lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang lang
donate
Our website is made possible by displaying online advertisements.
Please consider supporting us by disabling Adblock.

83. Rallye Automobile de Monte-Carlo 2015

22. 1. – 25. 1. 2015, Monaco - Gap - Monaco • asphalt - snow 355,48 km - (cancelled 19,93 km) • Other years
WRC #1WRC 2 #1JWRC #1WRC 3 #1RGT Cup #1

Info

SS15
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"A great rally for us, hopefully Jari-Matti and Ogier will get here too and make this a 1-2-3." / "Pro nás výborná soutěž, doufám, že dorazí i JML a Ogier a získáme triple."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"Again very lucky, same engine problem again, so we had to stop. I'll be in the new car for Sweden so hopefully it wont happen again. I'm pleased to be here without any mistakes from my side." / "Zase máme problémy s motorem, museli jsme zastavit. Na Švédsku bude nové auto, tak doufám, že už se to nestane. Jsem rád, že jsem v cíli, aniž bych udělal chybu."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"He was a little faster, so good for him. The rally was difficult, we lost a bit of time near the end." / "Neuville byl o něco rychlejší, dobře pro něj. My jsme ztratili ke konci."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"It feels great. I enjoyed the conditions today - and the battle with Dani. This rally is really difficult but it's an honour to drive it." / "Dnešní podmínky jsem si užíval a také bitvu s Danim. Tahle soutěž je strašně těžká, ale je čest tu být."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"I'm happy to reach the finish, but there's a bit of a feeling of what could have been. In some places there has been a massive step forward from last year but other other times I've not made great choices." / "Jsem rád v cíli, ale mám pocit, že něco mohlo být lépe. Oproti loňsku jsem v mnoha směrech udělal pokrok, ale zároveň jsem neudělal dobrá rozhodnutí."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"A decent result, but the last two days have been dreadful. We can't go on like this. I pushed hard in this stage and the time was awful." / "Není to špatný výsledek, ale poslední dva dny byly strašné. Nemůžeme pokračovat v tomhle stylu. Na poslední zkoušce jsem jel naplno, ale čas je hrozný."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"It was great. Okay, disappointed because of the mistake, but I had some pleasure. I enjoyed the rally, a great atmosphere and great to be here." / "Škoda té jedné chyby. Jinak jsem si soutěž užíval, výborná atmosféra."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"It's a little drier, still tricky, I had a good stage. We showed good times against Seb, but I want to get results this year." / "Trochu sušší, ale stále zrádné. Ukázali jsme dobré časy, ale tento rok chci jet na výsledky."
#14
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"One small off in the stage, but a good day. See you in Sweden!" / "Jeden malý výlet ven, jinak dobré. Uvidíme se ve Švédsku."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
"We have just fourth, fifth and sixth gear - very difficult in the hairpins!" / "Soutěž jsme dojeli pouze se čvrtým, pátým a šestým převodovým stupněm, což je ve vracácích velmi těžké."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I'm really sorry that we had one mistake earlier in the event, but otherwise I think it's been a really positive start to my season with M-Sport." / "Je mi líto, že jsme v soutěži udělali jednu chybu, ale jinak si myslím, že to byl dobrý start do sezóny s M-Sportem."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"It was okay, we made some good times" / "Celkově dobré, zajeli jsme několik dobrých časů."
#37
flagBertelli Lorenzo - Bernacchini Giovanni
"I'm happy to get to the finish. I have a new co-driver, a new team. Looking for more improvement on rallies I know better this year." / "Jsem rád, že jsem v cíli. Mám nového spolujezdce, nový tým. Doufám ve zlepšení na soutěžích, které znám lépe."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
Gearbox problems / Problémy s převodovkou
SS14
#39
flagCamilli Eric - Veillas Benjamin
Camili has hit a rock with the rear, wheel is bent. / Trefil skálu zadkem auta...
#43
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
Lost wheel / Ulomili kolo...
#34
flagBreen Craig - Martin Scott
"Koci has hit a tree after a patch of black ice. Okay stage for us, caught 2 guys, we took slowly." / Koči trefil strom po ledové plotně. Pro nás dobrá zkouška, předjeli jsme dvě auta, jeli jsme opatrně...
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not good. The brakes on this car are not working well. The pads are so glazed, they have no bite. With one stage to go I hope they will be okay." / "Máme problémy s brzdami, brzdový pedál nemá pořádný krok. Chybí jedna zkouška, tak snad to bude ok."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
His car has lost both right-hand wheels. He's going no further today / Obě kola na pravé straně uražena
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Really, really slow, I want to save my tyres for the Power Stage." / "Jel jsem pomalu a šetřil pneu na powerstage."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
Hit a wall / Trefil zeď
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
Lost brake pedal and crashed / Odešly mu brzdy a havaroval...
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
Probably crashed after finish line / Pravděpodobně havaroval za cílovou fotobuňkou...
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
still without 3rd gear / stále jede bez trojky v převodovce
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Some tricky icy places. I had to stop and reverse at one point." / "Několik zrádných míst. V jednom místě jsem musel couvat."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"It was difficult with my tyres because we had too much pressure in them in the opening stage and destroyed them. Not so good." / "Bylo to náročné na pneu, protože na první RZ jsme je přefoukli a zničili. Nic moc."
#37
flagBertelli Lorenzo - Bernacchini Giovanni
"Tricky, some damp and some ice. My super soft tyres are almost finished at the end but we are okay. I think everybody is in the same situation more or less." / "Zrádném místy vlhko a led. Moje superměkké pneu jsem ke konci skoro odělal. Všichni jsou na tom ale plus mínus stejně."
SS13
#43
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"Quite happy with the time, we have to fight for second place." / "Docela spokojen s časem, bojujeme o druhé místo."
#41
flagKremer Armin - Wicha Klaus
"Not easy with the car, (it's a Super 2000 Skoda, not an R5 spec) There were too many narrow corners but I think it's okay." / "S tímhle autem to není jednoduché proti R5, ale celkem ok."
#32
flagLefebvre Stéphane - Prévot Stéphane
"I don't push. No mistakes. I only want to finish now. I am 2 minutes ahead of Kremer so I am looking only for the finish." / "Netlačím. Mám náskok 2 minuty, takže jen vyhlížím cíl."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We went for a safe tyre choice. Okay, not the optimum for the stage but the most important thing is to try and win this rally." / "Vybrali jsme pneumatiky na jistotu. Na tuhle zkoušku to není ideální, hlavní je ale vyhrát soutěž."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"No point to take many risks where I am. I try to learn it for the Power Stage. That's all I can do." / "V mé situaci nemá cenu riskovat, zkoušel jsem se jen naučit něco na powerstage."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"No problems. Just trying to get safely through. Third place here would be very good." / "Bez problému, jen jsme to bezpečně projeli. Třetí místo by tu bylo výborné."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"Conditions are tricky in some places, there is ice on the road from the outside and snow from the cuts. I think Turini will be very difficult." / "Podmínky jsou zrádné, ale Turini bude horší."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"My tyres were overheating a little before the finish but otherwise okay - a good stage." / "Ke konci se mně přehřívaly pneu, ale jinak ok."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The car is working great. Difficult to know what tyres to take, it seemed like the tarmac had a lot of grip." / "Auto funguje výborně. Je těžké se rozhodnout pro nějaké pneu, protože je to čistý asfalt a přilnavost je výborná."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Yeah, he's pushing hard. That was okay. Let's see how the Col de Turini looks. I expect it will be much worse." / "Ano, Loeb se blíží, to jsem čekal. Uvidíme jak Col de Turini, tam to čekám náročnější."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"There's a lot of corner cutting and that has dragged lots of snow in the road that we did not expect." / "Po katování je v mnoha zatáčkách vyházený sníh, což jsme nečekali."
#14
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"The engineers have found a great setting now" / "Mechanici konečně našli správné nastavení vozu."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
"We have some problem with the gearbox. No third gear, and without 3rd the hairpins are not easy." / "Máme něco s převodovkou, nejde tam trojka, vracáky bez trojky jdou dost blbě."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"A big moment early on, there was a very late call on the pace-note. I had a bit of work to do to straighten it out. It's fine." / "Měl jsem na začátku slušnou krizovku a měl jsem co dělat to vytáhnout."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"Quite slippy at the beginning but it was okay, The finish line is not great - the braking after is short." / "Na začátku to trochu klouže, ale jinak ok. Cíl není ideální, je tam jen kousek na brzdy."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
Pulled straight at the end of the stage
SS12
#43
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"The drive-shaft is broken, all the oil drained out and we have only rear-wheel drive. Such a disaster. I came here to fight for points. but I'm happy we can continue and tomorrow we fight." / "Máme zlomenou poloosu, olej vytekl ven, a tak jedeme jen na zadní náhon. Přijel jsem sem bojovat o bodt, ale jsem rád, že zítra můžeme pokračovat a bojovat dál."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
"There is so much to learn. This is my third Monte and my most difficult." / "Ještě se musím hodně učit. Je to moje třetí a nejtěžší Monte."
#14
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"I went straight off - my fault. I have never driven a stage with tyres like this." / "Vyletěli jsme ven, moje chyba. Nikdy jsem nejel takovou zkouškou na těchto pneumatikách."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"We should have taken a stud here. The car was under-steering a lot." / "Měli jsme nasadit pneu s hřeby, auto bylo hodně nedotáčivé."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
The left rear corner is held together by ratchet straps. "Extremely slow, we lost a load of time. I've got a lot more work to do to get the car back to Monaco, but I reckon we'll do it." Levé zadní kolo je zafixováno pásy. "Jel jsem pomalu a ztratil hodně času. Ještě to bude práce dotáhnout do Monaca."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"I'm not confident at all, but happy that we have got to the end of the day." / "Vůbec si nevěřím, ale jsem rád, že jsem v cíli."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"A really nice stage, the car has really nice balance" / "Hezká zkouška, auto je výborně nastavené."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"We have a big engine problem. We drove a few kilometres with three cylinders, and we had to stop completely to reset it. I don't know exactly what it is." / "Máme velký problém s motorem, několik kilometrů jel na tři válce, museli jsme zastavit a zresetovat auto. Nevím, o co jde, budeme volat týmu."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"Hats off to my weather crew. A great job." / "Klobouk dolů před ledovými špiony, odvedli výbornou práci."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I don't understand, I have no intention to catch him, but I really enjoyed this stage, I have a great rhythm." / "Nerozumím tomu, neměl jsem snahu honit Ogiera, ale zkoušku jsem si užíval a měl dobrý rytmus."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It's a beautiful stage, but in these conditions my studded tyres were the safe option." Did you have a moment? "No. That’s wrong". / "Krásná zkouška, ale v těchto podmínkách byly pneu s hřeby bezpečnou volbou." Měl jste krizovku? "Ne, neměl."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"We tried to use the slicks to see how it was. I had to be very careful in the middle bit. Not my best stage." / "Riskli jsme slicky a v půlce jsme museli být hodně opatrní. Nebyla to moje nejlepší zkouška."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"We tried the crossover combination of 2 studded and 2 super softs. I had a spin and lost 10 or 12 seconds - I could have been faster!" / "Zkusili jsme kombinaci dvou slicků a dvou pneu s hřeby. Udělal jsem hodiny a ztratil 10-12 vteřin, jinak jsem mohl být ještě rychlejší."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"Very difficult because we have handbrake failure. So with slicks, on ice and no handbrake - not easy. I had the throw the car sideways into hairpins. Much more ice than I expected." / "Hodně těžké, protože nám nejde ruční brzda. Takže na slickách, ledu a bez ruční brzdy, nic lehkého. Musel jsem do vracáků auto posílat bokem. Víc ledu než jsem čekal."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"It was the same as every year. All dry except for four or five kilometres of ice and snow." / "Stejné jako každý rok, sucho, pouze 4 nebo 5 km nahoře je se sněhem a ledem."
SS11
#34
flagBreen Craig - Martin Scott
"Finally! I have to take my hat off to my engineer, he's made a big, big, big improvement. After our test I thought I knew how to set the car up - but now we are on the correct set-up. My rally starts here!" / "Konečně! Musím smeknout před mechaniky, kteří mnohem zlepšili nastavení auta. Po testování jsem myslel, že ho máme dobře nastavené, ale správné nastavení je až toto. Moje soutěž začíná až teď."
#43
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"I think we have a puncture. We must check. We had the same super-soft tyres as Lefebvre." / "Myslím, že máme defekt, musíme to zkontrolovat. Jedeme stejné měkké slicky jako Lefebvre."
#32
flagLefebvre Stéphane - Prévot Stéphane
"The first dry stage. A good run, the time should be okay." / "První suchá zkouška. Dobrá jízda, čas by měl být dobrý."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
"We have a soft and snow tyre cross. Okay, probably not the best here but it should be better on the next one." / "Máme křížem zimní a slicky. Asi to není ideální, mělo by to být lepší na další."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I'm giving myself some time to get the confidence back. The car is fine. In 30 minutes the mechanics made it like new." / "Dávám si čas, abych zpátky získal sebevědomí. Auto je v pohodě, mechanici z něj v servisu udělali prakticky nové auto."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Not easy, in a few places the super-softs were overheating a little, but they should be a better option for the stage to come." / "Na některých místech se ty měkké slicky přehřívaly, ale měly by být dobrou volbou pro další RZ."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"It was okay. Trying to be fast and clever at the same time." / "Snažím se jet rychle a přitom chytře."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Good stage! Really fast places and some bumps so it’s good to drive in fully dry conditions. Car is good! We have soft tyres" / "Dobrá zkouška, rychlá a uskákaná. Je dobré jet taky na suchu. Auto je dobré, jedeme měkké slicky."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Yeah, a good stage, no problems for us. Soft tyres." / "V pohodě, žádný problém. Jedeme měkké slicky."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"Nothing special in this stage." / "Nic zvláštního."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"This stage was very bumpy and difficult." / "Zkouška byla dost uskákaná a těžká."
SS10
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Caught out on a gravel section" / "Nechal jsem se nachytat na vytahaném bordelu."
#34
flagBreen Craig - Martin Scott
"Its a bit like dancing on Ice" / "Je to jak tanec na ledě."
#42
flagLategan Henk - White Barry
Stopped in stage / Zastavil v RZ
#36
flagMaurin Julien - Klinger Nicolas
Stopped in stage / Zastavil v RZ
#43
flagKoči Martin - Kostka Lukáš
"One of the hardest stages I have ever done, the fight continues" / "Jedna z nejtěžších zkoušek, co jsem kdy jel, boj pokračuje."
#32
flagLefebvre Stéphane - Prévot Stéphane
"I am pushing on the dry, the stage wasn't to bad, I will see what the gap is to Martin before the next stage" / "Snažil jsem se tlačit na suchých místech, uvidíme, jak to bude s rozestupem na Martina na před další zkouškou."
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
"I never used to like this stage before, very difficult" / "Nikdy jsme nejel na něčem takovém, hodně těžké."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
Is on the move / Opět se rozjel
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"It was on a ice section I was driving carefully, I tried to push in places but when I braked we hit a wall on a slow corner, we are lucky to get to the finish" / "Bylo to na ledu, jel jsem opatrně, ale na brzdách jsem v malé rychlosti trefil zeď, štěstí že jsme tady."
#14
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"Just a steady run through. I want to get to the finish" / "Prostě opatrná jízda, chci dojet do cíle."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"It wasn't possible to enjoy, I lost confidence early in the stage, I am happy to finish the stage" / "Už na začátku zkoušky jsme si přestal věřit, jsme rád, že jsem v cíli."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"It is very difficult conditions and I had a spin and bounced back onto the road" / "Velmi náročné podmínky, udělal jsem i hodiny."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It felt like we went quite hard on the clean bits, a few close calls but that is the nature of the stage" / "měl jsem pocit, že jedeme rychle na suchých místech, pár drobných krizí, ale to k tomu patří."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
Off Road / Mimo trať
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"Very very tricky, we are on slick tyres and there is a big part of the stage in Ice, some parts I want to open the door and push with my legs it doesn't move very well" / "Strašně zrádné, jedeme slicky a velká část zkoušky je na ledu, v některých místech jsem chtěl otevřít dveře a odstrkovat se nohou, jak auto nechtělo jet."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
Is on the move / Opět se rozjel
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"No issues, we took it careful and it was a clean stage for us" / "Vzali jsme to opatrně a zajeli to v pohodě."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not sure if Ogier had a problem, I spun at the beginning of the stage, difficult stage, maybe a bit too safe" / "Nevím, zda má Ogier nějaký problém. Na začátku jsme udělali hodiny a ztratili 10-15 vteřin. Těžká zkouška, možná jsme byli až moc opatrní."
#37
flagBertelli Lorenzo - Bernacchini Giovanni
Stopped in stage / Zastavil v RZ
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Everything OK, we were very safe on tyre choice, I have nothing to play for, it was risky for me" / "Pneumatiky jsme volili velmi opatrně, o nic nejde."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"A lot more ice than I was expecting, we were on the harder slick so on the ice we struggled, we took no chances on the ice but good on the dry tarmac" / "Více ledu než jsem čekal, jeli jsme tvrdý slick, takže na ledu jsme bojovali, tam jsme ztráceli, ale bylo to dobré na suchém asfaltu."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"I was only driving, The position is very very tricky our gravel crew did a very good job, it was a very difficult stage but I drive well" / "Prostě jedu. Naše pozice je zrádná, zkouška je zrádná, ale naši špioni udělali výbornou práci, jel jsme dobře."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
Crashed into a wall / Naboural do zdi
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
Stopped in stage / Zastavil v RZ
SS8
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"It happened when I hit a little bit a wall in an icy place. Not too hard, but something - I don't know exactly what - is wrong. It can happen, but in this road position, I had to tried something different with my tyres. I tried really hard and did a mistake. Now I will try to get back to service." / "Na zledovatělém místě jsem trefil nějakou zídku. Ne moc, ale něco, nevím přesně co, je špatně. To se stává, zkusil jsem jinou volbu pneumatik. Hodně jsem tlačil a udělal chybu. Teď se pokusím dojet do servisu."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Very difficult to know if our studded tyres were the best for the afternoon. The road was clear a lot of the time and we were sliding about on the studs." / "Těžko říci, zda volba pneu s hřeby byla dobrá. Trať byla často suchá a my na ni na hřebech klouzali."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"A bit of a frustrating afternoon with the tyre choices we made. Apart from a spin on Stage 6 it has been okay." / "Vzhledem ke špatné volbě pneu to bylo frustrující odpoledne. Ale až na jedny hodiny na RZ6 dobré."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I'm probably the driver with the least experience here. I've learned a lot." / "Asi jsem jezdec, který tu má nejméně zkušeností. Hodně se učím."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"A lot of sideways driving - it was quite fun." / "Stále se jede bokem, je to sranda."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"We had a massive moment at high speed. We went off, and thanks to the spectators we got back, then later at a junction we went off again, slid on the snow, hit a tree and punctured the tyre. We drove 10km like that." / "Měli jsme velkou krizi ve velké rychlosti. Byli jsme venku a zpět nás vrátili diváci. Pak jsme znovu byli venku na odbočení, trefili strom a udělali defekt, se kterým jsme jeli 10 km.
SS7
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I thought I had a good stage but I lost about 5sec in a hairpin. It was slippery I pushed really hard. My tyre choice was not bad." / "Myslel jsem, že jedu dobře, ale v jednom vracáku jsem v hodinách ztratil asi 5 vteřin. Klouzalo to, ale tlačil jsem. Výběr pneu byl v pořádku."
#14
flagSolberg Henning - Minor-Petrasko Ilka
"I went straight on at a junction and had to reverse." / "Na odbočení jsem jel rovně a musel couvat."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Very dirty, but we were on a different tyre choice. I didn't do much testing with the crossover, but I'm happy with how it performed." / "Hodně bláta. Moc jsme toho nenatestovali na pneumatikách křížem, ale byl jsem spokojen s tím, jak fungovaly."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I was expecting conditions to be better in there. There was snow near the start and lots of slippery mud near the end. "I have snow tyres all round. I'm not sure if it was the best choice but I felt okay." / "Čekal jsem lepší podmínky. Na začátku byl sníh a ke konci hodně bláta. Měl jsem 4 zimní gumy, nejsem si jist, zda to byla dobrá volba, ale cítil jsem se dobře."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Very slippery and I do not have good tyre choice." / "Klouzalo to a já špatně vybral pneu." Jel kombinaci měkkých a s hřeby křížem
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"Lots of mud and snow about but it was more complicated on the first loop." / "Docela dost sněhu a bláta, ale ráno to bylo horší."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"Very slippery and dirty, and lots of mud about, but it's the first stage I've enjoyed driving today." / "Hodně to klouže, je tam hodně vytahaného bláta, ale byla to první zkouška, kterou jsem si dnes užíval."
SS6
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I told him [Ogier] before the stage that I thought it was better to take the studded tyres here. That I had the wrong ones. I was a little surprised by the amount of snow and ice in there. But in the end it was okay for us. A decent time." / "Před startem jsem říkal Ogimu, že na tuhle RZ by asi byly lepší pneu s hřeby a že jsem špatně zvolil. Sněhu a ledu tam bylo dost. No ale nakonec je to dobré, hezký čas."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"I was surprised by the amount of snow and ice in there." / "Nečekal jsem tolik sněhu a ledu."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"It's got colder since the safety note crews went through. There is ice where they said it was clear. You have to drive it as you see it." / "Ochladilo se od té doby, co jeli špioni. Led je i tam, kde tvrdili, že není."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"You really need four studded tyres in here." / "Tahle RZ si opravdu vyžaduje všechny pneu s hřeby."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"With no studs in there it's scary" / "Bez hřebů je tahle RZ pekelná."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I don't speak to the radio anymore." / "Už nikdy do rádia nic neřeknu."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"It's slippery in there and also a lot of fog out there so we took it steady." / "Klouže to a je tam mlha, jeli jsme opatrně." měl křížem zimní a pneu s hřeby
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"We pushed quite a lot at the end, but on four snow tyres without studs it was difficult - especially at the start. On the next stage it should be a little drier." / "Ke konci jsme docela přidali, ale na 4 zimních oneu to nebylo jednoduché. Další zkouška by měla být více suchá."
SS5
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"We tried to make some cuts and put some snow on the road for the cars behind, we try to make an advantage." / "Párkrát jsme udělali kat, abychom vytahali sníh na trať a ztížili to těm za námi."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"Sometime you have to fight. Very, very muddy and I have to take big, big risks to drive like this." / "Je to boj. Hodně vytahaných nečistot a musím hodně riskovat, abych zajel alespoň takový čas."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"It's tricky to adjust to the surface changes, but I'm happy with the clean run so far." / "Jě těžké se přizpůsobovat měnícím se podmínkám na trati, ale jsem spokojen s čistou jízdou."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"We touched a bank in a slippery section near the start. That's what happens when you lose your studs." / "Hned na začátku jsme byli ve sněhové bariéře, protože jsme přišli o hřeby."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Good notes from our safety crew, even though spectators are throwing more snow on here and there." / "Máme dobré poznámky od špiónů, i když tu a tam je na trati sníh od diváků."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The road conditions are definitely getting worse, especially near the end. Sometimes the spectators are throwing snow on the road, sometimes it's the cars in front. Our gravel notes are often wrong as a result." / "Podmínky jsou těžké hlavně na konci. Někdy je na trati sníh od diváků, někdy vytahaný od posádek před námi. Proto nám nesedí rozpisy od špionů."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"You have to be happy for every stage you get through here! Try to go straight and you end up going sideways." / "Je třeba být spokojený za každou projetou zkoušku. Zkuste jet rovně a pak zatočit."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It was messy in some places. The snow is in the road. I had a smooth run, but I couldn't do much better than that. It's okay. I have a strategy." / "Místy je na trati naházený sníh. Mohl jsem zajet lépe, ale jedu si svoji taktiku."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"We lost all the studs in the asphalt on the second stage, so wherever there is ice it's very tough. Not easy to survive." / "Na předchozí RZ jsme přišli o hřeby, takže kdekoliv je led, je to náročné a o přežití."
SS4
#17
flagProtasov Yuriy - Cherepin Pavlo
front left puncture / defekt levé přední penu
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"I started to push hard again. I did a little mistake." / "Udělal jsem malou chybu, ale jinak zase tlačím."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"Not bad, I thought my time would be better but all in all was good." / "Nebylo to špatné, ale myslel jsem, že čas bude lepší."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"The cars in front are cutting a lot, so there is a lots of mud on the road." / "Ti vepředu hodně katují, takže je hodně bordelu na trati."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"Difficult - I hardly recognize the road after the recce, the notes from the gravel crew are hard to use." / "Těžké, po seznamovačkách je to jak jiná trať a poznámky od špionů se těžko používají."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"Quite okay but the speed is not good enough. Maybe not perfect on the tyres - I tried to save them because there was lots of asphalt - I have no more studs." / "Rychlost není nic moc. Bylo tam hodně asfaltu a přišel jsem o hřeby."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"Not a good stage - the rhythm was terrible, but okay, we tried to save some studs for the next stage." / "Nic moc, snažili jsme se zachovat nějaké hřeby na další RZ."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I feel more comfortable now. Certainly a lot better than the first one."/ "Cítím se lépe, určitě lépe než na té první."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"It was difficult because I didn't manage to keep the studs." / "Náročné, protože jsem přišel o hřeby."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"Yeah, okay. That was icy and tricky" / "Ledové a zrádné."
SS3
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"A lot of fog, so you have to trust your notes 100 per cent - and on a new stage that's tricky." / "Hodně mlhy, takže musíte věřit rozpisu na 100% procent, což je na nových RZ zrádné."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"Really. really crazy conditions. I'm keeping my own rhythm so all good for us." / "Opravdu strašné podmínky, jedu si svoje tempo."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Okay - no problems for us. The fog at the beginning knocked my confidence at bit. Happy to get through." / "Mlha na začátku mně srazila sebvědomí, takže jsem rád v cíli."
#5
flagEvans Elfyn - Barritt Daniel
"It was okay. It didn't feel too wild - I just tried to be neat and tidy. The right tyre choice too, I think." / "V pohodě, jel jsme čistě a dobře zvolil pneu."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Quite difficult to find my rhythm with such a fog!" / "Těžko se v té mlze hledá správné tempo."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"What a stage! I thought today would be easier than last night - but no. There was more ice than I expected and in the fog there was no visibility at all - not ideal when you are trying to see where the grip is." / "Myslel jsem, že dnes to bude jednodušší než včera, ale není. Ještě více ledu a špatná viditelnost. Nic ideálního, když chcete odhadnout přilnavost."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"I took it very steady. Very demanding conditions and it's a long rally. Lots of black ice and fog here. No reason to take any kind of risk. There are good stages to come." / "Jel jsem opatrně, náročné podmínky. Mlha a černý led. Ty lepší RZ přijdou."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"All okay but very slippery. We didn't have full studs because our gravel crew said there was only 4km ice. It was more like 10km. And fog too. We took it cautiously." / "Hodně to klouže. Nevybrali jsme pneu s nejvíce hřeby, protože nám špioni hlásili led jen na 4 kilometrech, on byl ale na deseti. Jeli jsme opatrně."
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"Very difficult. I didn't take any risks. Very slippery at beginning and some thick fog too. After yesterday I decided to build experience and confidence." / "Náročné, neriskoval jsem. Hodně to klouže na začátku a je i trochu mlha. Po včerejšku potřebuji získat sebevědomí."
SS2
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"We spun, and when we were in reverse we lost the lights and the alternator I think. First I lost all lights then the car was switching on and off. We managed to reset it and get going - which is the main thing - but we lost a lot of time." / "Udělali jsme hodiny a když jsme couvali, tak zhasla světla. Auto nechtělo nastartovat, asi alternátor. Teprve po resetu se to rozjelo, ale ztratili jsme hodně času."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"It was okay but a lot of gravel everywhere in every corner. I had a good tyre choice for the first stage but it wasn't the best for the second. I passed two cars in there - I'm not sure who they were." / "Celkem v pohodě, ale v každé zatáčce je vytahaný bordel. Na první RZ jsem dobře zvolil pneu, tady ne. Předjel jsem dvě auta, ani nevím koho."
#15
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
Has been off the road / Byl mimo trať (když byl míjen dalším vozem)...
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"Okay for us. Quite clear, no problems. It was my aim to be here ready for day two, so I'm happy with that" / "Celkem v pohodě, mým cílem bylo v pohodě dnes dojet, takže jsem spokojen."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"The stage is very dangerous, so I had to keep a safe pace. Still, it feels good to be here, it's the first time I have reached the end of the opening day of the Monte!" / "Zkouška je hodně nebezpečná, jel jsem opatrně. I tak jsem rád v cíli, protože je to poprví, co jsem v cíli prvního dne Monte!"
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"Difficult to find a rhythm. Not a good stage." / "Těžko jsem hledal rytmus, špatné."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"It was okay. I'm playing it very carefully. Lots of black ice so I'm taking no risks. I have fitted two snow tyres and two with studs. I think it was the right choice." / "Jedu opatrně. Hodně se leskne led, tak neriskuji. Jel jsem dvě zimní a dvě s hroty, asi dobrá volba."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"Not a good stage. We have a problem with the boot - it was opening and that was distracting." / "Špatná zkouška. Máme problém, otevírá se nám kapota a ruší to."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"I'm very happy to be here because the stage was difficult. I was surprised by my time on the first one. First on the road is very difficult and I have done a wrong tyre choice for this one. Studs were the correct choice for the first stage - but not this one." / "Jsem spokojen, náročná zkouška. Na první jsem byl překvapen časem, začínat je těžké. Tady na té druhé jsem špatně zvolil pneu, hřeby se hodily na první RZ, ale ne na tuhle druhou."
SS1
#18
flagChardonnet Sébastien - de la Haye Thibault
"After four or five corners I found some snow and hit a big stone on the right rear. It was difficult to get the car through the stage. I don't know if we can continue tonight." / "Už po pár zatáčkách jsem trefil velký kámen na pravé straně, jsem rád, že jsem to vůbec dojel. Nevím, zda budeme dnes pokračovat."
#32
flagLefebvre Stéphane - Prévot Stéphane
"We had a big moment a couple of kilometers before the finish." / "Pár kilometrů před cílem jsme měli velkou krizovku."
#4
flagLoeb Sébastien - Elena Daniel
"So much ice around. It didn't feel like we were going fast at all. Three kilometres before the end I told [my co-driver] Daniel 'That's it, I've stopped - completely stopped' That's really how it felt. And then we saw the time!" / "Strašně ledu. Neměl jsem pocit, že jedeme rychle. Tři kilometry před cílem jsem říkal Danielovi, že jsme úplně zastavili, tak jsem se cítil. A pak jsem viděl ten čas."
#16
flagKubica Robert - Szczepaniak Maciej
"One moment, we went straight on in a braking zone. We have a lot of understeer" / "Měli jsme jednu krizi, šli jsme na brzdách rovně, auto je hodně nedotáčivé."
#6
flagTänak Ott - Mõlder Raigo
"So difficult, but we didn't have any moments - and we saw that many people did. I feel so good to be back in a factory team. I'm doing my best and trying to be as relaxed as possible." / "Strašně těžké, ale neměli jsme žádnou krizovku a jak jsme viděli, ostatní ano. Cítím se výborně zpátky v továrním týmu a snažím se to užívat."
#15
flagBouffier Bryan - Panseri Xavier
"I didn't expect it would be this slippery. I had two moments and I'm happy to be here. For a first stage it was very difficult!" / "Nečekal jsem, že to bude tak klouzat. Měl jsem dvě krize a jsem rád, že jsem v cíli. Na úvodní zkoušku to bylo hodně náročné."
#8
flagSordo Dani - Martí Marc
"I lost time in the first split. I braked too late, went off and stalled the engine. My co-driver Marc had to get out to help push us out of the ditch." / "Už na začátku jsem pozdě brzdil, šel ven a zhasl motor. Spolujezdec musel jít ven pomoci vytlačit auto z příkopu."
#21
flagProkop Martin - Tománek Jan
"When you try to go fast it's impossible" / "Kdykoliv jsem se snažil zrychlit, tak to prostě nešlo..."
#3
flagMeeke Kris - Nagle Paul
"Conditions are really tricky, but I'm happy!" / "Podmínky jsou opravdu náročné, ale jsem spokojen."
#7
flagNeuville Thierry - Gilsoul Nicolas
"I struggled a lot but I tried to be very smooth with this difficult conditions." / "Hodně jsem s tím bojoval, ale snažil jsem se jet opatrně."
#12
flagØstberg Mads - Andersson Jonas
"We have no word to describe this stage. I tried to avoid mistakes." / "Žádná slova nemohou popsat tuhle zkoušku. Snažil jsem se neudělat chybu."
#9
flagMikkelsen Andreas - Fløene Ola
"Very tricky stage. I did go with no risk. Not easy at all. It will be better and better for each driver." / "Hodně zrádná zkouška, neriskoval jsem. Pro další jezdce to bude jednodušší a jednodušší."
#2
flagLatvala Jari-Matti - Anttila Miikka
"It’s only 12s gap but this conditions are so demanding that u can loose minutes if you make a mistake" / "Ztratil jsem jen 12 sekund, ale podmínky jsou tak náročné, že se tu dá ztratit klidně minuta."
#1
flagOgier Sébastien - Ingrassia Julien
"Almost full ice everywhere, little grip. I tried to drive very carefully. Not an easy one to start the rally" / "Skoro všude je led, žádná přilnavost. Snažil jsem se jet opatrně, není to snadný začátek."
-->