lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
--> -->
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

61. Seajets Acropolis Rally 2015

9. 10. – 11. 10. 2015, Loutraki • gravel 182,41 km - (cancelled 56,72 km) • Other years
ERC #9ERC 2 #9ERC 3 #9ERC Ladies #9

Info

SS6
#2
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Sorry for him (Breen)... His driving here is really good. I am not relaxed at this moment, because so big emotions in my heart. We have a big chance and we have three stages to go and it is not easy to drive without mistake. Now we have a service and maybe there I can be relaxed more." / "Je mi Breena líto, jede tu opravdu dobře. Neužívám si to, protože v mém srdci jsou velké emoce. Máme velkou šanci a do cíle tři zkoušky. Teď bude servis a tam se snad trochu zklidním."
#1
flagBreen Craig - Martin Scott
Arrives at the stage end with an open bonnet and cracked windscreen, he jumps out to open the bonnet as the wipers are stuck under the bonnet. "When the pins are open the bonnet will open..." - Has closed the bonnet and continues. / Do cíle přijel s otevřenou kapotou a prasklým předním sklem. "Když není kapota zajištěna, tak se otevře..." Kapotu zajistil a odjel.
SS5
#2
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"If you don't know this stage in this condition, you don't know where it is slippery." / "Pokud tuhle zkoušku neznáte v těchto podmínkách, nemůžete tušit, kde to klouže."
#10
flagAthanassoulas Lambros - Zakheos Nikolaos
"Up until 100m before finish, then we have a spin and we had to reverse and go through some spectators and come back onto the stage..." / "100 metrů před cílem jsme udělali hodiny, museli couvat a přes diváky se vrátit na trať."
#1
flagBreen Craig - Martin Scott
"It is so so slippy in there. I have a problem with the wipers, he (Scott Martin co-driver) has to put the spray on and I have to put the wipers on. It was just a horrible stage, just so glad to get through it." / "Strašně moc to klouže. Máme problém se stěrači, spolujezdec ostřikuje a já stírám. Opravdu hrozná zkouška, jsem rád, že je za námi."
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"We were lucky on the flying finish we hit something on the bank but not big problem. Stage was really difficult, first quarter section perfect, then absolutely muddy! Sometimes we enjoy but second half it was survival!" / "Měli jsme štěstí v letmém cíli, trefili jsme břeh, ale v pohodě. První čtvrtina zkoušky perfektní, pak je to o přežití v bahně."
#9
flagJeets Raul - Toom Andrus
"Was very dangerous, many places to have a simple mistake and stop there. We had some moments." / "Bylo to dost nebezpečné, stačila malá chyba a končíte. Měli jsme nějaké krizovky."
#11
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"In many many places it was just survival. We have a problem with the front damper, it is getting worse, but we have one more stage to get to the service, hopefully we will make it." / "Na mnoha místech je to jen o přežití. Máme problém s předním tlumičem, zhoršuje se to. Už ale chybí jen jedna zkouška do servisu, snad to vydrží."
SS4
#3
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
Front suspension is all hanging off, also steering damage. "It was problem with the pace notes or it was a wrong call. I thought it was fourth gear corner and it was a hairpin and we hit a wall. We will try to do repairs but the time is quite few so not much chance." / Poškozené přední zavěšení a řízení. "Chyba v rozpisu nebo jsem ho přeslechl, myslel jsem, že tam je zatáčka na čtyřku a byl tam vracák. Trefili jsme zeď. Zkusíme to opravit, ale není moc času, takže šance je malá."
#1
flagBreen Craig - Martin Scott
"Lukyanuk is stopped to change a puncture, in the middle of the fog, I only just saw his lights. I lost a bit of time where Alexey (Lukyanuk) was as I lost my way in the pace notes a bit." / "Lukyanuk mění defekt uprostřed té mlhy, viděl jsem jen světla. Ztratil jsem tam nějaký čas, protože jsem zapomněl kus rozpisu."
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"Very difficult as grip change a lot and I do not have good feeling with this. I try to push but sometimes have scared moment. No big problems only with my driving." / "Je to náročné, protože se hodně mění přilnavost a já z toho nemám problém. Zkoušel jsem přidat, ale byly z toho jen krize. Jinak nemáme problém, jen moje jízda je problém."
#9
flagJeets Raul - Toom Andrus
"Centre of stage was mega fog and view was unbelievable. We took it easy." / "Uprostřed zkoušky je obrovská mlha a nic není vidět, raději jsme to prodali."
#11
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"Everything is okay. The stage is very difficult, very slippy, in the middle we had big fog and did not see anything. The brakes are a little hot." / "Těžká uklouzaná zkouška, navíc v půlce je mlha a není tam nic vidět."
SS3
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"After start very slippery tarmac in some places. We try to pass, a lot of slippery places and I think I was a little bit careful. Not bad driving, but not good." / "Po startu to na asfaltu hodně klouzalo a myslím, že jsem tam byl asi až moc opatrný."
#3
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"It is possible to go much faster. The stage is quite tricky, the first part on the tarmac was extremely slippy, we were too cautious." / "Šlo jet mnohem rychleji. Zkouška je hodně zrádná, hlavně ta první část na asfaltu."
#10
flagAthanassoulas Lambros - Zakheos Nikolaos
"We did not have a problem. The car is okay, we are taking it not cautious, but not taking any risk. We wanted to preserve the tyres here." / "Neměli jsme problém ani jsme nejeli opatrně, jen jsme moc neriskovali. Hlavně jsme chtěli pošetřit pneu."
SS2
#2
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Now my car is softer but grip is better, it was not good choice. I was careful, I am happy to be here. It's okay, I am happy, I am waiting for tomorrow." / "Změkčil jsem vůz, ale protože se zlepšila přilnavost, nebylo to dobré rozhodnutí."
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"Happy, but not happy with my driving, it was a little bit carefully. After the first round I was a little bit carefully in many place. But okay we are here and we can continue tomorrow." / "Jsem spokojen, ale ne s mojí jízdou, byl jsem moc opatrný."
#3
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"The stage is much better now. On the uphill section in the mud we are still losing a lot. Overall I am happy, the pace is good and we are enjoying a lot."
#1
flagBreen Craig - Martin Scott
"I had more things to be bothered in the stage. We had to do some mechanical work before the start."
#10
flagAthanassoulas Lambros - Zakheos Nikolaos
"Now we wit for the big guns, I think we won't set the fastest time, but I feel better than this morning."
#9
flagJeets Raul - Toom Andrus
"This is much more normal, some grip and you know these places and much more easier." / "Tohle je normálnější zkouška, je i přilnavost, je to pak snazší."
#11
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"Second time was much better, the place where we crash last time was just normal." / "Tentokrát dobré. Místo, kde jsme loni havarovali, bylo v pohodě."
#12
flagBotka Dávid - Szeles Péter
"Very good stage, not slippery and very good. Fast, good." / "Dobrá zkouška, moc to neklouzalo, rychlá."
SS1
#3
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"It was just amazing just how different it was, it was rally, it was rally cross, it was racing as we overtake a car. I pushed him a bit in a slow corner as I could not pass him. We missed something on the road section and was 1-minute late into the control." / "Zajímavé je, jak se to mění. Předjížděli jsme auto, dlouho nás nechtěl pustit, tak jsem ho v pomalé zatáčce trochu postrčil. Na přejezdu jsme něco trefili, do časovky jsme přijeli o minutu později."
#16
flagSerderidis Jourdan - Miclotte Frédéric
"We are in Wales!! I saw Consani and maybe another one, it is very difficult." / "Je to jako ve Walesu."
#10
flagAthanassoulas Lambros - Zakheos Nikolaos
"I have never driven something like this before. The other guys who have gone off did no slow down. Acropolis is normally June so is dust, not muddy." / "Nikdy jsem na něčem podobném nejel. Ti, co vypadli, asi nezpomalili. Acropolis se normálně jezdí v červnu, kdy je prach, ne bahno."
#7
flagMartin Charles - Salva Thierry
"With the rain it is completely stupid this stage. There is maybe 5 kilometres, stupid. It is so bad." / "Na mokru je to úplně debilní zkouška."
#14
flagKyrkos Lambros - Polizois Giorgos
Has arrived at the finish after being helped back on the road by spectators. / Dojel co cíle, zpět na trať mu pomohli diváci.
#2
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Definitely survival, in some parts it looks okay, but second is unbelievable. It is hard to say how much. Sometimes you go 3 km/h and you can't move." / "Je to fakt o přežití, některé úseky jsou dobré, jiné ne. Někdy jedeš 3 km/h a nemůžeš zatočit."
#1
flagBreen Craig - Martin Scott
"Horrific, I thought Consani had blocked the road, I genuinely thought the stage was stopped. So, so difficult, one of the most difficult stages I have driven." / "Příšerné. Myslel jsem, že Consani blokuje trať a zkouška bude zastavena. Jedna z nejtěžších zkoušek, co jsem kdy jel."
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"It was only about go to the finish, a lot of mud. From this section 5 or 6 km to the finish very difficult conditions." / "Bylo to pouze o dojetí do cíle. Od nějakého pátého kilometru až do cíle jsou opravdu těžké podmínky."
#4
flagConsani Robert - Vilmot Maxime
"A spectator was in the middle of the road!! How can this be possible if you are a rally fan? Guys! Please! Behave! Rally is over for us." / "Divák byl uprostřed tratě! Jak je to možné, když jste fanoušci rally? Soutěž pro nás končí."
#14
flagKyrkos Lambros - Polizois Giorgos
off road / mimo trať
#9
flagJeets Raul - Toom Andrus
"Like a zoo!, Terrible, it is about survival, some places zero grip... But now we are here and must relax. I saw Consani's co-driver everything was okay, he went out some slippy place. Magalhaes I am not sure." / "Šílené, je to o přežití, někde není žádná přilnavost. Viděl jsem Consaniho spolujezdce, byl mimo v kluzkém místě. O Magalhaesovi nic nevím."
#11
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"When the mud started, it was deep down and we almost hit another car... It was crazy. It is somewhere in the middle (the slippy section), crazy slippy, it is impossible. I had to go in reverse for 80-metres down the stage." / "Na sjezdu na šotolině jsme skoro trefili jiné auto. Je to šílené. Musel jsem couvat už po 80 metrech na trati."
#12
flagBotka Dávid - Szeles Péter
"Stage is very slippy."
#8
flagTlusťák Antonín - Kučera Ladislav
"Crazy, crazy, crazy!!" / "Šílené, šílené, šílené!"