drama too on the ice too. A disastrous start." / "Na 12 kilometru jsme museli měnit kolo. Šatný start."
#6
flagSordo Dani - Del Barrio Carlos
"It's not bad, but I don't think I did a very good time." / "Nebylo to špatné, ale čas nic moc."
#7
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Difficult. I spun twice and stalled twice. I think I lost 20 seconds, something like this. Difficult. I saw Neuville - I caught him in an icy section." / "Dvakrát jsem udělal hodiny a dvakrát mi zhasl motor, ztratil jsem tak 20 vteřin."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I got stuck on a snow bank. I pulled the handbrake but locked all four wheels and went off wide. There were only a few people around so it took time to get back again. It's part of the game."/ "Sklouzl jsem do sněhu. Bylo tam jen málo diváků, takže to trvalo dlouho."
#8
flagTänak Ott - Järveoja Martin
"At the beginning of the ice we went out into a bank at like 10kph and I had to reverse. It was very tough." / "Na začátku jsme v minimální rychlosti na ledu sklouzli do břehu a musel jsem couvat."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We lost time in a spin on the ice. We knew it would be tricky - no surprise that so many drivers have had problems!" / "Ztratili jsme hodně hodinami na ledu. Věděli jsme, že to bude zrádné, takže žádné překvapení, že hodně jezdců má problémy."
#5
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
off road / mimo trať
-->