lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
--> -->
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

45. Barum Czech Rally Zlín 2015

28. 8. – 30. 8. 2015, Zlín • asphalt 229,21 km • Other years
ERC #7ERC 2 #7ERC 3 #7ERC Junior #6ERC Ladies #7Czech Republic #5

Info

SS15
#38
flagKlausz Kristóf - Kecskeméti Balázs
"We hit a tree on the stage, now." - The wheel is wobbling, the rear suspension is out of line. / "trefili jsme strom." poškozené zavěšení zadního kola
#46
flagHudec Martin - Picka Petr
Puncture on rear right - "The puncture, I think the first kilometre from the start." / defekt pravé zadní "Myslím, že to bylo už na prvním kilometru."
#23
flagŠtajf Vojtěch - Rajnoha František
"I think we lost first place in leg two by 0.5 today. We tried really hard, we did not have any technical problems. The fight for the champions title is still open (ERC2)." / "První místo jsme asi ztratili už včera. Jeli jsme naplno, neměli problémy. Boj o titul v ERC2 je stále otevřený."
#27
flagBergkvist Emil - Sjöberg Joakim
"This was a crazy weekend, we were pushing almost every stage. I cannot wish for a better end of the season. I am so happy." / "Docela šílený víkend, tlačili jsme prakticky na každé zkoušce. Nemohl jsem si přát lepší konec sezóny."
#22
flagJelínek Jan - Machů Petr
"I am very happy, it is my home rally and I am at the finish, I am very happy!" / "Jsem hodně šťastný, je to moje domácí soutěž a jsem v cíli."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"We have had a very difficult weekend with 3 punctures, but we have made it through to the finish and we could not hoped for much more than that." / "Během víkendu jsme měli tři defekty a s tím jsme nemohli doufat v lepší výsledek."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It has been really great weekend, thanks to the whole team and Skoda Motorsport. The car is really strong and really fast and that is important for us." / "Úžasný víkend, děkuji celému týmu. Auto je skvělé a to je důležité."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"We have no power again, but it was really good rally for us. We did not make any mistakes. We have some very important points for the European Championship. / "Znovu máme problémy s výkonem, ale jinak dobrá soutěž pro nás. Neudělali jsme chybu a získali důležité body do ME."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"We are more than happy at the moment, a remarkable day for us. The feeling is so great that I just pushed it flat out the whole way. Just perfect!" / "Jsme více než spokojení. Získal jsem tak skvělý pocit, že jsme mohli jet úplně naplno celý den. Skvělé."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"We are very happy, we are small private team, it is not easy to drive with this old S2000 car, we are very happy with this result." / "Jsem hodně spokojen, jsme malý soukromý tým, jedeme se starší S2000, takže jsme s výsledkem spokojeni."
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"I really enjoy the rally, it was really nice. I am happy as 6th overall is a really good result for us. I am very happy. Big thanks all of supporters for me!" / "Užíval jsem si to, šesté místo je pro nás dobrý výsledek. Jsem spokojen, díky všem, kdo nám podporují."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"We were a little bit careful last stage, we wanted to finish this rally and that is an achievement in itself. I think we have gained some pace this weekend." / "Poslední zkoušku jsme jeli opatrněji, chtěli jsme soutěž dokončit. Myslím, že jsme během víkendu zrychlovali."
SS14
#48
flagVotava Jan - Synáč František
puncture / defekt
#12
flagOdložilík Roman - Tureček Martin
"We have very big problem with handbrake. Handbrake not working, I lost 10-seconds." / "Nefunguje nám ruční brzda, díky tomu jsme ztratili nějakých 10 vteřin."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The time is quite good, on Semetin we took it quite easy as some very deep cuts where you can destroy the car. Let's wait till the finish, still one stage to go..." / "Čas je docela dobrý. Semetín jsme trochu prodali, protože tam jsou hluboké katy a nechtěli jsme zničit auto. Počkejme do cíle, ještě nás čeká jedna RZ."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"We lost the power, yes, last 5 kilometres. We have a problem, no power, I think we know what it is." / "Na posledních 5 km jsme přišli o výkon. Asi víme, o co jde."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"Everything is fine, I am now feeling the car, almost perfect, the feeling is great and the pace notes working perfect." / "Teď jde vše dokonale, mám cit s autem, pocit výborný a rozpis dokonalý."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"We try to go, but we did not have the concentration, the stage is very tricky, very long." / "Snažili jsme se, ale neměli jsme dokonalou koncentraci."
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"This is good, we enjoy it. Now it is good, we make some change (to the car), the car is very fast." / "Teď je to dobré, udělali jsme nějaké změny na autě a je tak rychlé."
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"It was really hard, there was lots of loose gravel. I try to push, we have to be careful because of the cuts and loose gravel." / "Bylo to těžké, hodně vytahané šotoliny, snažil jsem se jet naplno."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"Made a small mistake and I spun on the stage, it was a very slow corner and the back overtook me. Our pace notes were going fine, so my mistake." / "Udělal jsem malou chybku, když jsem se pomalé zatáčce přetočil. Rozpis byl ok, moje chyba."
SS12
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"Quite ok but I have strange feeling in some places, not so confident like this morning." / "Místy jsem měl divný pocit, moc jsem si nevěřil jako dnes ráno."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"We don't need to win every stage, just want to come to the finish." / "Nepotřebujeme vyhrát všechny zkoušky, teď je to o dojetí do cíle."
SS11
#95
flagLanda Daniel - Novák Petr
puncture / defekt
#42
flagFilip Alexandru - Iancu Bogdan
puncture / defekt
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"For me it wasn't a really good stage, I did not find a good rhythm. The stage is really bumpy and tricky. Many times I hit the floor." / "Nic moc, nenašel jsem dobrý rytmus. Je to hodně uskákané, mockrát jsme jeli po lyžině."
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"We had puncture, we have to do it. After I lose brakes... In the middle of the stage, 10 kilometres to finish. Brakes are out, I do not know what we will do now." / "Museli jsme měnit defekt. A 10 km před cílem jsme přišli o brzdy, nevím, co teď budeme dělat."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"Amazing stage, just perfect. It is so technical, so twisty, so exciting." / "Úžasná zkouška, technická, zatáčkovitá, vzrušující."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"Unfortunately the power has started to go off towards the end of the stage" / "Bohužel ke konci jsme přicházeli o výkon."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"Scary, very scary. Slight mistake with the pace notes. Problem with two pace notes, a little late, so we braked late, close!" / "Příšerné, dvě chyby v rozpisu, šli jsme pozdě na brzdy, bylo to o fous."
SS10
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"Bloody tricky... I thought it was shockingly bad. I was very careful." / "Opravdu zrádné, myslel jsem, že čas bude pomalý, protože jsem jel opatrně."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"A lot of loose gravel is coming out in every corner. We spun and lost a little time." / "V každé zatáčce je vytahaný bordel. Udělali jsme hodiny a ztratili nějaký čas."
#4
flagPech jun. Václav - Uhel Petr
"Is good, no pushing." / "V pohodě, netlačíme."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"We had one problem with pace notes, we must check it, it was something with cut. In pace notes we have cut, but there was something." / "Měli jsme chybu v rozpisu, měli jsme tam kat, ale něco tam uvnitř bylo."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"It's really different stage from yesterday. It is narrow and really tricky. We take it carefully without any push." / "Úplně jiná zkouška než ty včerejší, úzká a zrádná. Jeli jsme v klidu."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"It was very difficult opening stage, we try to keep our concentration and glad we are here. A lot of tricky places." / "Těžká úvodní zkouška, snažíme se koncentrovat a jsme v cíli. Spousta zrádných míst."
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"The start is good, but the stage is very bumpy, on a few horizons (crests) we have some moments" / "Je to uskákané, na několika horizontech jsme měli krizovky."
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"It wasn't the best, I can do better." / "Nebylo to nejlepší, umím to lépe."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"The most ever difficult stage of my life. So tecnical, so blind…" / "Nejtěžší zkouška mého života, technická, slepá místa...
SS9
#132
flagUrban Pavel - Svoboda Petr
byl mimo trať
#36
flagTannert Julius - Thielen Jennifer
"The last 2 kilometres we had completely no brakes." / "Poslední 2 kilometry jsme jeli úplně bez brzd."
#46
flagHudec Martin - Picka Petr
"My feeling of the driving is much more better than the morning. I am really looking forward to tomorrow." / "Můj pocit z jízdy je mnohem lepší než ráno. Těším se na zítra."
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"I really enjoy this rally. Today is really good day, a lot of experience and a lot of fun. This stage I don't find the right confidence. Hopefully tomorrow we will be a little bit better." / "Užívám si to. Na téhle RZ jsem neměl dostatek sebevědomí. Snad to zítra bude lepší."
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"Is good position for tomorrow, but we have to go faster and faster. I willhave to try." / "Pro zítřek je to dobrá pozice, ale musíme zrychlit. Pokusím se o to."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"Our drive was quite good, we didn't do any mistake. This day was very hard, this last stage in the forest, it was very dark and I could not see anything." / "Dnes jsme neudělali chybu. Na poslední zkoušce byla v lese docela tma a nic jsem neviděl."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"I've got 3 punctures through the day, one of them I know where it was, I hit a big stone. The others I don't know where they come from." / "Během dne jsem měl 3x defekt. Jen jednou vím, kde jsem k němu přišel, u těch ostatních ne."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"We were pushing hard all the day. It was a great but difficult day. We were closed from Kopecky some times." / "Celý den jsme jeli naplno, Místy jsme se už přiblížili Kopeckému."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It has been a great day for us, the car is working well." / "Byl to pro nás povedený den, auto funguje výborně."
SS8
#142
flagBaďurová Hana - Zigler Martin
puncture / defekt
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"We are enjoying a lot because the stages are very nice. We are pushing a lot, trying to keep our concentration." / "Užíváme si to, zkoušky jsou krásné. Tlačíme a snažíme se držet koncentraci."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"I was so afraid of doing something stupid. I see a cut and think there is a fair risk of getting a puncture." / "Bál jsem se udělat nějakou blbost. Viděl jsem kat a bál jsem se defektu."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"So difficult stage, really difficult. Hard to drive as the grip is changing all the time but we have so much fun." / "Opravdu těžká zkouška, stále se mění přilnavost."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"We are driving slightly off the pace especially in the fast corners, just building my confidence." / "Hlavně v rychlých zatáčkách nejedu naplno, potřebuji získat sebevědomí."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I think it was much better than the first one. The gravel part in the forest from some tractors and heavy machine were clear now." / "Tenhle druhý průjezd byl lepší, protože natahaný bordel v lese od traktorů se vyčistil."
SS7
#95
flagLanda Daniel - Novák Petr
puncture / defekt
#25
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"We had some technical problems so now we want to get to the service. We were just driving on safety mode, something with the fuel." / "Měli jsme nějaké technické problémy, takže teď se chceme dostat do servisu. Jedeme v nouzáku, něco s palivem."
#38
flagKlausz Kristóf - Kecskeméti Balázs
"It was terrible, there was a lot of big stones on the road." / "Bylo to hrozné, je tam spousta velkých kamenů na silnici."
#39
flagPieniążek Łukasz - Gerber Jakub
"It is a very difficult stage. We try to improve stage to stage." / "Je to velmi těžká zkouška. Snažíme se zlepšit zkoušku po zkoušce."
#55
flagFirla Lumír - Jůrka Zdeněk
puncture / defekt
#27
flagBergkvist Emil - Sjöberg Joakim
"Now we almost catch the car in front of us again. I could not see for the dust and that is where I think we get the slow puncture." - Very soft tyre on the left rear. / "Skoro jsme dojeli auto před námi. Bylo špatně vidět v prachu a tam někde jsme udělali pomalý defekt."
#11
flagWiegand Sepp - Rath Alexander
puncture / defekt
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"I miss brake point and have to reverse." / "Dvakrát jsem probrzdil a musel couvat."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"Everything is ok, I saw one car with some trouble, maybe mechanical." / "Vše v pořádku, viděl jsem něčí odstavené auto, zřejmě technická závada."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Very fast and very bumpy stage, narrow too. I was too careful in the end, I thought I had a puncture." / "Hodně rychlé a uskákané a taky úzké. Na konci jsme jel oříliš opatrně, myslel jsem, že máme defekt."
#8
flagKostka Tomáš - Kostka Lukáš
stopped with mechanical problem / stojí s technickou závadou
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"I almost lost the rear 200 metres before the end. It was a crazy moment, but my reflexes are pretty good so we are here." / "200 metrů před cílem mi utekl zadek, byla to pěkná krizovka, naštěstí mám dobré reflexy."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It was quit okay, but it is important to stay in the line, if you go out of the line you can make yourself some troubles." / Důležité je držet stopu, jinak máte problém."
SS6
#39
flagPieniążek Łukasz - Gerber Jakub
"It is extremely hot in side, we get use to it. We enjoy these stages and we try to improve stage to stage and go a little faster." / "To je extrémně horká v boku, dostaneme použít na to. My si tyto fáze a snažíme se vylepšit stupně ke stupni a jít trochu rychleji."
#29
flagGriebel Marijan - Clemens Stefan
"Really hot day and not easy to make no mistakes. I was not really fast, just try to keep on the road." / "Opravdu horký den, a není snadné dělat žádné chyby. Nebyl jsem opravdu rychle, jen se snaží udržet na silnici."
#27
flagBergkvist Emil - Sjöberg Joakim
"It is tricky stages, mickey mouse stages with many hairpin corners. At least we did not get a puncture which is good." / "Je to složité fáze, Mickey stádia myší s mnoha ostrých rohů. Aspoň jsme nedostali defekt, což je dobré."
#42
flagFilip Alexandru - Iancu Bogdan
Front right puncture - "Very close to the finish line (picked up the puncture) on a high speed segment, I felt the car was like this." / Pravá přední punkce - "Velmi blízko k cílové čáře (zvedl defekt) na vysokorychlostní segmentu, cítil jsem, že auto bylo takhle."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"We broke the wheel in the stage before now we have to go two more stages. I keep going." - Broken rear beam causing oversteer. / "Rozešli jsme kolo na fázi před teď musíme jít ještě dvě etapy. Myslím dál." - Broken zadní nosník způsobuje přetáčivost.
#27
flagBergkvist Emil - Sjöberg Joakim
"We lost the brakes on the last two stages, so we are just being careful, getting through." / "Ztratili jsme brzdy na posledních dvou etapách, takže jsme jen být opatrný, dostat přes."
#23
flagŠtajf Vojtěch - Rajnoha František
"We are having quite a good fight. We both don't understand the times of Botka, he is driving very fast with a group N car. We still have to have the whole championship in mind." / "Jsme mají docela dobrý boj. Oba jsme nechápou časy Botka, ve kterém se veze velmi rychle se skupinou N auto. Stále musíme mít celý šampionát v mysli."
#25
flagButvilas Dominykas - Heller Kamil
"It was much less stressful, we did not have to change the wheel. Still we are improving. Now this time is okay and our tyre choice is quite good." / "Bylo to mnohem méně stresující, jsme nemuseli měnit kolo. Přesto jsme se zlepšuje. Nyní tentokrát je to v pořádku a naše volba pneumatik je docela dobrá."
#21
flagKristiansen Petter - Brennum Ole Kristian
"We still trying, this loop we try different tyres, we are on full medium. The time compared to the first run round is about the same. I think we are getting there step by step. Finally one clean stage without any punctures." / "Jsme stále se snaží, tato smyčka se snažíme různé typy pneumatik, jsme na plné médiu. Čas v porovnání s prvním spuštění kola je zhruba stejný. Myslím si, že jsme se tam dostat krok za krokem. A konečně, kdo čisté etapa bez jakýchkoli defektům."
#46
flagHudec Martin - Picka Petr
"It was fine, nice, nice. We are faster by 25-seconds (compared to the first run)." / "Bylo to fajn, pěkná, pěkná. Jsme rychlejší o 25 vteřin (v porovnání s prvním spuštění)."
#11
flagWiegand Sepp - Rath Alexander
"To be honest, I try my best, okay I do not have the time, but now I am quite on the limit, I think I cannot be faster, but the speed is good. It is a nice experience to drive with different tyres. I still do my best." / "Abych byl upřímný, jsem se snažit co nejlépe, jo nemám čas, ale teď jsem klid na hranici, myslím, že nemůžu být rychlejší, ale rychlost je dobrá. Je to pěkný zážitek jezdit s různými pneumatikami . pořád v mých silách. "
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"Maybe it was first time in my life on this stage where I did the good run. Two small mistakes, but the rest was good, I am happy. It is a really nice feeling, each time is better and better." / "Možná, že to bylo poprvé v mém životě na této scéně, kde jsem dělal dobrou jízdu. Dvě malé chyby, ale zbytek byl dobrý, já jsem šťastný. Je to opravdu pěkný pocit, pokaždé je lepší a lepší."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"Everything okay, but there was a lot of cuts where it is very bumpy." / "Všechno v pořádku, ale tam bylo hodně řezů, kde je velmi nerovná."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"We increased the pace a little bit, I think the car held well here. I am happy with the car. We don't go over the limit, try to do our best." / "Zvýšili jsme tempo trochu, myslím, že auto se zde konají také. Jsem spokojený s autem. Nechceme jít přes limit, pokuste se co nejlépe."
#35
flagAdielsson Mattias - Bäck Christoffer
damaged suspension / poškozené zavěšení kola
#36
flagTannert Julius - Thielen Jennifer
broken left rear wheel / poškozené levé zadní kolo
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"Everything okay, the condition is very difficult, it is very hot inside. I think we are going well without any mistake." / "Vše OK, podmínky jsou náročné, v autě je hrozný horko. Myslím, že jedeme dobře a bez nějaké chyby."
#8
flagKostka Tomáš - Kostka Lukáš
"Still troubles with the power of the engine. On full throttle there is not much pressure from the pop-off." / "Stále nás trápí výkon motoru" (zřejmě potíže s pop-off ventilem)
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"We have no spare, we have to be careful now not to get a puncture." / "Nemám rezervu, musíme jet opatrně, aby nepřišel další defekt."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"It was an amazing stage, I can’t be faster, I tried all I can." / "Úžasná RZ, nemůže jet rychleji, jel jsem jak nejlépe umím."
#4
flagPech jun. Václav - Uhel Petr
"Everything is ok but it’s really hard, Jan is fast." / "Vše ok, ale je to fakt těžký, Honza je rychlý."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"The feeling is much better than in the previous pass but it’s possible to increase the pace a bit." / "O mnoho lepší pocit než při prvním průjezdu, ale je možné jet ještě o něco rychleji."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I was more careful, these chicanes I met in the first pass so I knew how wide they were. We will see, Vaclav Pech keeps fighting on, he is enjoying his driving, we see how it goes." / "Byl jsem opatrnější, v prvním průjezdu jsem trefil retardér, teď už jsem věděl, jak je úzký. Pech stále bojuje a užívá si to, uvidíme, jak to půjde."
SS5
#76
flagNémet László - Szegő János
Accident / nehoda
#142
flagBaďurová Hana - Zigler Martin
puncture / defekt
#95
flagLanda Daniel - Novák Petr
was out of road / byl mimo trať
#42
flagFilip Alexandru - Iancu Bogdan
puncture / defekt
#36
flagTannert Julius - Thielen Jennifer
"Was a stupid mistake in a tight right junction, was much gravel, we went too fast and crashed into a stone. The back wheel was not meant to look like that!" - May not be able to continue. / "Byla to hloupá chyba v úzkém odbočení. Bylo tam moc štěrku a my jeli moc rychle a trefili kámen." Možná nebude schopen pokračovat.
#40
flagTincescu Florin - Itu Sergiu
was out of the road / byl mimo trať
#36
flagTannert Julius - Thielen Jennifer
Damage on rear wheel / poškození zadního kola
#19
flagVlček Martin - Žáková Jindřiška
"It's okay. Stage is just crazy, crazy!" / "Vše v pořádku. Tato RZ je bláznivá."
#21
flagKristiansen Petter - Brennum Ole Kristian
"The first one was my mistake but this one, I don’t know, it comes from nowhere." / "Ten první (defekt) byla moje chyba, ale u tohoto nevím, kde jsme k němu přišli."
#21
flagKristiansen Petter - Brennum Ole Kristian
Front right puncture / defekt - pravé přední kolo
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
" I didn’t hit anything, they just started to go down and down" / "Nic jsme netrefili, prostě začlo být čím dál tím měkčí."
#9
flagNeubauer Hermann - Ettel Bernhard
Still on stage / stále ještě je na trati RZ
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"I trying, trying to get some good pace. Unfortunately I don't think it went well, little mistake, I went into a ditch for a few seconds." / "Snažím se dostat do tempa. Bohužel si myslím, že to nešlo moc dobře, chyboval jsem a ztratil pár vteřin v příkopu"
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
Puncture on front right / defekt - pravé přední kolo
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
Is through without comment. Leaves that had got into the front wheel in the car through the stage had caught fire when he stopped, nothing serious. / Projel bez komentáře. V cíli mu hořelo listí zachycené v kole, nic vážného.
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"Nothing wrong, just too hot here. The feeling is good. We started very carefully as we changed something in the car (in service)."
#4
flagPech jun. Václav - Uhel Petr
"This stage is very very fast. No problems." / "Hodně hodně rychlé, bez problémů."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"The chicane seems to be very tight!'
SS4
#16
flagJeets Raul - Toom Andrus
crashed into house and puncture / narazil do domu a defekt
#30
flagSirmacis Ralfs - Šimins Arturs
"Nice stage, I like it. I don't know why but Ingram still on stage."
#42
flagFilip Alexandru - Iancu Bogdan
"Very nice stage, like Mickey Mouse. Very nice stage, a lot of spectators. The car is perfect, the tyres are very good. We are trying to warm up and raise the rhythm."
#27
flagBergkvist Emil - Sjöberg Joakim
"We did a big push on stage 2, now we took it easy as Ingram is gone. Now we do our best out of the service, it is so hot. I think he (Ingram) hit a kerb, the left rear wheel was almost gone.'
#28
flagIngram Chris - Moreau Gabin
Broken wheel / rozbité kolo - "In the mickey mouse section, it was gravel all over the road and we just smashed the front wheel. We couldn't get the jack on the car so we lost 3 or 4 minutes."
#29
flagGriebel Marijan - Clemens Stefan
"Really hot weather, but for me it is better than rain! It is not easy I could go a little bit faster."
#39
flagPieniążek Łukasz - Gerber Jakub
"We miss one junction but all okay."
#35
flagAdielsson Mattias - Bäck Christoffer
"We are happy with my pace so far. We don't look at the times for the moment, we need experience on tarmac. It is easy to make a mistake on this tarmac."
#19
flagVlček Martin - Žáková Jindřiška
front damage - poškození přední části vozu
#8
flagKostka Tomáš - Kostka Lukáš
"Just quite easy, a little bit losing the engine, losing the power, but now service so will sort. I think it is wrong mapping ." / "Trochu ztrácíme výkon motoru, asi to bude mapováním, v servisu to vyřešíme."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"Unfortunately we had a puncture in Pindula. I had to keep out a lot of the cuts (in this stage) to make sure I didn't get a puncture, so that is not a bad time." / "Bohužel jsme měli na Pindule defekt, takže teď jsem se vyhýbal katování, abychom neměli defekt znovu. Takže čas je dobrý."
SS3
#95
flagLanda Daniel - Novák Petr
puncture / defekt
#17
flagČerný Jan - Černohorský Petr
"Really good, incredible stage. I am really happy, I push really hard." / "Opravdu dobrá zkouška, jsem spokojen, hodně jsem tlačil."
#16
flagJeets Raul - Toom Andrus
"Two very difficult stages, second one we missed one junction." / "Dvě velmi těžké zkoušky, tady na té jsme probrzdili odbočení."
#20
flagJakeš Miroslav - Novák Jaroslav
"It was little bit careful as I spin in the first half of the stage." / "Byl jsem trochu opatrnější, protože v první půlce jsem udělal hodiny."
#9
flagNeubauer Hermann - Ettel Bernhard
"For sure I made one mistake in my pace note and I nearly crashed into a chicane. I only have to continue as one, two guys are going out every stage." / "Měl jsem chybu v rozpisu a skoro vletěl do retardéru. Musím jet takhle i nadále, na každé RZ odpadají dva jezdci."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"Tricky stage, absolutely, what a rally! I am quite happy with the set-up." "Zrádná zkouška, to je rally! Jsem docela spokojen s nastavením."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"I did not see him. It was okay, we did not do any mistake, it was okay." / "Tarabuse jsem neviděl, neudělali jsme chybu, je to dobré."
#8
flagKostka Tomáš - Kostka Lukáš
"We are just smiling now, we must improve the set-up, the car is bumping a lot. I need more kilometres to learn everything." / "Musíme zlepšit nastavení, auto hodně skáče. Potřebuji najet více kilometrů."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"Just at the end of it, we were a little bit too cautious, but the car is moving a lot. But we are still here, it is a tricky rally." / "Ke konci jsme byli trochu opatrní, auto je hodně neklidné. Ale jsme tu, je to zrádná soutěž."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Time is not bad, I am happy." / "Čas není špatný, jsem spokojen."
#4
flagPech jun. Václav - Uhel Petr
"I like Pindula, it is a super stage. I go fast, but Jan is faster!" / "Mám rád Pindulu, jedu rychle, ale Honza je rychlejší."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"Definitely we are hitting the bottom, the road is a little bit damaged here. It (the car) should be a little bit higher here." / "Dřeme spodkem, auto by mělo být nastaveno výš."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"It feels really good, the car is working really well." / "Vypadá to dobře, auto je skvělé."
SS2
#14
flagMartin Charles - Salva Thierry
Rear right puncture, wobbling all over the place, wing damage as well - "Puncture I don't know where, but we had several big moments!" - defekt pravé zadní pneu, poškozené křídlo. "Nevím, kde jsem udělal defekt, ale měli jsme pár velkých krizovek."
#15
flagTlusťák Antonín - Kučera Ladislav
damage on the front right, looks like a heavy hit on a hay bale - poškození na pravé přední straně, pravděpodobně od balíku slámy
#12
flagOdložilík Roman - Tureček Martin
"It was very funny stage, we have no problem, incredible amount of spectators around the track." / "Zábavbá zkouška, neměli jsme problém, u trati je obrovské množství diváků."
#18
flagKobus Hermen - de Wild Erik
"We have to learn the car, it’s better than yesterday" / "Poznáváme auto, je to lepší než včera."
#10
flagValoušek jun. Pavel - Havelková Veronika
"We do this clear run, no mistake, we want to continue with this race." / "Jeli jsme čistě a bez chyb, takhle chceme pokračovat."
#6
flagTarabus Jaromír - Trunkát Daniel
"It was okay, now we had small moment near Robert Consani, small moment as I had to cut, big hit but okay. After the cut (window popped out)." - spadlo mu okno. "Měli jsme menší krizovku u Consaniho, katovali jsme a dostali ránu. Při tom vypadlo to okno."
#8
flagKostka Tomáš - Kostka Lukáš
"Just good warm-up to see how the car is reacting, just step by step." / "Dobré na rozehřátí a poznání auta, hezky krok po kroku."
#2
flagBreen Craig - Martin Scott
"I had to slow down, just on a really fast section to see they were okay. The spectators were slowing us down more than Robert (Consani) was. Big, big crash on a fast section." / "Musel jsem zpomalit, diváci nám zpomalovali víc než Robert. Opravdu velká havárie v rychlém místě."
#3
flagKajetanowicz Kajetan - Baran Jarosław
"Consani had a big crash and we had to stop. So the times is a big sh… But I’m sorry for Roberto." / "Consani tvrdě havaroval a my u něj zastavili, proto ten čas. Je mi ho líto."
#7
flagConsani Robert - Manzo Benoît
"We are out after having rolled many times. But we are OK. I'm so disappointed, this rally will never be mine." / "Končíme, šli jsme mockrát přes střechu. Ale jsme OK. Jsem zklamán, tahle soutěž nikde nebude pro mě."
#4
flagPech jun. Václav - Uhel Petr
"Consani is out he is okay, but we go very slowly. He (Consani) big crash." / "Consani je z auta a je v pořádku, byla to ale velká rána. Projeli jsme kolem něj pomalu."
#1
flagKopecký Jan - Dresler Pavel
"I think the end, in a corner there is a huge step and I did not notice on the recce and there was a big hit. This corner will cause a big problem on this stage. The chicanes are too tight!" / přišel o zrcátko - "Na konci je zatáčka a je tam schod, kterého jsem si při rozpisu nevšiml. Velká rána. Ta zatáčka bude v závodě dělat problémy. A retardéry jsou hrozně úzké."
#5
flagLukyanuk Alexey - Arnautov Alexey
"It's amazing the stage, is really beautiful, but we had a spin on the stage, but luckily we were safe." / "Krásná zkouška, ale udělali jsme hodiny, naštěstí se nic nestalo."