Season 1988
FIA
Alpe Adria Cup 1988
29. 1. – 30. 1. 1988, Otrokovice • entries/finish - 91/49 • snow - ice 141.42 km • Other years
1. | Křeček Ladislav - Motl Bořivoj | Škoda 130 LR | AZNP Škoda Mladá Boleslav | 1:28:39 | ||
2. | Sedlář Jiří - Častulík Josef | Škoda 130 LR | JZD Podhoran Lukov | 1:30:14 | ||
3. | Sibera Pavel - Gross Petr | Škoda 130 LR | AZNP Škoda Mladá Boleslav | 1:31:27 |
1. | Křeček Ladislav - Motl Bořivoj | Škoda 130 LR | AZNP Škoda Mladá Boleslav | 1:28:39 | ||
2. | Sedlář Jiří - Častulík Josef | Škoda 130 LR | JZD Podhoran Lukov | 1:30:14 | ||
3. | Sibera Pavel - Gross Petr | Škoda 130 LR | AZNP Škoda Mladá Boleslav | 1:31:27 |
25. 3. – 27. 3. 1988, Adria • entries/finish - 131/85 • asphalt • Other years
1. | Zordan Antonillo - Marchetti Marco | Ford Sierra RS Cosworth | Scuderia Città di Monselice | 1:11:36 | ||
2. | Barbujani Massimo - Cavallari Angelo | BMW M3 E30 | Città di Adria | 1:12:05 | ||
3. | Salvan Edi - Parlangeli Carlo | Lancia Delta HF 4WD | Scuderia Città di Monselice |
1. | Zordan Antonillo - Marchetti Marco | Ford Sierra RS Cosworth | Scuderia Città di Monselice | 1:11:36 | ||
2. | Holub Peter - Buckenleib Rudolf | Lancia Delta Integrale | König Motorsport |
7. 4. – 10. 4. 1988, San Marino • entries/finish - 86/32 • gravel • Other years
1. | De Martini Paola - Gibellini Umberta | Audi Coupé Quattro | Audi Sport Europa Team | 4:07:04 | ||
2. | Deila Piergiorgio - Zumelli Luisa | Lancia Delta Integrale | Astra Engineering | 4:13:09 | ||
3. | Arletti Fabio - Julli Leonardo | Lancia Delta HF 4WD | Astra Engineering | 4:14:25 |
1. | Vraj Petr sen. - Nerušil Jaroslav | Škoda 130 L | 4:30:43 | |||
2. | Pech Václav sen. - Šimek František | Škoda 130 L | 4:32:43 | |||
3. | Sivík Josef - Nesrstová Jana | Škoda 130 L | 4:32:59 |
6. 5. – 8. 5. 1988, Zagreb • AMD INA Zagreb • entries/finish - 57/30 • gravel - asphalt 294.60 km • Other years
1. | Küzmič Branislav - Banič Janez | Renault 5 GT Turbo | ARD Kompas - Hertz | 3:45:04 | ||
2. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 3:51:42 | ||
3. | Sivík Josef - Nesrstová Jana | Škoda 130 L | AMK Rudý Říjen Otrokovice | 3:59:13 |
1. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 3:51:42 | ||
2. | Sivík Josef - Nesrstová Jana | Škoda 130 L | AMK Rudý Říjen Otrokovice | 3:59:13 | ||
3. | Vraj Petr sen. - Nerušil Jaroslav | Škoda 130 L | AMK Rudý Říjen Otrokovice | 4:01:29 |
Entries added from entry list.
12. 5. – 14. 5. 1988, Klatovy • entries/finish - 113/61 • asphalt - gravel 213.88 km • Other years
1. | Sedlář Jiří - Častulík Josef | Lancia Delta Integrale | JZD Podhoran Lukov | 2:12:24 | ||
2. | Dolák Milan - Palivec Jaroslav | Škoda 130 LR | ASK Stavby Praha | 2:12:31 | ||
3. | Atzinger Franz - Brust Werner | Mazda 323 4WD | 2:15:35 |
Crew #18 Berger - Petera with Škoda Favorit prototype out of classification
10. 6. – 11. 6. 1988, Ljubljana • entries/finish - 74/53 • asphalt - gravel • Other years
1. | Hopfer Sewi - Schönlechner Otto | Ford Sierra RS Cosworth | Mobil Rallye Team | 47:31 | ||
2. | Erklavec Andrej - Mihelčič Matjaž | Renault 11 Turbo | AK Donit Olimpija | 48:18 | ||
3. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 48:46 |
1. | Erklavec Andrej - Mihelčič Matjaž | Renault 11 Turbo | AK Donit Olimpija | 48:18 | ||
2. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 48:46 | ||
3. | "Mistral" - Pasi Luca | BMW 325 iX E30 | 50:14 |
#63 has one minute more in official final results (penalty or mistake).
8. 7. – 10. 7. 1988 • entries/finish - 120/83 • asphalt 111.20 km • Other years
1. | Himpel Julius - Hölzlwimmer Karl | BMW 2002 | 1:06:12 | |||
2. | Koch Robert - Greifenstein Hans | Mitsubishi Starion Turbo | 1:07:34 | |||
3. | Leonhardt Thomas - Thamm Norbert | Audi 90 Quattro | 1:07:42 |
1. | Erklavec Andrej - Mihelčič Matjaž | Renault 11 Turbo | 1:07:54 | |||
2. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | 1:09:16 | |||
3. | Sivík Josef - Nesrstová Jana | Škoda 130 L | 1:12:18 |
2. 9. – 3. 9. 1988, Piancavallo • entries/finish - 71/36 • asphalt - gravel 284.48 km • Other years
1. | Cerrato Dario - Cerri Giuseppe | Lancia Delta Integrale | Jolly Club | 3:42:35 | ||
2. | Zanussi Andrea - Amati Paolo | BMW M3 E30 | BMW Italia | 3:46:01 | ||
3. | Bossini Giacomo - Pasotti Ugo | Lancia Delta Integrale | 3:49:12 |
1. | Erklavec Andrej - Mihelčič Matjaž | Renault 11 Turbo | 4:15:57 | |||
2. | Hunziker Jean-Claude - Frosutto Lauro | Peugeot 205 GTI 1.6 | 4:31:16 | |||
3. | "Vispa Teresa" - Triches Eddy | Lancia Delta HF 4WD | 5:01:01 |
23. 9. – 24. 9. 1988, Klagenfurt, Mazda Austria • entries/finish - 57/39 • asphalt - gravel 169.50 km • Other years
1. | Wittmann Franz sen. - Pattermann Jörg | Lancia Delta Integrale | Lancia Rallye Team | 1:47:48 | ||
2. | Wiedner Wilfried - Zeltner Ruben | Mazda 323 4WD | KIKA Mazda Rally Team | 1:49:06 | ||
3. | Baumschlager Raimund - Wolf Andreas | Volkswagen Golf II GTi 16V | Vredestein Rally Team | 1:51:02 |
1. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 1:57:53 | ||
2. | Erklavec Andrej - Mihelčič Matjaž | Renault 11 Turbo | 2:03:46 | |||
3. | Sivík Josef - Nesrstová Jana | Škoda 130 L | AMK Rudý Říjen Otrokovice | 2:04:19 |
28. 10. – 29. 10. 1988, Verona • entries/finish - 121/51 • asphalt • Other years
1. | Zanussi Andrea - Amati Paolo | BMW M3 E30 | 3:24:31 | |||
2. | Bentivogli Bruno - Trombi Massimo | Lancia Delta Integrale | 3:34:25 | |||
3. | Aghini Andrea - Farnocchia Sauro | Peugeot 309 GTI | 3:34:46 |
1. | Lulik Silvan - Vidmar Dušan | BMW M3 E30 | AK Donit Olimpija | 3:46:49 | ||
2. | Merz Gerhard - Seiter Rainer | Peugeot 205 GTI 1.6 | AC Eberstein G. | 4:03:41 | ||
3. | Wegts Egon - Suess Karlhainz | Peugeot 205 GTI 1.6 | AC Eberstein G. | 4:08:38 |
Start List and complete list of retirements not available --> Entries from Official Entry List
Stats
Event victories
1. | Lulik Silvan | 3 | |
= | Erklavec Andrej | 3 | |
3. | Křeček Ladislav | 1 | |
= | Zordan Antonillo | 1 | |
= | Vraj Petr sen. | 1 |
Stage winners
Rally leaders
1. | Křeček Ladislav | 12 | |
2. | Lulik Silvan | 9 | |
= | Vraj Petr sen. | 9 | |
4. | Battut Laurent | 8 | |
5. | Wittmann Franz sen. | 7 | |
6. | Wiedner Wilfried | 3 | |
7. | Baumschlager Raimund | 2 | |
8. | Sedlář Jiří | 1 |