Hunsrück Junior Rallye
DMSB Rallye Cup Süd #3 • Youngtimer Rallye Trophy #4 • Luxembourg Cup #3 • Saarland (SRM) #5 • BMW 318 iS (D) #4 • Rheinland-Pfalz
1. 7. 2023, Idar-Oberstein • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 108/74 • asphalt 59,19 km
1. | Berlandy Georg - Annemüller Tina | Škoda Fabia R5 | 42:10.0 | |||
2. | Reiter Max - Nemenich Conny | Peugeot 208 Rally4 | AvD e.V. | 43:14.8 | ||
3. | Kässer Tom - Schneeweiß Stephan | Peugeot 208 Rally4 | 43:24.7 |
1. | Jansen Heinz-Robert - Brauer Alexander | Opel Manta B | MSC Wahlscheid e.V. | 49:19.5 | ||
2. | Strauch Dirk - Wildschütz Stefan | Opel Ascona B | MSC Wahlscheid e.V. | 50:42.7 | ||
3. | Esser Frank - Andres Tobias | Ford Sierra RS Cosworth 4-door | 51:13.3 |
1. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 44:39.8 | |||
2. | Weimerskirch Sam - Zoenen Cédric | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 46:12.6 |
1. | Reiter Max - Nemenich Conny | Peugeot 208 Rally4 | AvD e.V. | 43:14.8 | ||
2. | Bieg Michael - März Lena | Mitsubishi Lancer Evo IX | RG Oberberg e.V. | 44:00.1 | ||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 44:39.8 |
1. | Teves Denis - Meditz Michael | BMW 318 iS E30 | 47:56.7 | |||
2. | Schneider Lars - Hoffmann Jakob | BMW 320i Compact E36 | 51:30.6 | |||
3. | Heß Jan - Krug Benjamin | BMW 318 Ti Compact E36 | 51:45.7 |
DMSB Rallye Cup Süd #3 • Youngtimer Rallye Trophy #3 • AvD Rallye Meisterschaft #2 • Luxembourg Cup #3 • Saarland (SRM) #3 • BMW 318 iS (D) #4 • Rheinland-Pfalz #5 • Saar-Pfalz (SPRM) #5
18. 6. 2022, Veitsrodt • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 83/44 • asphalt 59,08 km
1. | Schwarz Fabio - Zenz Dennis | Ford Fiesta Rally3 | 43:36.5 | |||
2. | Reiter Max - Nemenich Conny | Peugeot 208 Rally4 | AvD e.V. | 43:39.2 | ||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 45:19.8 |
1. | Merten Frank - Spreitzer Stefanie | Volkswagen Golf III GTi 16V | MSC Wahlscheid e.V. | 48:55.9 | ||
2. | Wolfertz Erik - Krieg Jürgen | Opel Kadett GT/E | RG Oberberg e.V. | 49:14.5 | ||
3. | Esser Frank - Andres Tobias | Ford Sierra RS Cosworth 4-door | 50:22.5 |
1. | Reiter Max - Nemenich Conny | Peugeot 208 Rally4 | AvD e.V. | 43:39.2 | ||
2. | Limpert Hans - Limpert Max | BMW 320 iS E30 | AC Ebern | 45:20.7 | ||
3. | Müller Kevin - Müller Wolfgang | Toyota GR Yaris | MSC Kempenich | 47:16.0 |
1. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 45:19.8 | |||
2. | Weimerskirch Sam - Freichel Yves | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 46:44.2 |
1. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo IX | 45:19.8 | |||
2. | Braun Karlheinz - Kasper Christoph | BMW M3 E36 | AMC Gießen | 46:41.9 | ||
3. | Weimerskirch Sam - Freichel Yves | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 46:44.2 |
1. | Merten Frank - Spreitzer Stefanie | Volkswagen Golf III GTi 16V | MSC Wahlscheid e.V. | 48:55.9 | ||
2. | Wolfertz Erik - Krieg Jürgen | Opel Kadett GT/E | RG Oberberg e.V. | 49:14.5 | ||
3. | Loock Michael - Weinert Daniela | Volkswagen Golf II GTi 16V | HWRT Wohlmuthausen | 49:34.3 |
1. | Schmidt Udo - Sticher Volker | BMW 320 iS E30 | Sportfahrer-Team Hunsrück | 46:50.5 | ||
2. | Müller Kevin - Müller Wolfgang | Toyota GR Yaris | MSC Kempenich | 47:16.0 | ||
3. | Barth Andreas - Reidenbach Björn | BMW E46 Compact | Sportfahrer-Team Hunsrück | 47:30.5 |
1. | Braun Karlheinz - Kasper Christoph | BMW M3 E36 | AMC Gießen | 46:41.9 | ||
2. | Barth Andreas - Reidenbach Björn | BMW E46 Compact | Sportfahrer-Team Hunsrück | 47:30.5 | ||
3. | Schwarzmannseder Lars - Schwarzmannseder Björn | Peugeot 206 XS | ADAC Nordbaden e.V. | 47:52.7 |
1. | Hofmann Robin - Meyer-Scheel Alica | BMW 318 iS E30 | Taunus Racing Team e.V. | 48:39.9 | ||
2. | Schneider Jan - Schneider Marc | BMW 318 Ti Compact E36 | Taunus Racing Team e.V. | 49:49.6 | ||
3. | Sokolowski Marc - Düring Philipp | BMW 318 Ti Compact E36 | 51:20.7 |
DMSB Rallye Cup Süd #1 • Youngtimer Rallye Trophy #1 • Luxembourg Cup #1 • Saarland (SRM) #1 • BMW 318 iS (D) #1
12. 6. 2021, Veitsrodt • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 110/61 • asphalt - gravel 58,62 km
1. | Wallenwein Sandro - Poschner Marcus | Ford Fiesta Rally3 | MSC Stuttgart | 43:32.1 | ||
2. | Kässer Tom - Schneeweiß Stephan | Honda Civic Type-R EP3 | ADAC OC Winnenden | 44:55.9 | ||
3. | Garten Lars - Litzius Mandy | BMW M3 E36 | 44:57.3 |
1. | Jansen Heinz-Robert - Jansen Martin | Opel Manta B | 48:02.7 | |||
2. | Wolfertz Erik - Lüling Björn | Opel Kadett GT/E | RG Oberberg e.V. | 49:29.5 | ||
3. | Wilde Christoph - Franzen Markus | Simca Rallye 2 | 51:36.5 |
1. | Kässer Tom - Schneeweiß Stephan | Honda Civic Type-R EP3 | ADAC OC Winnenden | 44:55.9 | ||
2. | Schumann Max - Lennartz Kevin | Honda Civic Type-R EP3 | 44:57.8 | |||
3. | Bliss Oliver - Peter Fabian | Mitsubishi Lancer Evo VI | Bliss Autosport / ADAC Südbaden e.V. | 45:09.0 |
1. | Souvigné Mike - Duarte Lorine | Renault Clio R3 Maxi | 44:58.6 | |||
2. | Schloesser Thierry - Bauer David | Ford Escort MK2 | 48:15.2 | |||
3. | Weimerskirch Sam - Brachtenbach Michèle | Mitsubishi Lancer Evo VIII | 49:27.6 |
1. | Schumann Max - Lennartz Kevin | Honda Civic Type-R EP3 | 44:57.8 | |||
2. | Bliss Oliver - Peter Fabian | Mitsubishi Lancer Evo VI | Bliss Autosport / ADAC Südbaden e.V. | 45:09.0 | ||
3. | Gropp Uwe - Lutter Niklas | Mitsubishi Lancer Evo X | 46:15.0 |
1. | Habicht Daniel - Keller Michael | BMW 318 iS E30 | 49:51.3 | |||
2. | Sokolowski Marc - Düring Philipp | BMW 318 Ti Compact E36 | 50:28.7 | |||
3. | Wagenlender Dominik - Kästner Johannes | BMW 318 iS E30 | 54:25.1 |
Youngtimer Rallye Trophy #5 • Luxembourg Cup #4 • Saarland (SRM) #4
13. 6. 2020, Hettenrodt • asphalt
Event has been canceled due to the spread of COVID-19
Youngtimer Rallye Trophy #3 • Luxembourg Cup #4 • Saarland (SRM) #4 • BMW 318 iS (D) #4 • Saar-Pfalz (SPRM) #6
25. 5. 2019, Hettenrodt • entries/finish - 108/80 • asphalt - gravel 33,32 km
1. | Noller Rainer - Schlicht Tanja | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Potzberg | 25:27.1 | ||
2. | Bliss Oliver - Grundmann Stefan | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Südbaden e.V. | 25:50.3 | ||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo VI | 26:10.6 |
1. | Drzensla Darius - Schoder Manfred | Ford Escort RS 2000 MKII | AC 1927 Mayen e.V. | 28:00.7 | ||
2. | Küches Michael - Adams Frederic | Opel Ascona 400 | 28:22.7 | |||
3. | Jansen Heinz-Robert - Jansen Martin | Opel Manta B | MSC Wahlscheid e.V. | 28:30.3 |
1. | Schaus Andy - Brack Jens-Erik | Opel Astra GSi 16V | 27:46.1 | |||
2. | Goedert Georges - Freichel Yves | Toyota GT86 CS-R3 | 28:57.4 | |||
3. | Thill Eric - Moes Romy | Peugeot 208 R2 | 29:05.0 |
1. | Noller Rainer - Schlicht Tanja | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Potzberg | 25:27.1 | ||
2. | Bliss Oliver - Grundmann Stefan | Mitsubishi Lancer Evo VI | ADAC Südbaden e.V. | 25:50.3 | ||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo VI | 26:10.6 |
1. | Noller Rainer - Schlicht Tanja | Mitsubishi Lancer Evo VIII | MSC Potzberg | 25:27.1 | ||
2. | Braun Karlheinz - Braun Edwin | BMW M3 E36 | 27:05.0 | |||
3. | Schulz Timo - Breidt Marco | Suzuki Swift Sport MK4 | ADAC Saarland e.V. | 27:52.4 |
1. | Habicht Daniel - Schneider Lars | BMW 318 iS E30 | AMSC Pohlheim | 29:28.1 | ||
2. | Schneider Jan - Vöge Diana | BMW 318 Ti Compact E36 | Taunus Racing Team e.V. | 29:40.1 | ||
3. | Sokolowski Marc - Fröhlich Stefan | BMW 318 Ti Compact E36 | 31:29.8 |
Youngtimer Rallye Trophy #3 • Luxembourg Cup #3 • Saarland (SRM) #4 • Golf II Cup #5 • Saar-Pfalz (SPRM) #6
19. 5. 2018, Hettenrodt • entries/finish - 81/55 • asphalt 33,50 km
1. | Färber Frank - Schaaf Peter | Mitsubishi Lancer Evo VIII | AC 1927 Mayen e.V. | 24:51.2 | ||
2. | Brocker Andreas - Woll Sabrina | Mitsubishi Lancer Evo VII | 24:57.9 | |||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo VI | 25:14.7 |
1. | Aulenbacher Claus - Brack Isabelle | Lancia Stratos HF | 26:32.3 | |||
2. | Schütt Udo - Rath Alexander | Volkswagen Golf I GTi 1.6 | 27:39.3 | |||
3. | Drzensla Darius - Schoder Manfred | Ford Escort RS 2000 MKII | AC 1927 Mayen e.V. | 27:48.9 |
1. | Goedert Georges - Freichel Yves | Subaru Impreza WRX STi | 25:37.7 | |||
2. | Gengler Patrick - Krüger Ken | Toyota GT86 CS-R3 | 27:33.7 | |||
3. | Leyers Daniel - Stijnen Chris | Renault Clio III RS | 28:38.5 |
1. | Färber Frank - Schaaf Peter | Mitsubishi Lancer Evo VIII | AC 1927 Mayen e.V. | 24:51.2 | ||
2. | Brocker Andreas - Woll Sabrina | Mitsubishi Lancer Evo VII | 24:57.9 | |||
3. | Fank Patrick - Foxius André | Mitsubishi Lancer Evo VI | 25:14.7 |
1. | Hamjediers Patrick - Ludwig Marc | Volkswagen Golf II | 29:57.7 |
Germany others
9. 11. – 10. 11. 2001, Oberhambach • entries/finish - 61/39 • asphalt
1. | Senge Guido - Fischer Gabriele | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 56:34 | |||
2. | Hesse Marcus - Kunze Uwe | Mitsubishi Lancer Evo V | 56:53 | |||
3. | Kübler Ulrich - Seeger Armin | Mitsubishi Lancer Evo II | 58:40 |
Germany others
18. 11. 2000, Oberhambach • entries/finish - 50/30 • asphalt 78,48 km
1. | Wallenwein Sandro - Poschner Marcus | Mitsubishi Lancer Evo III | 57:09 | |||
2. | Schneider Niko - Wenzel Michael | Škoda Felicia Kit Car | 58:04 | |||
3. | Köhler Fritz - Hägele Petra | Mitsubishi Galant VR-4 | 59:03 |
Germany others
20. 11. 1999, Oberhambach • entries/finish - 35/21 • asphalt - snow 74,68 km
1. | Depping Janina - Geilhausen Tanja | Proton Wira Evo III | DD-Junior-Cup | 1:01:50 | ||
2. | Köhler Fritz - Hägele Petra | Mitsubishi Galant VR-4 | HMC Öhringen | 1:02:03 | ||
3. | Rausch Michael - Stehr Christina | Mitsubishi Lancer Evo III | AC Schlitz | 1:02:36 |
Germany others
0. 0. 1998, Oberhambachbach • entries/finish - ?/? • asphalt 88,00 km
1. | Alexy Carsten - Walch Hartmut | Audi 90 Quattro | ||||
2. | Zäuner Axel - Uhl Michael | Toyota Celica GT-Four (ST205) | ||||
3. | Kleinwächter Thomas - Ruhnau Michael | BMW M3 E30 |
ADAC Rallye Junior Cup #4 • Germany others
1. 11. – 2. 11. 1997, Oberhambach • entries/finish - 69/40 • asphalt
1. | Steinacker Siegfried - Schmidt Volker | Mitsubishi Lancer Evo III | 1:11:42 | |||
2. | Kleinwächter Thomas - Ruhnau Michael | BMW M3 E30 | 1:14:46 | |||
3. | Moufang Markus - Hähner Rüdiger | BMW M3 E30 | 1:14:46 |
1. | Hoppe Andreas - Poschner Marcus | Opel Astra GSi 16V | 1:20:21 | |||
2. | Post Frank - Schwalie Bertram | Suzuki Swift GTi MK2 | 1:23:02 | |||
3. | Lüttecke Nicole - Geilhausen Tanja | Mitsubishi Colt | 1:30:25 |
Germany others
23. 11. 1996, Oberhambach • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 82/53 • asphalt
1. | Stock Thomas - Entreß Helmut | Ford Escort RS Cosworth | ADAC Südbayern Junior Team | 1:08:26 | ||
2. | Werner Anton - Winklhofer Fred | Audi Coupé S2 | 1:08:49 | |||
3. | Wallenwein Thomas - Hetz Reinhold | Mitsubishi Galant VR-4 | MSC Stuttgart-Stammheim e. V. | 1:11:38 |
Germany others
25. 11. 1995, Oberhambach • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 83/51 • asphalt
1. | Moufang Markus - Hähner Rüdiger | BMW M3 E30 | MSC Horlofftal e.V. | 1:01:39 | ||
2. | Holz Armin - Stein Hans-Wolf | Volkswagen Golf III GTi 16V | ADAC Niedersachsen/Sachsen-Anhalt e.V. | 1:03:14 | ||
3. | Heineck Lutz - Fischer Dagmar | Lancia Delta Integrale | 1:03:19 |
Germany others
19. 11. 1994, Oberhambach • entries/finish - 116/69 • asphalt 93,90 km
1. | Gaßner Hermann sen. - Gaßner Sebastian sen. | Mitsubishi Lancer RS | 1:06:03 | |||
2. | Fortkort Helmut - Weber Jürgen | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 1:06:40 | |||
3. | Häring Martin - Amrhein Werner | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:07:58 |
Trofeo Fiat Cinquecento (D)
20. 11. 1993, Oberhambach • entries/finish - 126/88 • asphalt
1. | Nittel Uwe - Peters Michael | Ford Sierra RS Cosworth 4x4 | 1:05:55 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Schrankl Siegfried | Mitsubishi Galant VR-4 | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:06:22 | ||
3. | Kipple Markus - Müller Katharina | Nissan Sunny GTI-R | 1:07:29 |
1. | Schelle Nikolaus - Britzger Veronika | Fiat Cinquecento Sporting | 1:17:39 | |||
2. | Weber Patrick - Günther Joachim | Fiat Cinquecento Sporting | Deutscher Sport Fahrerkreis DSK e.V. | 1:18:17 | ||
3. | Hanika Ingo - Hanika Thomas | Fiat Cinquecento Sporting | 1:19:49 |
Germany others
21. 11. 1992, Oberhambach • entries/finish - 109/74 • asphalt
1. | Senge Guido - John Thomas | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 1:11:46 | |||
2. | Gaßner Hermann sen. - Brock Harald | Mitsubishi Galant VR-4 | Kathrein Renn- und Rallye Team | 1:13:34 | ||
3. | Schmidt Detlef - Dorfner Christine | Opel Corsa A GSi | 1:15:20 |
Germany others
6. 11. 1991, Oberhambach • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 111/63 • asphalt
1. | Koch Robert - Greifenstein Hans | Audi 200 Quattro | 1:14:15 | |||
2. | Wahl Armin - Fröhlich Hans-Jürgen | Mitsubishi Galant VR-4 | 1:14:36 | |||
3. | Senge Guido - John Thomas | Opel Ascona 400 | 1:14:38 |
Germany others
24. 11. 1990, Oberhambach • entries/finish - 139/89 • asphalt
1. | Zäuner Axel - Uhl Michael | Toyota Celica GT-4 (ST165) | 1:28:41 | |||
2. | Depping Dieter - Depping-Höppner Janina | Lancia Delta Integrale 16V | 1:28:44 | |||
3. | Hudelmaier Guido - Lange Hans | Lancia Delta Integrale 16V | 1:29:15 |
Germany others
23. 11. 1989, Oberhambach • entries/finish - 152/95 • asphalt 100,65 km
1. | Gerber Michael - Thul Peter | Mitsubishi Galant VR-4 | 1:24:40 | |||
2. | Koch Robert - Greifenstein Hans | Mitsubishi Starion Turbo | 1:25:13 | |||
3. | Krisam Thomas - Schmitt Wolfgang | Citroën Visa 1000 Pistes | 1:25:30 |
Germany others
19. 11. 1988, Oberhambach • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 116/95 • asphalt
1. | Hero Manfred - Hero Wolfgang | BMW M3 E30 | Hartge Motorsport | 1:09:25 | ||
2. | Stockmar Freimut - Thiel Erich | Opel Manta 400 | 1:11:57 | |||
3. | Moufang Markus - Hawranke Dieter | Opel Kadett C | 1:12:06 |
Germany others
21. 11. 1987, Oberhambach • Sportfahrer-Team-Hunsrück (STH) • entries/finish - 108/88 • asphalt
1. | Schlesack Stefan - Ramme Jörg | Ford Sierra RS Cosworth | 1:06:19 | |||
2. | Fritzinger Klaus - Möll Manfred | Toyota MR2 | 1:07:16 | |||
3. | Uhl Stefan - Möll Wolfgang | Ford Escort RS 2000 | 1:07:51 |
Germany others
22. 11. 1986, Oberhambach • entries/finish - ?/? • asphalt 120,31 km
1. | Fritzinger Klaus - Möll Manfred | Toyota MR2 |
Toyota Corolla Trophy (D) #12 (coef 2) • Toyota Starlet Cup (D) #12 (coef 2) • Germany others
22. 11. – 24. 11. 1985 • entries/finish - 110/82 • asphalt
1. | Hiendlmayer Oskar - Verlaan Gerhard | Toyota Corolla AE86 | 1:43:22 | |||
2. | Reindl Rudolf - Brunner Hans | Toyota Starlet | 1:43:36 | |||
3. | Heinz Wolfgang - Pitan Detlef | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:44:17 |
1. | Hiendlmayer Oskar - Verlaan Gerhard | Toyota Corolla AE86 | 1:43:22 | |||
2. | Enders Dieter - Lind Klaus | Toyota Corolla AE86 | 1:45:41 | |||
3. | Weigert Edmund - Birkmann Peter | Toyota Corolla AE86 | 1:51:56 |
1. | Reindl Rudolf - Brunner Hans | Toyota Starlet | 1:43:36 | |||
2. | Höhfeld Henner - Schlapbach Frank | Toyota Starlet | 1:50:41 | |||
3. | Reschke Erwin - Brock Harald | Toyota Starlet | 1:51:57 |
Germany others
24. 11. 1984 • entries/finish - 110/77 • asphalt
1. | Damminger Ludwig - Witkowski Norbert | Volkswagen Golf II GTi | 1:20:11 | |||
2. | Tietze Edmund - Schaaf Dieter | Ford Escort RS 2000 MKII | 1:22:42 | |||
3. | Sydow Bernd - Baldauf Siegmar | Volkswagen Golf GTi | 1:22:55 |
Germany others
6. 9. 1983, Hambachtal • entries/finish - 136/102 • asphalt 121,00 km
1. | Ricken Erhard - Ufer Karl-Ernst | Porsche 911 SC | 1:19:47 | |||
2. | Jansen Heinz-Robert - Süßmilch Günter | Opel Ascona i2000 | 1:21:06 | |||
3. | Heineck Lutz - Fischer Dagmar | Porsche 911 | 1:21:34 |
Germany others
0. 0. 1982 • entries/finish - ?/? • asphalt
1. | Mönchmeyer Cord-Heinz - Kischkel Gerhard | Toyota Corolla GT | ||||
2. | Tietze Edmund - Schaaf Dieter | Ford Escort RS 2000 | ||||
3. | Schmidt - Salzmann | Renault 5 Turbo |